Dodaj do ulubionych

czy na języku polskim powinno się omawiać

01.12.19, 14:30
literaturę obcą? Ciekawa jestem Waszego zdania ponieważ wczoraj zaskoczyła mnie opinia kogoś mi bliskiego, że na j. polskim powinna być literatura polska, jedynie. Ja uważam, że wręcz za mało jest literatury światowej

--
Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
Obserwuj wątek
    • abecadlowa1 Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 01.12.19, 15:14
      Przecież tę literaturę obcą czyta się w języku polskim. Pamiętam ze szkoły, że polonista oczekiwał, że będziemy czytać przekład konkretnego tłumacza (gdy dostępne były więcej niż jeden).
      Czytanie i omawianie wyłącznie polskiej literatury, to chyba trochę tak jakby uczyć tylko historii polski.
    • mae224 Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 01.12.19, 15:15
      Oczywiście, przedmiot nazywa się jeyzk polski, więc należy ją też omawiać i interpretować, (po polsku), przedmiot ten nie nazywa się Literatura polska. Każdą literaturę omawia się na tle innej: europejskiej i światowej. To Cierpień młodego Wertera się już nie czyta? Lorda Byrona? Dantego? Pamiętam Ibsena z przygotowań do matury. A i w podstawówce teraz jest przecież masa obcych autorów na liście.
    • andaba Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 01.12.19, 15:23
      W sumie logiczne byłoby ograniczenie się do literatury polskiej. Ale jako że jest to jedyny przedmiot, na którym może przeciętny uczeń liznąć literatury zagranicznej, to dobrze jest jak jest.
      No jak ktoś napisał - czyta się i omawia utwory przetłumaczone na polski.
      • zofijkamyjka Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 01.12.19, 19:17
        andaba napisała:

> W sumie logiczne byłoby ograniczenie się do literatury polskiej. Ale jako że je
        > st to jedyny przedmiot, na którym może przeciętny uczeń liznąć literatury zagra
        > nicznej, to dobrze jest jak jest.
        > No jak ktoś napisał - czyta się i omawia utwory przetłumaczone na polski.
        dyskusja zaczęła sie od tego, że ja uważam, że w naszych szkołach stanowczo za mało jest obcej literatury a bardzo bliska mi osoba uważała, że na j.polskim powinna być literatura polska i taka sie wywiązała dosc ostra dyskusja, że jak młodzież tak niewiele czyta to niech chociaż czyta polska literaturę...a ja uważałam, że nie, dlaczego tylko polską?

--
        Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
        • hanusinamama Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 02.12.19, 17:19
          Ło matko....jak niewiele czyta to naprawde jest masa literatury obcej duzo lepszej niz polska. Jakby mieli czytac tylko polską to już chyba nic by nie czytali...tez uwazam, ze obcej za mało.

--
          "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
        • olena.s Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 02.12.19, 17:41
          Idiotyzm. Po pierwsze, literatura jest dialogiem, a nie kazaniem dla baranków w gaciach stojących pod kazalnicą (Szwejk) i słuchających, co też pan feldkurat . Po drugie, nie da się ukryć, że literatura polska (w sensie oryginalnie polskojęzyczna) jest promilem literatury światowej, i nie tylko ilością, ale ani wiekowością, ani jakością bynajmniej nie wyprzedza innych. Po trzecie - twój znajomy wysublimował ogólne (niefortunne) podejście MEN do literatury w polskich szkołach, które brzmi "młodzież musi się zapoznać z pozycjami tradycyjnymi, klasycznymi, poważanymi i na tej podstawie tworzyć narodowy kod kulturowy". Które to podejście jest moim zdaniem przyczyną (a osoby mające inny pogląd muszą się zgodzić choćby na korelację) tego, że Polacy czytają malusieńko.
          • maniaczytania Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 02.12.19, 18:12
            olena.s napisała:

> Po trzecie - twój znajomy wysublimował ogólne (niefortunne) podejście MEN do literatury w polskich szkołach, które brzmi "młodzież musi się zapoznać z pozycjami tradycyjnymi, klasycznymi, poważanymi i na tej podstawie tworzyć narodowy kod kulturowy". Które to podejście jest moim zdaniem przyczyną (a osoby mające inny pogląd muszą się zgodzić choćby na korelację) tego, że Polacy czytają malusieńko.

Osoba mająca inny pogląd nie zgadza się zupełnie. Jeżeli nawet istnieje korelacja, to ma minimalny wpływ. Na to, czy czyta się dużo, czy mało wpływ ma bardzo wiele innych czynników.

--
            "Pomyślę o tym jutro"
          • hanusinamama Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 03.12.19, 14:01
            Zgadzam sie. Jakby dzieciaki jako lektury dostawały wiecej ksiązek ciekawych wieksza szansa ze potem by dalej czytały. Jak są zaruzcane masą ksiazek mało ciekawych...to sie nie dziwie ze czesc jak juz moze to olewa czytanie.

--
            "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
      • zofijkamyjka Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 01.12.19, 16:32
        frey.a86 napisała:

> A na jakim przedmiocie według tej bliskiej osoby powinno się omawiać literaturę
        > zagraniczną?

na żadnym

--
    • ur-nammu Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 01.12.19, 16:05
      zofijkamyjka: czy na języku polskim powinno się omawiać literaturę obcą?

Szkolny język polski to dość dziwny przedmiot, bo samej polszczyzny (a to sugeruje nazwa) jest na nim zwykle tyle, co kot napłakał, za to dominuje tam swoisty wykład z literatury, głównie polskiej, choć na szczęście nie tylko. Problemem tego przedmiotu jest niewystarczające skupienie się na tym, jak budować prawidłowe i spójne wypowiedzi, co doskonale widać po jakości tekstów pisanych przez dużą część rodowitych użytkowników polszczyzny – cóż, interpretowanie Kordiana czy Lalki pozwala na styczność z wielce ciekawym stylem poszczególnych pisarzy, ale raczej nie przyczynia się do poprawy umiejętności językowych osób utwory te interpretujących.

A co do samego pytania odpowiem tak: jeśli język polski nadal ma być przedmiotem, na którym omawia się literaturę, to powinna tam być obecna także literatura obca, bo nie warto się ograniczać tylko do jednego „podwórka”, choćby i własnego.
      • mae224 Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 01.12.19, 16:37
        Śmieszne, co piszesz. Rozmawiałam kiedyś z Norwegami i u nich w szkole w klasie przedmaturalnej na angielskim czytało się właśnie Szekspira. Ostatnie poziomy nauki języka w wielu podręcznikach są oparte w części na tekstach oryginalnych z literatury. Sama ucząc się piąty rok niemieckiego (kiedyś tam) czytałam Schillera. Co w tym takiego nadzwyczajnego?
            • lwica_24 Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 02.12.19, 10:34
              Nie, absolutnie nie byłaby idealna. Byłaby nierealna.
              Żeby jako tako ze zrozumieniem przeczytać książke w języku obcym trzeba go opanować na poziomie minimum B1/B2.
              Jakoś nie widzę tych rzesz poliglotów, którzy znaliby na tyle dobrze i angielski ( choć tu wydaje sie być to w jakims stopniu mozliwe) i niemiecki ( tu juz mniej), z francuskim - zdecydowanie gorzej. Jesli juz stałby się cud i ktoś byłby wstanie czytać i Szekspira w oryginale, i Goethego- biorąc pod uwagę, że to język XIX wieku, i Wiktora Hugo to konia z rzędem jeśli znaleźlibyśmy kogoś kto zna bukwy i na tyle dobrze je składa żeby czytać Tołstoja... o prozie iberoamerykańskiej nie wspomnę, pominę Cervantesa itd.
        • hanusinamama Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 03.12.19, 14:05
          NIc...wiele dzieciaków tak sie uczy nie jestes wyjątkowa. Chodzi o to ze jak ktos sie ang nie uczy to Szekspira ma nie omawiać?? Jak rosysjkiego to ma nie omawiać dzieł Dostojewskiego??

--
        • tt-tka Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 01.12.19, 23:55
          heca7 napisała:

> A Pinokia na włoskim big_grin
          >

Don Kichota na hiszpanskim big_grin
          Don Juana to wlasciwie nie wiem sama, w tylu jezykach on istnieje...
          Byrona mozna sobie darowac, skoro Giaura Mickiewicz tak pieknie przetlumaczyl
          - i przynajmniej sprzedawca ksiazek po takiej edukacji nie wmawialby mi, ze Abramowa i Golubiewa powinnam szukac w dziale "literatura rosyjska" suspicious

--
          Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazek. Glupota wymaga strzelby i szpadla (pochwycone w sieci)
          • morekac Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 02.12.19, 06:27
            > przynajmniej sprzedawca ksiazek po takiej edukacji nie wmawialby mi, ze Abramowa i Golubiewa powinnam szukac w dziale "literatura rosyjska"

Jeśli sprzedawca książek postawił dzieła obu powyższych panów w dziale "literatura rosyjska", to jednak może trzeba szukać tam.

--
            -------------------------------------------------------------
            "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
    • tt-tka Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 01.12.19, 20:09
      Oj, widzialam ja ofiary takich prob, jak sie trafil/a nauczyciel/ka o pogladach twojej bliskiej osoby... potem powiedz takiemu, ze hamletyzuje, werteryzuje albo brak mu jego Beatryczy, to zapyta, czemu go obrazaja i co ma Beatrix Cenci do ego brakow...

Zapytalam kiedys, nie kryje, ze zlosliwie, jak sobie taka pani radzi z odniesieniami do Biblii, ktorych w literaturze pelno, przeciez Biblia to tez literatura obca !

--
      Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazek. Glupota wymaga strzelby i szpadla (pochwycone w sieci)
    • chicarica Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 01.12.19, 22:15
      Po tym jak usłyszałam że wystrój domu może być polski, patriotyczny i słuszny, a nie jakieś tam światowe minimalizmy, ikea czy inne takie, to już mnie nic nie zdziwi.
      Są ludzie, którzy po prostu chcą żyć w czymś takim: zamknąć okna, uszczelnić, napuszczać bąków i w tych oparach siedzieć.

--
      ---
      Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
    • lwica_24 Re: czy na języku polskim powinno się omawiać 02.12.19, 10:21
      Jeżeli będzie też przedmiot Literatura powszechna to nie, ale byłby to absurd.
      Literatura nie zaczyna się i nie kończy na tym co napisali polscy pisarze i poeci. Człowiek posiadający jakiekolwiek wykształcenie powinien miec elementarne pojęcie o literaturze światowej. Gdzie ma zdobyć taką wiedzę?
      Hipotetycznie można stworzyć blok nauczania humanistycznego dla humanistów i przyrodników/ścisłowców. W tym pierwszym stworzyć przedmiot Literatura powszechna a w tym drugim omawiać literaturę obca na języku poilskim....tylko po co? Żeby było inaczej? zeby ktos sie pobawił i przy okazji zarobił? Żeby wyrzucić niewygodne pozycje? Zeby jeszcze bardziej deformować oświatę?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka