Dodaj do ulubionych

Urodzila sie Adeola

11.11.19, 19:38
( czyta sie Adiola).
Dziewczynka mulatka. Rodzice polacy ale dziadek ze strony ojca murzyn. Dziecko bedzie dorastac w Polsce. Z czystej ciekawosci pytam: dalybyscie corce takie imie? I tak juz bedzie sie wyrozniac kolorem skory.
Obserwuj wątek
      • umi Re: Urodzila sie Adeola 11.11.19, 19:57
        Jakby wyjechala, to lepiej z imieniem Adeola niz Zofia. Ludzie nie beda mieli rozdzwieku miedzy wygladem (czy tam rasa) a pochodzeniem imienia. Beda ja brali za Afrykanke po prostu.
        Z tym, ze to wciaz jest xujowa pisownia imienia dla dziecka, ktore mialoby chodzic do szkoly na kontynencie, na ktorym ludzie malo to imie znaja. Moze to nie jets ta sama liga, co nazwac dziecko Abcde, ale tez mi za bardzo zalatuje "amerykanskimi" pomyslami imieniowymi.
        • tairo Re: Urodzila sie Adeola 11.11.19, 20:22
          To jest bardzo daleko od nazywania dziecka Abcde, bo Adeola to dość popularne nigeryjskie imię, a w dodatku nie sprawia problemów gramatycznych w języku polskim.
          • umi Re: Urodzila sie Adeola 11.11.19, 20:31
            Dlatego napsalam, ze nie ta sama liga. Ale klopotliwe jest, bo nie czyta sie intuicyjnie i nie jest popularne. Dziecko praktycznie wszedzie bedzie musialo tlumaczyc jak sie to pisze (albo czyta, zaleznie od sytuacji). Nie do konca komfortowe. Plus za to dla nich, ze nie wymyslili czegos na wiecej liter i z jeszcze bardziej porabana pisownia. To sie chociaz szybko przeliteruje.
            • ichi51e Re: Urodzila sie Adeola 11.11.19, 20:58
              E tam moje dziecko ma lekcje z polskimi dziecmi z calego swiata i pani prowadzaca co chwile pyta jak jakies imie sie wymawia bo z pisowni nie da sie powiedziec. I jakos wszyscy to biora na klate.

--
              wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
            • tairo Re: Urodzila sie Adeola 11.11.19, 21:11
              Można przeczytać po polsku i brzmi sensownie, nawet nie tak daleko od właściwego brzmienia. Dodatkowo wskazuje płeć i łatwo odmienić przez przypadki. Nie będzie musiała bardziej tłumaczyć, jak się to pisze albo czyta częściej niż każda Wioleta, Jessica albo Nikola.
            • fibi00 Re: Urodzila sie Adeola 13.11.19, 10:16
              umi napisała:

> Dlatego napsalam, ze nie ta sama liga. Ale klopotliwe jest, bo nie czyta sie in
              > tuicyjnie i nie jest popularne. Dziecko praktycznie wszedzie bedzie musialo tlu
              > maczyc jak sie to pisze (albo czyta, zaleznie od sytuacji).

Eee tam, mamy w Pl Xavierów (w moim otoczeniu dwóch), Nicole, Olivierów itd i w każdym z tych przypadków trzeba mówić że np Olivier przez "v". Więc w sumie przy Adeoli będzie podobnie.
              Wg mnie ciemnoskóremu dziecku lepiej pasuje imię Adeola niż wyżej wspomniana Zosia. Choć gdybym ja miała urodzić dziecko cudzoziemca nadałabym imię które funkcjonuje na całym (prawie całym) świecie i brzmi wszędzie tak samo lub prawie tak samo. W sumie na Zosię poza granicami może nazywano by Sophie .Choć nie jest to oczywiste bo moi znajomi mieszkający w USA mają 10-letniego syna Antka (wyjechali kiedy Antek miał 4 latka) i chłopak nie chce być ani Anthonym ani Tonym tylko Antkiem i tak do znudzenia do powtarzał że w szkole wszyscy łączenie z nauczycielami misia do niego Antek.

• memphis90 Re: Urodzila sie Adeola 13.11.19, 09:28
          Skąd przekonanie, że świat poradzi sobie z nigeryjską Adeolą, a nie ogarnie Zofii?

--
          "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
    • z_lasu Re: Urodzila sie Adeola 11.11.19, 19:50
      Myślę, że w tej sytuacji (inny kolor skóry) egzotyczne imię raczej dziecku nie zaszkodzi. Natomiast nie nadałabym imienia, które inaczej się pisze, a inaczej czyta i nie jest to oczywiste, tzn. da się przeczytać imię zgodnie z pisownią. Tłumaczenie całemu światu przez całe życie, że to się czyta inaczej na pewno będzie upierdliwe.
      • saszanasza Re: Urodzila sie Adeola 13.11.19, 12:13
        z_lasu napisała:

> Myślę, że w tej sytuacji (inny kolor skóry) egzotyczne imię raczej dziecku nie
        > zaszkodzi. Natomiast nie nadałabym imienia, które inaczej się pisze, a inaczej
        > czyta i nie jest to oczywiste, tzn. da się przeczytać imię zgodnie z pisownią.
        > Tłumaczenie całemu światu przez całe życie, że to się czyta inaczej na pewno b
        > ędzie upierdliwe.

100/100

--
        „To, że jesteśmy w dupie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać.” S.Kisielewski
    • umi Re: Urodzila sie Adeola 11.11.19, 19:51
      Mulatka, wiec dali nigeryjskie imie. Jest w tym jakis koncept.

Ja bym nie dala, bo mi sie nie podoba. Plus sposob zapisu jesli to dziecko mialoby chodzic do polskiej szkoly/mieszkac w Polsce jest mocno klopotliwy (pewnie wieszosc nauczycieli/urzednikow/zwyklych ludzi bedzie musiala googlac albo wymowe albo pisownie).
      Ale dziewczynce mulatce moze pasowac i moze to traktowac jako jakis tam powrot do korzeni.
      Albo jak dostania dowod do reki, to sobie zmieni, jak co niektore dzieci (zbyt) pomyslowych rodzicow suspicious
    • kamin Re: Urodzila sie Adeola 11.11.19, 19:57
      Skąd wiesz, że się będzie wyróżniać kolorem skóry?
      Znam dziecko że związku polki z nigeryjczykiem. Jest białe ( ale nie jest mulatem), ma natomiast rysy twarzy swojego taty.
    • ga-ti Re: Urodzila sie Adeola 11.11.19, 19:58
      Ładnie brzmi smile Dorastać będzie w Polsce (choć kto tam wie), a gdzie będzie później? Może rodzice mają jakieś inne plany, a może chcą w taki sposób zaznaczyć pochodzenie dziecka, jego przodków, może to imię coś znaczy w ojczyźnie, kulturze dziadka? A może nie i co z tego w sumie.
      Swemu dziecku takiego imienia bym nie dała, podobnie jak innych 'obcobrzmiących', bo to nie moja kultura, ale też nie noszą imion słowiańskich, Chwalimira czy Budzisława wink
      • raczek47 Re: Urodzila sie Adeola 11.11.19, 20:07
        Mnie się podoba.
        Bardzo ładne imię i w połączeniu z kolorem skóry o wiele bardziej pasuje niż Zosia czy Marysia,nie mówiąc o "tradycyjnych" polskich Samantach,Sandrach,Jessikach i Melissach.
    • ichi51e Re: Urodzila sie Adeola 11.11.19, 20:56
      Ale co w tym imieniu nie takie? Jakby sie Kasia nazywala tez by budzilo uwage. U dzieci w mieszanych zwiazkach rodzice czesto szukaja kompromisu i wybieraja imie ktore jakos tam pasuje do obu kultur. Ada albo Ola bardzo spoko.

--
      wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
    • edelstein Re: Urodzila sie Adeola 11.11.19, 21:02
      Dalabym pasujace do dziecka.Do dziecka mulata Zosia czy Danuta nie pasuja.
      Moj syn tez nie ma polskiego imienia i tez sie inaczej pisze niz czyta.Nie zauwazylam problemow z tego powodu w zadnym z krajow w ktorym bywamy.

--
      "Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
    • kocynder Re: Urodzila sie Adeola 12.11.19, 07:28
      Nie dałabym. Nie z powodu różnic kolorystycznych, a z bardzo prostego powodu: Adeola (Adiola) każdemu będzie musiała tłumaczyć (a niektórym zapewne po kilka razy) jak się jej imię pisze a jak mówi. Natomiast inne imię, nawet i obco brzmiące, ale "łatwiejsze" - albo o identycznej wymowie jak pisowni, albo też po prostu znane powszechnie - nie stanowiłoby problemu.

--
      Kocynder - w gwarze śląskiej słowo określa sytuację ciężką do ogarnięcia, którą ciężko unieść - a wszyscy myślą, ze to coś od "kotka"... 3smile
        • kocynder Re: Urodzila sie Adeola 12.11.19, 07:56
          Genialne... I 95% uważa, że dziewczyna ma na imię Jolanta. Jeszcze jakieś "światłe" i kulturalne porady?

--
          Kocynder - w gwarze śląskiej słowo określa sytuację ciężką do ogarnięcia, którą ciężko unieść - a wszyscy myślą, ze to coś od "kotka"... 3smile
          • z_lasu Re: Urodzila sie Adeola 12.11.19, 08:05
            > I 95% uważa, że dziewczyna ma na imię Jolanta.

A to jakiś problem? Ja się po 10 latach bliskiej znajomości i wspólnych studiów dowiedziałam, że kolega Marek ma na imię Władysław (nawet egzaminy podpisywał imieniem Marek). Nie miał z tym żadnego problemu. Moja matka funkcjonuje jako osoba dorosła pod innym imieniem niż w młodości, chociaż w papierach nic się nie zmieniło.
            • arwena_11 Re: Urodzila sie Adeola 12.11.19, 09:33
              Chyba z 18 lat miałam jak się dowiedziałam, że moja babcia ma na imię X a nie Y. Musiałam coś załatwić za nią w urzędzie i miałam jej dowód. Nigdy tego imienia nie używała.
              Na pogrzebie zaś dowiedziałam się, że imię którego nie używała, było jej trzecim imieniem ( zawsze myślałam, że drugim - w dowodzie miała chyba tylko jedno ).

Na ślubie siostry ciotecznej ( miałam wtedy 10 lat ) dowiedziałam się, że nie ma na imię "Zosia" tylko "Basia". Po czym od razu zapomniałam o tym, bo w rodzinie ( dla wszystkich włącznie z jej mężem ) funkcjonuje jako "Zosia". Czasami są śmieszne sytuacje - kiedyś wpadam do rodziców i ona była - mama rzuca - składałaś Zosi życzenia imieninowe? A ja zdziwiona - a po co? Przecież dzisiaj nie jest Zofii.
              • premeda Re: Urodzila sie Adeola 13.11.19, 16:56
                Na ślubie mojego brata większość gości miała głupie miny, gdy ksiądz zaczął:...Renato. Najpierw byli przekonani, że się pomylił ale za którąś "Renatą"załapali, że w dowodzie nie ma Kaśki tylko ta nieszczęsna Renata 😵
                • mysz1978 Re: Urodzila sie Adeola 13.11.19, 17:00
                  Brzmi ładnie, ale bedzie musiala wszystkich w szkole poprawiac, ze wymawia sie inaczej niz sie pisze, no ale pewnie przywykną, albo jej spolszczą na "Adelę"

A tak z tymi Dżessikami, Samantami itd - naprawde to takie czeste imie??? Dużo znacie Dżessik? Ja żadnej... Może obracam sie w nieodpowiednich kręgach wink
                  • fibi00 Re: Urodzila sie Adeola 14.11.19, 08:31
                    mysz1978 napisała:

> Brzmi ładnie, ale bedzie musiala wszystkich w szkole poprawiac, ze wymawia sie
                    > inaczej niz sie pisze,

Niekoniecznie. Przedstawi się Adiola, pewnie mało kto będzie wiedział że pisze się inaczej. W klasie syna jest Aleksander i wszyscy mówią tak jak się przedstawił czyli Aleks a nie Olek. Wychowawczyni na samym początku się myliła i mówiła Olek (chłopak nie reagował bo nie wiedział że o niego chodzi 😆) ale potem już się przestawiła na Aleksa.
          • ichi51e Re: Urodzila sie Adeola 12.11.19, 09:20
            no i masa ludzi tak zyje. Jadwige w skrocie Anne znam osobicie. Kiedy ostatni raz powiedzialas fo jakiejs Barbary Barbaro?

--
      • baltycki Re: Urodzila sie Adeola 13.11.19, 11:19
        kocynder napisała:

> Adeola (Adiola) każdemu będzie musiała tłumaczyć (a niektórym zapewne po kilka r
        > azy) jak się jej imię pisze a jak mówi.
        Kazdemu?
        Tylko w urzedach, hotelach, itd... Ja podaje dowod/paszport, bo nie chce mi sie literowac nazwiska.
        Jesli panna przedstawi Ci sie "Adiola" i tak zanotujesz, to problem? Bo nie znajdziesz na FB?

--
        W szkole mej siostrzenicy 6/5 uczniów miało czerwony pasek.

flegma_tyczka
    • frey.a86 Re: Urodzila sie Adeola 13.11.19, 09:12
      Przecież w Polsce już teraz jest masa obcokrajowców z obcobrzmiącymi imionami, a co dopiero za 10 lat, jak to dziecko będzie w szkole. O ile imię nie jest ośmieszające, a Adeola nie jest, to nie widzę problemu. Kiedyś podobnie gadano o braku chrztu, że dziecko nieochrzczone, które nie idzie do komunii na pewno będzie wyśmiewane w szkole, a współczesna rzeczywistość jest taka, że mało kto zwraca uwagę na takie bzdety jak to, czy ktoś chodzi na religię czy nie. Lata 90-te już minęły.
    • szeptucha.z.malucha Re: Urodzila sie Adeola 13.11.19, 09:35
      W klasach moich dzieci są dzieci imigrantów albo z rodzin mieszanych. Mają imiona typowo ukraińskie, wietnamskie, afrykańskie. Polskie dzieci noszą z kolei imiona typu Allan, Wanessa. Nikt tego nie roztrząsa, dzieci traktują normalnie tę sytuację.
      Zwykle szkoły na obrzeżach Warszawy.
      Przez ostatnie dziesięciolecia lud polski miał dość ubogi repertuar imion. Przed II wojną różnorodność była większa, akceptacja dla imion też.
    • mgla_jedwabna Re: Urodzila sie Adeola 13.11.19, 09:49
      Skoro i tak się będzie wyróżniać, to nie ma znaczenia - Ada, Ola czy Gladiola. Natomiast ja bym w warunkach polskich nie dawała dziecku imienia, które inaczej się pisze, a inaczej czyta, bo będą jej przekręcać.

Tak z ciekawości - z jakiego języka pochodzi imię i co znaczy? Czy jest to imię powszechne w tamtej kulturze (jak nasza Jadwiga albo Bożena), czy raczej coś w rodzaju "nazwijmy córkę Tradycja".
      • umi Re: Urodzila sie Adeola 13.11.19, 10:05
        Czy jest to imię powszechne w tamtej kulturze (jak nasza Jadwiga albo Bożena), czy raczej coś w rodzaju "nazwijmy córkę Tradycja". - Ciekawe spostrzezenie i wskazowka do wykorzystania dla tych, ktorym sie podobaja imiona z nietypowych kultur czy jezykow.
      • baltycki Re: Urodzila sie Adeola 13.11.19, 11:55
        mgla_jedwabna napisała:

> Tak z ciekawości - z jakiego języka pochodzi imię
        Nigeria
        Imie unisex
        Np. Seal (* 19. Februar 1963 in London, England als Seal Henry Olusegun Olumide Adeola Samuel)

Tajudeen Afolabi Adeola (* 1. Januar 1954 im Bundesstaat Ogun, Nigeria) war 2011 Vize-Präsidentschaftskandidat in Nigeria...

Kurcze, nie tylko imie bedzie musiala literowac, ale i informowac o plci big_grin.

Gdyby matka mojego dziecka miala korzenie nigerianskie i jej zalezalo...
        Dalbym.
        Ladne.

__
        W szkole mej siostrzenicy 6/5 uczniów miało czerwony pasek.

flegma_tyczka
    • al_sahra Re: Urodzila sie Adeola 13.11.19, 12:33
      Ładne imię. Gdybym miała córkę i natknęłabym się na to imię, to pewnie brałabym pod uwagę.

Co do literowania, to nie widzę problemu, ale ja mieszkam w kraju, gdzie bardzo dużo ludzi musi literować, bo skąd ma być wiadomo, czy to Cathy czy Kathy albo czy Shawn czy Sean.
    • iwles Re: Urodzila sie Adeola 13.11.19, 14:56
      Ładne imię, podoba mi się smile

Znam kilkoro dzieci, które też mają afrykańskie imiona i kolor skóry też ciemny.
      Raczej nikt im nie dokucza, w szkole tez OK.

--
      Paweł

Moje dziecko powiedziałosmile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka