Dodaj do ulubionych

Kontrowersyjny eksperyment społeczny

23.11.19, 08:16
wyborcza.pl/Jutronauci/7,165057,25435429,przyszlosc-to-kasa-dla-kazdego.html#s=BoxOpImg2 jak dla mnie powinni go wprowadzić i finansować z dochodów miliarderów.


--
Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
Obserwuj wątek
   • tanebo2.0 Re: Kontrowersyjny eksperyment społeczny 23.11.19, 08:46
    To należy wyciągnąć z doków lotniskowce i pancerniki i popłynąć do tych rajów podatkowych. Pierwsza salwa ostrzegawcza a potem celujemy w rausz i pytamy "średnio czy mocno wysmażone?". Skoro etyka pozwalała Bushowi konserwatyście na rozwalenie Iraku to nie widzę problemu...

    --
    Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
    • tapatik Re: Kontrowersyjny eksperyment społeczny 24.11.19, 23:31
     tanebo2.0 napisał:

     > To należy wyciągnąć z doków lotniskowce i pancerniki

     Nie mamy ani lotniskowców ani pancerników.

     > i popłynąć do tych rajów podatkowych.

     Których konkretnie?

     > Pierwsza salwa ostrzegawcza a potem celujemy w rausz i pytamy "średnio czy mocno wysmażone?".

     A skąd wiesz, że ratusz jest przy morzu?

     > Skoro etyka pozwalała Bushowi konserwatyście na rozwalenie Iraku to nie widzę problemu...

     A ja widzę. Zakładasz, że miliarderzy mają ogromne majątki ukryte w rajach podatkowych i że wystarczy popłynąć do takiego małego państewka i w niego postrzelać.
     Wiesz, że jednym z rajów podatkowych jest stan Delaware w USA?

     --
     Pieniądze nie zmieniają człowieka.
     Pieniądze pozwalają mu być sobą.
  • dr.amy.farrah.fowler Re: Kontrowersyjny eksperyment społeczny 23.11.19, 12:55
   Biorąc pod uwagę, jak kurczy się dostępna ilość niewykwalifikowanej pracy do zrobienia, i że nie da się wszystkich przekwalifikować na inżynierów robotyki, to jest coś przed czym prędzej czy później nie uciekniemy, alternatywą są widły (które już się ostrzą, ale ciągle jeszcze da się ich uniknąć).

   --
   – Słyszeliście może o kolesiach, którzy wyskakują z krzaków w parku na Jasnej Górze i pokazują pindola? (...)
   – To teraz pomnóżcie to przez tysiąc. Tym właśnie jest blogosfera.
   • ultimate.strike Re: Kontrowersyjny eksperyment społeczny 23.11.19, 18:31
    Alternatywą jest ogłupienie społeczeństwa przy pomocy papki, co już uskuteczniono. Ludzie zdechną z głodu, braku leków, wody i nawet nie będą wiedzieli kiedy, bo będą się w tym czasie pasjonować nową kreacją nowej gwiazdy.

    --
    Kiltowa Rewolucja! Kilt sobie kup bo to już
   • bistian Re: Kontrowersyjny eksperyment społeczny 23.11.19, 19:17
    dr.amy.farrah.fowler napisał(a):

    > Biorąc pod uwagę, jak kurczy się dostępna ilość niewykwalifikowanej pracy do zr
    > obienia, i że nie da się wszystkich przekwalifikować na inżynierów robotyki, to
    > jest coś przed czym prędzej czy później nie uciekniemy, alternatywą są widły

    Na te widły trzeba założyć widoczny cudzysłów. Obawiam się, że to byłyby raczej kamienie i sztachety, bo mało kto w tych czasach potrafi pracować widłami. smile
    Ja mogę robić jedno i drugie, szczególnie mocno lubię długie widły podwójne, fajne narzędzie.
  • chicarica Re: Kontrowersyjny eksperyment społeczny 23.11.19, 18:48
   Po pierwsze, nie jest to wcale specjalnie kontrowersyjne. 560 euro to kwota mniej więcej odpowiadająca zasiłkowi dla bezrobotnych w Finlandii, więc jeśli zastępuje ona inne zasiłki, to państwo w zasadzie oszczędza na administracji i kosztach obsługi, a obywatelowi zwalniane są zasoby czasowe i może je przeznaczyć na coś sensownego, na przykład poszukiwanie pracy, zamiast na latanie do urzędu pracy i wypełnianie tam miliarda papierków, podpisywanie się i udział w bezsensownych, nic nie wnoszących szkoleniach i pracach interwencyjnych.

   Po drugie, już nawet IMF, mocno konserwatywna i wolnorynkowa instytucja, powoli zaczyna przyznawać, że w którymś momencie wprowadzenie dochodu podstawowego okaże się konieczne. Polska jak zwykle myślą 20 lat za cywilizowanym światem. W Polsce nawet biedaki gulgoczą że bogaczom zabierać nie wolno, ojojoj.

   --
   ---
   Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
  • ck2 Re: Kontrowersyjny eksperyment społeczny 23.11.19, 21:37
   To w efekcie jest zachęcanie osób nieprzydatnych społecznie do jeszcze większego mnożenia się. I jest mało przyszłościowe, zwłaszcza w kontekście tego, że ci sensowni często rozmnażać się nie chcą. Dodajmy do tego zmiany klimatyczne i spowodowane również nimi migracje, niszczenie środowiska bo trzeba gdzieś wsadzić produkcje i rolnictwo obsługujące szarańczę oraz gdzieś utylizować to, co szarańcza konsumuje i wydala. Za 30-50 lat może być bardzo "fajnie" i chyba czas na jakąś konkretną wojnę.
   • kokosowy15 Re: Kontrowersyjny eksperyment społeczny 24.11.19, 16:56
    Kilka lat temu słyszałem wypowiedź jednego z ekonomistów - celebrytów, że szybciej powstała by u nas prawdziwa klasa średnia gdyby nie rzesze obywateli nieprzydatnych społecznie. Zaliczył do nich bezrobotnych (były to czasy dużego bezrobocia), inwalidów, rencistów, emerytów. Niestety, nie chciał odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób ich zutylizowac. Rozruchy we Francji spowodowane są zbyt cduzym rozwarstwienie ekonomicznym spoleczenstwa, a to dopiero początki w Europie.
   • pole_koniczyny Re: Kontrowersyjny eksperyment społeczny 26.11.19, 18:38
    Mam mieszane uczucia.

    W teorii, jak czytam, dochód gwarantowany miał zachęcić ludzi do podejmowania gorzej wynagradzanych zajęć np. w opiece. Nie bardzo wiem jak miałoby to działać, moim zdaniem intuicyjny skutek jest raczej odwrotny. Praca opiekuńcza jest potwornie obciążająca psychicznie i fizycznie. Kto może, raczej z niej zrezygnuje. Przecież podobny efekt ma 500+. Czyli podstawowy problem społeczeństw rozwiniętych, to znaczy brak rąk do pracy w pewnych sektorach gospodarki, pozostanie. I dalej będzie go trzeba łatać imigrantami, którzy - jak się domyślam - dochodem podstawowym objęci nie zostaną.

    Poza tym system wsparcia dla pewnych osób i związane z nim koszty administracyjne i tak pozostaną. Nie każdemu wystarczy dać pieniądze do ręki - osoba bezdomna, trwale bezrobotna, potrzebuje innego rodzaju wsparcia. Dla osoby niepełnosprawnej taka podstawowa kwota to może być za mało.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka