Dodaj do ulubionych

Suplementy diety - potrzebne??

06.12.19, 18:56
Moja koleżanka codziennie zażywa: wit d3, spirulinę, siemię lniane, pije herbatę z hibiskusa, zieloną herbatę i je pastę z kurkumy i jeszcze jakieś inne rzeczy. Twierdzi, że to podstawa i bez tego nie da się żyć. Ja tak się zastanawiam, nie używam jeszcze tych specyfików (jeszcze żyję wink ), ale może powinnam?
Obserwuj wątek
    • kosmos_pierzasty Re: Suplementy diety - potrzebne?? 06.12.19, 19:03
      Mam podobnie, jak Twoja koleżanka. Nie uważam, by to było niezbędne, ale lepiej się czuję psychicznie i fizycznie, biorąc takie zioła, przyprawy, czy jak to określić. To nie są suplementy apteczne w sensie miks na coś tam plus dodatki do pastylki (czyli substancje antytakie i prośmakie smile ), ale naturalne produkty, które po prostu w zwykłej diecie dostarczane są w bardzo ograniczonej ilości, a mają fajne działanie wg naukowców. Więc ja dostarczam ich więcej mojemu organizmowi smile
    • fitfood1664 Re: Suplementy diety - potrzebne?? 07.12.19, 00:00
      Witamina D3, dobry pomysł, ale pod warunkiem że przyjmowana w postaci leku, nie suplementu. Nad tymi ostatnimi nie ma praktycznie żadnej kontroli. W kurkumie podobno są kosmiczne dawki jakichś związków ołowiu, by kolorek podkręcić. Spirulina z rtęcią... Siemie lniane obkleja jelita i ogranicza wchłanianie związków odżywczych. Tak że ja bym była ostrożna z tym co ta pani bierze.
      • kosmos_pierzasty Re: Suplementy diety - potrzebne?? 07.12.19, 00:15
        To tu masz konkretnie, nie "podobno":
        naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78730%2Cnaukowcy-wykryli-olow-w-kurkumie.html

Zaś co do siemienia, to naprawdę nie wiem, skąd te rewelacje. O ile kurkuma to w Polsce stosunkowo nowy produkt, to właściwości prozdrowotne siemienia znali nasi dziadkowie i pewnie ich dziadkowie też wink
        www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/siemie-lniane-wlasciwosci-odzywcze-jak-pic-i-stosowac-siemie-lniane-aa-G7gC-8343-VERC.html
        • fitfood1664 Re: Suplementy diety - potrzebne?? 07.12.19, 09:01
          Dzięki za info. Piszę podobno, bo czytałam o tym gdzieś i nie zamierzałam /sorry/ szukać tego dla forumek. Każdy wujka gugla zna i jak chce to znajdzie, kto nie chce to nic go nie przekona. No ale dzięki za wysiłek.

Co do siemienia i innych cudownych niesmacznych produktów, kto chce sprzedać, ten argumenty znajdzie. Znam takich co się siemieniem leczą od dziesiątów lat. Bez skutku. Jeden cudowny środek nie zastąpi ruchu, zbilansowanej diety i zdrowego trybu życia. Jakkolwiek nie widzę przeszkód by włączyć siemię do diety. Mój syn akurat lubi siemię z rosołem. Czasem więc jemy. ALe żeby codziennie?
      • mooi Re: Suplementy diety - potrzebne?? 07.12.19, 18:20
        >Witamina D3, dobry pomysł, ale pod warunkiem że przyjmowana w postaci leku, nie suplementu

a to akurat nieprawda.
        Dentystka wyslała mnie na badanie wit. D, okazało się, ze mam duzo poniżej normy. Minimum normy to było 30 jednostek a ja miałam 9. Natychmiast kupiłam suplement a za jakis czas miałam wizyte u dentystki i poprosilam o recepte, pokazujac wyniki. A ona odmowila twierdząc, ze powinnam isc do lekarza rodzinnego tp. bo ona nie bedzie przepisywała tego typu lekow.
        Zanim trafilam do lekarza to minął jakis czas, po czym lekarka tez odmowila mi przepisania leku bo "badania nie są aktualne".
        Cały czas przyjmowałam suplement.
        Po kilku miesiącach zrobilam ponownie badanie wit. D i okazało się, ze mam juz 40 jednostek a wiec na samych suplementach poziom zdecydowanie podniósł sie.
        Wszystko zalezy jaki suplement i jakiej firmy i raczej na tym trzeba sie skupić, jeśli zalezy nam na faktycznej korzyści.
        A siemie lniane najlepiej spozywać mielone.
          • mooi Re: Suplementy diety - potrzebne?? 09.12.19, 12:23
            >Leki są skrupulatnie kontrolowane, suplementy nie.

Oczywiście , że tak dlatego napisałam wyraźnie, że zalezy jakiej firmy suplement i nalezy to sprawdzać, w tym opinie użytkowników. Oraz mieć jakies pojecie o tym, co sie zażywa. Niestety, ja tej wiedzy nabywałam z czasem i eksperymentujac na sobie.
            Powszechnie wiadomo (choc moze to ciebie nie dotyczy....), że najlepiej kupować suplementy firm farmaceutycznych, ktore produkuja leki a suplementy "przy okazji".
            W czasie, kiedy miałam niedbór wit.. D zażywałam multiwitamine na C, popularna na naszym rynku (i wcale nie tania), z zawartoscia takze wit. D. Jak widać nic to nie dało bo jednak tak niski poziom był aż nieprawdopodobny. Dlatego z tego suplementu zrezygnowałam.
            Natomiast przyjmowałam suplement wit D, z MK7 i w oleju - wcześniej nie wiedziałam, że to ważne.
            Przyjmowałam 4000 jednostek.
            A leku lekarz nie chciał mi przepisać, o czym też pisałam.
            • fitfood1664 Re: Suplementy diety - potrzebne?? 09.12.19, 14:09
              Z opiniami użytkowników różnie bywa. Zakup suplementu to zawsze loteria. BYć może większe zaufanie można mieć do tych produkowanych w krajach gdzie są rzetelne kontrole. Kraje skandynawskie, anglosaksońskie, bo ja wiem? Azjatyckie odpadają, a np taka spirulina produkowana jest prawie wyłącznie w Chinach.
    • folivora Re: Suplementy diety - potrzebne?? 07.12.19, 00:29
      Witamina d3 w zimie w Polsce to całkiem niegłupi pomysł, sama łykam (ale pod kontrolą lekarza). Reszta przyjmowanych przez koleżankę rzeczy to nie suplementy chyba? Tzn nie tabletki, a pożywienie? Pewnie da się żyć, ja też żyję bez codziennej dawki siemienia, spiruliny, hibiskusa, kurkumy i co tam jeszcze ta twoja koleżanka codziennie je, ale nie są to też rzeczy, których nigdy nie jadam. No, ta spirulina mi najmniej po drodze, za to jem inne glony wink

--
      Lepiej nigdy nie znaczy lepiej dla wszystkich - mówi. - Zawsze dla niektórych jest gorzej.
    • po-trafie Re: Suplementy diety - potrzebne?? 07.12.19, 07:37
      Takich rzeczy nie je sie po to zeby zyc/nie zyc, tylko jakosc zycia polepszyc.
      Wit. D3 przy naszej pogodzie bardzo ciezko samemu wyprodukowac, a jej brakinmoga miec negatywne skutki (m.in. depresyjne).
      Siemie lniane ma duzo skladnikow odzywczych, ale tez blonnika - regularne przyjmowanie pomaga na wrzody, przeciwdziala zaparciom itp.
      Curry i kurkuma sa przeciwzapalne etc.

Mozliwe, ze czulaby sie tak samo, gdyby tego nie jadla, a mozliwe ze czesciejbby sie przeziebiala/cierpiala na doleglieosci trawienno-zoladkowe itp.
      Ja jem codziennie tabletke centrum, inne wspomniane skladniki uzywam czesto gotujac - pewnie zuzywam z 1kg siemienia na 2-3miesiace, uwazam ze mi to sluzy; czesto pije rozne napary ziolowe: hibiskus, zielona herbata, czystek, mieta, imbir.
    • asfiksja Re: Suplementy diety - potrzebne?? 07.12.19, 08:34
      Wit. D3 można (i należy!) przyjmować w postaci leku (devikap, vigantol, vigantoletten), nie suplementu. Spirulina, siemię lniane, herbaty i kurkuma to produkty spożywcze. To nawet nie są produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego, a co dopiero suplementy diety.
      Suplementy diety są zupełnie niepotrzebne, a nawet mogą być szkodliwe.
    • jowita771 Re: Suplementy diety - potrzebne?? 07.12.19, 08:54
      Miałam koleżankę, która codziennie łykała garść kolorowych pastylek, właśnie jakichś suplementów. Też twierdziła, że absolutnie bez nich nie funkcjonuje, ale inna sprawa, że z nimi też funkcjonowała kiepsko, ciągle marudziła, że ją coś strzyka, łamie, Dwa ibupromy max na ból głowy też codziennie. Jak z nią rozmawiałam, to miałam wrażenie, że gadam ze staruszką, a miała wtedy jakieś 25 lat.

--
      Nie o te Hiny chodziło
    • ritual2019 Re: Suplementy diety - potrzebne?? 07.12.19, 09:03
      Nie zazywam zadnych witamin ani innych specyfikow. Jem niewielkie porcje ale prawidlowo zbalansowane. Cwicze regularnie, spedzam tyle czasu na zewnatrz ile moge , jestem szczupla, mam zdrowe wlosy, paznokcie, skore i jestem pelna energii wiec na pewno nie jest to do niczego potrzebne. Ale jak ktos lubi to jego sprawa.
            • manon.lescaut4 Re: Suplementy diety - potrzebne?? 07.12.19, 18:25
              A jaka masz pewność, ze Twoje szczęśliwe kury, jajka, warzywa i wszystko, co tylko da się pod tym szyldem sprzedać, jest zdrowe i to zdrowe jako jedyne? Wg mnie to tez jeden z mitów żywieniowych, ze jedzenie z marketu nie ma tych niezbędnych składników odżywczych i witamin. W takim wypadku większość ludzi, nie tak światła jak wybrane ematki, by już dawno zmarła z wyniszczenia organizmu.
            • mooi Re: Suplementy diety - potrzebne?? 07.12.19, 19:37
              >szcegolnie gotowe zarcie z marki wlasnej marketu jest taaaak odżywcze, że hohoho!

zaprawdę....nie ma to jak powtarzane klamstwa gawiedzi...
              Niedawno organizacja konsumencka zrobila badania kasz. Okazało się, że obok kasz eko to właśnie kasze z marki własnej mają NAJLEPSZE parametry .
              prześwietlamy kasze gryczane
              Ja często kupuje "marki własne", zwłaszcza jesli chodzi o produkty przemysłowe, i sa one duzo lepsze niż inne produkty, często "oszukane" np. ręczniki kuchenne nawiniete na szpule ze sporym "napowietrzeniem" via normalne ręczniki, za polowę ceny tych pierwszych ale za to pod marką własną.
              Często produkty pod marka własną, produkuja znane firmy, liczące sie na rynku, np w Lidlu często tak jest.
              trzeba czytac etykiety, przede wszystkim.
            • ritual2019 Re: Suplementy diety - potrzebne?? 08.12.19, 13:10
              double-facepalm napisała:

> szcegolnie gotowe zarcie z marki wlasnej marketu jest taaaak odżywcze, że hohoh
              > o! sama pisalas, ze nie masz kiedy gotowac wiec czesto kupujesz dania do odmroz
              > enia/odgrzania.

Gotuie jak mam ochote, kiedy man ochote i to na co mam ochote. Goowno wiesz o mojej kuchni podobnie jak zbilansowanym jedzeniu. Nie mamy niedoborow witamin, jestesmy szczupli i zdrowi wiec no coz niczego nie brakuje.
      • mooi Re: Suplementy diety - potrzebne?? 09.12.19, 12:28
        > Jem niewielkie porcje ale prawidlowo zbalansowane.

dzisiaj żarcie jest tak wyjałowione, podsypane bóg wie czym, że pojecia nie masz czy to, co jesz to naprawdę dostarcza ci tych składnikow, których powinno (w założeniu).
        I odwrotnie, pojecia nie masz co wcinasz przy okazji sałatki czy marchewki oraz jakie antybiotyki przyjmujesz w porcji kurczaczka.
        Chyba, że ty wyłącznie z upraw ekologicznych i takich samych hodowli masz....
    • aandzia43 Re: Suplementy diety - potrzebne?? 08.12.19, 13:27
      Nie wiem czy powinnaś, ja wiem na pewno ze powinnam regularnie zażywać duże dawki magnezu, bo skutki jego niedoborów są dla mnie dotkliwe i zaznałam ich. Więc zażywam. Poza tym biotyna (wit. B7) dobrze mi zrobiła na skórę swego czasu, obserwacje jakieś w tym zakresie mam. Witaminy z grupy B, te na układ nerwowy (np. kwas foliowy), też okresowo łykam - starzeję się i fajnie by było nie zdurnieć za szybko.

--
      "Nie mam żalu do nikogo, sama sobie krzywdę zrobię"
        • aandzia43 Re: Suplementy diety - potrzebne?? 08.12.19, 22:46
          Może byłoby, ale kawy nie zamierzam odstawiać (jedna, czasem dwie filiżanki dziennie) bo mi bez niej po prostu źle. Całe życie zjadałam chętnie wszystkie produkty zawierające magnez, nie nadużywałam alkoholu, nie brałam antykoncepcji hormonalnej, leków moczopędnych, nie miałam biegunek. Więcej zrobić nie mogę (więcej orzechów? wink), kawy nie odstawię, sztuczny magnez dobrze mi robi - jest dobrze i dla idei "czyści i wolni od wszelkich pigułek" nie będę rezygnować z tego, co mi pomaga.

--
          "Nie mam żalu do nikogo, sama sobie krzywdę zrobię"
    • hanusinamama Re: Suplementy diety - potrzebne?? 08.12.19, 19:52
      Ale spirulina, siemie lniane i herbata z hibiskusa to nie suplementy diety. Tak wszyscy łykamy cały rok witamine D3 (altem miej, zimą wiecej). Jem co dziennie płatki owsiane wiec nie wiem czy uznasz za supelent diety...

--
      "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka