Dodaj do ulubionych

Szlag! Przede mną podróż do Izraela

12.11.19, 10:51
Jak sądzicie, sytuacja się uspokoi do grudnia? Własnie zorganizowaliśmy sobie rodzinny wyjazd do Izraela na po świętach BN. Dzisiejsze doniesienia mnie załamały, mąż jest optymistą, że Izrael zrobi porządek do świąt, ale sytuacja może się rozwinąć w każdą stronę sad A znajoma, która bywa tam bardzo często niedawno zachęcała "Jedź, to bezpieczny i nowoczesny kraj". Ekhm.

--
bardoszka: Powinnam swoje 15-letnie dziecko upchnąć w jakimś oknie życia?

morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
Obserwuj wątek
      • przystanek_tramwajowy Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 11:50
        Jak wy nic nie rozumiecie. To wszystko dlatego, że berdżi przyjeżdża. O nią te zamieszki - o naszą zjawiskową berdżi! smile

--
        A o co? Tak na logikę to żona prezydenta miasta ma więcej kasy i łatwiej jej kupić bilet na samolot niż np. żonie pobitego policjanta, który trafia w ciężkim stanie do szpitala. (by grru, daniej jemgluten, w uzasadnieniu wypowiedzi, że wysyłanie samolotu po żonę zamordowanego prezydenta Gdańska było przesadną troską).
      • tiszantul Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 11:51
        Przecież widać, ze autorka wątku się entuzjazmuje swoją przygodą, a nie martwi. Lekki ostrzał zwiększa atrakcyjność wycieczki, szczególnie jak wycieczki bez ostrzału zdążyły się dawno znudzić. Turyści potrzebują lokalnego kolorytu, jest też potrzeba wzmacniania bodźców dla uzyskania tego samego efektu. Żydzi giną pod ostrzałem, a szanowna turystka się martwi, czy jej nie przepadną opłacone wczasy
    • mia_mia Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 11:51
      Przecież wykupując wyjazd i to bezzwrotny musiałaś być świadoma sytuacji w regionie. Podróżowanie, nawet w stosunkowo bezpieczne rejony, wiąże się z ryzykiem. Jeśli ktoś chce je zminimalizować korzysta z ofert elastycznych lub zwrotnych.
      Tu akurat zaognienie sytuacji, w innym miejscu pożary, powódź, huragan, zamach, opady śniegu mogą popsuć planu wyjazdowe.
      Skoro już nic się nie da zrobić to pozostaje spokojnie poczekać i zobaczyć jak się sytuacja rozwinie.
    • milka_milka Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 12:02
      Wybierałaś się z dzieckiem do Izraela? Nieźle. Lubisz adrenalinę.

--
      Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
      • bergamotka77 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 12:30
        Tak, z dziećmi. W tym roku byłam też w Egipcie z dziećmi i przeżyłam choć ematki się boją tego kraju jak diabel święconej wody. Izrael marzył się nastolatkowi bo bardzo lubi historię. Ostatnio sporo znajomych tam wyjezdzało i mnie zapewniało, ze jest w porządku. Sytuację na Bliskim Wschodzie znam, ale Paryż, do którego chce jechać młodszy też niebezpieczny. Ciężkie czasy nastały dla ludzi lubiących podróże dalej niż do Ciechocinka.

--

morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
        • milka_milka Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 12:32
          Naprawdę widzisz na świecie tylko regiony niebezpieczne i Ciechocinek. Słabo.

--
          Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
          • bergamotka77 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 12:33
            Paryż, Madryt I Bruksela też mogą być niebezpieczne. Co proponujesz - siedzieć w Bieszczadach li tylko?

--

• milka_milka Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 12:43
              Porównujesz Madryt czy Paryż do Izraela?

Zresztą, mnie jest wszystko jedno, dokąd zabierasz swoje dzieci. Moje jeżdżą po świecie, ale nie przychodzi mi do głowy zabierać je w strefy wojny.

--
                • milka_milka Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 13:10
                  No to czemu się zastanawiasz, skoro tam bezpiecznie i wojny nie ma? Wszystko ok, nie ma się czego obawiać.
                  A, wiem! Chciałaś się pochwalić!

--
                  • bergamotka77 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 13:31
                    milka_milka napisała:

> No to czemu się zastanawiasz, skoro tam bezpiecznie i wojny nie ma? Wszystko ok
                    > , nie ma się czego obawiać.
                    > A, wiem! Chciałaś się pochwalić!
                    >
                    Tak chcialam sie pochwalić swoim niepokojem. Jesli mialas kiedys mózg to wlasnie ci wyparował.

--

• milka_milka Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 14:07
                      Nie, mój jest na miejscu, Twojego za to próżno szukać.

--
                • peonies Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 16:16
                  Izrael od dziesiątek lat jest w stanie konfliktu zbrojnego i każdy kto się tam wybiera musi mieć tego świadomość. Widoczne jest to niemalże na każdym kroku: wejście do budynków pożytku publicznego poprzedzone jest przeswietleniem toreb i przejściem przez bramki, dużo patroli uzbrojonego wojska, punkty strażnicze z wojskiem itp. Byłam z rodzina rok temu i nie czułam niebezpieczeństwa ale za to niecały miesiąc po naszym powrocie w Jerozolimie wybuchły poważne zamieszki wiec trzeba mieć oczy dookoła głowy, szczególnie w dzielnicach arabskich.
        • berber_rock Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 12:37
          Jak lubi historie to trzeba bylo w Jordanie trzelac. Kraj bezpieczny, mozna tanio dolecie Ryanem i jest co ogladac.

"Ciężkie czasy nastały dla ludzi lubiących podróże dalej niż do Ciechocinka."
          - nieprawda. My caly czas jezdzimy. Prawie 50 krajow mamy na koncie ... da sie, tylko trzeba wczesniej robic reasearch i sie odpowiednio przygotowac.

• tiszantul Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 12:50
          "Ciężkie czasy nastały dla ludzi lubiących podróże dalej niż do Ciechocinka"

Nasze czasy to akurat globalna turystyka w takiej skali, jaka nigdy wcześniej nie była dostępna. Dzisiaj jak ktoś chce opowiedzieć o swojej pasji podróżowania, to słuchacz zwykle natychmiast się ewakuuje. Grozę budzi także propozycja pokazania zdjęć
    • lauren6 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 12:22
      Masz konto na Instagramie? No to najwyższa pora założyć. Kup telefon z dobrym aparatem, kijek do sejfie i będziesz robić fotorelację z drogi do schronu. Być może nie taki niezapomniany urlop planowałaś, za to zdobędziesz internetowy fejm, o jakim na ematce możesz jedynie pomarzyć.
    • thaures Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 13:33
      Niedalej jak w czwartek sprawdzałam wyjazdy w styczniu. Z tym, że nie odwazylabym się je kupić teraz, bo sytuacja jest dynamiczna.
      Ktoś pisze o zamachach w Barcelonie czy Paryżu - jednak widzę znaczną różnicę między tymi krajami a Izraelem.
      Ja już na pewno będę szukała innego kierunku.
      • araceli Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 13:36
        thaures napisała:
        > jednak widzę znaczną różnicę między tymi krajami a Izraelem.

Izraelczycy mają świetnie zorganizowaną policję, armię, wywiad, schrony, kontrole i wszelkie inne zabezpieczenia. Różnica jest owszem - znaczna.

--
        Emigrancka troska o ojczyznę:
        araceli: Ty możesz sobie spalić Polskę - co Ci szkodzi! Ja tu mieszkam.
        black_halo: Na zlosc tobie spale.
        • bergamotka77 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 13:37
          araceli napisała:

> thaures napisała:
          > > jednak widzę znaczną różnicę między tymi krajami a Izraelem.
          >
          > Izraelczycy mają świetnie zorganizowaną policję, armię, wywiad, schrony, kontro
          > le i wszelkie inne zabezpieczenia. Różnica jest owszem - znaczna.
          >
          >
          >
          >

Dokladnie, wierzę w Izraelczyków.

--

• milka_milka Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 13:58
            No to czym się martwisz?

--
          • araceli Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 14:04
            berdebul napisała:
            > I to ma kogokolwiek uspokoić? Lecisz na urlop i nie wejdziesz do sklepu po wodę
            > , jeżeli nie przetrzepią zawartości plecaka. Plus ostra amunicja. Podróż życia.

W sklepie nikt cię nie "trzepie" i bronią nikt przed nosem nie macha. Choć fakt - z uwagi na specyfikę (obowiązkową 2-3 letnią służbę wojskową) ludzi z ostrą bronią jest na ulicach sporo. Żadna to tragedia, zdecydowanie nie wygląda to jak na wojennych filmach big_grin

--
            Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.
          • sumire Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 20:48
            berdebul napisała:

> I to ma kogokolwiek uspokoić? Lecisz na urlop i nie wejdziesz do sklepu po wodę
            > , jeżeli nie przetrzepią zawartości plecaka. Plus ostra amunicja. Podróż życia.

Eee, żeby przeżyć kontrolę plecaka, to nie trzeba jechać na Bliski Wschód, wystarczy chcieć wejść do teatru na West Endzie. Służby z ostrą amunicją w Europie to też niezbyt wyjątkowy widok.
            Gwoli ścisłości, wchodziłam do wielu sklepów w Tel Awiwie i Jerozolimie, torebkę skontrolowano mi raz. Przesada, poza tym, że podkręca emocje, niczemu nie służy.
      • bergamotka77 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 13:36
        A ja się teraz boję latać do Paryża a kiedyś bywalam tam z przyjemnością. Ba i w Londynie w atrakcjach turystycznych włączaly mi się radary.

--

• bergamotka77 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 14:31
        Ty jesteś raczej głupia bo wlaśnie rejony turystyczne czyli np. Tel Aviv i Jerozolima są w zasięgu ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy. Czytalam na stronie MSZ porady na wypadek alarmu lotniczego i czas ukrycia się w schronie w tych miastach to półtorej minuty. W Aszkelonie chyba tylko pól minuty...

--

• milka_milka Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 20:01
          Teraz dopiero czytasz? Trzeba było zanim zapłaciłaś za wyjazd.

--
      • araceli Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 13:57
        berdebul napisała:
        > „Izrael zrobi porządek do swiat”. No, spoko. Zginie mnóstwo cywili, ale nie Izr
        > aelczyków, wiec spoko, na pewno będziecie mogli polezec na plaży. uncertain

Raczej przeczekają aż się Palestyńczykom amunicja skończy.

Przypomnijmy, że dzisiejsza akcja ostrzeliwania Izraela ze Strefy Gazy jest wynikiem zabicia przez izraelski wywiadu jednego z przywódców Hamasu - organizacji terrorystycznej.

--
        Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.
        • berdebul Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 14:02
          Polacy walczący o niepodległość też byli nazywani terrorystami. Byłabym ostrożna z szafowaniem tym określeniem. Izrael okuouje terytoria zdobyte w czasie wojny sześciodniowej . Sposob, w jaki traktują Palestynczykow i budowane mury to chichot historii.
          Co kto lubi. Nie pojechałabym do Izraela, ani do Korei Północnej.
          • araceli Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 14:07
            berdebul napisała:
            > Polacy walczący o niepodległość też byli nazywani terrorystami.

Uważasz, że w walce o "niepodległość" dozwolone jest ostrzeliwanie rakietami cywilów co ma miejsce np. dziś?

> Izrael okuouje terytoria zdobyte w czasie wojny
            > sześciodniowej .

A kto wywołał tę wojnę i w jakim celu? Polska "okupuje" ziemie zachodnie zdobyte podczas II wojny światowej?

Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest tak skompilowana, że tylko głupiec używa, że to takie czarno-białe.

--
            Emigrancka troska o ojczyznę:
            araceli: Ty możesz sobie spalić Polskę - co Ci szkodzi! Ja tu mieszkam.
            black_halo: Na zlosc tobie spale.
            • berdebul Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 14:18
              W ostrzale prowadzonym przez Izrael nie giną cywile? Magia. Zwłaszcza jak uzbrojeni w high-tech sprzęt strzelają do Palestynczykow uzbrojonych w kamienie. uncertain

Uważam, że okupowanie cudzej ziemi jest złe, tak jak wykorzenienie języków narodowych (ustawa znosząca drugi język urzędowy - arabski). A podział Palestyny, jakiego dokonało ONZ to po prostu absurd.
              To co dzieje się na Zachodnim Brzegu i jak traktowani są Palestynyczycy jest okrutne. A mur bezpieczeństwa kojarzy mi się bardzo jednoznacznie. Żydzi bardzo szybko zapomnieli, jak to jest być po drugiej stronie.
              • milka_milka Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 14:21
                Zgadzam się z Tobą.

--
              • araceli Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 14:27
                berdebul napisała:
                > W ostrzale prowadzonym przez Izrael nie giną cywile?

Dlaczego odwracasz kota ogonem? Nie potrafisz odpowiedzieć na pytanie?

> Palestynczykow uzbrojonych w kamienie. uncertain

W dniu dzisiejszym to "kamienie" zestrzeliwuje Żelazna Kopuła???? big_grin big_grin big_grin

> Uważam, że okupowanie cudzej ziemi jest złe,

Bo nie ogarniasz podstawowej kwestii - nie ma prostej odpowiedzi na to CZYJA to ziemia. Obie strony twierdzą, że ich - i obie mają rację. Izrael uznał podział - Palestyńczycy nie.

--
                Gdzie wszyscy myślą tak samo - nikt nie myśli zbyt wiele.
              • miriam_73 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 13.11.19, 00:32
                berdebul napisała:

> W ostrzale prowadzonym przez Izrael nie giną cywile? Magia. Zwłaszcza jak uzbro
                > jeni w high-tech sprzęt strzelają do Palestynczykow uzbrojonych w kamienie. uncertain
                > dzisiaj niewątpliwie iron dome zesrzeliwuje kamienie, jasne... nie wiem czy wiesz ale Cahal przed każdym atakiem w którym mogliby cierpieć cywile wysyła ostrzeżenia. Jakoś tak "przypadkiem" hamasniki lokują swoje stanowiska w okolicach szpitali, szkół itp...
                >
                > Uważam, że okupowanie cudzej ziemi jest złe, tak jak wykorzenienie języków naro0
                > dowych (ustawa znosząca drugi język urzędowy - arabski).
                Cudzej???? Nie, złoto, zydowskiej od tysiacleci. Te "okupowane" terytoria tak zupelnie "od czapy" nazywaja sie Judea i Samaria, prawda?

A podział Palestyny,
                > jakiego dokonało ONZ to po prostu absurd.
                Plastelina miała dziesiątki okazji żeby się dogadać, w sposób konstruktywne. Ale oni po prostu nie chcą.

> To co dzieje się na Zachodnim Brzegu i jak traktowani są Palestynyczycy jest ok
                > rutne. A mur bezpieczeństwa kojarzy mi się bardzo jednoznacznie. Żydzi bardzo s
                > zybko zapomnieli, jak to jest być po drugiej stronie.t

Tja... w D... byłaś, g... widziałaś. Zapraszam najpierw do Erecu.
          • bergamotka77 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 14:24
            Widzę, że reprezentujesz ukrytą opcję arabską. A ja akurat wspieram Izrael. Uważam, że po tym, co Żydzi przeszli m.in. na terenach Polski, wielowiekową tułaczkę, powinni mieć prawo do swojego państwa. I walczą o to zębami i pazurami jak każdy by walczył.

--

• milka_milka Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 14:41
              Tłumaczyłam kiedyś książkę historyczną dot. tych ziem. To nie jest tak, że się one Izraelowi należą, bo tam było za dużo zależności, żeby to jednoznacznie stwierdzić.

--
            • lauren6 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 18:43
              > Uważam, że po tym, co Żydzi przeszli m.in. na terenach Polski, wielowiekową tułaczkę, powinni mieć prawo do swojego państwa.

Żydzi przez setki lat żyli na terytorium Polski. Może podzielimy nasze ziemie i im część oddamy: w końcu biedacy tyle się wycierpieli. Z resztą taki izraelski żołnierz jest dużo seksowniejszy od łysego Seby z WOT. Jakby nam tu urządzili okupację możnaby naoglądać się seksownych męskich tyłków w wojskowych bojówkach. Nawet dostać od takiego serię maszynową to musi być sama przyjemność!
      • bergamotka77 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 15:02
        Nie, sprawdź sobie, pisałam, ze jadę na Bliski Wschód już w wątku o planach na Sylwestra z dziećmi big_grin

--

• szafireczek Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 15:50
      Ale skoro jedziesz do Tel Awiwu, to co Cię tak załamuje??? Poza tym niepokoje wokół Strefy Gazy trwają od dziesięcioleci z różnym natężeniem, w tym z ruchem rakiet i moździerzy...Dodam, że w okresie spokoju często przeprowadzane są próbne alarmy, by ludzie wiedzieli jak się zachować - tam to jest oczywistość. Wejście np. do galerii handlowej poprzedza kontrola, w tym zaglądanie do torebeksmile

I co za pomysł, że w Izraelu takie znaczenie mają Święta BN, że ten okres coś zaczyna lub kończy???
    • rozalia_olaboga Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 16:01
      Do świat wszystko się uspokoi, spokojnie. W tym okresie jakoś często bywa tam gorąco, ale nie dłużej niż pare tygodni...
      A swoją droga, to nie ty parę wątków temu przekonywałas, jak to niebezpiecznie i okropnie jest w Izraelu? Jeśli tak, to hm, karma wróciła, po co kupowałas bilety do tak niebezpiecznego kraju? smile
      Jeśli to nie ty, to przepraszam, nie chce mi się szukać na telefonie.
    • boogiecat Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 16:36
      Berdzi, jak dobrze, ze istniejesz! Co za wspanialy startowy wpis- wszystko w nim jest, a kazde zdanie to majstersztyk. Co za warsztat! Masz talent dziewczyno. Czy tobie ktos placi? Bo powinien.

Przeanalizujmy:
      Doskonaly tytul- idealne dawkowanie informacji i emocji; Nie da sie nie kliknac po wiecej;
      Pierwsze zdanie- cudo- lechtanie ematczynego, eksperckiego ego od wstepu.
      Drugie zdanie- budowanie napiecia i obowiazkowy skrot (przyznaje, ze dla mnie BN to sa ciastka)
      Trzecie zdanie - dramaturgia, hustawka emocjonalna, od zalamania do optymizmu, lekki akcent rzucony na meska sile, to nazistwoskie robienie ordungu przez Zydow, rozwoj sytuacji mozliwy w KAZDA strone- ze smuteczkiembig_grin.
      I w koncu- ukonorowanie- znajoma debilka, ktorej zdanie sie jednak liczylo, i wspaniale wkladanie jej w usta merdeburzowego zdania o bezpieczenstwie Izraela.

CU-DEN-KO!

No do wszystkiego sie mozna przypieprzycbig_grin Ratujesz forum, o wielka Berdzi.

Uwazam, ze ematka nie wykorzystuje twojego potencjalu nawet w 50%, skupia sie na glupim wozeniu dzieci w niebezpieczne strefy i twoim hajlajfie, a przeciez w twoich wpisach jest wiele wiecej.

Jestes urodzona agitatorka, w zlych czasach sie urodzilas, albo w zlym miejscu- marnotrawstwo.

Ja ci nie #zazdroszcze, jak te wszystkie wredne malpy, ja cie zwyczajnie podziwiam!

--
      Pragnienia sa nieskonczone, ale zycie jest najwazniejsze.
    • berber_rock Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 12.11.19, 17:12
      Az z ciekawosci zajrzalam na swoje ulubione forum podroznicze, gdzie bytuja wyjadacze z duza wiedza - nikt tam sie zadnymi rakietami nie wzruszyl i ludzie normalnie realizuja zaplanowane podroze (np. za kilka dni). A smiem twierdzic, ze tam ludzie wiedza co robia ...

Wiec nie wiem, o co ten caly halas ...

• miriam_73 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 13.11.19, 00:25
      Jeśli nie wybierasz się w obszar poniżej Tel Avivu w kierunku Gazy, to powinno być ok, nawet jeśli Plastelina znowu zacznie rozrabiac. Do Galilei i powyżej Tel Avivu nie mają takich rakiet a Jerozolimy nie ostrzegają żeby przypadkiem nie stuknac w Al Akse. A jeśli chcesz mieć podgląd na alerty to zainstaluj sobie taką appke Cumta. Ja dzięki temu widzę gdzie coś się dzieje i wiem np że przyjaciele są ok.
        • miriam_73 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 13.11.19, 10:57
          Jeszcze tylko dopowiem: gdyby (odpukać) gdzieś Was coś w drodze złapało i pojawi się komunikat Cewa Adom (kolor czerwony/ alarm), to po prostu zwróćcie się do najbliższych lokalesów, co robić, albo obserwujcie, co oni robią i róbcie to samo. To wszystko. A poza tym nie ma się czego obawiać. Zdrowy rozsądek przede wszystkim.
          Generalnie załapiecie się na Chanukę smile (w tym roku od 22.12 wieczorem do 30.12) ale to takie święto, że nie staje pół kraju smile)) Dużo światła, pączki (sufganijot) i latkes (placki ziemniaczane) smile))
          • bergamotka77 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 13.11.19, 12:45
            Ok dziękuję. Czy twoim zdaniem Jerozolima jest bezpieczniejsza niż Tel Aviv? Pisała wczoraj do mnie koleżanka, która jest akurat w Jerozolimie, widziałam na FB i mówiła, że tam jest spokojnie. Jak twierdzi, oni nie ostrzeliwują Jerozolimy bo boją się o meczet Al-Aksa. Mam nadzieję, że sytuacja się nie zaogni. Będę obserwować co tam się dzieje.

--

• miriam_73 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 13.11.19, 13:22
              Tyle o ile. Jeśli chodzi o ewentualny ostrzał, to moja znajoma mieszkająca w Jerozolimie też zawsze podkreśla, że na Jerozolimę nie odważą się strzelać, bo mogliby przypadkiem rąbnąć w Al Aksę i Kopułę Skały. W Jerozolimie uważałabym tylko zawsze na przystankach (bo zdarzają się ataki pojazdami) w zachodniej części miasta, no i ogólnie lepiej wyglądać na turystę smile W okresie ewentualnych zamieszek musisz się liczyć z tym, że może Ci się nie udać wejść na Wzgórze Świątynne (trzeba od razu po przyjeździe sprawdzić czy w ogóle jest dostępne i w jakie dni - ostatnio jak byłam wpuszczali tylko we wtorek i czwartek od 7.30 do 11. Trzeba być wcześnie bo bywają masakryczne kolejki.
              Z ciekawych, a mało znanych rzeczy w Jerozolimie polecam tunele pod wzgórzem ( english.thekotel.org/western_wall_sites/western_wall_tunnels/ ); Night Spectacular w Cytadeli ( www.tod.org.il/en/the-night-spectacular/ ) oraz wykupienie karnetu w Davidson Center (o ile jeszcze taka opcja jest - oni się w ogóle tym nigdy nie chwalili, trzeba pytać) - na jednym bilecie można było przez 3 dni obejść obie dostępne części murów jerozolimskich (ramparts walk), wejść do parku archeologicznego pod murem Wzgórza Świątynnego, Cardo rzymskiego oraz Roman Plaza przy Bramie Damasceńskiej. W Jerozolimie postawcie samochód na kołkach, jeśli w ogóle zamierzacie wynajmować samochód. Bardzo wygodnie jeździ się tramwajem (ligh rail) - dojedziecie nim z miasta do Yad VaShem i Wzgórze Herzla, jest przystanek przy suku Mahane Yehuda (dobre miejsce żeby coś zjeść czy kupić produkty spożywcze, najbardziej zaje...a chałwa u Królów (M'lachim Halva)) oraz Głowy Dworzec Autobusowy, czy w drugą stronę do Amunition Hill.
              Tel Aviv jest bardziej kosmopolityczny, rozrywkowy, potencjalnie jednak jeszcze w zasięgu ostrzału. Gros rakiet leci na okolice Aszkelonu, Aszdod, czy bardziej na wschód od Gazy w kierunku Negevu.
              • zlota.ptaszyna Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 13.11.19, 14:53
                Nie rozumiem tego, w Izraelu jest tyle ciekawych miejsc a wy w kółko o tym tel Aviv z dyskotekami i niczym więcej.

Helou, Berga jest panią w średnim wieku i jedzie z nastolatkiem i drugoklasista, dzieci zainteresowane historia a tu w koło Macieju info o barach i dyskotekach
                W mojej opinii podobne bary są w śródmieściu w Warszawie, nie trzeba nigdzie jeździć wink
                • bergamotka77 Re: Szlag! Przede mną podróż do Izraela 13.11.19, 15:09
                  Czwartoklasistą i prawie pełnoletnim synem wink Gdzie ja piszę o dyskotekach? Jedziemy zwiedzać i poznawać ten fantastyczny kraj i ludzi. Byłam w wielu miejscach na świecie, ale Izrael zrobił na mnie ogromne wrażenie, choć ledwo go liznęłam. Na Górze Oliwnej chciało mi się płakać - z trudem się powstrzymywałam aby nie wybuchnąć płaczem ponoć Jerozolima tak działa na ludzi.

--