Dodaj do ulubionych

Emerytura - stać was?

11.11.19, 17:59
Żeby dostawać tyle emerytury ile obecnie dostaje wyplaty, musiałabym odkładać cała wypłatę na emeryturę. Przy założeniu 30 lat pracy i 30 lat emerytury. Czy was stać żeby odkładać cała pensję? Czy przewidujecie mieć na emeryturze mniejsze potrzeby i np. 900zl wam wystarczy?
Obserwuj wątek
      • 21mada Re: Emerytura - stać was? 11.11.19, 18:51
        No właśnie nie wiem, ale to prosty rachunek. Jeśli tyle nie oszczędzisz to z czego będziesz żyć na emeryturze?
        Chyba że w Polsce jest jakiś magiczny system, w którym wpłacasz co miesiąc 5zl a to ci urasta do 2000zl emerytury?
    • default Re: Emerytura - stać was? 11.11.19, 18:34
      O ile zdrowie mi się nie posypie jakoś drastycznie - to owszem, przewiduje, ze na emeryturze będę miała mniejsze wydatki niż obecnie.
      Nie stać mnie oczywiście na odkładanie całej pensji - zwłaszcza ze mój mąż nie pracuje (ma rentę i dorywczo coś czasem zarobi).
      Odkładam od 1 tys. do 3 tys. miesięcznie, ale to od 3 lat dopiero, do śmierci mamy rzadko udawało mi się coś odłożyć, opieka i leczenie kosztowały sporo.
      Jeśli ZUS nie pierdyknie, to spodziewam się jednak większej emerytury niż 900 zł smile Przynajmniej tak wynika z mojego zusowego konta.....
        • default Re: Emerytura - stać was? 11.11.19, 19:14
          Nie rozumiem pytania. ZUS ma zapisane ile odprowadziłam skladek i póki pracuje, ta kwota się zwiększa. Oczywiście ze nie będę miała emerytury w wysokości pensji - ale o ile się to wszystko nie zawali, to jednak pensja ma przełożenie na wysokość emerytury. Narazie....
              • 21mada Re: Emerytura - stać was? 11.11.19, 22:24
                No dobrze, czy miesięcznie odprowadzasz tyle składki ile będzie wynosić twoja emerytura? Np. 2000zl? Bo tyle należałoby odkładać żeby uskładać. Nie rozumiem magii tego systemu ze płaci się 10zl składki a ona urośnie do 1000zl emerytury. Jak to działa?
                  • esperantza Re: Emerytura - stać was? 11.11.19, 22:35
                    Teoretycznie takim ze pracujesz dłużej i zarabiasz więcej niż jesteś na emeryturze. Kwota zastąpienia za 20 lat ma być na poziomie 20% wiec o jakiej równowartości pensji piszesz. Musisz szukać innych źródeł aby uzupełnić brakujące 80%
                • riki_i Re: Emerytura - stać was? 11.11.19, 23:17
                  21mada napisała:

> No dobrze, czy miesięcznie odprowadzasz tyle składki ile będzie wynosić twoja e
                  > merytura? Np. 2000zl? Bo tyle należałoby odkładać żeby uskładać. Nie rozumiem m
                  > agii tego systemu ze płaci się 10zl składki a ona urośnie do 1000zl emerytury.
                  > Jak to działa?

Obecny system emerytalny działa jak procent składany na lokacie. Opłaca się płacić jak najwcześniej jak najwyższe składki. Ponieważ waloryzacje roczne są dużo wyższe niż poziom inflacji, np. pieniądze zarachowane 1.01.1999 r. jako kapitał początkowy powiększyły się do dziś CZTEROKROTNIE. Czyli jeśli ktoś miał wtedy zarachowane w zusie 50 tys. zł, to dziś ma prawie 200 tys. zł.

Więc to co piszesz, to jest nieprawda. Ani nie trzeba płacić 2000 zł miesięcznie, ani z 10 zł nie robi się magicznie 1000 zł. Notabene, jeśli ktoś liczy głównie na tego tysiaka, czyli na gwarantowaną przez państwo emeryturę minimalną, to akurat wysokość odprowadzanych przez niego składek nie gra roli. Bo w tym przypadku gra rolę staż (dla kobiet minimum 20 lat składkowych).
    • asfiksja Re: Emerytura - stać was? 11.11.19, 18:39
      Przewiduję mieć duuuużo mniejsze potrzeby (odpadnie kredyt, czesne za szkoły, opłaty za zajęcia dodatkowe dzieci, wakacje dzieci, że nie wspomnę o zwykłym utrzymaniu dzieci). No i przecież jak my będziemy odchodzić na emeryturę to będzie pewnie wiek emerytalny 70 albo 75, więc jakie 30 lat emerytury?
    • beneficia Re: Emerytura - stać was? 11.11.19, 19:08
      W ogóle tego nie widzę.
      Z druku ZUSu wynika, że dostanę ok.900 zł emerytury, nie wiem jakim cudem, bo zarabiam powiedzmy średnią krajową.
      Nie mam mieszkania, nie mam zdolności kredytowej, na mieszkanie z miasta zarabiam dużo za dużo.
      Liczę na to, że w związku z sytuacją demograficzną/społeczną będą powstawały domy opieki z normalnym standardem, jak ten Dom Aktora czy coś w tym stylu.
      Odkładam 500 mies. Więcej nie wychodzi.
    • makurokurosek Re: Emerytura - stać was? 11.11.19, 20:24
      Przewiduje mieć mniejsze potrzeby, bo nie będę już spłacała kredytu hipotecznego. Ale tak czy siak aby mieć emeryturę wystarczającą na zaspokojenie swoich potrzeb będę musiała pracować do około 67-69 roku.
    • jeziorowa Re: Emerytura - stać was? 11.11.19, 21:57
      Nie liczę na emeryturę z ZUS-u, traktuję ją jako możliwy niewielki dodatek. W wieku emerytalnym Zamierzam żyć z inwestycji, które robię od wielu lat oraz dodatkowo z różnicy ze sprzedaży domu i kupna niewielkiego domku/mieszkania w tańszym mieście.
    • riki_i Re: Emerytura - stać was? 11.11.19, 23:26
      21mada napisała:

> Żeby dostawać tyle emerytury ile obecnie dostaje wyplaty, musiałabym odkładać c
      > ała wypłatę na emeryturę. Przy założeniu 30 lat pracy i 30 lat emerytury. Czy w
      > as stać żeby odkładać cała pensję?

Ale gdzie niby odkładać? Przecież pracując na etacie składki odciąga Ci pracodawca. Nie możesz "dołożyć" sama dodatkowej składki do ZUS-u !

> Czy przewidujecie mieć na emeryturze mniejsze potrzeby i np. 900zl wam wystarczy?

Skąd Ci się wzięło 900 zł? Ile Ty masz lat, kobieto?

ZUS zaczyna przysyłać symulację wysokości przyszłej emerytury po 35 roku życia i w pierwszej takiej informacji jej kwota jest zawsze żenująco mała (mi wtedy przysłali 620 zł z aktualnych składek i 1600 zł z prognozy). Minęło kilkanaście lat i jest 2600 zł z aktualnych składek i 4150 zł z prognozy. Po przerzuceniu przeze mnie w przyszłym roku 50 tys. zł z OFE do ZUS oraz -mam nadzieję- wygraniu kilku procesów sądowych o zaległe składki ze śmieciówek liczę na jakieś 5000 zł netto wg dzisiejszej siły nabywczej. I to nie jest żadne science-fiction.
      • 21mada Re: Emerytura - stać was? 12.11.19, 09:12
        To ile procent pensji płacisz na ZUS? Zazdroszczę ci tego magicznego systemu. I jakim cudem pracujesz o wiele dłużej niż jesteś na emeryturze? Ludzie żyją coraz dłużej. Na emeryturze sa około 30 lat (60-90), no i też tyle się pracuje, jeśli ktoś miał przerwy w pracy np. na wychowanie dzieci. Nie każdy pracuje non stop od 18 do 68 roku życia.
        • riki_i Re: Emerytura - stać was? 12.11.19, 09:48
          Każdy płaci tyle samo, 19,52% od podstawy wymiaru dzielone po połowie między pracodawcę a pracownika. Przy czym ten drugi płaci od tzw. brutto pracodawcy (czyli kwoty wyższej niż Twoje brutto na umowie o pracę).

W Twojej wypowiedzi widzę echa niemądrych artykułów prasowych. Ja nie wiem, czy w ogóle dożyję emerytury, więc skąd mogę z góry zakładać, że będę na niej przebywał dłużej niż w życiu zawodowym?

Na wysokość emerytury wpływa głównie to, aby pracować na oskladkowanych umowach. W niektórych zawodach nie jest to takie proste.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka