Dodaj do ulubionych

Kto organizuje Wigilię w rodzinie?

10.12.19, 18:24
Są jakieś zasady w tej kwestii?
Jak jest u Was?

U mnie np. teściowa chciała, ale często się opierałam, bo też chciałam, aż postanowiłam odpuścić i teściowa szczęśliwa wróciła do organizowania Wigilii (muszę do niej jeszcze zadzwonić podpytać, co przygotować w ramach pomocy). Ciotka kiedyś była skłonna zgodzić się, że zorganizuje co drugi rok, też nie chciała odpuścić całkowicie, mimo dość sędziwego wieku.

Zauważyłam też w innym wątku, że wiele mocno dorosłych osób pisze, że jednak rodzice organizują i tak sobie życzą.

To jak to jest? Jest ok, że starsze pokolenie się o wszystko stara? Bo tak chcą? A jeśli przejmować organizowanie od nich, to kiedy? Dopiero jak ich zabraknie, czy stracą siły?
Obserwuj wątek
    • rb_111222333 Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 18:34
      U mnie, od urodzenia dziecka (4lata) sami organizujemy. Najpierw, bo dziecko było małe i tak było wygodniej, a teraz, bo mąż się uparł. Na pierwszą wigilię u nas zaproszeni byli moi rodzice i teściowe, od roku dołączyła moja szwagierka z rodziną (+4 osoby) Mimo, że jest to składkowa impreza i jest bardzo miło, to za rok na bank nie będę jej robiła u siebie, bo to dla mnie za dużo obowiązków. Za rok pojedziemy do moich rodziców, bo tata się bardzo burzy, że nie mogą sami wyprawić świąt
      • kosmos_pierzasty Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 18:42
        Czyli Twój tata wpisuje się w ten sam trend co moja ciotka i teściowa - oni zwyczajnie nie chcą przekazać pałeczki.

I fakt, że to dużo obowiązków, więc na logikę wydawałoby się, że nie należy tego zostawiać na barkach starszego pokolenia. Tyle że logika zdaje się tu nie działa.
    • alicia033 Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 18:41
      w mojej rodzinie organizowali ci z najlepszą sytuacją lokalową.
      Czyli przez ostatnie kilkanaście lat ja (w ostatnich latach przed wyjazdem na wigilii było +/- 30 osób), wcześniej moi rodzice.
      Ani pokolenie moich dziadków, które dopiero w ostatnich latach się wykruszyło, ani rodziców, nigdy nie kruszyło kopii o organizowanie wigilii u siebie. Komfort i pragmatyzm u nas rodzinnie wygrywa przed "musi być koniecznie u mnie".

--
      www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=YFs7-MQ-sug
    • joanna05 Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 18:46
      Normalnie. Organizuje, kto chce. Ja lubię w domu, kameralnie, maks. 5-9 osób. To robię, od kilku lat.
      Mama nie ma warunków, choć pewnie by chciała. Teściowa czasem robi, to idziemy, ale wolę u nas - więcej miejsca, "moje" potrawy,, pies we własnym domu spokojniejszy. I kominek - ja mam, reszta nie. A co to za Wigilia bez ognia w kominku wink
      • kosmos_pierzasty Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 18:50
        Moja teściowa to jak odpuściła lokal to przynajmniej próbowała zmonopolizować menu big_grin

Przyznam, że kwestii kominka nie uważam za rozstrzygającą. Mało tego, myślałam, że właśnie się spodoba taki nastrój, ale największe wrażenie on chyba zrobił na nas - domownikach big_grin U starszego pokolenia nie zauważyłam, żeby im to robiło jakąkolwiek różnicę, jest kominek, czy nie.
        • joanna05 Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 19:12
          aankaa napisała:

> biokominek się liczy ? smile
          >
          Jasne, nawet świeczki na parapecie się zaliczają smile Chodzi o ciepłe płomyki, naturalne, nieekelektryczne światło - jakoś mi pasuje do zimy i Gwiazdki smile
          Co do menu jestem nieprzejednana - jak idę w gości 24.12, pytam dokładnie, co będzie i donoszę brakujące, wg mnie, potrawy. Nie ma Wigilii bez barszczu z uszkami z grzybami, pierogów z kapustą i grzybami i śledzi. A teściowa je grzybową, z makaronem, no nie może być smile I na wspólnej Wigilii mieliśmy dwie zupy.
    • arwena_11 Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 18:51
      Długo robili moi rodzice - ja piekłam ciasta. Teraz robimy wspólnie chociaż ja więcej - tata robi ryby i kompot z suszu. Pewnie za jakiś czas przejdzie na mnie całość przygotowań. Córka się śmieje, że potem my będziemy robić Wigilię, a ona będzie piekła ciasta smile, a kiedyś przejmie od nas pałeczkę smile

Tylko my spędzamy BN na działce. Moi rodzice, my z dziećmi a od 6 lat również teściowa. Zjeżdżamy się już ok 20 grudnia - kto może pierwszy i rozpoczynamy przygotowania. I tak jesteśmy do 27 grudnia. Czasami w drugi dzień świąt przyjeżdża szwagier, czasami mój brat z rodziną.
    • andaba Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 18:57
      Ja organizuję, nigdy, odkąd wyszłam za mąż, nie byłam u nikogo na Wigilii. Wcześniej wyłącznie u rodziców.
      Potem ja organizowałam dla nas, rodzice i teściowie sobie. Po śmierci ojca i teścia matki przyjeżdżały do nas.
    • default Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 19:53
      Moi rodzice organizowali i do nich chodziliśmy długie lata, dopiero gdy zbudowaliśmy dom, wigilie zaczęłam ja organizować - chociaz chyba ze dwa razy zdarzyło się, ze jednak pojechaliśmy do nich, ale z częścią potraw, żeby ich odciążyć. Moi rodzice nie upierali się przy samodzielnym organizowaniu. Raczej postrzegali przyjazd do nas na gotowe jako atrakcje. Zwłaszcza ojciec, bo mojej mamie to trudno było dogodzić wink U siebie narzekała ze ma tyle szykowania (i tak ojciec robił większość), u mnie - ze taaaaka podróż (15 km) a ona tak się źle czuje smile
      Czasem mi brak tego jej mantyczenia.....
    • lily_evans11 Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 19:57
      Moja mama, odkąd mieszkam sama, niestety nigdy nie paliła się do zrobienia Wigilii, pod pretekstem że u mnie więcej miejsca i że nie zagraconebig_grin.
      Owszem przyniesie różne produkty, ale robieniem wszystkiego zajmuję się ja od lat chyba 15. Z jednej strony fajnie, moje mieszkanie, wygoda, luz. Z drugiej strony fajnie by było, jakby rodzicowi czasem chciało się coś zrobić specjalnie dla mnie wink.
      W ogóle moja mama bardzo mało była tradycyjną mamą, gotuje też tak sobie...

--
      Zginę, jeśli się obejrzę
    • grrrrru Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 20:21
      Każdy wariant jest ok, dopóki ludziom odpowiada, przecież to od rodziny zależy, jak komu pasuje. U nas różnie: bywałam u rodzin moich facetów, robili moi rodzice, robiliśmy my. Każda opcja przetestowana. W zeszłym roku byliśmy u moich rodziców, w tym robimy u siebie.
    • rosapulchra-0 Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 20:33
      W mojej rodzinie najstarsza organizuje wigilię u siebie. Ja zrobię jakieś sałatki pewnie, ale cała reszta jest na jej i jej męża głowie.

--
      A to nie wiesz, że jak kobieta "rozkłada nogi", to jej się otwiera taka czarna dziura, co zasysa z niespotykaną siłą wszystkie samce jak leci, aż po horyzont zdarzeń...? by memphis90
    • 12gram Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 20:48
      Organizowaliśmy wszyscy u rodziców bo przez długi czas to oni mieli największy dom do dyspozycji. Po latach częściej jest u siostry która ma duży dom obok rodziców. Reszta rodzenstwa mieszka w blokach lub daleko na tyle, że nikt nie będzie jechał specjalnie na wigilię, więc niektórzy organizują u siebie dla siebie, a kto chce jedzie w okolice rodziców na większą rodzinną imprezę. Póki rodzice żyją to raczej będzie się jeździć do nich, bo oni sami w święta niechętnie z domu się ruszają, mają tam wielu kuzynów, sąsiadów, odwiedzają się nawzajem, czego w mieście w bloku u któregoś z dzieci by nie doświadczyli.
      Rodzice organizowali Wigilię do kiedy wychowywali w domu dzieci tak maks do 25rż. . Później owszem, wigilia była u nich, dużo pomagali w przygotowaniach, zapewniali większość produktów-, ale główny ciężar brały już na siebie ich dzieci, przyjeżdżały wcześniej i ogarniały dom i potrawy.
    • solejrolia Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 21:16
      W tym roku idziemy do mojej mamy. (w ubiegłym roku byliśmy w rodzinie męża)

Moja mama co roku organizuje, widzę że traci siły, ale na razie nie odpuszcza.
      Natomiast po raz pierwszy w tym roku chce odpuścić prezenty- sama doszła do tego, że nie ma czasu i siły na ganianie po sklepach, wyszukiwanie, wymyślanie, dźwiganie tych wszystkich paczek i pakunków.
      (Tym bardziej, że nas będzie całkiem sporo, więc wymyślić tyle prezentów, to nie taka prosta sprawa. Ba, z roku na rok , i już kolejny rok, dochodzą nowe osoby. )
      Gdyby mama chciała to ja chętnie zajęłabym się zorganizowaniem wigilii, ale, no właśnie, gdyby tylko mama chciała oddać pałeczkę.
      Z tymże na pewno nie byłaby w dokładnie takim samym gronie, jak organizuje mama. To raz. A dwa- menu wigilijne - od dawna wszyscy twierdzimy, że robi za dużo, i od dawna prosiliśmy, by uprość manu wigilijne, ale nie zgadzała się. ( ona robi, więc ma być, tak jak ona chce)
      Na pewno zaproponuję że przygotuję część potraw, zobaczymy, czy będzie chciała, jak dotąd odmawiała.

--
      Biorąc pod uwagę, że mogło być gorzej, to może lepiej, że jest lepiej niż wtedy, gdy wydawało się, że jest doskonale, a w rzeczywistości, jak zwykle, było jak zwykle, czyli byle jak...
    • mid.week Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 21:29
      Starsze pokolenia. I chyba wraz z nimi odejdzie ten zwyczaj. Nie podejrzewam ani siebie ani córki o organizowanie świąt. Bede sie zaszywala pod kocem, 3 kotam, 2 psami i styrtą książek. A moje dziecko będzie imprezowalo w tym czasie.
    • odnawialna Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 21:32
      Żadna wigilia przez wszystkie lata mojego małżeństwa nie odbyła się, ani u teściów, ani u moich rodziców.
      Odkąd wyszłam za mąż, zawsze ja organizowałam, bo dawałam się zmanipulować mojej matce. Najpierw koniecznie u nas, bo jesteśmy młodym małzeństwem, potem bo mamy nowe mieszkanie, bo dziecko się urodziło, bo u nas najlepiej i tak kilkanaście lat zapieprzałam na kilkunastoosobowe wigilie. Nikt z rodziny, podkreślam nikt, przez te lata nie zaproponował wigilii u siebie.
      Wreszcie się zbuntowałam i powiedziałam nie, u mnie wigilii nie będzie. Obraza, foch był i w końcu i tak była u mnie, ech... Ale w następnym roku bratowa się wychyliła, że tym razem u nich. I teraz już na zmianę robimy.
    • kochamruskieileniwe Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 21:39
      My z siostra organizujemy. U mamy smile
      Ale mama ma za zadanie przygotowac jakieś jedno danie. Resztę my przywozimy.
      Stół nakrywam ja - tz ja nadzoruję, bo robią to dzieciaki. Ewentualnie im pomagam. Potem wspólnie podgrzewmy/smażymy rybę - siostra tu mało się udziela. Ale to ona potem statki zmywa...

Jakos tak nigdy (za dorosłości) nie było zwyczaju, że przychodzimy do kogoś na gotowe. Jakos tak wspólnie się przygotowywało. A były czasy, że ponad 20 osób było...
      Role, co kto ma robić juz w domu, gdzie się spotykaliśmy same się narzucały - wystarczło popatrzeć, co trzeba i ktoś się tym zajmował (bez gadania).\
      No, ale my mamy duże doświadczenie w spędach rodzinnych. Nawet takich na kilkadziesiąt osób.
    • koronka2012 Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 22:42
      Przez kilka lat Wigilia była u mnie, bo było najwięcej miejsca. Składkowa, tzn. ja lokal reszta jedzenie. Nie lubię żadnych potraw wigilijnych, więc nie mam jakoś weny żeby się uczyć.

Teraz na powrót jest u rodziców, logistyka łatwiejsza, bo wszyscy blisko. Jak kiedyś rodziców zabraknie to przerzucę się ze znienawidzonego karpia na łososia.
    • thaures Re: Kto organizuje Wigilię w rodzinie? 10.12.19, 23:06
      Trzy miesiące po ślubie zorganizowałam pierwsza wspólną wigilię - my, moi rodzice, tesciowie, brat i dziadek męża. Wtedy mamy przyniosły rybę. Za rok już wszystko przygotowałam sama. W tym roku będzie 28 raz, gdy wigilia jest u mnie. Podchodziły dzieci, przyjeżdża moja siostra z rodziną, odeszła cześć najstarszych.... Nikt nic nie szykuje, tylko my i to była nasza decyzja. A że Wigilia u nas też jest od lat dla wszystkich jasne. Pierwszy dzień świąt nieraz spędzamy u kogoś z rodziny, drugi od zawsze zarezerwowany dla przyjaciół.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka