Dodaj do ulubionych

znowu czarnowidztwo

02.12.19, 14:20

Tradycyjnie rzecz biorąc kapitalizm sprzyjał liberalnej demokracji. To się zmieniło w latach 80., kiedy Thatcher otworzyła wrota ponadnarodowym korporacjom i ruszył dziwny proces, który doprowadził do tego, że kapitalizm może sobie radzić bez liberalnej demokracji, a nawet więcej - ona mu zaczęła przeszkadzać. Filozof Peter Sloterdijk już dawno ostrzegał, że azjatycki model kapitalizmu zacznie wpływać na model polityczny Zachodu. I że Zachód - powoli i pewnie z oporami - ale w końcu ten niedemokratyczny model przyjmie. A korpy będą szczęśliwe, bo one są w stanie świetnie funkcjonować w totalitaryzmie, autorytaryzmie, kolektywizmie, dowolnie. Ten, jak to nazywał Marks, "azjatycki model produkcji" mnie przeraża. I na razie jedyną instytucją, która się temu wprost przeciwstawia, jest Unia Europejska.

To wypowiedź Agaty Bielik-Robson z wywiadu, jaki przeprowadził z nią Grzegorz Sroczyński. Wywiad bardzo ciekawy, pełen emocji, na pewno wart przeczytania.

Najciekawszy wydał mi się fragment, który cytuję. Od dawna myślę, że to "system azjatycki" to nasza przyszłość, bo na własne oczy widzę, jak rozszerza się zasięg kontroli nad dziećmi i młodzieżą i jak młodzi ludzie uznają tę kontrolę za naturalną, normalną, potrzebną. I niewiele tu ma do powiedzenia czyjakolwiek wola - decyduje rozwój techniki. Bez komórek, elektronicznych dzienników, kamer w przedszkolach - nie dałoby się. Myślę, że przejście do "azjatyckiego modelu" nastąpi stosunkowo miękko, nie za szybko, ludzie młodzi nie będą podejrzewać, że może być inaczej, jak u księdza biskupa:

«Czegoż płaczesz? — staremu mówił czyżyk młody —

Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody».

«Tyś w niej zrodzon — rzekł stary — przeto ci wybaczę;

Jam był wolny, dziś w klatce — i dlatego płaczę»

--
"Tolerancja u nas od wieków kwitła i dlatego nie musimy jej już praktykować."
Obserwuj wątek
    • ichi51e Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 14:53
      Ale co autor ma domladnie na mysli mowiac “azjatycki model kapitalizmu”?

--
      wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
      • alicia033 Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 14:57
        zapewne model chiński, czyli wolny handel + brak demokratycznych rządów.

--
        black_halo napisała:
        >Piłsudski to największa tragedia w polskiej historii a pomnik ma w każdej dziurze i się >go prawie na ołtarze wynosi jako symbol patriotyzmu.
      • olena.s Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 16:06
        Z tym, że - jezeli tak samo rozumiemy pojęcia - to kapitał jako taki ma tendencję do spływania tam, gdzie jest stabilny system prawny i większa (a nie mniejsza) wolność. I jeżeli ja miałabym szukać jasnych punktów w potencjalnej wojnie gospodarczo-ideologicznej z Chinami, to właśnie tu.
        • nangaparbat3 Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 16:28
          Można jednak sobie wyobrazić nowy totalitaryzm z jak najbardziej stabilnym systemem prawnym, nie dającym praw jednostce. Dla wielkiego kapitału może w to mi graj.

--
        • bialeem Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 16:39
          Kapitał spływa tam, gdzie jest relatywnie stabilnie i szybko go można pomnażać. Chiny są tego dobrym przykładem. Takie stwierdzenie (że Chiny upadną, bo kapitał lubi wolność) można było próbowac forsować 20 lat temu, a nie teraz - jak ewidentnie zaraz przegonią USA, trzęsą Afryką, Azją i Australią i zaczynają swój soft power uprawiać w Europie.
          • olena.s Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 20:01
            Co do pomnażania pełna i stabilności pełna zgoda. Zauważ jednak, że nie pisałam nic o "upadaniu Chin", ale o tym, że oręż jakim jest niewątpliwie kapitał, nie kocha miejsc niosących zagrożenie.
            W każdym razie jak pisał South China Morning Post, rząd Chin zakazał wysyłania kasy na nabycie m.in. nieruchomości za granicą, a z drugiej strony zlikwidował ograniczenia dla zagranicznej własności w branży chińskich ubezpieczeń, oraz takich instrumentów finansowych jak futures i securities. Na jaki kierunek kapitału wskazują te dwie decyzje - nb sprzed paru miesięcy?
    • alicia033 Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 15:00
      Zgadzam się z Bielik-Robson, a przestać pisać to powinien sroczyński (pun intended).

--
      volta2 o uczestnictwie angazetki w białostockim Marszu Równości:
      "a powiedz, po co tam poszłaś? jesteś lgbt+ i te wszystkie łkające licealistki też?
      czy po prostu poszłaś po to, co chciałaś dostać? niczym ten motylek na procesji w łodzi? (podobny poziom wzięcia udziału?). w podsumowaniu: chcącemu nie dzieje się krzywda."
      • alicia033 Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 18:44
        bialeem napisał:

> ale pani filozof wydaje mi się bezskładnie histeryzować.

taaa B-R histeryzuje a piss-Polska jest świetlanym przykladem demokratycznego państwa prawa.

--
        45rtg o muzykach:
        "Do czynności grania na instrumencie nie trzeba nic, poza sprawnością manualną i ewentualnie oddechową. Nawet słuch nie jest potrzebny, chyba że do skrzypiec, albo puzonu. Wciska się określone klawisze, albo progi i gra muzyka."
          • triss_merigold6 Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 20:54
            Chwila autorefleksji?
            Ale poziom niezrozumienia moich tekstów – czy też w ogóle jakichkolwiek tekstów, które nie byłyby tylko krzykiem - w polskiej sferze publicznej każe mi przemyśleć całą tę sprawę. Nic nowego do nikogo nie trafia, a po co przekonywać już przekonanych?
            A, nie, jednak nie.
            Próbowałam tylko powiedzieć: ludzie, naprawdę ujawniło się zło czystego resentymentu, uważajcie! A efekt jest taki, że odebrano mnie jako osobę elitarną, dystynktywną, wywyższającą się nad ciemnogrodem, który pobiera 500 plus.
            Ot, pani z zakurzonej niszy akademickiej, utknięta w kombatanctwie lat 90-tych, wtedy świeżym, dziś żałośnie anachronicznym.
    • lellapolella Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 17:00
      cyt. Słuchałaś Zandberga po expose Morawieckiego?

Nie. Bo wtedy uczyłam.

To ona nie wie, że nagrania można wysłuchać później, choćby na YT?
      Dla mnie ten wywiad to majstersztyk, ale ze strony Sroczyńskiego, nie Bielik- Robson, która czepia się Razem, zarzucając im, że nie stoją w sztywnej kontrze do PiS, a sama (heloł!), zamiast punktować partię rządzącą, włącza się w nagonkę liberałów na lewicę. I nadal ani słowa o programie, zero propozycji, tylko wolność, liberalizm, a to wszystko podlane imponującym (komu?) sosem z Szeolu i zombie oraz kontekstów filozoficznych ( których, jak sama stwierdziła, szare ludki nie rozumieją, natomiast ona "po prostu wie"). Cudem przebrnęłam do końca i jedyne, co mi przychodzi do głowy, to: ok, boomerbig_grin

--
      swiete ksiegi jako racjonalizowanie swojego spierdolenia mają walory humorystyczne co najwyzej. z internetu
        • triss_merigold6 Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 18:20
          Równie dobrze może widzieć i mieć to w dupie. Pojękiwania, że apokalipsa, resentymenty i że Schetyna wypadł świetnie są żałosne. Btw, ja wysłuchałam z uwagą wszystkich wystąpień podczas debaty po expose. Wszystkich, służbowo. I to Schetyny było zdecydowanie najsłabsze pod każdym względem.
          • lellapolella Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 18:42
            Zgadzam się z Triss. Kogo obchodzą niegdysiejsze śniegi? Poza tym, ABR zaprzecza sama sobie: niby ją nie obchodzą łatwe epitety( bo jest zaprzeczeniem wzmożenia, czy jakoś takwink), a zaraz potem klasyfikuje pisowski rząd jako zombie. No, hello, jak to nie jest łatwy epitet, to nie wiem, co nim jest.

--
            Możesz wygrać wyścig szczurów, ale nadal będziesz szczurem. Banksy
            • triss_merigold6 Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 18:47
              Pani filozofka utknęła w kombatanctwie wczesnych lat 90-tych i w przezabawny sposób - egzaltowanie popierając warszawkowe kręgi starszoliberalne - zarzuca Razemkom warszawkową elitarność.
              Żeby nie było, próby identyfikowania się Razemków z klasą robotniczą jak z "Germinala" Zoli bardzo mnie bawią, ale ponieważ mnóstwo z nich ma jakieś absurdalne wykształcenie i komiczne prace <aktywista miejski, socjolożka rzeczy dziwnych>, to przynajmniej wiedzą czym jest umowa o dzieło czy bezpłatny staż.
    • nangaparbat3 Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 18:00
      Uzupełnienie: jak to wygląda w Chinach.
      Oczywiście tam na technologię nakłada się kultura, ale rozwoju technicznego raczej nikt nie powstrzyma, a kultura się dostosuje.
      I co prawda Chińczycy dopiero próbują, udają, że już mogą - ale tendencja jest jaka jest i ma duże szanse.

Tekst linku

--
      • tanebo2.0 Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 20:00
        To już było. W latach 90' Ameryka drżała przed Japonią. Wróżono że Japonia bezkrwawo podbije USA. Powstał nawet film "Wschodzące słońce"... I co? Psinco.

--
        Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
    • turzyca Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 19:11
      Znam sporo osób pracujących w branży elektroniki np. dla Samsunga. I ich doświadczenia z bardzo sformalizowaną strukturą firm, gdzie krytyka młodszych czy kobiet nie jest przyjmowana, bo ktoś straci twarz, gdzie błędy, przynoszące konkretne straty!, są konserwowane przez wręcz lata z tego samego powodu, pokazały mi, że stara teza, że innowacyjność wiąże się nierozerwalnie z wolnością słowa wcale nie jest nieaktualna. Wschodnioazjatyckie firmy zaczynają dominować na rynku, bo są niesamowicie dofinansowywane przez państwa. No i są zgodnie ze stereotypem zarąbiście skuteczne w robieniu tego co inni.
      Ale bez wolności słowa nie ma innowacyjności. Jeśli nie można powiedzieć "zróbmy inaczej" to zostajemy na starym torze.
      https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcSqrOJwpAIXkt20ifk8VbziNL2MgZUD8m8JCJh-y9NIEwg1C3N7

I myślę że to jest to, co ratuje Europę. Nie śpimy w śpiworach pod blatami w laboratoriach ale przychodzimy do roboty po weekendzie na Oktoberfest czy na plaży z dziećmi i mówimy "szefie, widziałem nowy odcinek Last Week Tonight z armatą na łososie, a w weekend piłem piwo z kumpelą, która zajmuje się średniowiecznymi wędrownymi zakładaczami stawów (bo była taka profesja) i zastanawiam się, czy ten błąd, który nam wychodzi w badaniach genomu ryb, to nie wiąże się z działalnością ludzi, ona dostarczy nam danych, ale tak z opowieści wynika, że to były te ścieżki." To jest zbeletryzowana wersja tego, co mi opowiedział znajomy zajmujący się strategią reprodukcyjną ryb. Mieli ustawicznie skopane wyniki, w ogóle im się to nie składało, po czym ktoś usiadł na piwie, pogadał ze znajomymi i okazało się, że interdyscyplinarnie da się to nieźle wytłumaczyć.

--
      "Mój sąsiad uczy się grać na klarnecie, teraz już mu to jakoś wychodzi, ale wcześniej byłam przekonana, że to jakiś dziwne zwierze wydaje odgłosy godowe. " by Mondovi
        • iwoniaw Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 21:22
          turzyca napisała:

> Mamy nowy rekord. 4 posty na raz, forum szaleje. Czy ktoś oprócz mnie mógłby zg
          > łosić je do moderacji?
          >
          Już wink

Ad rem - myślę, że to są dobre przykłady, to się ujawnia nawet przy znacznie prostszych pracach; beletryzując wink : Chińczyk może i potrafi wklepać na akord milion znaków na godzinę, ale sama sugestia, że miałby zgłosić przełożonym, iż klawiatura nie jest podpięta do jednostki roboczej, więc wszystko idzie w piach, powoduje palpitację i dzikie próby sprawienia, aby musiał to zrobić kto inny. Ludzie z Europy tego w ogóle nie rozumieją, sami przypinają ten nieszczęsny kabel i klną w żywy kamień, a następnie kończy się mit o wydajniejszych pracownikach z Azji i ich oddziały są utrzymywane z uwagi na strefy czasowe (a tu znów: w IT lepiej poczekać aż się przynajmniej w Rosji obudzą, niż być skazanym na serwis wschodnioazjatycki - z powodów jak wyżej).

--
          "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
      • mmoni Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 21:56
        Koreańczycy zdaje się robili jakieś specjalne szkolenia dla pilotów, żeby młodszy odważył się starszemu powiedzieć, ze zaraz się rozbiją, Malcolm Gladwell coś o tym pisał (chociaż on niekoniecznie jest najbardziej wiarygodnym źródłem)
        en.wikipedia.org/wiki/Impact_of_culture_on_aviation_safety
        --
        Nika
    • tanebo2.0 Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 20:02
      Przecież ja to już od dawna głoszę! I nikt nie przeprowadza ze mną wywiadów... To po prostu bunt prekariatu wobec rozwarstwienia społecznego...

--
      Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
      • bialeem Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 20:50
        Zojdberg to nie prekariat i na razemów (co zabawne) prekariat nie głosuje. Głosuje np kilku bardzo dobrze zarabiających znajomych informatyków/managierów (przezabawne jest, że są na b2b), głosuje kilku znajomych dziennikarzy (dzieło i b2b), i głosuje mój mąż, który podpada pod ustawę o eliminacji ograniczenia składek ZUS. Będę się tarzała po ziemi jak mu te kilkanaście tys rocznie jego własny głos zabierzesmile
        • turzyca Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 20:56
          Czy ja jestem na forum jedyna nieżyciowa skłonna płacić większe podatki, jeśli będą one sensownie wydane?
          Żłobek w każdej gminie do mnie przemawia bowiem bardziej niż myśliwce bez offsetu.

--
          Świruska od Krzyżaków.
          • bialeem Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 21:06
            Nie wiem. Ja tam uczciwie płacę swoje na uop, mąż płaci swoje na uop, 32% próg itd i razemy chcą wycisnąć dodatkowe na zus, którego później nie chcą oddać w formie emerytalnejsmile
            Mówię tylko, że to przezabawne, że wszyscy głosujący na razemów, których znam (poza szanownym moim) są (z własnej woli) na jakiejś formie pracy, która unika opodatkowania.
            Uczciwe podatki mi nie przeszkadzają. Nie uważam takich ruchów za uczciwe. Dodanie kolejnego progu opodatkowania by było zdecydowanie bardziej fair, ale też nieskuteczne bo... ewidentnie nawet głosujący na takie rozwiązania nie lubią płacić podatkówsmile
            Polacy nie lubią swojego państwa, nie uważają, że coś im daje i oszukują jak mogą. Z drugiej strony system podatkowy jest tak skonstruowany żeby z przedsiębiorcy robić tego złego. Co ten biedny Polak ma zrobić skoro wszyscy są przeciw niemu i wszyscy na niego czatują?
        • triss_merigold6 Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 20:59
          E, no ja właśnie dlatego na Zanberga nie zagłosuję. Bo moje malutkie etatowe dobro jest widoczne jak na dłoni i opodatkowane z każdej strony przezroczyście, łatwiej jest sięgnąć fiskalnie grosiki budżetówki w górnej półki niż zedrzeć z Amazona albo przynajmniej z Biedronki.

Na plus dla Razemków i na minus dla pani egzaltowanej filozofki - sporo z Razemków ma tak nierynkowe wykształcenie i tak syfiaste prace, że przynajmniej rozumieją czym są umowy śmieciowe i brak ubezpieczenia chorobowego <bo robili charytatywnie i na koszt swoich rodziców jako socjolodzy albo aktywiści miejscy czy inni animatorzy kultury>.
          • bialeem Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 21:09
            Bycie nieżyciowym i życie na utrzymaniu rodziców moim zdaniem zbyt wielkim plusem nie jest. Normalni ludzie zajmują się pracą i wiązaniem końca z końcem i nie mają czasu na swoje partie.
            • claudel6 Re: znowu czarnowidztwo 04.12.19, 00:05
              ta, ja też myślę, że oni są na trzymaniu rodziców. z tych śmiesznych pensji poselskich zobowiązali się oddawać część (jak mniemam sporą, skoro to reklamują) na szlachetne cele. to kto do cholery płaci za nich rachunki?? smile
                • claudel6 Re: znowu czarnowidztwo 04.12.19, 14:19
                  całą resztę czego? miałam na myśli ich prywatne rachunki - jeśli zobowiązali się oddawać częśś pensji na cele dobroczynne, to kto ich będzie utrzymywał? z czego muszą żyć ci posłowie. no chyba ze żyją na garnuszku rodziców i nie musza się tym przejmować.
    • nangaparbat3 Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 21:08
      Z tym że nie tyle chodzi o wygraną Chin (na przykład), ale o zmiany które zachodzą w naszej kulturze pod wpływem zmian technologicznych.
      Widzę to w szkole, gdzie każdy w każdej chwili może sprawdzać każdego - dzięki dziennikowi elektronicznemu. Ja na przykład mogę sobie zobaczyć, ile razy który rodzic zaglądał do dziennika i kiedy ostatnio. Niedawno zadzwoniła do sekretariatu matka, że lekcja trwa już od pół godziny, a dotąd nie wpisano obecności. No i dzieci - niektórzy rodzice mają wykupioną opcję powiadomień sms, każda zmiana w dzienniku i rodzic dostaje powiadomienie. Czasem rodzice wcześniej znają ocenę, jaką dostali, niż oni sami. I oni nie buntują się, uważają, że to normalne i dla ich dobra.

--
      • olena.s Re: znowu czarnowidztwo 02.12.19, 21:40
        Rozumiem. Tylko ze poza tym, co dzieje się już na skutek dostępu technologicznego jest też coś, co się wydarzy (albo nie) w dużej skali światowej.
        SMutne jest natomiast, jak łatwo jest nam sięgać po narzędzia kontroli tylko dlatego, że istnieją.
        • nangaparbat3 Re: znowu czarnowidztwo 04.12.19, 08:58
          Myślę, że w pewnym momencie zorientowali się, że granice ich wolności, tak jak oni ją rozumieją i czują, są obalane. Nie wiem , co to konkretnie było.
          Myślę też, że są rycerzami straconej sprawy - szacunek i żal.

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka