Dodaj do ulubionych

Zlikwidujmy Adwent!

07.12.19, 10:19
Strasznie jestem zmęczona tym okresem przedświątecznym. Tymi mikołajami, wigiliami w pracy, w kółkach zainteresowań, prezentami od dostawców i klientów, koniecznością przygotowań do tych wszystkich wigilii, przygotowywania prezentów dla dostawców i klientów, normalnie zmęczona jestem.

Święta w rodzinie mamy skromne, nikt sobie głowy nie zawraca prezentami, irytuje mnie, że więcej mojego czasu i energii pochłaniają te "fałszywe", adwentowe święta, niż te prawdziwe 24-26.12.
Obserwuj wątek
      • tt-tka Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 10:38
        Ach jej, ja tez spulczujem !
        No to bierz sie za likwidacje adwentu, nie widze przeszkod. Ty bedziesz likwidowac, a ja sobie pojde na sledzika w jednej pracy, drugiej pracy, klubie i stowarzyszeniu smile

PS nigdy nie wiazalam tych przedwigilijnych "rybek" z adwentem, ktos wie, skad takie skojarzenia ?

--
        Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazek. Glupota wymaga strzelby i szpadla (pochwycone w sieci)
        • demodee Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 11:01
          > PS nigdy nie wiazalam tych przedwigilijnych "rybek" z adwentem, ktos wie, skad takie skojarzenia ?

A Tobie przedwigilijne "rybki" kojarzą się ze "śledzikiem" wielkopostnym czy w ogóle z niczym? Ludzie się tak o, w okresie przed BN spotykają, zupełnie bez powodu?
              • stasi1 Re: Zlikwidujmy Adwent! 09.12.19, 21:21
                Widocznie to nie prawdziwy. Śmieszne ale kiedyś miałem znajomą która na imieniny do pracy właśnie przygotowywała śledzie, nie żadne tam ciasta. Pracowała w Koneserze
                • tt-tka Re: Zlikwidujmy Adwent! 09.12.19, 21:30
                  stasi1 napisał:

> kiedyś miałem znajomą która na imienin
                  > y do pracy właśnie przygotowywała śledzie, nie żadne tam ciasta.

Ochchchch - u na byly najczesciej ciasta i gdy kolega Michal akurat na swoje imieniny wrocil z terenu ze zdobycza w postaci grzybkow, kwaszonych ogoreczkow i domowego smalczyku, rzucilismy sie na to jak dzicy. NIC nie zostalo big_grin

--
                  Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazek. Glupota wymaga strzelby i szpadla (pochwycone w sieci)
        • tt-tka Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 11:07
          Ludzie na tych sledzikach, na ktorych bywam, spotykaja sie, bo lubia ze soba byc. Kazdy pretekst dobry big_grin
          Na pewno nie po to, by duchowo przygotowac sie do swiat. Ani nie dlatego, ze musza.

Ale skoro ciebie, umeczona istoto, tak to drazni, to czemu i po co uczestniczysz ? Nie bywaj, nie dawaj prezemtow, nie przyjmuj ich, ignoruj lub kontestuj... co, nie ? Lepiej meczyc sie i wylewac gorzkie zale na forum ? Ciekawe, czemu.

--
          • demodee Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 11:13
            > Ale skoro ciebie, umeczona istoto, tak to drazni, to czemu i po co uczestniczysz? Nie bywaj, nie dawaj prezemtow, nie przyjmuj ich, ignoruj lub kontestuj... co, nie ?

Uczestniczenie w eventach należy do moich obowiązków. Tak samo jak przygotowywanie prezentów dla klientów. Z Twojej propozycji mogłabym jedynie odmówić przyjmowania prezentów. I chyba tak zacznę robić.
                  • tt-tka Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 13:43
                    cosmetic.wipes napisała:

> Tak ci powiedzieli w biedrze czy fantazjujesz pod tezę 'niedasie'?
                    >

Fantazjuje pod teze. Ona "wychodzi z propozycja" do ematek, ktore jako zywo ani z nia nie sledzikuja, ani nie biora i nie daja prezentow jej i od niej. Ale w swojej firmie nawet nie zaswieci nieobecnoscia na zbiorowce smile, a zeby cos przeciw powiedziec, to tym bardziej nie.

--
    • milka_milka Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 10:28
      A co to ma wspólnego z adwentem? Wiesz, co to jest adwent?

--
      Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
    • frey.a86 Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 10:31
      Ale przecież pracowe wigilie i przygotowania do nich odbywają się chyba w godzinach pracy, więc ci za to płacą. A jak są poza godzinami pracy, to się po prostu wykręć. Ja zawsze w takich sytuacjach mówiłam, że mam umówioną rehabilitację kolana czy tam kręgosłupa i nikt nie wnikał. Po co się męczyć i tracić wolny czas na takie pierdoły.
      • demodee Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 11:08
        > Ale przecież pracowe wigilie i przygotowania do nich odbywają się chyba w godzinach pracy, więc ci za to płacą.

Nie wiem, jak jest u Ciebie w pracy, ale moja firma żyje z klientów, więc nie możemy zamknąć firmy i w godzinach pracy iść na pracową wigilię. Niby mogę powiedzieć, że mam inne zajęcia, ale, niestety, wszyscy inni pracownicy będą, każdy po pracy coś tam ma, i każdy był w stanie przyjść. Nie mogłam być jedyną, która akurat w tym czasie ma rehabilitację kolana.
        • agonyaunt Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 12:12
          Czyli co, cała firma klnie pod nosem bo ma ciekawsze i ważniejsze zajęcia, ale wszyscy grzejecie na imprezkę, bo tak wypada? No ludzie, dorośli jesteście, powiedzcie organizatorom, że nie macie czasu, więc niech przestaną was na siłę integrować.

Co roku to samo - garstka chętnych na imprezkę ustawia życie innym, a ci inni się podporządkowują, bo tak wypada. Dorośnijcie, wolny czas to wolny czas, albo polecenie służbowe i kasa za nadgodziny, albo niech spadają.
          • demodee Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 12:28
            > Czyli co, cała firma klnie pod nosem bo ma ciekawsze i ważniejsze zajęcia, ale wszyscy grzejecie na imprezkę, bo tak wypada?

Nie cała firma. Są "śledzikowcy", którzy uwielbiają imprezy, nawet po godzinach i nawet ze współpracownikami, "bo się lubią", i gdyby im odebrać możliwość zjedzenia darmowej kolacji w eleganckiej restauracji, to by zorganizowali strajk.
            • little_fish Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 13:25
              A ci, co nie lubią muszą iść? To zmieńcie zasady. U nas w robocie pojawia się lista z informacją gdzie i kiedy odbywa się spotkanie gwiazdkowe. Wpisują się chętni. I chętni idą. Proste.
        • lumeria Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 13:04
          >Nie mogłam być jedyną, która akurat w tym czasie ma rehabilitację kolana.

Możesz. Jak jedna osoba się wyłamie, to wyłamie się druga i trzecia, a potem pójdzie lawiną.

A reszta - robic to co jest konieczne, a resztę olewać. Jesli przestaniesz sie rewanżować, dawać prezenciki, przynosić jedzonko - towarzystwo szybko sie zreflektuje i przestanie prezentować, zapraszać i karmić Ciebie. I będziesz miała z pudy ten problem.
          • demodee Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 13:23
            > A reszta - robic to co jest konieczne, a resztę olewać. Jesli przestaniesz sie rewanżować, dawać prezenciki, przynosić jedzonko - towarzystwo szybko sie zreflektuje i przestanie prezentować, zapraszać i karmić Ciebie. I będziesz miała z pudy ten problem.

Ja robię absolutne minimum, bo gdybym miała się w akcję adwentową zaangażować, to kto by wykonał resztę, tę pozaadwentową, mojej pracy w pracy? Prezenciki i kolacyjki sponsoruje firma, chociaż ja je zorganizowałam i teraz pilnuję, żeby nie było jakiejś wtopy. Ogólnie jestem firmową Świętą Mikołajką i widzę tandetę i fałsz tego przedsięwzięcia (pomijam aspekty ekologiczne).

Naprawdę, wyznania chrześcijańskie powinny odwołać Adwent, może nie na zawsze, tylko na, powiedzmy, 5 lat, i zobaczymy, w którą stronę to wszystko pójdzie. Może zatęsknimy za "fałszywymi świętami", a może odejdą w zapomnienie i przyszli badacze obyczajów będą je wspominać ze zgrozą, jak palenie czarownic?
            • lumeria Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 13:33
              Marzenie ściętej głowy... za dużo pieniędzy firmy zarabiają na tym Giftmasowym szaleństwie - od pań pieczących ciasteczka, poprzez firmy organizujące imprezy, cala maszyneria produkująca podarki i bibeloty, Kasia Tusk wypychającą "domową atmosferę świąteczną" (a promującą siebie).

To nie Adwent, to komercjalizm. Trzeba być stoikiem wobec naporu marketingu...
    • mia_mia Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 10:32
      Po dwóch miesiącach wszechobecnych choinek i kolęd, marzę o styczniu, kiedy pojawiają się w marketach króliki wielkanocne, a w sklepach wiosenne kolekcje.
      U mnie święta trwają dwa tygodnie (ozdóbki, choinka, tolerancja na świąteczne piosenki i kolędy).
      • bywszy Niedoczekanie :P 07.12.19, 12:23
        mia_mia napisał(a):

> Po dwóch miesiącach wszechobecnych choinek i kolęd, marzę o styczniu, kiedy poj
        > awiają się w marketach króliki wielkanocne, ...

W międzyczasie musisz jeszcze przetrwać Valentajny. Tego też nie unikniesz. suspicious
      • demodee Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 10:52
        > Poszukaj w googlach na czym polega Adwent.

Adwent, mówiąc w skrócie, to okres radosnego oczekiwania na narodziny Chrystusa, zaczyna się miesiąc przed Bożym Narodzeniem.

Tu link dla tych, którzy lubią zagłębiać się w szczegóły:
        pl.wikipedia.org/wiki/Adwent

No i ja nie wiem, dlaczego to radosne oczekiwanie musi polegać na dawaniu/przyjmowaniu gadżetów do niczego niepotrzebnych, słodyczy, od których się tyje, na spotkaniach, które są zwykłymi złodziejami czasu.

Czasu prywatnego lub służbowego.
        • milka_milka Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 11:00
          Nie musi i nie powinno. To organizują i robią ludzie.

--
          Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
          • demodee Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 11:55
            > Nie musi i nie powinno. To organizują i robią ludzie.

Owszem, ludzie. Ludzie definiują "radosne oczekiwanie" jako czas prezentowo- imprezowy.

I zgoda, dla niektórych to jest bywanie na niekończących się "śledzikach" i otrzymywaniu plastikowych gadżetów lub czekoladowych mikołajów. Bez świadomości, że to tradycja itd. Inni, jak ja, po prostu nienawidzą tego czasu, bo to jest dodatkowa praca dla mnie lub wieczór spędzony w towarzystwie współpracowników, z którymi i tak się widuję codziennie w godz. 8-16.00.

Dlatego myślę, że zlikwidowanie Adwentu przyniesie ulgę takim, jak ja, natomiast dla tych, którzy się spotykają i obdarowują prezentami przed świętami BN dlatego, że się lubią, Adwent nie ma znaczenia, więc jest im obojętne, czy będzie zlikwidowany. Skoro się lubią, to będą się spotykać nieadwentowo.
            • agonyaunt Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 12:19
              Adwent to pojęcie religijne, niektórzy przeżywają go na modlitwie, inni poszczą, generalnie chodzi o przeżycie duchowe. Ciebie uwiera komercha, i tak naprawdę tylko od Ciebie zależy jak bardzo się w tę komerchę wciągniesz. Adwent istniał zanim ludzie dostali pierdolca na punkcie prezentów, korpośledzi i innych okolicznościowych czaso- i kasokradziejów.
              • demodee Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 12:41
                > Adwent to pojęcie religijne
                Nie jestem pewna. "Kalendarz adwentowy" to taka bombonierka dla dzieci, gdzie tu przeżycie religijne?

I dlaczego przed świętami BN musi byś oficjalnie ogłaszany jakiś okres przygotowawczy? Jakby nie było Adwentu, to by było mniej zamieszania, jedni by się modlili w domu, inni w kościele, a inni wcale.
                • arwena_11 Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 21:05
                  To że znasz kalendarz adwentowybtylko jako bombonierka to tylko współczuć. Pójdź kilka razy na roraty, zrób dziecku prawdziwy kalendarz adwentowy to poczujesz ten czas oczekiwania.
              • tt-tka Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 12:43
                agonyaunt napisała:

> Adwent to pojęcie religijne, niektórzy przeżywają go na modlitwie, inni poszczą
                > , generalnie chodzi o przeżycie duchowe. Ciebie uwiera komercha, i tak naprawdę
                > tylko od Ciebie zależy jak bardzo się w tę komerchę wciągniesz.

A otoz.

>
                Adwent istniał
                > zanim ludzie dostali pierdolca na punkcie prezentów, korpośledzi i innych okol
                > icznościowych czaso- i kasokradziejów.

"Na rybke" czyli na sledzika to juz pan Prus z kolegami z redakcji chadzal. Bo lubil. Nie ma ten zwyczaj nic wspolnego z korporacjami, w ktorych nb nigdy nie pracowalam i nie pracuje.

--
            • bywszy Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 12:28
              demodee napisała:

> Owszem, ludzie. Ludzie definiują "radosne oczekiwanie" jako czas prezentowo- im
              > prezowy.
              > ...

Odnośnie do tego rodzaju "radosnego oczekiwania", którym jest Adwent, to dość ryzykowna definicja.
            • little_fish Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 13:30
              Wyjdź z propozycją zlikwidowania tych wszystkich imprez, których nie cierpisz. Jak zlikwidują adwent, to osoby mające potrzebę śledzikowania będą świętować początek lub koniec roku i nic się nie zmieni. Zamiast oczekiwać, że ktoś coś za ciebie zlikwiduje sama zlikwiduj to, czego nie lubisz
              • demodee Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 13:39
                > Wyjdź z propozycją zlikwidowania tych wszystkich imprez, których nie cierpisz

Wychodzę właśnie z taką propozycją (likwidacja poszczególnych elementów nic nie da, trzeba iść po całości), ale na ematce moje wezwanie nie porwało tłumów. Zdziwiona jestem, bo tu przecież głównie siedzą ateistki i kobiety o poglądach lewicowych, pomysł likwidacji świeckiej tradycji o wyraźnych korzeniach religijnych powinien im się spodobać...
                • little_fish Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 13:43
                  No ja jako ateistka od lat nie uczestniczę w pracowej Wigilii. W tym roku zachciało mi się iść, to sobie pójdę ( bo z religią to faktycznie nic wspólnego nie ma) . Ani nie robię tony prezentów, ani żadnych zbędnych gadżetów i tony słodyczy nie dostaję. Dlaczego mam likwidować innym coś, co sprawia im przyjemność.
                  • tt-tka Re: Zlikwidujmy Adwent! 09.12.19, 10:02
                    Bo demodee jest zmeczona smile
                    A powiedziec "nie bawie sie w to" jakos jej nie idzie.... wolalaby to, co ja meczy i zlosci likwidowac cudzymi raczkami

--
                • aerra Re: Zlikwidujmy Adwent! 10.12.19, 22:37
                  Ale w czym problem?
                  Jako ateistka nie obchodzę żadnego adwentu, czekoladek w okienkach dziecku nie kupuję (zresztą on czekoladowo to jest raczej wybredny), na żadnych śledzikach nie bywam i zgodnie z twoim postulatem dla mnie zwyczajnie adwent nie istnieje.
                  Jest mi ganc egal co sobie obchodzą inni ludzie.

--
                  super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
                  <*>
          • moo-n Re: Zlikwidujmy Adwent! 08.12.19, 23:53
            Chciałabym zasnąć i obudzić się po Nowym Roku.Od początku grudnia zaczynam odczuwać dziwny niepokój i dyskomfort, że znowu trzeba to wszystko przygotowywać.Ledwo po świętach już zaczynają szaleństwo z sylwestrem i nakręcają kolejna spiralę.....O dziwo w Święta Wielkanocne tak się nie czuję, wszechobecna komercja tak mocno nie ciśnie, a i czas wiosenny robi swoje.
                • madami Re: Zlikwidujmy Adwent! 09.12.19, 11:21
                  Ale zimą jest kulturowe cisnienie na prezenty, zawsze było, zawsze były prezenty nawet jak nie było co kupić. Po prostu do czas prezentów. Odkąd mamy zatrzęsienie towarów w sklepach odtąd mamy gigantyczny konsumpcjonizm. No niby dlaczego najwięcej kredytów i chwilówek jest własnie przez BN? Bo ludzie dostają jakiegoś amoku, zadłużaja się alboczyszcza konta i kupuja kupują kupuja bo tu zniżka tu oferta, tu black friday bo "trzeba" kupić. Jest to najbardziej stresujący moment w roku
                  www.newsweek.pl/wiedza/nauka/dlaczego-swieta-sa-stresujace-czy-mozna-odpoczac-w-swieta/kt5ymb2

obserwuję te zachowania wokół siebie, koleżanka np. od miesiąca planuje wigilię i nie może spać bo przyjeżdza teściowa ci dla mnie jest totalnym kosmosem ( ja nie zapraszałabym tak okropnej - z opowiadań - osoby do siebie ale ona nie musi zaprosić bo tak wypada), inna bierze urlop przed świętami i kilka dni stoi przy garach, potem zjeżdza się rodzina i ona ich obsługuje a po świętach wygląda jak cień taka umęczona. Takie opowieści słyszę z każdej strony Czas ktoś się wyzwala z tego przymusu i np. wyjeżdza na święta w góry albo gdzieś daleko ale wyrzuty sumienia pozostają i presja społeczna dalej wisi - jak tak można wyjechac nie siedzieć z rodziną...?
              • heca7 Re: Zlikwidujmy Adwent! 09.12.19, 07:55
                U mnie nigdy nie było prezentów na Wielkanoc. Najwyżej czekoladowy zajączek. I tyle. Byłam zdziwiona kiedy dorosłam i odkryłam, że dzieci i młodzież w innych rodzinach dostają całkiem pokaźne upominki. "Na zajączka". U męża też tej tradycji nie było więc konsekwentnie jej nie wprowadzaliśmy u swoich dzieci.

--
                Nie podchodź do byka od przodu; do konia od tyłu, a do idioty...w ogóle.
    • chococaffe Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 12:26
      Ale rozumiem, że te prezenty dla klientów itd robisz w godzinach pracy, a nie wieczorami w domu? Cóż płacą Ci za to, jeżeli nie odpowiada ci zakres obowiązków porozmawiaj z szefem, ewentualnie się zwolnij i szukaj innej pracy.
        • z_lasu Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 12:44
          To masz błędne wrażenie. Jak widać nikt na tym forum nie rozumie Twojego problemu, a zdecydowana większość jednak gdzieś pracuje lub pracowała. W mojej branży i u wielu moich klientów grudzień to czas wzmożonego zapieprzu ze względu na zmiany w przepisach na przełomie roku i nikt nie ma czasu na żadne śledziki, ani nawet wysyłanie służbowych życzeń, bo to jest czas gdy wszyscy zapieprzają po godzinach, żeby się wyrobić z robotą w ustawowym terminie.

A osobną kwestią jest błędne użycie słowa "adwent". Jak już ktoś napisał "radosne oczekiwanie" to co innego niż "wielotygodniowe świętowanie", a Tobie przecież przeszkadza to ostatnie.
          • demodee Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 14:00
            > Zatrudnij się w koszernym sklepie. Tam cię adwent nie dopadnie
            Doskonały pomysł! Że też sama na to nie wpadłam! Taka koszerna Biedronka, ciekawe czy warunki są takie same jak w zwykłej Biedrze czy wymagać będą dodatkowo deklaracji wyznaniowej?
    • heca7 Re: Wiem! to autorka od likwidacji Powązek :D 07.12.19, 12:27
      demodee napisała:

forum.gazeta.pl/forum/w,567,167081391,167081391,No_wlasnie_a_jaki_jest_problem_z_Powazkami_.html

I cytat: demodee Re: No wlasnie - a jaki jest problem z Powazkami? 03.11.18, 17:32
      Skoro to są dzieła sztuki i nie mają właściciela, to powinny zostać przeniesione do muzeów albo coś. W muzeach zarobią na swoją konserwację, bo za wejście do muzeum płaci się pieniądze.

--
      Nie podchodź do byka od przodu; do konia od tyłu, a do idioty...w ogóle.
    • lily_evans11 Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 14:29
      Zamienię się z Tobą chętnie big_grin.
      Chętnie bym pobalowała na tych świątecznych imprezkach, niestety z klientami mam relacje jedynie za pośrednictwem maila i telefonu wink.

--
      Zginę, jeśli się obejrzę
    • swiezynka77 Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 14:46
      ja bym chętnie wykasowała z kalendarza grudzień. pal sześć fałszywe wigilie, gorzej że ludzie dostają przedświątecznego kociokwiku, w sklepach tłumy, na ulicach korki, wszystko w ciemnościach i przy kiepskiej pogodzie + wmawianie wszystkim że to 'radosny czas' i mają czuć świąteczny nastrój. żeby chociaż śnieg był, ale to od lat w grudniu się w PL nie zdarzyło.

--
      Obrzeży pochwy nie pokazuje się na dzień dobry.[beataj1]
      • igge Re: Zlikwidujmy Adwent! 07.12.19, 16:51
        Mnie też się wydawało, że najlepiej wykasować grudzień. Mam ciężko ostatnio, nawet bardzo i brak ochoty i sił na radość ze świąt.
        Ale powolutku jednak się wciągnęłam. Jednak lubię adwent. Bardzo.
        Tylko po lekturze wątku zastanawiam się czy u mnie nie jest to rozciągnięte w czasie Boże Narodzenie, świętowanie i kolejne drobne przyjemności zamiast oczekiwania.
        Święta będą ok, staram się by babcie miały tak jak lubią, ja się dostosuję, chętnie spotkam, zjem domowe pyszności. Pomyślę o tych, których już nie ma przy stole.
        Nie mogę tylko wyjechać choć lubię.
        Ale Adwent jest czasem dla mnie. Lektury, nowe książki w ilościach hurtowych, dekoracje, planowanie menu i gotowanie na próbę co jakiś czas tego, co będę gotować na Wigilię, święta. Choinka żywa i pachnąca. Koty pod nią i na niej. Jakieś luksusowe produkty w delikatesach, takie, których zwykle sobie odmawiam. Cisza i spokój w sklepach bo rezygnuję z marketów na rzecz lokalnych znajomych sklepików. Zapach polskich suszonych śliwek. Wyciągnięte z zakamarków szafek filiżanki, kubeczki z reniferem czy innymi zimowymi rysunkami. Skupienie na tym, co dobre w naszym życiu, rodzinie. Spotkania grudniowe z przyjaciółmi i słodka pewność, że w święta czekają mnie co najmniej 3 i więcej pełne dni i noce z mężem, że nie będzie wyjeżdżał do pracy tysiące km
        Nie chcę chyba zlikwidowania Adwentu choć przez to radosne oczekiwanie na święta brakuje czasu na ogarnianie koniecznych spraw i terminów, schodzą trochę na boczny tor, a nie powinny.
      • madami Re: Zlikwidujmy Adwent! 08.12.19, 21:21
        To ja dołączę. Wykasować grudzień, najbardziej męczący miesiąc w roku, krótki dzień, ciemno i zimno. Ludzie w amoku i kociokwiku, w ciągłym pośpiechu, jacyś tacy bardziej źli niż radośni. W mieście ogromne korki od rana do wieczora. Co któraś osoba narzeka, że nie lubi świąt, wiele osób nie lubi swojej rodziny i stresuje się ogromnie w związku z przymusem kontaktu z nimi, konsumpcjonizm kwitnie - ludzie kupują kupują kupuja kupują - kolejki, korki, ścisk.
        Ja lubię święta i moją rodzinę tylko, że my obchodzimy je skromnie, gramy w gry, spacerujemy, robimy grzane wino i jemy piernik. Prezentów nie robimy bo każdy wszystko ma więc nie chcemy na siłę kupować nowych rzeczy.
    • jdylag75 Re: Zlikwidujmy Adwent! 08.12.19, 21:42
      Nie lubię października, ciemno, zimno, miesiąc długi jak spagetti no i ludzie, którzy przed pierwszym listopada dostają jakiegoś szału, mimo że moja działalność nie ma nic wspólnego z branżą cmentarną.
      Zlikwidujmy październik!
      • tt-tka Re: Zlikwidujmy Adwent! 08.12.19, 22:55
        jdylag75 napisała:

> Nie lubię października, ciemno, zimno, miesiąc długi jak spagetti no i ludzie,
        > którzy przed pierwszym listopada dostają jakiegoś szału, mimo że moja działalno
        > ść nie ma nic wspólnego z branżą cmentarną.
        > Zlikwidujmy październik!

Zostaw mi pazdziernik, ja mam wtedy urodziny !
        Styczen mozna zlikwidowac, tez zimno i ciemno, tez dlugi jak spagetti i to karnawalowe szalenstwo, obowiazek obciuszania sie i balowania, szalu dostaje, choc moja praca nie ma nic wspolnego z branza odziezowa ani rozrywkowa.

--
        • igge Re: Zlikwidujmy Adwent! 08.12.19, 23:19
          Generalnie te zimne jesienne ciemne czarne miesiące do likwidacji, to jest obniżają mi humor i komfort egzystencji. Ale ktoś na forum pisał, że BN i światełka pomagają wtedy i ubrałam choinkę i rzeczywiście, lampki na niej, ładna plus dwa, trzy koty mruczące wtulone na kolanach pod nią umilają ciemność i zimno za oknem.
    • fornita111 Re: Zlikwidujmy Adwent! 10.12.19, 16:31
      Jestem swiezo po lekturze "Ominac swieta" wiec ten watek mnie rozbawil wink Ale tak naprawde to ta ksiazka jest straszna a nie smieszna. Jej przeslanie jest takie, ze ludzie sa dobrzy, pomocni i kochani- o ile jestes konformista i nie odstajesz. Bo inaczej zadziobia. A BN zachwyca nawet jak nie zachwyca, bo wielkim swietem jest i kropka tongue_out
    • elle_du_jour Re: Zlikwidujmy Adwent! 10.12.19, 17:11
      Ja się szczęśliwie wymiksowałam ze wszystkich świąt i praktycznie nie obchodzę, poza jednym jedynym spotkaniem z najbliższymi w Wigilię. Ale mogłam zrobić to łatwo, miałam sprzyjające okoliczności zewnętrzne, przyznam. Umożliwiła mi to nienormowana praca i liberalna i mała najbliższa rodzina (z dalszą nie utrzymuję kontaktu). Wszystko zaczęło się od przejścia na ateizm, a potem poooooszło z górki. Jestem wolna! : )
    • agnieszka_kak Re: Zlikwidujmy Adwent! 10.12.19, 22:31
      Adwent to okres, gdy katolicy czekaja, ze bog sie narodzi. Okres, gdy rano chodzi sie na roraty i wraca do dom z zapalona swieczka, lub gdy co tydzien zapala sie swieczke na wiencu adwentowym by odliczac kolejne tygodnie. Okres radosci i oczekiwania na upamietnienie momentu, ze narodzil sie czlowiek ktory 2 tysiace lat temu glosil, ze jest tylko jeden bog, i ze on chce, by ludzie byli dla siebie dobrzy. Bog, ktory traktuje ludzkosc jak swoje dzieci, nakazuje nie zabijac, nie krasc, nie gwalcic i nie klamac.
      Adwent nie ma nic wspolnego z wigilia pracowa i choinkami w centrach hadlowych. Zreszta w kosciele okres swiateczny rozpoczyna sie dopiero 24 grudnia. W wielu domach w Polsce dopiero wtedy ubiera sie choinke.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka