Dodaj do ulubionych

Mowa nienawiści

09.12.19, 10:47
Jestem w publicznym miejscu ze znajomą, przebywającą legalnie w Polsce Ukrainką. Znajoma odzywa się do mnie mówiąc ze spiewnym, wschodnim akcentem. Słysza to cztery starsze panie. Po chwili pod adresem znajomej pada szereg obelg przy czym qrwa ukraińska i banderówka należą do najłagodniejszych. "Niech się wynosi z naszej ojczyzny", "Polska dla Polaków" itd. Jest mi wstyd za Polaków, milczę, ale obelgi nie ustają w końcu i ja zabieram głos. Nie jestem grzeczna. Panie wygrażają rękami, zaraz od słów dojdzie do czynów. Odchodzimy. Taka jest Polska 2019 roku. Mowa nienawiści, uprzedzenia, nienawiść wobec innych. Quo vadis Polsko? Czy już sięgnęlismy dna czy jeszcze nie?
Obserwuj wątek
    • alpepe Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 10:52
      Zawsze tak było, ale ludzie bardziej się pilnowali.

--
      "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
    • mama-ola Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 10:53
      Nie zawsze tak jest. Są też ludzie życzliwi dla emigrantów ze wschodu. Mieszkam w małym mieście, tutaj się język rosyjski słyszy na ulicy i w sklepach. U sprzedawczyni i kuriera słyszę wschodni akcent. Syn ma Ukrainkę w klasie. Nie widziałam nigdy złego potraktowania. Oczywiście mogłam akurat nie trafić na taką sytuację, ale gdyby była powszechna czy częsta, to pewnie trafiłabym.

To, co Was spotkało, jest wstrętne. Należy to tępić, ale nie pyskówką, tylko jakimiś dobrymi ripostami.
      • boogiecat Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 11:09
        mama-ola napisała:

>
        > To, co Was spotkało, jest wstrętne. Należy to tępić, ale nie pyskówką, tylko ja
        > kimiś dobrymi ripostami.

Przeciez takie zachowania sa karalne, zebralabym maximum swiadkow i przynajmniej nastraszyla te kobiety policja i narobila wstydu, a nastepnie zglosila- niechby dla statystyk.

--
        Pragnienia sa nieskonczone, ale zycie jest najwazniejsze.
    • lauren6 Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 10:54
      Po polskich miastach jeżdżą auta Stop Aborcji, które z megafonów nawołują do nienawiści wobec osób LGBT. Widuję je od kilku miesięcy w centrum Warszawy. Nikt z tym nic nie robi. Skoro można publicznie hejcić osoby odmiennej orientacji seksualnej to czemu nie Ukraińców, innowierców, osoby o innym kolorze skóry? Władza ma to w d..., policja nie reaguje, spirala nienawiści wobec innych będzie się nakręcać. Mnie to nie dziwi.
      • lwica_24 Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 10:58
        Mnie przeraża. W równym stopniu STOP ABORCJI co nienawiść do LGBT, Żydów, Ukraińców, ateistów. Stąd już krok do czegoś bardzo złego znanego z historii.
        • lauren6 Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 11:16
          Kilka miesięcy temu pisałam o tym, że pod Złotymi Tarasami stoi namiot "Stop pedofilii", a stojący pod nim ludzie puszczają z megafonu stek kłamstw i mowy nienawiści pod adresem homoseksualistów. Namiot był otoczony kordonem policji - naliczyłam 6 policjantów - którzy pilnowali, by hejterom włos z głowy nie spadł, gdyby ktoś poczuł się oburzony hasłami, które głoszą.

Niestety póki co prawo chroni ateistów, Żydów, innowierców, nie chroni osób o odmiennej orientacji seksualnej. Na nich można się wyżywać bez żadnych ograniczeń. Ja natomiast nie mam żadnych złudzeń na kogo przyjdzie pora po tym jak hejterzy wypędzą z Polski większość osób LGBT.
    • ichi51e Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 11:11
      Trzeba bylo od razu uciac jak padly pierwsze slowa a nie czekac az ona sie rozkreca a ty wkurzysz

--
      wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
        • ichi51e Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 11:56
          Bardzo pania przepraszam ale nie zycze sobie i zaraz zadzwonie po policje jesli sie pani nie uspokoi. Dziekuje za zrozumienie

--
          wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
    • gaskama Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 11:17
      Taki lajf. Na pocieszenie powiem ci, że Polak może być podobnie potraktowany za zachodnią granicą. Mój niemiecki kolega, który mieszka od lat w Polsce (mówi dobrze po polsku) ostatnio został w Warszawie popchnięty przez bardzo leciwego pana, który kazał mu spie..ć do Niemiec. Głupota jest jednak w miarę równomiernie rozłożona. Brak wykształcenia, głupota, ograniczenie umysłowe zawsze boją się tego co inne i obce.

--
      "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
    • berdebul Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 11:25
      Masz świadomość, że wciąż żyją osoby, które przetrwały rzeź wołyńską? Lub pierwsze pokolenie, które dorastało na opowieściach o rzezi? Ciekawe, jakbyś śpiewała gdybyś to przeżyła. Dla starszego pokolenia to oprawcy, często mordercy ich rodziców, rodzeństwa.
      • alpepe Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 11:34
        A jak się czują potomkowie tych, którzy przez Polaków byli traktowani jak zwierzęta? Przecież Ukraińcy to było bydło dla polskich Panów.

--
        "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
        • ichi51e Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 11:58
          Jakie bydlo? Moja rodzina pochodzi z ukrainy zachowaly sie pamietniki babci nikt miejscowych jako bydla nie traktuje sluzace ktore zreszta babcia przywiozla ze soba uciekajac w 1920 wspominane z szacunkiem i miloscia podobnie jak reszta sluzby ktora pomagala w zyciu i ewakuacji.

--
          • alpepe Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 12:03
            Doucz się, zamiast przywoływać jednostkowy przykład, służąca Scarlet O'Hary też pewnie ją kochała...

--
            • winton81 Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 12:25
              Bez sensu piszesz. Kto przed wojną traktował Ukraińców jak zwierzęta? No chyba, że cofniemy się do połowy 19 wieku i czasów panszczyzny. Tylko, że wtedy posiadacze ziemscy podobnie traktowali i polskich i ukraińskich chłopów. Moja babcia pochodzila spod Grodka z miejscowości o mieszanej populacji i nie było żadnych zatargów, przeciwnie dużo małżeństw mieszanych, kto w latach 30 miałby traktować jak zwierzęta?
              • olena.s Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 13:35
                Nie, przed wojną to było głównie dążenie do wynarodowienia. Polecam wgłębić się w kwestię osadników na wschodzie, ale także i w akcję burzenia cerkwie (38), a nawet w to absolutne niedowierzanie, że jacyć "Ukraińcy" śmią istnieć (Jest taki fragmencik w jednej Rodziewiczównej. Przyjezdny Polak wchodzi w przypadkowy kontakt z grupą wiejskich podrostków. W jakimś momencie mówi do nich " cos tam, coś tam, Poleszuki", na co jeden mu odpowiada 'my nie Poleszuki, my Ukraińcy". I dostaje pogardliwą ripostę, że 'jak ktoś nie wie, kim jest, to sobie może wybierać". I gdzieś tam przewija się też wątek nauczyciela, przed którym było spokojnie, a ten przyjechał i mąci).
                A teraz trochę historii.
                "Na konferencji w Wersalu przyznano Polsce jedynie prawo do objęcia tymczasowym zarządem tego regionu, a mocarstwa zachodnie poważnie rozważały możliwość przeprowadzenia plebiscytu na tych terenach. Jego wynik dla Rzeczpospolitej byłby z pewnością niekorzystny. O ile ze względu na dość specyficzny podział administracyjny w samym województwie lwowskim Polacy jeszcze stanowili większość, to zgodnie ze spisem ludności z 1921 roku, w województwie tarnopolskim Ukraińscy stanowili blisko 50% wszystkich mieszkańców (Polacy ok. 44%), w woj. stanisławowskim prawie 70%, a w woj. wołyńskim ponad 68%. Oznacza to, że wynik ewentualnego plebiscytu byłby dla Polski z pewnością niekorzystny. Władze II Rzeczpospolitej, zdając sobie z tego sprawę i mając w pamięci dantejskie sceny z lat 1917-1918, przystąpiły natychmiast do polonizacji Kresów Wschodnich. Najpierw spolonizowano urzędy, usuwając z nich wszystkich, którzy odmawiali składania przysięgi na wierność państwu polskiemu. Zlikwidowano także ukraińskie katedry na uniwersytecie we Lwowie, a studiować mogli jednie ci, którzy odbyli służbę w Wojsku Polskim. W grudniu 1920 roku Sejm przyjął ustawę o nadawaniu na korzystnych warunkach finansowych gospodarstw na Wołyniu zasłużonym żołnierzom i inwalidom wojennym pochodzącym ze środkowej Polski. W sumie liczba Polaków na Wołyniu zwiększyła się dzięki temu z 240 tysięcy w roku 1921 do prawie 340 tysięcy dziesięć lat później.

Ukraińcy, licząc na pozytywną decyzje Rady Ambasadorów Ligi Narodów w sprawie przynależności Galicji Wschodniej, przystąpili do oporu wobec polskiej władzy. Ukraińskie partie nie uznawały państwa polskiego, zbojkotowano spis powszechny, ludność ukraińska zaczęła tworzyć tajne koła i stowarzyszenia, a w lipcu 1921 roku rozpoczął działalność Tajny Uniwersytet Ukraiński we Lwowie, na którym studiowało 1500 Ukraińców. W 1925 roku uniwersytet został zlikwidowany przez polską policję, podobnie jak inne działające w „podziemiu” ukraińskie uczelnie wyższe (w tym Ukraińska Szkoła Politechniczna)."
      • qs.ibidem Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 11:37
        Ta Ukrainka była oprawcą ich rodziców?
        Ty nigdzie poza swoje miasto się nie wychylasz, bo ze zrozumieniem traktujesz fakt, że ci z Bygdoszczy kradli auta tym z Torunia i odwrotnie, więc mają prawo się nienawidzieć i to wyrażać?
        Dużo złego, jak widzę, państwowa nagonka uczyniła w kraju...
      • milva24 Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 11:41
        Moi dziadkowie byli wywiezieni na roboty do Niemiec w czasie wojny i podle tam traktowani. Drugiej babci brat zginął od strzału w głowę za partyzantkę, inny kuzyn w Katyniu. Czy to znaczy, że powinnam opluwać młodych Niemców? Toż oni mają tyle wspólnego z tamtymi wydarzeniami co ja z tłummieniem powstań kozackich na przyklad.
        • isa_bella1 Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 11:54
          ja jestem potomkiem ofiar rzezi...i owszem nie pałam do nich sympatią tym bardziej ze wiem iż dla nich Bandera jest bohaterem...ale szanuję ich jako ludzi i nigdy nie spotkałam się z takim traktowaniem jakie opisujesz choć u nas jest ich dużo tak jak i potomków rzezi...
      • lauren6 Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 12:00
        OJP. Każdy z nas jest potomkiem kogoś, kto przeżył ludobójstwo dokonywane przez Niemców/Rosjan/Ukraińców/Litwinów - niepotrzebne skreślić - na Polakach. Taki lajf, jaką mamy historię. My mordowaliśmy, nas mordowali.
        Trzeba mieć nierówno pod sufitem by rzeczywistość czasów wojny sprzed ponad 70 lat przenosić do czasów współczesnych.
      • aerra Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 12:10
        Ale to ma być usprawiedliwienie?
        Ok, rozumiem, jakby ta koleżanka miała na bluzie grafikę wychwalającą Banderę, to proszę bardzo, ale normalny człowiek, który nic wspólnego z rzezią wołyńską nie ma, ma się chować, bo mówi w tym samym języku? Czy nawet i po polsku tylko z ukraińskim akcentem?
        A żaden Polak to nigdy nikogo nie zabił, nie zdradził, nie okradł. Uważasz, że ktoś, kto był ofiarą jakiegoś polskiego bandyty, ma prawo najeżdżać na każdego Polaka? Bo to mordercy jego rodziców? W tę stronę też ok?

--
        super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
        <*>
        • berdebul Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 13:45
          Nie rozumiesz. Patrzysz przez pryzmat swojego wieku/pochodzenia/wychowania. Rzeź wołyńska była okrutna i krwawa. Zabijanie niemowląt przez nabijanie na widły, czy rzucanie o stodole to okrucieństwo, jakiego inni okupanci się raczej nie dopuszczali. Moja rodzina uciekła pod zachodnią granice, uznając ze lepiej być pod Niemcem, niż swolocza ze wschodu.
          Oni uważają Banderę za bohatera i stawiają mu pomniki. To mnie oburza.
          • turzyca Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 16:04
            >Zabijanie niemowląt przez nabijanie na widły, czy rzucanie o stodole to okrucieństwo, jakiego inni okupanci się raczej nie dopuszczali.

Głównie z braku wideł na podorędziu.
            Ale chyba nie chesz mi powiedzieć, że niemieccy żołnierze głaskali polskie czy żydowskie niemowlęta po główkach i dawali ich matkom dodatkowe porcje żywności, żeby tłuste mleko miały?

--
            Kółka się kręcą?
          • aerra Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 16:32
            Tak jak w obecnym klimacie sporo Polaków uważa Żołnierzy Wyklętych, wszystkich bez wyjątku, w tym Kurasia, Rajsa, Zadzierskiego czy Pazderskiego za bohaterów i chcą im pomniki stawiać.
            To cię nie oburza?

--
            super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
            <*>
          • umi Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 18:06
            A ja Ci sie nie dziwie. Usilowalam kiedys czytac na ten temat (w pierwszych latach, kiedy sie zrobilo glosniej o ukranskich sympatiach wobec Bandery) i nie dalo sie wytrzymac. Nagromadzenie bezmyslnego okrucenstwa tak duze, ze scenariusz psychodelicznego horroru wysiada. I czlowiek zaczyna sie zastanawiac jakim cudem ktos dzisiaj moze Bandere uwazac za bohatera narodowego. Przeciez chyba jak go tak podziwiaja, to czytaja czego dokonal. Wiec o tych bestialstwach (inaczej sie tego nie da nazwac) musza wiedziec. Nie ma sie tym co nakrecac (i mysle, ze jednak wiekszosc Polakow sie nie nakreca). Natomiast zwolennicy Bandery to cos nie tego maja z glowa. Psychopatami sa... albo cos w tym stylu.
            • olena.s Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 20:03
              Masz świadomość, że Stiepan Bandera siedział w Spandau, a potem w obozie od wrzesnia 1941 do września 44? Ja nie jestem specjalnie na bieżąco w sprawie 'rozkazu nr.1' i innych kwestii związanych z rzezią, ale to jednak wiem.....
              • umi Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 21:21
                Ale o co chodzi z tym, ze siedzial? Jak siedzial to juz niewinny? Ludzie, ktorzy go gloryfikuja gloryfikuja pewna karte w historii. Ta karta jest tak ch.lrenie krwawa i brutalna, ze jprdl. I nie wiem, kto normalny jest w stanie cos takiego sobie zracjonalizowac. Nawet z braku innych bohaterow narodowych... to jednak mocne przegiecie jest wedlug mnie i tylko dla osob o - ujmijmy to elegancko - bardzo obnizonym poziomie jakichkolwiek ludzkich odczuc.
    • chococaffe Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 11:41
      Niestety, na całym świecie populiści podjudzają do nienawiści i szukania wroga. Mam nadzieję, że niedługo to sie wypali, bo ile można. Kiedyś też byłam swiadkiem podobnego zachowania, nie w Polsce - nic nie powiedziałam, spojrzalam z pogardą , mam wrażenie, że atakujacy troszkę się speszył (ale może się mylę) . Czasami pewnie podjecie rozmowy pomaga, czasami trzeba po prostu dac do zrozumienia, że z chamami się nie rozmawia. Kwestia intuicji.
    • sumire Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 11:46
      Myślę, że będzie gorzej. A dokładniej, będzie gorzej, gdy Ukraińcy zaczną gęściej pojawiać się na wyższych stanowiskach, nie tylko kafelkować i prowadzić taksówki. Wtedy to dopiero się zacznie.
        • piataziuta Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 12:04
          nigdy nie mam tyle refleksu, żeby nagrać

ale będę sobie powtarzać, to może w końcu zapamiętam na tyle, żeby w sytuacji adrenalinowej pomyśleć o wyciągnięciu telefonu
        • piataziuta Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 12:11
          e tam, nierówne szanse

ostatnio rzucałam się w stronę ogromnego łysego kloca w dresie, który wysiadł z beemwicy, celem bicia/zastraszania
          do bicia co prawda na szczęście dla mnie nie doszło, ale marzenie, żeby być w stanie takiemu solidnie przyłożyć, spędza mi sen z powiek
    • turzyca Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 12:09
      U mnie kiedyś zadziałała błyskawiczna reakcja, zanim się rozkręciły, głośno ale spokojnie w tym stylu: Moja rodzina mieszka w Warszawie od połowy XIX wieku, groby mam na Powązkach, walczyli o wolną Polskę z bolszewikami, przeżyli powstanie, wrócili do miasta w 1945, odbudowywali je, nauczyli mnie kochać Polskę z całego serca. Nazywali się Dmitryk i Surgiewicz (przykładowo, użyłam rzeczywistych nazwisk).

No i oczywiście reakcją było, że to coś innego, no to XIX wiek, odpowiedziałam, że to dokładnie to samo, najważniejsze czy ktoś chce mieć Polskę w sercu, a takich co tylko na krew patrzyli, czy dość dobra, to byli naziści. I widać było, że byłam gotowa rozkręcić aferę i zwyzywać od nazistek, może dlatego przeszło.
      Ale też nie było ich cztery tylko dwie.

--
      Dzenderowy potfur A.D. 1904
    • 1matka-polka Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 12:51
      Strona z Facebooka "Ukrainiec NIE jest moim bratem" już usunięta?

--
      "po Polsce krąży groźna amerykańska choroba...zwana polityczną poprawnością. Choroba ta atakuje mózg, powodując całkowitą ...utratę zdrowego rozsądku, zdolności do racjonalnego myślenia i - co może najsmutniejsze - poczucia humoru." A. Kołakowska
    • 1matka-polka Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 12:53
      We Wrocławiu pełno Ukraińców w usługach, nie słyszałam takich akcji. A mój mąż twierdzi, że oni niedługo pojadą do Niemiec i wtedy za nimi zatęsknimy...

--
      "W lokalnej dyskotece spotykasz szatana - co mówisz? Zareaguj spontanicznie na zadaną sytuację."
      Dorota Masłowska
    • volta2 Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 14:54
      chyba cię fantazja poniosła

i akurat te 4 starsze panie mocno wiarygodnie wypadają w tej opowieści... a miały koszulki wyklętych na sobie? bo zabrakło mi w opisie tej łzawej historii.
    • bialeem Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 15:27
      Nie wierzę Cismile Nie widziałam takich zachowań nawet od podpitych karków w nocnych autobusach w stosunku do ludzi innego koloru skóry. Nie wierzę, że cztery starsze panie publicznie i bezpośrednio wyzywają w takich słowach za ukraiński akcent, tym bardziej z rękoczynami. Udowodnij.
        • bukietlisci Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 20:16
          a ja wierzę. właśnie takie starsze panie, zwłaszcza jak występują w hurcie - mają moc umoralniania i walczenia o "wartości" . są bielsze niż lelija i mądrzejsze niż wszyscy nobliści razem wzięci. atakują fanaberyjnie, co tam ostatnio mają na tapecie. czasem występują w komplecie z małym, jazgotliwym pieskiem. swego czasu cała ławeczka takich dam odwracała ostentacyjnie głowy na mój widok. albowiem nie wzięłam udziału w słownym linczu na sąsiadce, co to rozwódka i w ciąży.
    • julita165 Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 15:51
      U mnie w osiedlowym sklepiku ukraiński słychać chyba częściej niż polski - w okolicy dużo się buduje i chyba 90% budowlańców to Ukraińcy a dodatkowo tuż obok sklepu przerobili jeden dom na taki jakby hotel dla pracowników sezonowych. Nigdy nie słyszałam pod adresem tych ludzi żadnych komentarzy. Mnie też oni dyndają. Nie ukrywam natomiast że mam pewien problem jeśli są zatrudnieni na stanowiskach na których trudno uniknąć z nimi kontaktu a ja nie mogę się dogadać. Np w sklepie. No ale to raczej problem pracodawcy który tak dba o klienta że nawet się nie zastanowi czy on w ogóle może porozumieć się ze sprzedawcą.
    • klaramara33 Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 17:09
      Przesadzasz pisząc o wszystkich Polakach, zdecydowanie. Moja znajoma Ukrainka czuje się v dobrze w Polsce, lubi Polaków . Mój syn chodzi do klasy z chłopakiem z tego kraju, chłopak jest akceptowany, a wychowawczyni na koniec roku głośno jego pochwaliła, że super sobie dał radę, mimo tego że ma trudniej od innych dzieci. Ogólnie moje odczucia są przeciwne, ludzie ze zrozumieniem wyrażają się o nich, szanują za ciężką pracę.
      • lwica_24 Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 19:11
        Wiesz moja znajoma Ukrainka jak dotąd nie spotkała się jawnie z takim zachowaniem, choć jest w Polsce od dobrych kilku lat. Tym razem 4 mocno starsze panie dały upust złem emocjom. Pokazały twarz "prawdziwych polaków" ( mała litera uzyta celowo), "patriotek". Oburza mnie to i, bez względu na to czy uważacie to za trolling czy cokolwiek innego taki był fakt.
    • madami Re: Mowa nienawiści 09.12.19, 17:12
      Można było tym paniom powiedzieć, że jak tak strasznie przez nie znienawidzeni Ukraińcy się zbiorą i znikną z Polski to.... hmmm kto będzie pracował na ich emerytury big_grinbig_grinbig_grin Baby powinny przed nimi na kolana padać i dziękować, że tu są i pracują

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka