Dodaj do ulubionych

Brak zęba stałego u dziecka

28.11.19, 09:55
Co się robi w takim przypadku? chodzi o 5 konkretnie. Idziemy na wizytę do ortodonty ale jestem ciekawa już teraz jakie są w ogóle opcje?

--
Sygnaturka się zgubiła....
Obserwuj wątek
    • hanusinamama Re: Brak zęba stałego u dziecka 28.11.19, 10:17
      Ale nie wyrósl żab czy mu wyleciał. Bo mojej córce górna jedynka przez ponad rok nie wychodziła. Spanikowałam i zapisałam ja na zdjecie. dzien przed teminem zdjecia patrze a tam widać białą kreseczkę. Jak zadzowniłam odwołać zdjecie to usłyszałam "mówiłam Pani ze wyrośnie".

--
      "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
        • hanusinamama Re: Brak zęba stałego u dziecka 28.11.19, 11:06
          Tylko pytanie czy to problem. W sensie ze jest przerwa? Bo mojej kuzynce nie wyrosły 2 trójki i chwała niebiosom. Ma szerokie zeby i nie byłoby na nie miejsca. Było ryryzko ze bedzie trzeba usuwać zeby zeby sie wszystkie zmieściły- na szczęscie 2 nie wyrosły.
          druga sprawa ile ma dziecko ktoremu ten zab nie wyrósł?? Bo im starsze tym wolniej rośnie. Przykąłdem jestem ja. Mam jeszcze 4 mleczne zeby, pod spodem zawiązki. Te zeby w moim wieku wychodzą bardzo długo. Jeden mi ponad rok rosł zanim sie pojawił.

--
          "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
    • aqua48 Re: Brak zęba stałego u dziecka 28.11.19, 10:22
      Chyba jedyna opcja to.. poczekać. Można sprawdzić przy pomocy RTG czy jest związek zęba. Jeśli nie ma to również.. poczekać aż wyrosną wszystkie stałe i założyć aparat ortodontyczny żeby wyrównać pozostałe zęby, tak by nie było przerwy?
          • hanusinamama Re: Brak zęba stałego u dziecka 28.11.19, 11:41
            Ja mam kilka mleczaków. Nawet jak stałe wychodzą to mleczne nie wypadają (bo w moim wieku stały ząb juz nie rozpusci korzenia mlecznego). Mam 36 lat i mleczne rwane tylko jak idą pod spodem stałe...MOja mama prawie 60 i dwa mleczne. Nie wypadły

--
            • aandzia43 Re: Brak zęba stałego u dziecka 28.11.19, 13:21
              hanusinamama napisała:

> Ja mam kilka mleczaków. Nawet jak stałe wychodzą to mleczne nie wypadają (bo w
              > moim wieku stały ząb juz nie rozpusci korzenia mlecznego). Mam 36 lat i mleczne
              > rwane tylko jak idą pod spodem stałe...MOja mama prawie 60 i dwa mleczne. Nie
              > wypadły

Nie rozumiem, wyżynają ci się zęby w wieku 36 lat?

--
              "Nie mam żalu do nikogo, sama sobie krzywdę zrobię"
            • memphis90 Re: Brak zęba stałego u dziecka 29.11.19, 09:52
              Hanusina, niniejszym pobiłas rekord ematkowej młodości. Inne muszą pokazywać dowód, ale tylko Ty masz jeszcze mleczaki 😂😂😂

--
              "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
              • aandzia43 Re: Brak zęba stałego u dziecka 29.11.19, 13:54
                Niczego nie rozpuści jeśli jest ułożony w bezpiecznej od korzeni siódemki odległości a pacjent już nie młodziutki. Mam 56 lat i spokojnie sobie śpiące snem wiecznym w kości żuchwy dwie ósemki. Siódemki mają się świetnie. Podobnie ma mój brat i całe rzesze ludzi na Matce Ziemi. Gdy dzieciak jeszcze rośnie i nie wiadomo jak się sprawa zakończy (torbiel zawiązkowa, uszkodzenie korzeni siódemki, inne nieszczęście) to trzeba problem monitorować i podejmować jakieś decyzje. Po zakończeniu wzrostu, kiedy pacjent w wieku dojrzałym, można sprawę olać. Nikt dla zasady nie będzie rżnął człowieka by wyciągnąć fatalnie ułożoną a nie stanowiącą realnego zagrożenia ósemkę, bo powikłania zabiegu mogą być gorsze niż to istnienie sobie jej w kości. Czasem prześwietlić dla spokojności ducha. Są ludzie z tendencją do tworzenia torbieli wokół wszystkiego co się da w kościach szczęk - rzadkie przypadki i objawia się to już w bardzo młodym wieku, jeśli więc ktoś ma 36 lat i nie miał przyjemności tego zaznać można powiedzieć że nie zazna.

--
          • szmytka1 Re: Brak zęba stałego u dziecka 28.11.19, 12:40
            Inny mam problem ale tez zwiazany z ewentualnym brakiem zemba. Konsultacja z 3 ortodontami i taka decyzja. Zostawic mleczaka, jesli wypadnie, to nalezy do czasu zakonczenia wzrostu szczeki czyli 18-20 lat zapewnic leczenie protetyczne. Nam jakas proteze z wlokna szklanego proponowano. Proteze w tym celu by pozostale zeby nie rozsunely sie i nie powstaly szczerby miedzy nimi. Na poczatek zdjecie rtg a najlepiej od razu zrob 3d czy jest zawiazek i jak umiejscowiony w szczece. Aha po zajonczeniu wzrostu szczeki w puste miejsce implant zamiast tej protezy.
          • aandzia43 Re: Brak zęba stałego u dziecka 28.11.19, 13:19
            slonko1335 napisała:

> w ogóle jej nie przeszkadza ale ciekawa jestem doświadczeń innych. Nie wiem cz
            > y jak nie ma stałego to ta 5 nie wypadnie po prostu bo nic jej nie wypchnie i s
            > obie będzie?

Jeśli nie ma w szczęce zatrzymanego zęba stałego (w tym wieku już nie zawiązek, tylko w pełni wykształcony ząb zatrzymany w kości), to zazwyczaj trzyma się tego mleczaka jak najdłużej, a kiedy zaczyna szwankować i wypada (przetrwałe mleczaki są często nie w pełni wartościowymi już zębami) to się go usuwa i wszczepia w to miejsce implant. Drogo. Albo robi most, ale to wiąże się z oszlifowaniem zębów sąsiednich. Nieco taniej. Są ludzie do starości posiadający mleczaka, niektórym wypada np. około trzydziestki.
            Jeśli zęba zatrzymanego nie ma, a są za to niedobory miejsca w szczęce (objawiające się stłoczeniami już teraz) to mleczaka się wyrywa i aparatem ustawia zęby w piękny uśmiech i dobry zgryz korzystając z nieobecności jednego zęba, Czasem nawet trzeba usunąć jeszcze przedtrzonowiec z drugiej strony.
            Jeśli jest pod spodem ząb zatrzymany można podjąć decyzję o ściągnięciu go do łuku. Robota dla ortodonty i chirurga na jakieś półtora roku. Też drogo. Ząb może też być ułożony fatalnie i wtedy jest ryzyko uszkodzeń okolicznych tkanek. Trzeba wyważyć co najlepsze w tej sytuacji.

--
            • slonko1335 Re: Brak zęba stałego u dziecka 28.11.19, 13:36
              >Jeśli nie ma w szczęce zatrzymanego zęba stałego (w tym wieku już nie zawiązek, tylko w pełni wykształcony
              ząb zatrzymany w kości)
              nic nie ma, ale fakt 8 w całości już widać na zdjęciu słuszna uwaga, że to nie zawiązka/zawiązek? już

--
              Sygnaturka się zgubiła....
              • aandzia43 Re: Brak zęba stałego u dziecka 28.11.19, 21:38
                Jeśli ósemka ci nie wyszła czyli zakończyła swój rozwój wewnatrz kości nie stając w łuku (tzn. nie zajmując swojego miejsca w szeregu) to znaczy ze nie ma na nią miejsca. Na policzek jej przeciez nikt nie będzie ściagał. Zatrzymanie innych zębów nie musi wynikać z niedoborów miejsca, przyczyny zaburzeń wymiany zębów są różne. I mamy potem np. brak trójki z jednej strony (bo zatrzymana), szpary między zębami z tej strony, przesunięcie linii pośrodkowej (linia między jedynkami nie jest w tej samej linii co nos) i inne kwiatki. Dlatego zatrzymane zęby w miarę możliwości ściąga się. Dla prawidłowego zgryzu i estetyki.

--
          • effka454 Re: Brak zęba stałego u dziecka 28.11.19, 13:44
            slonko1335 napisała:

> w ogóle jej nie przeszkadza ale ciekawa jestem doświadczeń innych. Nie wiem cz
            > y jak nie ma stałego to ta 5 nie wypadnie po prostu bo nic jej nie wypchnie i s
            > obie będzie?
            >

Mój syn tak ma: 5 mleczna i brak zawiązka. Wykryte kilka lat temu - sytuacja bez zmian.
            Ortodontka powiedziała, że albo kiedyś wypadnie i trzeba będzie zrobić implant, albo dożyje późnej starości, kiedy i tak trzeba przestawić się na sztuczną szczękę wink
      • spanish_fly Re: Brak zęba stałego u dziecka 28.11.19, 14:48
        U mojego dziecka było podobnie, ale zawiązek stałego było widać na prześwietleniu. W końcu dentystka kazała wyrwać tego mleczaka i stały ząb normalnie wyrósł i nawet ładnie się wsunął na swoje miejsce. Dziecko miało wtedy już 13 lat.
      • budyniowatowe Re: Brak zęba stałego u dziecka 28.11.19, 15:49
        slonko1335 napisała:

> Ma mleczaka w miejscu piątki ciągle i brak zawiązka zęba stałego(robiony był p
        > anotomogram), pozostałe stałe poza 8 wyrżnięte.
        >

Moj 25 letni syn ma jeszcze jedna mlecza czworke. Nie ma zawiazku zeba stalego. Bedzie z tym mlecznym zebem chodzil az mu sam wypadnie. Jak wypadnie to wtedy bedzie myslal co zrobic z przerwa miedzy zebami.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Brak zęba stałego u dziecka 28.11.19, 11:29
      Wizyta u ortodonty to mus. Mojemu zgubiła się stała dwójka, już ją znalazłam, na szczęście jest +- w swoim miejscu ale nie obejdzie się bez pomocy ortodontycznej.
      Moja siostra ma trójkę zblokowaną w korzeniach zębów stałych, jest pod dwójką i jedynkami, po x konsultacjach zostala tam gdzie jest, ale jest pod obserwacją, bo jak zacznie się jakiś stan zapalny to masakra, trzeba będzie operacyjnie usuwać i uważać żeby nie obumarły wszystkie przednie zęby.
      • janka19 Re: Brak zęba stałego u dziecka 29.11.19, 17:50
        U córki identyczna sytuacja, zauważyliśmy gdy miała 11 lat. Trójka mleczna idealna, dwójka zaczęła nachodzić na jedynkę. Okazało się że trójka siedzi w korzeniu 1 i 2, zaczął się robić stan zapalny. Długo szukaliśmy kogoś kto by nam pomógł. Obecnie, po 2,5 roku trójka stała już jest na podniebieniu, zaraz zacznie być przeciągana do łuku, mleczaka już nie ma, jedynka i dwójka chyba uratowane, cały czas żywe.
    • 35wcieniu Re: Brak zęba stałego u dziecka 28.11.19, 12:24
      W pierwszej kolejności zdjęcie. Dalej wg tego co zdjęcie pokaże - albo się czeka, albo wyprowadza go z głębi, jeżeli jest, a jeżeli nie ma to abo zakłada aparat i niweluje szparę, albo uzupełnia brak implantem lub czymkolwiek innym.

--
      - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
      - Ale jak przez głowę?
      - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
    • anatewka11 Re: Brak zęba stałego u dziecka 28.11.19, 22:27
      Syn 16 lat ma mleczną 5 dolna i brak zawiazka stałego. Ten mleczak ma bardzo długie korzenie (bo miały miejsce to rosły) ale niestety opierają się o sąsiednie korzenie i już ma leczone kanalowo. Zobaczymy jak długo wytrzyma. W razie konieczności usunięcia to jest duża szpara, bo 5 mleczna jest szerokim trzonowcem. Implant to chyba ostatecznośc, sama jestem pod koniec tej procedury i nie wiem czy bym chciała tej "atrakcji" dla syna.

--
      www.szukajacboga.pl
    • ophelia78 Re: Brak zęba stałego u dziecka 29.11.19, 10:17
      Mielismy podobną sytuację ale x 3.
      Jak Mlody miał chyba 8 lat, to w pantomogramie wyszło, że nie ma zawiązków trzech stałych piątek. Ortodonta kazał jeszcze z rok poczekać, bo zawiązki mogą się pojawić (rzadko się zdarza, ale się zdarza). Oczywiście się nie pojawiły. Wówczas kazał usunąć mleczne piątki (dwie usunęliśmy, dwie zdążyły wypaść same) - i wówczas działa matka natura, czyli stałe czwórki i szóstki przesuwają się same. I faktycznie tak się dzieje, obeszło się bez aparatu, na razie wszystko wygląda dobrze. Kontrolujemy to i wszystko dobrze samo idzie. Czwórki i szóstki się schodzą.

Z tym, ze z takim manewrem nie można za długo czekac. Mleczna piątka może (choć oczywiście nie musi) się trzymać baaardzo długo (bo skoro nie ma zawiązka stałego, to nic jej nie wypchnie), potem wypadnie/popsuje się w wieku nastolentim bądź wręcz dorosłym i czwórka/szóstka już nie będą takie "chętne" na samoistne przesuwanie się (ze względu na wiek, osadzenie w kości itp) i trzeba robić aparat, żeby nie było szczerby.

Chodzimy do dr Jarząbek na Przecław i ona zasugerowała, że zapewne tak to będzie wyglądało. I potem faktycznie ortodonta (dr Woźniak na Marcina) takie właśnie wdrożył leczenie.

Dr Jarząbek twierdzi, ze braki zawiązków sa coraz powszechniejsze i ona generalnie zawsze w pewnym momencie zaleca zrobienie pantomogramu, właśnie po to, zeby zobaczyć, czy są zawiazki wszystkich stałych zębów, zeby w razie ich braku tą metodą rozwiązywac problem.
      • aandzia43 Re: Brak zęba stałego u dziecka 29.11.19, 13:41
        To bardzo dobra metoda w sytuacji gdy zęby są duże, szczęki nie zapowiadają się na zbyt duże, jednym słowem nie zanosi się na duże nadmiary miejsca w łuku. Kiedy dysproporcje są znaczne efekt końcowy jest kiepski albo średni: rzadko rozstawione zęby z diastemami (lukami). Jak zawsze trzeba wyważyć najlepsze z możliwych rozwiązanie. Względy finansowe też wziąć pod uwagę, bo koszt aparatu do ustawienia zębów tak, by trzymały miejsca na implanty do zakończeniu wzrostu, a potem wszczepienie tych implantów ku kupa kasy. Znacznie taniej i mniej traumatycznie dla młodego człowieka jest przeprowadzić leczenie jakie opisałaś.

--
    • anatewka11 Re: Brak zęba stałego u dziecka 29.11.19, 20:56
      Właśnie dzisiaj syn był na wizycie u innej dentystki i okazuje się że z tej 5 mlecznej to już niedługo nic nie będzie. Zrobiła panoramę i w stosunku do poprzedniej sprzed 4 lat korzenie w mlecznym że ie już się zreabsorbowaly w połowie, pomimo, że zawiazka nie ma. Podobno korzenie w mlecznych tak mają. Więc do ortodonty czy rwac i przesuwać resztę, czy czekać jeszcze.

--
      www.szukajacboga.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka