Dodaj do ulubionych

Strzelić im pogadankę czy odpuścić

14.11.19, 21:27
Mam w tym roku nową klasę, w tej klasie jest kilkoro dzieci z poprzedniej klasy mojej córki. Dzisiaj około 18:30 jedna z tych osób zaczepiła moją córkę przez Messangera, żebym sprawdziła wiadomość w dzienniku, bo bardzo ważna. Sprawdziłam (co mam robić, dwie panie wyznaczyły poprawy na jutro, a ja się na dwa sprawdziany nie nauczę), udzieliłam odpowiedzi, po czym się przyjrzałam i ze zdumienie skonstatowałam, że wiadomość jest sprzed 7 minut. Czyli uczeń ją wysłał, odczekał pewnie z pięć i wszczął akcję docierania do mnie przez pośredników.

Z jednej strony to początek pracy z klasą i chcę, żeby jednak mogli na mnie liczyć, zwłaszcza że to klasa po podstawówce i transfer w licealną rzeczywistość może być bolesny. Z drugiej strony chcę im uświadomić, że e-mail to nie czat, owszem, kiedy siedzę przy otwartym dzienniku w szkole to odpowiadam natychmiast, ale wieczorem sprawdzam raz, o zmiennej porze, i trzeba niestety czasem poczekać nawet kilka godzin na odpowiedź. No i nie do końca mi się podoba próba dosięgania mnie przez znajomych córki.

Mąż twierdzi, że po prostu nie powinnam odpisywać, ale mail był w tonie na tyle panicznym, że mi się zrobiło dzieciaka żal. Chciałabym jednak jakoś określić granice. Błąd, że tego nie zrobiłam na początku, nie powiedziałam wprost "Na e-maile odpowiadam do końca lekcji, jak nie zdążycie, to trzeba poczekać do nastepnego dnia rano", no ale nie zrobiłam, nie wpadłam na to, że ktoś w ogóle będzie oczekiwał od maila tempa wymiany jak z komunikatora. I jeśli teraz to zrobię, to ten chłopak odbierze to jako osobisty ochrzan, a jest dosyć wycofany i nie bardzo go chcę wycofać jeszcze bardziej.

Czyli mój dylemat (trylemat?) jest następujący: a) odpuścić b) strzelic pogadankę c) strzelić, ale za dwa tygodnie, udając że nie ma związku z tematem?


--
The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
Obserwuj wątek
  • rozalia_olaboga Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 14.11.19, 21:34
   Wybieram okienko c wink
   Może zresztą sytuacja się już nie powtórzy?
   A jeśli się powtórzy, powiedziałabym miło na godzinie wychowawczej to co napisalas: że po godzinach pracy na odpowiedź należy poczekać. Takie życie.
   Jeśli chłopak jest na tyle obrotny, że uruchamia twoją córkę, to może nie tak bardzo wycofany?

   Inne rozwiązanie: niech córka powie kolegom, że nie będzie przekazywała ich ponaglen. Dziennik mama sprawdza w miarę możliwości i niech czekają na odpowiedź.
  • sham-anka Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 14.11.19, 21:43
   c.2, czyli pogadanka z klasą za jakiś czas, a pogadanka z córką od razu - czyli pomóc jej wymyślić jak asertywnie odpowiadać na tego typu prośby kolegów, żeby nie wyszła na nieużytą, ale żeby oni zrozumieli że ona nie jest kurierem i nie zawsze chce/może przekazać wiadomość.
  • koronka2012 Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 14.11.19, 21:44
   Strzelić pogadankę od razu. Skoro to jak rozumiem liceum, to niech dziecię zacznie się zachowywać stosownie do wieku. Bo po pierwsze delikwent mógł zareagować od razu, powiedzieć obu nauczycielom, że poprawki się nakładają. Chyba nie wyznaczyły mu tych poprawek z dnia na dzień? wieczorem się ocknął że nie zdąży?

   Nastolatek powinien umieć się odezwać, a nie szukać pomocy rozpaczliwcem, żeby wychowawczyni coś załatwiła za niego. Po drugie chyba się nie spodziewa, że nauczyciel wyczekuje od niego wiadomości jak od panienki na fejsie i nie odrywa wzroku od monitora.

   Informację o czasie reakcji czy w ogóle zasady przekazywania wiadomości dobrze omówić z całą klasą.
  • jak_matrioszka Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 14.11.19, 21:51
   Nie bede oryginalna, wybieram bramke C.

   Kiedyś takich rzeczy chyba wcześniej uczono, ale postep w komunikacji i dostepności dużo tu nabruździł. Młodzi ludzie urodzeni w świecie natychmiastowych reakcji po prostu nie rozumieja, że nie każdy chodzi do WC z komórka i non stop śledzi wszystkie wiadomości przychodzace. Ktoś ich musi tego nauczyć, a na rodziców nie zawsze można liczyć pod tym wzgledem, bo oni też moga mieć z tym problem. Nawet starsi, pokolenie urodzone bez telefonu stacjonarnego w domu, też ugina sie pod presja "right here, right now".
  • asia_i_p Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 14.11.19, 22:34
   Posłucham większości i postawię na c. Mamy razem spędzić cztery lata, więc mogę sobie pozwolić na działanie powoli. Dzięki, dziewczyny.

   --
   The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • agonyaunt Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 14.11.19, 23:05
   d) powiedzieć: zapomniałam wam podać moje godziny pracy, to jest od do, w tych porach odpowiadam na wiadomości, wszystko po musi poczekać do rana. Córki w pogadankę nie mieszać, ale w domu poprosić, żeby na ponaglanki odpowiadała: "mama pracuje od do, w tych porach odpowiada na wiadomości, wszystko po musi poczekać do rana". smile

   A gdzieś potem po drodze na wychowawczej zrób im lekcję z komunikacyjnego SV, nie tylko o tym kiedy wypada pisać (to głównie o SMS-ach), i że nie wypada poganiać, ale też o właściwych formach w formalnych wiadomościach i o różnych rzeczach, o których często młodzież zapomina.
  • niutaki Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 14.11.19, 23:29
   A nie możesz po prostu temu dzieciakowi napisać, albo powiedzieć bez świadków, że bardzo Cię cieszy zaufanie (jeśli Cię cieszy) jakim Cię obdarzył, ale że była to sytuacja jednorazowa, że następnym razem będzie musiał poczekać i po sprawie. Ja bym żadnych publicznych pogadanek nie robiła, tylko rozmowa w cztery oczy.

   --
   Dyplomata - człowiek, który potrafi powiedzieć spierdalaj w taki sposób, że poczujesz dreszczyk emocji na myśl o czekającej cię wyprawie.
  • nangaparbat3 Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 14.11.19, 23:37
   Według naszego oberRodo nie masz prawa odpalać dziennika z prywatnego komputera big_grin
   Nie czekałabym, ale zaczęła od przeproszenia dzieci, że nie ustaliłam dotąd jasnych zasad, i powiedziała im, jakie te zasady są. Od razu, przy najbliższej okazji.


   --
   "Tolerancja u nas od wieków kwitła i dlatego nie musimy jej już praktykować."
  • slonko1335 Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 15.11.19, 08:45
   o znaczy jesteś w podobnej sytuacji jak klasa mojego syna która wieczorem dostała informację, ze następnego dnia na religii będzie geografia? i dziwiłaś się, ze cześć klasy o tym nie miała pojęcia wszak co to z problem co chwilę sprawdzać dziennik i przygotować się na zamienione lekcje? no to co za problem sprawdzić kilka razy a nuż trzeba odpowiedzieć wystraszonemu dzieciakowi...

   --
   Sygnaturka się zgubiła....
   • droch Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 15.11.19, 09:00
    Rozumiesz, gdy uczeń wyśle wieczorem wiadomość do nauczycielki, to rozważamy czy to skandal czy tylko faux pas. Gdy nauczyciel wieczorem wyśle wiadomość do uczniów, to uważa, że przecież żaden problem, trzeba było uważać.
    Szkolne zasady mają to do siebie, że zazwyczaj obowiązują w jedną stronę. Lata mijają i chyba nic się nie zmieniło w tej kwestii.
   • black.emma Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 15.11.19, 10:37
    Właśnie miałam napisać to samo, pamiętam ten wątek i oczekiwania Asi, że uczniowie będą sprawdzać Librusa jeszcze rano, przed lekcjami! Nauczycielska moralność.
    Odnosząc się do tematu wątku, wybrałabym opcję c. Oczywiście ze swojej strony trzymałabym się tych samych zasad.
   • iwoniaw Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 15.11.19, 17:32
    slonko1335 napisała:

    > o znaczy jesteś w podobnej sytuacji jak klasa mojego syna która wieczorem dosta
    > ła informację, ze następnego dnia na religii będzie geografia? i dziwiłaś się,
    > ze cześć klasy o tym nie miała pojęcia wszak co to z problem co chwilę sprawdza
    > ć dziennik i przygotować się na zamienione lekcje? no to co za problem sprawdzi
    > ć kilka razy a nuż trzeba odpowiedzieć wystraszonemu dzieciakowi...
    >

    big_grin Ditto. Pamiętam tamten wątek i posty asi_i_p, które mnie szczerze zdumiały, bo miałam ją zawsze za rozsądną.
    --
    "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
   • asia_i_p Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 15.11.19, 17:42
    Nie mam problemu z tym, że do mnie pisze po południu. W wieczornej porcji pracy sprawdzenie dziennika i odpowiedzenie na maile jest jednym z pierwszych punktów i tak, odpowiadam wieczorem, przeważnie koło dziewiątej, kiedy dziecko pójdzie spać. Mam problem z faktem, że oczekiwał odpowiedzi w ciągu 5 minut - nie irytuje mnie to, ale dowodzi, że nie odróżnia maila od chatu - oraz z tym, że moja córka dostała komunikat "powiedz twojej mamie, że N mówi, żeby zajrzała na dziennik, bo tam jest ważna wiadomość". Wystraszonemu dzieciakowi odpowiedziałam, bo, jak dziewczyny niżej pisały, nauczyciel to niestety stan umysłu. Już widzę, jak mu w takiej sytuacji odpowiada np. urzędnik.
    W tamtym wątku nie mówiłam, że ma się przygotować na zmienione lekcje, tylko zabrać na nie podręczniki, wkład pracy nieporównywalny do pełnego przygotowania się do lekcji.

    --
    The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
    • iwoniaw Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 15.11.19, 17:54
     asia_i_p napisała:


     > W tamtym wątku nie mówiłam, że ma się przygotować na zmienione lekcje, tylko za
     > brać na nie podręczniki, wkład pracy nieporównywalny do pełnego przygotowania s
     > ię do lekcji.
     >

     Nie, w tamtym wątku dowodziłaś, że powinien koniecznie sprawdzić dziennik "wieczorem", by się dostosować do poleceń wydanych w ostatniej chwili - czyli właśnie reagować tak, jakby był to czat, a nie mail. Wszak jeśli ktoś przyszedł do domu, sprawdził dziennik, odrobił lekcje i spakował się na dzień kolejny, to zakończył już pracę na ten dzień i oczekiwanie, że będzie jeszcze do niej wracał po nocy, jest dokładnie takim oczekiwaniem, jakie cię zbulwersowało u opisanego ucznia.


     --
     Spójrzmy na ciąg cyfr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Gdzie ukryła się ósemka?
     Na pierwszy rzut oka w podanym ciągu ósemki nie ma. A kiedy przyjrzymy się uważnie jeszcze raz, cyfry osiem nadal nie dostrzeżemy. Ciekawostką jest, że sztuczka ta udaje się tylko wtedy, kiedy w ciągu cyfr nie ma ósemki.
    • slonko1335 Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 15.11.19, 18:00
     wiesz ten chłopiec zrobił dużo więcej niż nauczyciel bo postarał się żebyś na pewno odczytała tą wiadomości, my ją tylko dostaliśmy i uznano po prostu za oczywistość , ze rodzice odczytali, przekazali a dzieci przygotowały się na kartkówkę z przedmiotu który tego dnia nie występuje w planie..

     --
     Sygnaturka się zgubiła....
     • slonko1335 Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 15.11.19, 18:03
      "Na e-maile odpowiadam do końca lekcji, jak nie zdążycie, to trzeba poczekać do nastepnego dnia rano",
      i jednka nie uznałas, że klasa mojego dziecka ma takie samo prawo do nieodczytania wiadomości nasmarowanych wieczorem, proponowałaś nawet poranne sprawdzanie czy aby nic się nie zmieniło i ktoś nie wysmarował czegoś po nocy...

      --
      Sygnaturka się zgubiła....
    • black.emma Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 15.11.19, 22:20
     asia_i_p napisała:
     > dowodzi, że nie odróżnia maila od chatu
     Dokładnie tak samo, jak nauczyciel, który załatwił swoje prywatne sprawy od 12-13 do 21 i oczekuje sprawdzenia librusa w porze, kiedy ludzie ogarniają swoje życie i się relaksują.

     - oraz z tym, że moj
     > a córka dostała komunikat "powiedz twojej mamie, że N mówi, żeby zajrzała na dz
     > iennik, bo tam jest ważna wiadomość".
     O tym bym porozmawiała z uczniami, bo to nie była ważna wiadomość.

     >Wystraszonemu dzieciakowi
     Nie histeryzuj, czym się tak wystraszył? Tworzycie w tych szkołach sztuczną atmosferę zagrożenia, że dzieciaki się boją odezwać i macie efekty.

     odpowiedziałam
     > , bo, jak dziewczyny niżej pisały, nauczyciel to niestety stan umysłu.
     Już widz
     > ę, jak mu w takiej sytuacji odpowiada np. urzędnik.
     Wyobraź sobie w tej sytuacji przedsiębiorcę i nie histeryzuj.

     > W tamtym wątku nie mówiłam, że ma się przygotować na zmienione lekcje, tylko za
     > brać na nie podręczniki, wkład pracy nieporównywalny do pełnego przygotowania s
     > ię do lekcji.
     >
     W tym celu musi bezustannie śledzić Librusa i nie ma chwili relaksu bo szkoła nie potrafi się zorganizować.
  • lily_evans11 Re: Strzelić im pogadankę czy odpuścić 16.11.19, 14:21
   Jasno powiedzieć całej klasie, jakie są zasady komunikacji z Tobą.
   Jeśli to dziecko nie zalapie, delikatnie powiedzieć mu na osobności, w czym rzecz.
   Myślę, że oni po prostu tego nie wiedzą i nie ogarniają jak na razie.
   U mojej córki w podstawówce nauczycielki czasem piszą i odpisują na librusie tego samego dnia wieczorem, można zapytać o krótką sprawę na przerwie i nie jest to nietakt itp. itd.

   --
   Nigdy nie byłam złą babą

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka