Dodaj do ulubionych

opłata za śmieci a segregacja / blok

25.11.19, 20:46
wg prezydenta miasta (Wwa) sprawiedliwa opłata liczona będzie z m2 mieszkania
mieszkam sama, piętro niżej rodzina 4-osobowa, dwa niżej - 2-osobowa
za śmieci zapłacimy tyle samo
mam pod zlewem 3 kubły i segreguję, nie wiem jak sąsiedzi
na 100% dostaniemy podwyżkę za niesegregowane (już teraz w kubłach jest przysłowiowy groch z kapustą)

no i dalej będę każdy śmieć oglądać kilka razy żeby wrzucić do odpowiedniego pojemnika
a sąsiad ciepnie do np. niebieskiego (papier) obierki, kartony po soczkach, pampersy, słoik po majonezie

nie pozostaje mi nic innego jak zapłacić i mieć satysfakcję, że "planecie nie szkodzę"


--
jako jedyny gatunek na ziemi znosimy jajo przed wybudowaniem gniazda - K. McCloud
Obserwuj wątek
  • sirella Re: opłata za śmieci a segregacja / blok 25.11.19, 21:03
   Opłata z a śmieci to w ogóle jest kuriozum. Ten koszt powinien być nałożony na producentów opakowań - krem w trzech warstwach opakowań =buch opłata potrójna , mini serki po łyżeczce poporcjowane w oddzielnych plastikowych pojemnikach = buch cena za każdy pojemnik , napoje w butelkach niezwrotnych i nieprzyjmowanie zwrotów opakowań = buch cena zaporowa.

   Gospodarka śmieciowa-opakowaniowa sama by się uregulowała, bo producentom nie opłacało by się produkować nadmiaru śmieci, duża ilość śmieciowego opakowania by była obłożona wysoką ceną produktu już na etapie producenta. Klienci by zaczęli kupować produkty tańsze, bez wielu warstw opakowań tym samym mniej obciązające środowisko.

   No ale łatwiej przecież złupić kilkakrotnie na nakładaniu haraczu od tej samej rzeczy końcowego klienta niż narazić kapitał zatruwających świat koncernów produkcyjnych..
   Za to co wyrzucamy do śmieci już żeśmy zapłacili producentowi i opłacili od tego vat. Producent zarobił, a my mamy śmieci których nie możemy mu oddać, bo jego recykling opakowań produktu nie interesuje. Nawet nie można oddać do sklepu butelek jak za dawnych czasów. A Teraz miasto wprowadza jeszcze, że płacenie za śmieci będzie od metrażu mieszkania... więc jaka to motywacja do ograniczania kupowania produktów generujących śmieci? jeśli jedna osoba na 100m2 zapłaci tyle samo co 10 osób na 100m? Gdzie ty logika?
   Ci wszyscy ustawodawcy nie działają w interesie społecznym, wcale a wcale. Kombinują tylko jak złupić tego co jest najdalej od żłoba i nie ma mocy sprawczej żeby się przeciwstawić.
   • sowka.szara Re: opłata za śmieci a segregacja / blok 25.11.19, 22:20
    Z tymi butelkami to jest jakieś kuriozum. My od dawna bojkotujemy butelki zwrotne, bo bez paragoniku nigdzie nawet jednej nie przyjmą. Kaufland kiedyś brał wszystkie butelki jakie sprzedawali i oddawali kasę przy zakupach. A teraz już nie biorą, bo "to nie skup butelek". Kaucję oczywiście chętnie wezmą.

    Nikt tego nie przemyślał. Wszystko jest na hurra. Zakaz torebek w marketach - na początku były wydzielane i tylko takie bez uszu. Teraz już się walają całe rolki torebek w ziemniakach. Słomiany zapał.

    Kiedyś, jak jeszcze byłam klientem firmy śmieciowej to segregacja była ułatwiana. Dostawałam worki na konkretne odpady, była jasna informacja co gdzie. Teraz jestem petentem przydzielonym do spółki miejskiej. Mam sobie kupić kubły na smieci w kolorze czerwonym, nie, zielonym, a jednak żółtym. Dodzwonić się nie można, na pytanie gdzie wrzucać śmieć X dostaję odpowiedź że w sumie to wszystko jedno, a najlepiej do zmieszanych. Poza tym to i tak jedzie jeden samochód który wszystko zbiera (nie, nie wielokomorowy).

    Generalnie od paru ładnych lat widzę olbrzymi regres w tym temacie. Pomysł opodatkowania opakowań tam gdzie są one tworzone jest niestety zbyt logiczny żeby przeszedł. Prędzej spodziewam się zalewu rynku przez nowe, super identyfikowalne worki ma śmieci nowej generacji.
  • araceli Re: opłata za śmieci a segregacja / blok 25.11.19, 21:09
   Naprawdę trzeba zakładać kolejny wątek na ten sam temat?
   forum.gazeta.pl/forum/w,567,168974067,168974067,Cena_za_smieci_w_Warszawie_.html
   --
   Emigrancka troska o ojczyznę:
   araceli: Ty możesz sobie spalić Polskę - co Ci szkodzi! Ja tu mieszkam.
   black_halo: Na zlosc tobie spale.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka