Dodaj do ulubionych

Polecicie jakaś biografie?

30.11.19, 12:42
Czytacie biografie? Jakaś Was szczególnie oczarowała? Mam na liście prezentów dwa zamówienia, a to zupełnie nie mój typ literatury.
Pomożecie?
Obserwuj wątek
      • damartyn Re: Polecicie jakaś biografie? 30.11.19, 16:38
        jeśli jeszcze nie czytali to numerem jeden dla mnie jest;
        Artur Domosławski, "Kapuściński non-fiction"

ale polecam tez
        Magdalena Grzebałkowska, "Beksińscy. Portret podwójny"
        Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski "Krzysztof Wielicki'
        Mirosław Wlekły "Tu byłem.Tony Halik
        Klementyna Suchanow "Gombrowicz"
        Joanna Siedlecka "Pan od poezji" - to tak z polskiego poletka.

Trudno polecić coś, jeśli się nie zna zakresu zainteresowań ale biografii jest naprawdę duży wybór , na pewno coś znajdziesz. Niektóre to zwykle czytadła, takie sorry -pierdu pierdu , a niektóre poparte rzetelna wiedzą, ( ja te dwie ostatnie np. ) dobrze udokumentowane, z mnóstwem tekstów źródłowych i odsyłaczy.
        • lellapolella Re: Polecicie jakaś biografie? 30.11.19, 17:28
          Z tej listy czytałam Grzebałkowską i Suchanow- rewelacyjne. Poleciłabym też "To nie deszcz, to ludzie. Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll'

--
          Twierdzenie, że wierzący czuje się szczęśliwszy od niewierzącego, nie znaczy nic więcej jak to, że pijany jest szczęśliwszy od trzeźwego. George Bernard Shaw
    • aqua48 Re: Polecicie jakaś biografie? 30.11.19, 16:50
      Olga Szmidt - Kownacka, ta od Plastusia.
      A. Kuźniak - Stryjeńska diabli nadali
      M. Wilk - Kwiatkowska - żarty się skończyły
      Małgorzata Czyńska - Kobro - skok w przestrzeń
      G. Michalik - Danuta Szaflarska jej czas

Zorientowałam się, że najlepiej czyta mi się biografie kobiet smile

• mysiulek08 Re: Polecicie jakaś biografie? 30.11.19, 17:51
      "Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinow"

"Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk"

"Boznańska. Non finito"

"Iwan Konwicki, z domu Iwaszkiewicz. Biografia" dla lubiacych koty

"Tamara Łempicka. Sztuka i skandal"

"Tu byłem. Tony Halik"
      wspomiany Gombrowicz, monumentalna pozycja

i beletryzowane biografie Irvinga Stone, dla mnie to wlasnie oczarownie

--
      Twój zwierzak też może potrzebować pomocy
    • fil.lo Re: Polecicie jakaś biografie? 30.11.19, 19:51
      Widzę, że nie chodzi tu o najnowsze biografie, więc się wypowiem.
      Dwie książki na pewno mogę odradzić: "Pan raczy żartować pani Feynmann" i "Ferwor. zycie Aliny Szapocznikow". To moje ostatnie rozczarowania.
      Polecam natomiast: "Prosze bardzo" Andy Rotteberg (dobry jest też wywiad z Rottenberg, zatytułowany: "Rottenberg. Już trudno"), "Pasażerka ciszy. Dziesięć lat w Chinach" Fabienne Verdier, "Dom z dwiema wieżami" M. Zaremby Bielawskiego, "Kawiarnia egzystencjalistów" Sarah Bakewell, "Stając się sobą. Pamiętnik psychiatry" I. Yaloma, "Fałszerze pieprzu" Moniki Sznajderman, "Kobro. Skok w przestrzeń" M. Czyńskiej, "Simona. Opowieść o zwyczajnym życiu Simony Kossak" A. Kamińskiej, Beksińscy Grzebałkowskiej.
    • nenia1 Re: Polecicie jakaś biografie? 30.11.19, 20:03
      A te osoby coś interesuje? Bo mnie nie interesują biografia jak leci tylko te z dziedzin, które sama lubię, czyli podróże, odkrycia czy sztuka (malarstwo, film, literatura). Bardzo mi się podobała biografia powieść przygodowa o zdobywcy bieguna południowego "Amundsen. Ostatni wiking". Z innych, ciekawych, biografia obecnie dość zapomnianego artysty, Wiesława Dymnego "Dymny Życie z diabłami i aniołami".
    • piekna_remedios4 Re: Polecicie jakaś biografie? 30.11.19, 21:59
      Skończyłam właśnie niedawno czytać, bardzo mi się podobała: biografia Danuty Szaflarskiej - grać, aby żyć.
      Sentyment mam także do Oczarowania, biografia Audrey Hepburn
      Rozbawiła mnie i zaintrygowała biografia Rodowiczki „wariatka tańczy”
      Interesująca była Romana Polańskiego, o tytule pi prostu Roman

--
      Cien años de soledad
    • 35wcieniu Re: Polecicie jakaś biografie? 30.11.19, 22:18
      Z wyżej niewymienionych to cała seria biografii autorstwa Urbanka, np. "Tuwim, wylękniony bluźnierca", "Broniewski - miłość, wódka, polityka", "Brzechwa nie dla dzieci". Autobiografia Polańskiego "Roman" - rzecz sprzed wielu lat ale ostatnio wznowiona, biografia Chotomskiej "Nie mam nic do ukrycia" (to taki bardziej wywiad-rzeka), "Człowiek z sercem w dłoni" o Relidze (też wywiad-rzeka), "Beksińscy" Grzebałkowskiej, "Żywoty muz" - o muzach artystów. Z najnowszych i na topie autobiografia Snowdena "Pamięć nieulotna". Ze starszych klasycznych autobiografii oczywiście Christie.

--
      - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
      - Ale jak przez głowę?
      - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
        • minniemouse Re: Polecicie jakaś biografie? 01.12.19, 01:30
          Please, please, koniecznie ale to koniecznie przeczytaj
          Jeanette Walls Szklany Zamek - fantastycznie napisana super ciekawa biografia!! gorąco polecam!!
          równie gorąco polecam tez wcześniejszą książkę, o rodzinie jej babci
          Nieokiełznane która tez jest super!!!
          ale nie musza być czytane kolejno. naprawdę polecam go-rą-co!!! 🧡🧡🧡👍👍🧡🧡🧡
          btw, Szklany Zamek w tej chwili jest w wersji filmowej ale imo za bardzo go przerobili. książka sto razy lepsza. proszę, proszę przeczytać! smile

Minnie

--
          Savoir Vivre czyli jak się zachować
    • gryfna-frelka Re: Polecicie jakaś biografie? 01.12.19, 13:09
      Nie wiem czy naklad jeszcze jest dostepny po polsku ale bardzo polecam "Helena Rubinstein. Kobieta ktora wymyslila piekno" Michèle Fitoussi. Przypasuje oczywiscie bardziej kobiecie, ksiazka ciekawa i inspirujaca do pojscia do przodu i walki o swoje, a przy tym troche historii produktow kosmetycznych.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka