Dodaj do ulubionych

Prezent od męża

07.12.19, 00:37
Dziś mąż pokazał mi rezerwacje lotu na Cypr w styczniu. Lecimy rodziną na tydzień ferii.
Poczytałam jaka pogoda i mniej wiem co piszą, ale może jakaś emama była osobiście i podzieli się doświadczeniem.
Dwa razy byliśmy zimą na feriach w Europie. Andaluzja i Madera. Zawsze pogoda była lepsza od sredniej. Zarówno jeśli chodzi o temperaturę jak i opady.
To co? Pomożecie?
Obserwuj wątek
      • mia_mia Re: Prezent od męża 07.12.19, 10:22
        Byłam zimą na Malcie (jakoś tak przed świętami, więc druga połowa grudnia). Pogoda całkiem przyjemna, w porównaniu z Polską. Nie padało mocno, bywały mżawki, większych opadów nie pamiętam, ale też bywało całkiem ciepło. Na zdjęciach jesteśmy w krótkich spodenkach i bluzach, jeansach i w koszulkach z krótkim rękawem.
        Puchówka doskonale zbędna, jakieś wiosenne ciuchy wystarczą.
        Cudownie puste plaże, ale z czynnymi barkami, chociaż spory sztorm mocno wdzierający się na ląd też zobaczyliśmy.
    • pani_tau Re: Prezent od męża 07.12.19, 07:07
      Super mąż smile.
      Pomóc nie pomogę, ale dziękuję za przypomnienie o takim moim skrytym marzeniu: dwa tygodnie urlopu w lutym spędzone w jakimś miłym, ciepłym kraju.
    • kura17 Re: Prezent od męża 07.12.19, 08:22
      bylam na cyprze pod koniec sierpnia i bylo osalamiajaco goraco, nie wiem nic i pogodzie w styczniu wink
      JEDNAK cypr jest generalnie suchy, a od paru lat panuje tam dodatkowo susza - mysle, ze o opady nie musisz sie obawiac wink

poza tym cypr jest przepiekny!!! zachwycil mnie totalnie mimo upalow (nie lubie) - kultura, zabytki, oliwki i oliwa, owoce morza, krajobraz - oszczedny, ale piekny, morze ... ludzie bardzo mili (nie bylam dlugo), jedzenie bardzo mi smakowalo. jesli bedziecie w Nikozji bardzo polecam odwiedzenia muzeum archeologicznego - fantastyczne zbiory, zaczynajac od ok. 9 tysiecy lat temu, potem grecja, wplywy rzymskie i ze wschodu ... cypr lezy jakby pomiedzy krajami lewantu, gdzie zaczelo sie rolnictwo i europa - i przez cypr prowadzila droga na zachod i polnoc - i to widac i czuc smile ja bym chetnie wrocila wlasnie w "zimnych" miesiacach, zeby wiecej pozwiedzac i posmakowac.

w restauracjach koniecznie sprobojcie "meze" - to jest danie, na ktore skladaja sie malutkie porcje wielu dan, przystawek, dan glownych, deserow ... meze "morskie" jest niesamowite ... jak lubicie owoce morza, to moge w Nikozji polecic restauracje rybna (podobno najlepsza w miescie) - swietna byla smile

bawcie sie dobrze! fajny maz smile

--
      "out of the ash I rise with my red hair and eat men like air" - sylvia plath
    • mdro Re: Prezent od męża 07.12.19, 09:57
      Gdzie będziecie? Największa wyłącznie zimowa atrakcja Cypru to flamingi na słonych jeziorach koło Larnaki.

A z opadami może być różnie - ostatnia zima, jak mówili z zachwytem Cypryjczycy, była bardzo dobra, tzn. dużo padało. (Z zachwytem, bo prawie cała woda na Cyprze pochodzi z zimowych opadów).

--
      "mam świadomość, że jestem sterowanym botem" - 1elka26 na forum emama
        • mia_mia Re: Prezent od męża 07.12.19, 11:43
          Najpierw się oburzyłam, że ktoś chce Larnakę przenieść na Maltę, a potem zobaczyłam, że to ja dałam ciała, bo wątek o Cyprze, a nie Malcie😂
          Na Cyprze byłam jakoś w styczniu/lutym, jako młoda studentka po zimowej sesji. Dałyśmy ciała z geografią i pojechałyśmy z wyposażeniem jak na lato, ale letnie ciuchy, plus bluza, plus młodość dały radę. W liceum miałam koleżankę, która przez kilka lat mieszkała na Cyprze i twierdziła, że rano szli na narty, a potem na plażę, nie wiem ile w tym prawdy.
          • mdro Re: Prezent od męża 07.12.19, 11:57
            Przewodniczka na jednej wycieczce też twierdziła, że można jednego dnia obskoczyć narty i kąpiel w morzu wink - z gór Troodos na plażę w Limassol.

--
        • mdro Re: Prezent od męża 07.12.19, 11:51
          Nie wiem, w jakim wieku masz dzieci, ale jeśli piszesz o zwiedzaniu, to pewnie już nie takie małe. W samej Larnace IMO do oglądania jest niewiele (kościół św. Łazarza oczywiście, do oglądania jeziora najlepiej byłoby wypożyczyć rowery, zdecydowanie nie polecam rezerwatu archeologicznego, tzn. pozostałości świątyń starożytnego Kitionu - może i byloby w miarę ciekawe, ale brak jest jakichkolwiek objaśnień), ale jest dość dobrą bazą do zwiedzania innych miejsc. Przede wszystkim Nikozja (dojazd zwykłym autobusem rejsowym - tanio, szybko i dojeżdża się pod samo stare miasto), gdzie polecam wspomniane już muzeum archeologiczne, no a poza tym stara część sama w sobie jest ciekawa, zwłaszcza przejście się niedaleko tzw. zielonej linii (uwaga - teren jest dość rozległy, więc trzeba się nastawić na dłuższe przechadzki). Jeśli wypożyczycie samochód, będziecie oczywiście mieć więcej swobody, ale i transport publiczny plus wykupienie jakiejś wycieczki (polecam zwłaszcza taką na północną stronę, do Famagusty) daje sporo opcji.

W Larnace polecam bar o nazwie Souwlaki.gr w uliczce wiodącej od morza do św. Łazarza - smacznie i tanio, zdaje się także z opcją dostawy. Droższa jest libańska restauracja przy promenadzie, ale też IMO znakomita.

--
          • lajtova Re: Prezent od męża 07.12.19, 12:43
            Samochód wynajęty dziś ranosmile
            Na cały tydzien. Nikozję na pewno schodzimy w te i wew te.
            Latem nie dało rady. Spędzaliśmy czas głownie chłodząc się frappe.
            • mdro Re: Prezent od męża 07.12.19, 21:12
              Nikozja w sierpniu to musiał być horror wink, my byliśmy w maju i też lekko nie było... Nie chcę Ci się wcinać z radami co do zwiedzania, bo jeśli już byłaś, to pewnie mniej więcej wiesz, ale gdybyś jednak chciała, to pisz wink.

--
                • mdro Re: Prezent od męża 08.12.19, 15:06
                  To na początek dwa podstawowe dla zwiedzających Cypr adresy internetowe:
                  www.mcw.gov.cy/mcw/DA/DA.nsf/DMLmuseums_en/DMLmuseums_en?OpenDocument
                  czyli strona Department of Antiquities (tu akurat z muzeami, ale w menu z boku można wybrać udostępnione stanowiska archeologiczne, obiekty z listy UNESCO oraz inne obiekty, kryjące się pod nazwą Monuments. Oprócz krótkich opisów są adresy, godziny otwarcia, ceny biletów i najbardziej aktualne info, czy aby dany obiekt nie jest zamknięty wink).

Druga pomocna strona to cypryjskiej organizacji turystycznej:
                  www.visitcyprus.com/index.php/en/
                  (tu trzeba się trochę naszukać, bo wyszukiwarka działa różnie wink, lepiej klikać tematycznie). Są opisy różnych atrakcji, do niektórych przewodniki w pdf i nawet audio (przy czym te audio też można pobrać w pdf).

Jeśli chodzi o najbardziej IMO ciekawe miejsca (przy czym to wybór osoby zainteresowanej raczej zabytkami niż przyrodą):
                  Pafos i okolice (oczywiście najdalej od Larnaki, ale może się wybierzecie):
                  - Nea Pafos (Nowe Pafos), czyli rezerwat archeologiczny m.in. ze słynnymi mozaikami. Jeśli więcej czasu i lubi się ruiny, to można zajrzeć też do wykopalisk bazylik wczesnochrześcijańskich. Wszystko w pobliżu portu.
                  - tzw. Grobowce Królewskie, czyli duża starożytna nekropolia o bardzo ciekawej architekturze (choć królów tam nie chowano wink).
                  - Palaipafos (Stare Pafos), czyli m.in. wykopaliska najstarszej świątyni Afrodyty z niewielkim, ale bardzo ciekawym muzeum. Dzisiejsza wieś Kouklia. hasło w Wiki
                  - Jeśli nie da się dotrzeć do żadnej z "malowanych cerkwi" w górach Troodos, to można zajrzeć do cerkwi w Geroskipou z IX w. z freskami z IX-XV w. hasło w Wiki

Cypr Północny
                  Możecie mieć problemy z przejechaniem wynajętym samochodem, ubezpieczenie nie obejmuje tego terenu. Można podobno wykupić dodatkowe ubezpieczenie na granicy. Przejazd najbliższy Larnace jest na terytorium brytyjskim, więc pilnujcie kwestii Brexitu (choć Cypr się i tak jakoś musi dogadać, bo droga Limassol-Pafos też przez terytorium brytyjskie przechodzi). W razie gdyby były jakieś problemy z samochodem, wykupcie wycieczkę (lokalne biura oferują Famagusta + Salamina, Famagusta + opactwo Bellapais + Kirenia - ta druga dłuższa i chyba ciekawsza).
                  Co zobaczyć:
                  - Famagusta koniecznie! Jest zupełnie niesamowita, średniowieczne miasto, które wydaje się zastygnięte w czasie od XVI wieku, tylko powoli popada w ruinę. Stosunkowo blisko Larnaki.
                  - opactwo Bellapais - wielkie, gotyckie opactwo, częściowo w ruinie, ale sporo zachowane (trzeba przejechać przez góry)
                  - Zamek św. Hilariona - letnia rezydencja królów Cypru, wysoko w górach, więc nie wiem, czy w ogóle w zimie czynny.
                  - Kirenia: zamek - wenecka twierdza, ciekawe muzeum związane z archeologicznym znaleziskiem - statkiem/łodzią z czasów Aleksandra Macedońskiego. Malowniczy port. IMO opcjonalnie, chyba że w programie zorganizowanej wycieczki.

Okolice Limassol
                  Nie byliśmy, więc tylko to, co chciałabym zobaczyć:
                  - Kourion - kolejne starożytne cypryjskie miasto, sporo pozostałości, z opisów wygląda bardzo ciekawie (między Limassol a Pafos)
                  - Chirokitia - neolityczna osada, częściowo odtworzona (przy drodze z Limassol do Nikozji)

Reszta później wink

--
                  • mdro Re: Prezent od męża 09.12.19, 21:41
                    O Larnace już trochę pisałam.
                    Nad słonym jeziorem jest ścieżka rowerowa, więc można wypożyczyć rowery. Albo podjechać samochodem na parking koło meczetu Hala Sultan Tekke (a, pochowana tam wg legendy Umm Haram nie była żadną ciotką Mahometa, ale jedną z osób z jego bliskiego otoczenia i żoną jednego z dowódców, ale sam meczet dość ładny) i pospacerować.
                    Muzeum archeologiczne w Larnace nieczynne do końca roku (a że dla Cypryjczyków terminowość nie jest priorytetem wink, to pewnie w styczniu jeszcze nie będzie otwarte). Jak pisałam, warto obejrzeć kościół św. Łazarza (w gablocie są wyeksponowane relikwie wink).
                    Obszar od nadmorskiej promenady Finikoudes (przy której nb. stają wszystkie autobusy, także te dalekobieżne) do wysokości mniej więcej kościoła to najbardziej turystycznie zagospodarowana część Larnaki.

Na zachód od Larnaki, dość blisko, jest miejscowość Kiti, a w niej stara bizantyńska cerkiew z XI wieku (nie byliśmy), hasło w angielskiej Wikipedii.

Nikozja (na drogowskazach będzie Lefkosia wink)
                    Muzeum Cypryjskie koniecznie, ciekawe powinno też być muzeum etnograficzne (tzw. dom Hadjigeorgakisa Kornesiosa), w dodatku znajdujące się w rezydencji z XVIII wieku. Cała Nikozja za czasów weneckich została otoczona umocnieniami, częściowo zachowanymi - najbliżej Muzeum Cypryjskiego jest Brama Pafos, obok pozostałości (dość mizerne wink) zamku królewskiego. Druga duża brama, Famagustiańska, jest dość daleko, sugerowałabym wycieczkę tylko jeśli chcecie zwiedzić katedrę św. Jana (IMO niekoniecznie). Ciekawsze powinno być przejście na stronę północną i obejrzenie łacińskiej katedry - obecnie meczetu. Byliście w Nikozji, więc już pewnie wiecie, że dobrze mieć w garści telefon z mapą wink, bo uliczki w starej części są kręte.

Góry Troodos
                    Jeśli byście się chcieli wybrać, to IMO można sobie darować najczęściej odwiedzaną atrakcję, tzn. klasztor Kykkos. Budynki w większości dość nowe, trochę taka cypryjska Lichenioczęstochowa wink. Dla mnie najciekawszy był olbrzymi zbiór relikwii, wyeksponowany w bocznym pomieszczeniu cerkwi, no ale to ja. Cudownej ikony i tak nie można zobaczyć, zakryta trwale jest nawet pierwsza warstwa zakrywająca wink). No ale oczywiście te wszystkie freski, złocenia i mozaiki robią pewnie wrażenie - tylko że wszystko jest takie nooowe.
                    Ciekawsze powinno być dotarcie do jednej z cerkiewek wpisanych na listę UNESCO - ja niestety tylko z okna autokaru widziałam jedną.
                    Zestawienie w Wikipedii wraz ze współrzędnymi linkującymi do map. Pierwsza jest w pobliżu Kakopetrii - to taka malownicza, turystyczna wioska z odrestaurowaną starą częścią zabudowy. O ile się w ogóle w góry wybierzecie - od Larnaki dość daleko, a drogi w górach wąskie i kręte wink. (Mój mąż w ogóle odmówił jeżdżenia niewłaściwą stroną drogi, więc samochodu nie wypożyczaliśmy).

Zdjęcia chętnie obejrzę i będę się zwijać z zazdrości wink (bardzo mi się Cypr podobał, no ale trzeci raz z rzędu raczej się nie wybierzemy, inne miejsca też ciekawe są).

--
                    • lajtova Re: Prezent od męża 10.12.19, 07:19
                      Dziękuje za rady i Twój czas.
                      Tydzien przed wyjazdem przygotujemy sobie plan tego co chcemy zobaczyć. Odezwę się wtedy i poproszę o jakiś Twój adres czy inne miejsce by wrzucić Ci fotki.
                      Jednak co forum to forum. Ty tak fajnie opisałaś mi Cypr a Wapaha Istrie. Supersmile
    • chlodne_dlonie Re: Prezent od męża 07.12.19, 22:48
      Super prezent smile
      Byłam na Cyprze na początku września i chyba po raz pierwszy nie byłam w stanie obyć się bez klimatyzacji w hotelowym pokoju, tak było upalnie. Zwiedziłam sporo jak na tygodniowy pobyt, ale temperatury plus wilgotność powietrza mocno dawały się we znaki, a co do zasady nie najgorzej znoszę upały. I też planuję kiedyś wrócić by zobaczyć więcej smile
      Do rad, które już padły, dołożę, by w czasie zwiedzania Nikozji koniecznie przejść na stronę turecką - Lefkozja (TR nazwa Nikozji) jest ciekawa w swojej odmienności a takie miejsca jak Buyuk Han czy meczet Selmiye, dawna gotycka katedra św. Zofii, warte odwiedzenia.
      Udanych wakacji!!

--
      What we need, sustain, exhale and breathe again
      Stop and watch, don't complain
      Hope remains, we still have love (we are back to life)
      We are all insane
      • lajtova Re: Prezent od męża 08.12.19, 07:18
        W hotelu mieliśmy okna od południowego-wschodu. W pokoju był zestaw do parzenia kawy/herbaty.
        No to wpadłam na pomysł żeby w pierwszy poranek wypić sobie kawe delektując się widokiem na morze. Uciekłam bardzo szybko po spłynęły po mnie wszystkie poty.
        A wilgotność zabójcza. Ja mam tak, że pocę się na twarzy mocno i z wieczornych spacerów wracałam jak spod prysznica a mąż z kolei mógł wiadro poty wydusić z koszulki.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka