Dodaj do ulubionych

Zmiany w L4

18.11.19, 11:36
Słyszałyście?
Zasiłek chorobowy z ZUS po 90 lub 180 dniach (dobrowolne) po zaczęciu pracy, po zakończeniu wypłat jednego następny po 90 dniach. Jeśli złamie się nogę, a po powrocie do pracy dostanie zawału, to 3 miesiące są bez wypłaty, to samo jeśli nastąpi zaostrzenie choroby po jednym zwolnieniu.
Co wy na to?
Obserwuj wątek
    • amast Re: Zmiany w L4 18.11.19, 11:42
      Może mieć ozdrowieńczy wpływ na społeczeństwo. Coś jak zwolnienia w policji płatne 80%.
      Stracą naprawdę chorzy, ale jak to w wątku śmieciowym - ktoś musi.
      • profes79 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 11:46
        Jasne. Zamiast ścigać lekarzy wystawiających lewe zwolnienia dołoży się ludziom może nawet nie tyle bardzo chorym, co zwyczajnie mającym pecha.

--
        Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
          • jak_matrioszka Re: Zmiany w L4 18.11.19, 11:51
            W jaki sposób jest ono pisane pod ciażowe? Ciażowe sa chyba zawsze bez przerw, jako jedno zwolnienie od zapłodnienia do porodu? A potem kolejne zwolnienie to dopiero po rodzicielskim, czyli po tych 90 dniach.
            • double-facepalm Re: Zmiany w L4 18.11.19, 16:27
              jak_matrioszka napisała:

> W jaki sposób jest ono pisane pod ciażowe? Ciażowe sa chyba zawsze bez przerw,
              > jako jedno zwolnienie od zapłodnienia do porodu? A potem kolejne zwolnienie to
              > dopiero po rodzicielskim, czyli po tych 90 dniach.
              obecnie w PL można iść na platne l4 zaraz po przepracowaniu 30 dni. niestety dosc czesty myk, szczegolnie jesli "przyjmuje się do pracy" babka zaraz po potwierdzeniu zajscia w ciaze.
              • flegma_tyczka Re: Zmiany w L4 18.11.19, 16:32
                Ach Ci niedobrzy pracodawcy...
                Nie dają młodym kobietom stałych umów - źle, dyskryminacja.
                Dają - też źle bo kobieta zaraz po zatrudnieniu zajdzie w ciążę i rzuci zwolnieniem.

--
                Wolność wypowiedzi - dla każdego.
    • sowka.szara Re: Zmiany w L4 18.11.19, 11:44
      Pierwszego zdania nie rozumiem zupełnie. Jeśli chodzi o sesje długie zwolnienie-dzień w pracy-długie zwolnienie, to raczej nie chodzi o zawał po złamanej nodze, tylko raczej o uniknięcie renty, więc idzie najpierw zwolnienie na kręgosłup a potem psychiatra.

Rozumiem zamysł, choć lepsze wydaje mi się kontrolowanie lekarzy miałoby większy sens. Tylko wtedy też można zarzucić to że nie chcą dawać uzasadnionych zwolnień w obawie przed kontrolą. Ciężko ten temat ugryźć.
      • mia_mia Re: Zmiany w L4 18.11.19, 11:46
        Po założeniu DG przez pół roku nie dostaniesz żadnych pieniędzy z zus, jeśli zachorujesz, po zatrudnieniu się przez 90, ale pierwszy miesiąc i tak płaci pracodawca, więc przez 2 miesiące jesteś bez wypłaty.
              • mia_mia Re: Zmiany w L4 18.11.19, 12:41
                Jeśli zadeklarujesz najniższe składki, to grosze, ale wtedy przez chwilę deklaruje się najwyższe składki i wypłaty z chorobowego czy macierzyński idą w grube tysiące.
                • makurokurosek Re: Zmiany w L4 18.11.19, 13:33
                  Zmiana wprowadzona jest właśnie aby przeciwdziałać tego typu oszustwom.
                  Ja rozumiem, że wielu polaków żyje jeszcze mentalnie w czasach komuny i uznaje, że skoro nie okradam konkretnej osoby to nie jest to kradzież
                  • frey.a86 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 13:42
                    Przecież zwolnienie bierze się choćby po to, żeby przez okres choroby nie musieć płacić ZUSu. A skoro już biorę to zwolnienie, nie pracuję w tym czasie i odprowadzałam składkę chorobową, to chcę dostać jakieś pieniądze, nawet jeśli to grosze.

Nie podoba mi się pomysł wydłużenia okresu, od którego zaczyna działać składka chorobowa, do 180 dni, bo zawieszam działalność na okres wakacji (martwy sezon) i od września czas liczy mi się od początku. 90 dni jeszcze jestem w stanie przeżyć, pół roku już nie. Jak ta zmiana wejdzie, to przestanę w ogóle odprowadzać składkę chorobową i podejrzewam, że to samo zrobi wiele osób na DG.
                    • makurokurosek Re: Zmiany w L4 18.11.19, 13:47
                      Od lat nie odprowadzam składek na chorobowe, bo w moim przypadku przy DG się to zwyczajnie nie opłaca. Co nie zmienia faktu, że jestem przeciwniczką wyłudzania, lewych zwolnień i chorobowego od chwili ujrzenia dwóch kreseczek, nie mówiąc już o przytaczanym już tu, przez mia_mia zakładaniu DG w ciąży , by wyłudzić chorobowe i macierzyńskie.
                      • frey.a86 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 13:56
                        Przecież przepisy się zmieniły i już nie dostaje się wysokiego zasiłku macierzyńskiego po raptem kilku miesiącach odprowadzania wyższych składek. Tu masz link z przykładem:

Tekst linku
                      • madami Re: Zmiany w L4 19.11.19, 11:32
                        Nigdy nie byłam na zwolnieniu na chorobę - jestem chora to choruję i tak pracuję, w ciąży przez tydzień i miesiąc przed porodem. Koniec. Można? Można. Wszystkie znane mi kobiety pracujące na etatach w ciązy od zrobienia testu ciążowego, wszystkie znane mi kobiety na DG pracowały w ciąży ile się da, ew. sporadyczne zwolnienia naprawdę uzasadnione, znam też kobiety na udawanym DG, które zakładały firmy tylko po to by uzyskać wysokie świadczenia, w tamtych czasach było to w pełni legalne,fajnie że teraz to ukrócono.
                        • frey.a86 Re: Zmiany w L4 19.11.19, 11:42
                          madami napisała:

> Nigdy nie byłam na zwolnieniu na chorobę - jestem chora to choruję i tak pracuj
                          > ę

Widocznie nie byłaś jeszcze naprawdę chora. Mojego męża w zeszłym roku ścięło takie choróbsko, że ledwo dawał radę dotrzeć do kibla. Powodzenia w pracy w takim stanie.
                        • sowka.szara Re: Zmiany w L4 19.11.19, 12:11
                          madami napisała:

> Nigdy nie byłam na zwolnieniu na chorobę - jestem chora to choruję i tak pracuj
                          > ę, w ciąży przez tydzień i miesiąc przed porodem. Koniec. Można? Można.

Jak można to można, a jak nie można to nie można. W pierwszej ciąży pracowałam do 38 tygodnia (więc twój miesiąc przed porodem słabo wypada :p). W drugiej byłam na zwolnieniu gdzieś tak od połowy bo trzeba było iść i już. I tak jestem głupia że pierwszą połowę ciąży pracowałam. Gdyby którykolwiek z moich kolegów w pracy rzygał co kilka godzin, schudł do żeber i czuł się jak na nieustającym kacu przez 4 miesiące to by z łóżka się nie ruszyli i wzywali księdza. Ale kobieta do pracy, bo ciąża to nie choroba wink

Wszyst
                          > kie znane mi kobiety pracujące na etatach w ciązy od zrobienia testu ciążowego,

Co, poszły na zwolnienie? Ciekawe masz koleżanki, ja nie znam żadnej na zwolnieniu od testu ciążowego. Lekarze wtedy nawet karty ciąży nie zakładają, a ty znasz same takie które poszły na zwolnienie. Mało wiarygodne.. No chyba że pracujesz w pracowni RTG to może uwierzę smile
                          • lauren6 Re: Zmiany w L4 19.11.19, 12:30
                            Bo wszystko zależy od pracodawcy. Jeżeli pracuje się w dziadowskiej firmie, gdzie zarabia się dokładnie tyle co się wywalczyło na rozmowie rekrutacyjnej, to pracownica nie ma żadnej motywacji by pracować do porodu.
                            Jeśli w firmie są podwyżki, premie motywacyjne itd., do tego pracodawca pójdzie kobiecie na rękę i np pozwoli pracować częściowo zdalnie lub w niższym wymiarze godzin to takie kobiety pracują jak najdłużej. W Polsce spotkałam się z obiema postawami pracodawców: i z tą prorodzinnej, i z zarzucaniem ciężarnej dodatkową robotą wymagającą nadgodzin byle ją wypchnąć na L4.

I o tej ostatniej postawie pracodawców jakoś się nie wspomina przy okazji dyskusji "ciężarne chodzą na zwolnienia od dwóch kresek".
                • martishia7 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 14:14
                  Możliwość otwarcia działalności, zapłacenia jednej dużej składki i dostania odlotowego macierzyńskiego została ukrócona kilka ładnych lat temu (w 2014?).
                • memphis90 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 20:29
                  > wtedy przez chwilę deklaruje się >najwyższe składki i wypłaty z >chorobowego czy macierzyński idą >w grube tysiące
                  Już od ładnych kilku lat nie. Teraz musisz mieć bodajże 12 m—cy wyższych składek, żeby dostać wyższy macierzyński. Nawet, jak zaczniesz płacić wczesniej, ale urodzisz przed czasem - dostaniesz grosze.

--
                  "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
      • fredzia098 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 12:35
        Ten wyśmiewany kręgosłup może tak boleć, że wyjesz z bólu. Nie jesteś w stanie zwlec się z łóżka , gryziesz poduszkę i o pracy nie ma mowy.
        Poza tym te ograniczenia obejmą też np. ludzi chorych na nowotwory, którzy starają się normalnie funkcjonować, pracować, ale specyfika choroby powoduje, że często muszą korzystać ze zwolnień. Teraz będą mieli do wyboru iść na L4 na cały okres leczenia, i pozostawać na nim mimo że czują się na siłach pracować, albo wrócić do pracy gdy będzie chwilowa poprawa, wiedząc że gdy będzie pogorszenie to zostaną bez środków do życia. Tylko idiota wybrałby to drugie wyjście.
        • zawsze-w-drodze Re: Zmiany w L4 18.11.19, 13:16
          Co pracodawcę obchodzi, że oni akurat tydzień w tym miesiącu i cztery dni w kolejnym "czują się na siłach pracować", a kolejne trzy tygodnie już nie? Wiesz jak to dezorganizuje pracę? To już lepiej niech na tym L4 siedzą. Zatrudni się kogoś na zastępstwo i tyle.
        • madami Re: Zmiany w L4 19.11.19, 11:34
          Wiem co to ból kręgosłupa, najbardziej pomagają ćwiczenia i fizjoterapia. Można to robić po pracy. W poważnych stanach warto pomyśleć o operacji.
              • sumire Re: Zmiany w L4 19.11.19, 14:28
                Jeszcze raz.
                Nikt z neuralgią na przykład nie pójdzie ci do roboty, by ofiarnie rehabilitować się po ośmiu godzinach za biurkiem. To znaczy może pójdzie, ale długo nie wytrzyma. Nawet mój szef, wielki pracoholik, mówi, że jak człowiek jest chory, to ma chorować, a nie robić za twardziela, bo prawda taka, że na pewnym etapie przestaje mieć znaczenie, czy jesteś w pracy, czy cię nie ma, bo jesteś kompletnie nieefektywna.
                Pomijam już fakt, że nie każdy z problemami z kręgosłupem pracuje w miejscu, gdzie może sobie stać przy biurku albo siedzieć na piłce, albo zabrać laptop do domu i robić, leżąc na podłodze.
                • joanna_poz Re: Zmiany w L4 19.11.19, 14:32
                  no jeszcze jedno:
                  jak nie daj bog nie masz kasy, zeby się rehabilitowac prywatnie po pracy (albo nie chcesz bo w koncu po to placisz skladki zeby z nich kozrystac) to idziesz tak jak Ci lekarz z NFZ wyznaczy czyli np. propozycje dla mojego męża:
                  godz 7-10 albo dla odmiany 10-13 chyba 13-16 tez były dostepne...
                  "świetne" godziny, zeby to łączyc z pracą..
    • slonko1335 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 11:50
      >to samo jeśli nastąpi zaostrzenie choroby po jednym zwolnieniu.
      pod warunkiem, ze to pierwsze zwolnienie będzie trwało dłużej niż 30 dni...

--
      Sygnaturka się zgubiła....
    • tifa_lockhart Re: Zmiany w L4 18.11.19, 11:51
      Nieźle jesteście wytresowane.
      Chcą was zgnębić a wy się cieszycie. Chłopstwo pańszczyźniane też całowało pana po rękach zaraz po tym jak dostało batem.
      • flegma_tyczka Re: Zmiany w L4 18.11.19, 11:55
        Akurat Polska ma najwięcej praw pracowniczych wśród krajów UE. Tylko u nas: ciążowe L-4 płatne 100% i nie weryfikowalne, nie możność zwolnienia pracownicy w ciąży z umową na etacie, dwa miesiące w ciągu roku L-4 na katarki dziecięce (w innych krajach w zależności od danego kraju od 0-14 dni, emigrantki Wy zawsze uważacie, że u nas najgorzej jeśli tych dni jest więcej poprawcie mnie).

--
        • makurokurosek Re: Zmiany w L4 18.11.19, 12:02
          Oraz z większą świadomością społeczeństwa, że pieniądze w Zusie nie są bezpańskie , tylko należą do tych którzy składki płacą, a którzy są okradani przez cwaniaczków z lewymi zwolnieniami.
        • szmytka1 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 15:09
          kilka lat temu komuś w rodzinie, samotnej amtce zachorowało bardzo ciężko dziecko. Było w szpitalach kilka lat. W szpitalach nawet kilkaset km od domu. Matka była przy dziecku. Pieniądze z chorobowego szybko się skończyły, teraz skończą się jeszcze szybciej. Wtedy musielismy prosić o pomoc ludzi dobrej woli. Wyobrazam sobie jak będzie ciężej teraz takim samotnym rodzicom.
            • szmytka1 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 15:24
              bo już po 30 dniach pierwszego zwolnienia zaczną się problemy? czego nie rozumiesz? jak masz dziecko chore np na nowotwoor to po 30 dniach nie zostawisz go w szpitalu i nie wrócisz odpracować kolejnych m-cy by wziąć następne zwolnienie.
              • zawsze-w-drodze Re: Zmiany w L4 18.11.19, 15:31
                Jesu - weź przeczytaj ten artykuł co?
                Nic się nie zacznie po 30 dniach. Po 30 dniach (33 dokładnie) płaci ZUS - tak jak płacił.
                "powstanie prawa do nowego okresu zasiłkowego następuje tylko w przypadku, gdy ponowne zachorowanie nastąpi po upływie 90 dni od zakończenia poprzedniej niezdolności do pracy, niezależnie od tego, czy ponowne zachorowanie spowodowane jest tą samą, czy inną przyczyną niezdolności do pracy".
                Czego nie rozumiesz?
      • araceli Re: Zmiany w L4 18.11.19, 12:24
        lauren6 napisała:
        > To znaczy jedynie, że PISiorom dalej budżet się nie dopina.

Jak Trzaskowski wprowadza opłatę za śmieci od metra bo ludzi oszukują to Lauren przyklaskuje, bo to walka z oszustwami. Jak pisiory zaostrzają przyznawanie zasiłków, bo ludzie oszukują to złe pisiory - budżet im się nie dopina tongue_out

--
        Co inni myślą o Tobie to nie Twój interes.
            • lauren6 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 12:59
              Jak napisałam niżej: ZUS świetnie weryfikuje oszustów na L4. To już nie te czasy kiedy brało się zwolnienie lekarskie na pół roku i robiło remont domu.

Niestety w swoim ograniczeniu nie potrafisz dostrzec kiedy zmiana faktycznie pomaga łapać oszustów, a kiedy ma być zwykłą oszczędnością na ciężko chorych ludziach. Takich, którzy dziś na wezwanie ZUS przyjdą z grubymi teczkami dokumentacji medycznej. Pisiory i ty chcecie im odebrać zasiłek niezależnie od tego czy są przewlekle chorzy czy są oszustami.
          • hanusinamama Re: Zmiany w L4 18.11.19, 19:09
            Lauren ja podstarzała chyba nie ejstem ( a moze juz) ale akurat ja jestem za ukróceniem masowych zwolnien dla ciężarnych. Jakos słabo sie tylko Polki czują w ciązy. Znajome poza granicami PL zyjące (tez Polki) nagle zdrowieją i do konca ciązy pracować mogą...
            • madami Re: Zmiany w L4 19.11.19, 11:39
              W UK zwolnienia w ciązy są niezwykle rzadkie, jak są uzasadnione to oczywiście - ciężarne dostaję na prawdziwe zagrożone ciąże, których jest z 10-15% a nie 99,9% jak w Polsce.
                  • iwles Re: Zmiany w L4 19.11.19, 14:32
                    madami napisała:

> J Nagle o dziwo okazuje się, że uwaga: mozna pracować w
                    > ciąży i nie pada się od tego natychmiast trupem.

w zwolnieniu ciążowym chodzi głównie o nie padnięcie "trupem" dziecka.

• alicia033 Re: Zmiany w L4 19.11.19, 14:41
                      iwles napisała:

> w zwolnieniu ciążowym chodzi głównie o nie padnięcie "trupem" dziecka.

za granicą, mimo pracujących do końca ciąży matek, płody też nie padają "trupem" ani tamtejsze statystyki nie straszą liczbą porodów przedwczesnych.

--
                      "Do wierzących, jazda samochodem"
                      "Zawsze jak wsiadam do samochodu odmawiam krotka modlitwe.Wiem,ze nie raz zawierzenie uratowalo mi/nam zycie.Jak kiedys jadac na slasku, ruszajac na zielonym, kierowca z lewej z ogromna predkoscia wjechal na czerwonym i smignal nam przed maska.[...] I wiele innych pomniejszych." (ortografia oryginalna by mama.nygusa)
                        • hanusinamama Re: Zmiany w L4 20.11.19, 10:57
                          Juz ci mowie: na wyspach sie pracuje. W Niemczech się pracuje (jestem u klienta w niemczech, 3 pracownice w zaawansowanej ciązy - tam to normalne). Czesi, Słowacy tez.
                          • madami Re: Zmiany w L4 20.11.19, 12:18
                            Mam rodzinę w UK i w Niemczech. Moja kuzynka w UK miała zagrożoną ciążę i naprawdę była za zwolnieniu, tam nie ma 100% L4 jak u nas ale kazali jej pójść dla dobra dziecka, drugą ciążę pracowała do 38 tygodnia a potem tam się bierze urlop macierzyński. Dodam, że jest ona pielęgniarką i praca wcale nie lekka. Zdecydowana większość kobiet tam normalnie pracuje, gdzie nie pójdziesz tam duże ciążowe brzuchy czy w sklepach czy biurach czy szpitalach
                    • hanusinamama Re: Zmiany w L4 20.11.19, 10:56
                      I nagle wiekszosc całą ciąże musi byc na L4??? W pracy nie bo komputer szkodzi, w domu pół doby na FB. W pracy sie meczą...na zwoleniu fitnes. Obie ciąze jechałam na zastrzykach, mimo to pracowałam. Jak sie mnie lekarka po raz n-ty zapytała o zwolnienie to pytam czy dla dobra dziecka powinnam "nie ale juz jestem tak przyzwyczajona do wypisywania ze kazdej sie pytam"...
                      • madami Re: Zmiany w L4 20.11.19, 12:13
                        Półdniowe wyprawy do centrów handlowych, fitnessy i urlopy w ciąży spokojnie nie zagrażają dziecku, tylko praca jest taaaaka straszliwie niebezpieczna?
                  • sowka.szara Re: Zmiany w L4 19.11.19, 14:36
                    madami napisała:

> Ja i wiele kobiet na DG. Nagle o dziwo okazuje się, że uwaga: mozna pracować w
                    > ciąży i nie pada się od tego natychmiast trupem.

Nie musisz mi tłumaczyć oczywistości, bo ja na przykład w pierwszej ciąży pracowałam na etacie do 38 tygodnia (czyli dłużej niż ty, bohaterko). Lepiej podaj źródło tych 99,9% big_grin
              • hanusinamama Re: Zmiany w L4 20.11.19, 10:54
                NO o tym mowie. Kolezanka 2 ciaze w PL na zwoleniniu, 3 w Walii pracowała do konca. A praca cięższa tam niz tu. Rodzina w PL oburzona ze jak to ona pracuje. Kto w ciązy pracuje. No okazało sie ze tam większość...
        • lauren6 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 12:39
          Oszukujący na zwolnieniach są bardzo dobrze wyłapywani przez ZUS.

Trzeba być naiwnym jak dziecko by wierzyć, że ta zmiana ma poprawić walkę z oszustami. Nie, chodzi jedynie o to by przyoszczędzić sobie na ciężko chorych ludziach.
      • makurokurosek Re: Zmiany w L4 18.11.19, 12:37
        Uderza we wszystkich, którzy korzystają z długich zwolnień. I nie ma co ukrywać większość takich zwolnień jest zwyczajnie lewa.
        Jeszcze raz przypomnę, że pieniądze ZUSu nie są bezpańskie tylko należą do tych którzy składki płacą.
        • lauren6 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 12:40
          > I nie ma co ukrywać większość takich zwolnień jest zwyczajnie lewa.

Ludzie na lewo chorują na raka, na serce, na wypalenie zawodowe.
          • slonko1335 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 12:46
            Ci nie będą wracać do pracy jak się lepiej poczują, bo im się nie będzie opłacać, lepiej będzie ciągnąc zwolnienie ciurkiem...odbije się czkawką jak kacowe

--
            • mia_mia Re: Zmiany w L4 18.11.19, 13:12
              To wprowadzą w przypadku zwolnień dłuższych nie 80, a 50% pensji. Kasy zaczęło brakować wszędzie i na wszystko i takie są skutki.
              Mają jeszcze opłatę paliwową podnieść, akcyzy o zniesieniu 30 krotnosci nie wspominając. To wszystko było do przewidzenia
              • makurokurosek Re: Zmiany w L4 18.11.19, 13:39
                Nikt nie twierdzi, że wprowadzenie tych zmian nie wynika z łatania dziury. Biorąc pod uwagę skalę wyłudzania zasiłków to działanie jest jak najbardziej słuszne.
              • lauren6 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 14:24
                > To wprowadzą w przypadku zwolnień dłuższych nie 80, a 50% pensji. Kasy zaczęło brakować wszędzie i na wszystko i takie są skutki.
                Mają jeszcze opłatę paliwową podnieść, akcyzy o zniesieniu 30 krotnosci nie wspominając.

Znajdą pieniądze na 500+ i 13-stki dla emerytów zniechęcając ludzi pracujących do pracy.

Ot prawacka logika.
                • madami Re: Zmiany w L4 19.11.19, 12:29
                  Gdy obciążenia są zbyt duże ludzie w końcu pękają, zawsze ale to zawsze źle się kończy dla gospodarki, firmy robią wszystko by wykazywać jak najniższe dochody, ludzie zaczną swoje też ukrywać, przechodzić do szarej strefy, inwestycje wyhamowują i całe koło zaczyna się wolniej kręcić.
          • flegma_tyczka Re: Zmiany w L4 18.11.19, 19:23
            Właścicielka DG. Sorry, dwie znajome pracowały jednak do 8 miesiąca, kolejna (z bliźniętami) do 9 miesiąca włącznie.

--
            • hanusinamama Re: Zmiany w L4 20.11.19, 11:02
              Ja jestem taką z DG. Pracowałam do samego konca. A byłam po 2 poronieniach i na zastrzykach. Zapytałam mojego lekarza czy powinnam brać zwolnienie, bo sie mnie pyta za kazdą wizytą. Powiedziała, ze nie. Mam brać leki. Ze wiekszosc zwolnienin jest na prośbę pacjentki, te ktore tego wymagją naprawde to mniej niz 10%
          • martishia7 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 21:49
            Które chodzą, te chodzą. A te które nie chodzą na L4 programowo na całą ciążę, to często jednak, z takich lub innych powodów, na tym L4 bywają. Masz dwa newralgiczne momenty - na początku ciąży i na jej końcu. No to teraz po tym ewentualnym L4 na początku - nie będzie warto ryzykować powrotu. Pracodawcy szczerze to wolą i to często oni wywierają presję na kobiety, żeby sobie już poszły. Wtedy można spokojnie kogoś zatrudnić na jej miejsce, bez ryzyka, że pani z L4 powróci, a potem znowu zniknie, a potem znowu wróci. Łatwej znaleźć zastępstwo, jak można mu zaoferować lekko licząc dwa lata, a nie dwa tygodnie.
            • flegma_tyczka Re: Zmiany w L4 19.11.19, 08:50
              Naprawdę dobry pracownik nie będzie sobie zawracał głowy pracą "na zastępstwo" .
              Bardzo trudno znaleźć pracownika, którego satysfakcjonowałoby zastępstwo, bez gwarancji zatrudnienia bo w małej firmie per saldo konieczna jest jedna osoba, a nie dwie, więc pracodawca nawet świetnemu pracownikowi musi po tych dwóch latach "podziękować" bo liczy się, że ktoś się rozmnożył, a nie że ktoś jest dobry w pracy.

--
            • hanusinamama Re: Zmiany w L4 20.11.19, 11:04
              BYłam w ciazy 4 razy, dwie donosiłam. Wszystkie rpacowałam...zadne poronienei nie było związane z pracą. Jakos znajome mieszkające na wyspach czy w Nieczech pracują normalnie. A nie sorry koleżanka w Nieczech w ciązy jest zwolniona z wyjazdów zagranicznych. Rodzi pod koniec grudnia - nadal pracuje. Tam chyba inny klimat i ciąz jest mniej zagrożonych??
          • lauren6 Re: Zmiany w L4 19.11.19, 09:42
            Wiele kobiet obecnie pracuje do bardzo zaawansowanej ciąży. Przykład idzie z góry. Niedawno Lewandowska zakomunikowała, że poprowadzi obozy treningowe, chociaż obecnie jest w 5 miesiącu ciąży. Na mieście spotykam sprzedawczynie czy fryzjerki w zaawansowanej ciąży, w firmie mam babki pracujące z wielkim brzuchem.

Wszystko tak na prawdę zależy od pracodawcy. Kiedyś faktycznie szefowie naciskali na ciężarne żeby szły na zwolnienie na całą ciążę. Czasy się zmieniły, mamy rynek pracownika i coraz trudniej zatrudnić kogoś na cito na zastępstwo. Firmy raczej starają się pójść kobietom w ciąży na rękę, by jak najpóźniej rezygnowały z pracy. A przynajmniej ja obserwuję takie zjawisko w swoim otoczeniu.
    • jehanette Re: Zmiany w L4 18.11.19, 13:03
      Idiotyzm. Choroba nie wybiera, człowiek przechoruje anginę - tydzien, dwa miesiące później złamie sobie coś skomplikowanego i co, przez miesiąc czy dwa bez wypłaty? Za jakie grzechy?

--
      Error 404
        • hanne_lore Re: Zmiany w L4 18.11.19, 13:18
          Po pięćdziesiątce wystarczy, że będziesz na zwolnieniu 14 dni, weekend oczywiście też się wlicza. Następne płatne zwolnienie dopiero po 3 miesiącach.
              • zawsze-w-drodze Re: Zmiany w L4 18.11.19, 14:03
                Owszem.
                "(...) Czy jest się czego obawiać? Co zrobić, jeśli ciężka choroba w tym czasie zmusi do pozostania w łóżku? Prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan wyjaśnia zawiłości ministerialnego języka.
                - W przypadku choroby, przez pierwsze 30 dni zwolnienia w roku płaci nam pracodawca. Po wyczerpaniu się tych dni pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy od ZUS. I o ten właśnie zasiłek chodzi w tych zmianach. Nie oznaczają więc, że nowy pracownik, albo taki z przerwą w płaceniu składek, musi czekać 90 dni albo 180, żeby móc iść na zwolnienie z powodu grypy czy przeziębienia - mówi prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Wyjaśnia, że chodzi tu o przebywających na zwolnieniu ponad te 30 dni.(...)"
                Gdzie znalazłaś ograniczenia dla pracowników po 50-tce? Gdzie 14 dni?
                Dla wszystkich 30 dni i tyle.
                • slonko1335 Re: Zmiany w L4 18.11.19, 14:07
                  chorobowe płacone przez pracodawcę dla osób powyżej 50 roku życia to 14 dni po wyczerpaniu 14 dni pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy od ZUS

--
                  • zawsze-w-drodze Re: Zmiany w L4 18.11.19, 14:13
                    A to w sumie zabawne jest. Rozwiązanie mające na celu wsparcie zatrudniania seniorów obracałoby się w takim wypadku przeciwko nim. Zobaczymy ostateczny projekt - pewnie tam będzie ujednolicenie to 30dni, niezależnie od płatnika.
                • hanne_lore Re: Zmiany w L4 18.11.19, 14:14
                  W artykule są nieścisłości. 33 dni w roku (to się oczywiście sumuje) płaci pracodawca, później ZUS. W przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 lat ZUS płaci zasiłek już od 15 dnia zwolnienia.
                • iwles Re: Zmiany w L4 18.11.19, 14:17
                  "Gdzie znalazłaś ograniczenia dla pracowników po 50-tce? Gdzie 14 dni?
                  Dla wszystkich 30 dni i tyle.

Nie dla wszystkich. Dla pracowników powyżej 50 lat jest to 14 dni.

--
                  Paweł

Moje dziecko powiedziałosmile
                  • asia-loi Re: Zmiany w L4 18.11.19, 14:57
                    iwles napisała:

>
                    > Nie dla wszystkich. Dla pracowników powyżej 50 lat jest to 14 dni.

Zgadza się. Miałam w tamtym roku L4, a że mam 56 lat, to za 14 dni płacił mi pracodawca, a dalej ZUS.

--
                    Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
                    Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
    • szafireczek Re: Zmiany w L4 18.11.19, 13:25
      To walka z nadużyciami.

Przecież po długotrwałym zwolnieniu, żeby podjąć pracę należy najpierw dostać orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy i nie chodzi tylko o weryfikację stanu dotyczącego danej jednostki chorobowej, tylko całego organizmu, więc takie przypadki, jak podajesz, co do zasady są mało prawdopodobne...