Dodaj do ulubionych

Świąteczne wypieki

11.12.19, 17:40
Zaczęłam właśnie robić ciasto na pierniki i tak mnie naszło: jakie ciasto / ciastka typowo świąteczne lubicie najbardziej? Ja życie oddam za serniki każdego rodzaju. Właśnie mam zamiar zrobić na święta (oprócz tych pierników) sernik chałwowy I piernik z powidłami.
Obserwuj wątek
      • mamolka1 Re: Świąteczne wypieki 11.12.19, 18:38
        1/3 tego co robię na święta..makowiec, orzechowiec, kokosowe to na dużych blachach. Potem orzeszki, ule, grzybki, pierniczki, kruche w czterech wersjach, jakieś rurki .... Tyle, że nas jest jakieś 10-12 swoich plus goście okołoświąteczni

--
        zrzutka.pl/wjy9h2
      • aerra Re: Świąteczne wypieki 11.12.19, 20:59
        O, a dla mnie makowiec mógłby nie istnieć big_grin

--
        super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
        <*>
    • snakelilith Re: Świąteczne wypieki 11.12.19, 18:00
      Sernik to dla mnie ciasto na ciepłą porę roku, fajnie schłodzony, z owocami. Zimowo-okołoświątecznie to dla mnie makowiec. Tradycyjny, na drożdżowym cieście zawijany z dużą ilością bakalii w nadzieniu. I pierniki różnego rodzaju, ale te kupuję jednej marki, bo nikt nie jest w stanie zrobić ich tak dobrze. Te jem już od października. Na same święta robię jeszcze sama blachę niemieckich rożków waniliowych z kruchego ciasta i cynamonowe gwiazdki albo kokosanki, w zależności co mi się chce, bo gwiazdki wymagają więcej pracy. Wcześniej robiłam jeszcze tradycyjną bogatą struclę drożdżową z kopą jajek i kupą masła, ale to zabójstwo kaloryczne, wolę nie wieść się na pokuszenie. Po świętach kupuję za to gotowe panettone, bo jest w przecenie. big_grin
    • daniela34 Re: Świąteczne wypieki 11.12.19, 18:24
      Piernik i drożdżowy makowiec zawijany w rolad to jest zestaw obowiązkowy. Do tego zawsze jakieś jedno ciasto z kremem (tu już różnie) i jakieś 7-10 rodzajów ciasteczek, zwykle rożki kokosowe, zwykle kruche ciasteczka, pierniczki i inne.
    • asfiksja Re: Świąteczne wypieki 11.12.19, 18:31
      Taki sernik, jak z dzieciństwa, nieprzesłodzony, kwaskowy, niezbyt mokry, na prawdziwym twarogu, a nie takim z kubełka to bym zjadła. Tych nowoczesnych serników nie lubię. Chodzi też za mną babka - zgubiłam stary przepis mojej babci na najlepszą babkę na świecie. Pamiętam tylko, że było w niej 6 żółtek i ucierało się chyba z godzinę.
    • yuka12 Re: Świąteczne wypieki 11.12.19, 18:43
      Lubię najbardziej ciasta, które piekę 😁. Zwłaszcza kiedy wychodzą 😂.
      Tradycyjnie będzie piernik staropolski, tzn. tradycyjnie w mojej własnej rodzinie, bo w naszych rodzinach pochodzenia był wypiekiem nieznanym. Z ciasta na piernik zrobię jeszcze pierniczki, część obleję czekoladą.
      Będzie też sernik, ulubiony mojego męża i makowiec, jeszcze nie wiem z którego przepisu.
      Syn zamôwił ciasto piernikowe z czekoladą, a dla własnej przyjemności przekładańca.
      Jak będzie mi się chciało, coś jeszcze wymyślę. Wyjątkowo w tym roku mam czas, produkty i nowy dobry piekarnik, więc mogę się wyżyć 😀. Zwłaszcza że piec lubię, natomiast gotować- niespecjalnie.

--
      "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
    • solejrolia Re: Świąteczne wypieki 11.12.19, 19:32
      Zrobię makowiec/tort makowy, to na pewno, bo rodzina zawsze zgłasza zamówienie.

A poza tym różnie, zależy od weny, nie ma stałego repertuaru.
      W zeszłym roku oprócz makowca był keks i ciasto cytrynowe nasączone sokiem z cytryny (Drizzle Lemon Cake) .
      Ale dawno nie robiłam ciasta z kremem, a mam ochotę, więc może zrobię coś w stylu tortu orzechowego, albo , o, Tiramisu! Albo tort Sachera- fajnie sie komponuje ze świętami. Albo połączę sernik i tort, czyli Devils Food Cake. Przepisy oczywiście z "Moje Wypieki" wink

--
      Ile rzeczy należy mieć w d...e, to się w głowie nie mieści!
      • yuka12 Re: Świąteczne wypieki 11.12.19, 19:54
        Jakiś rok temu kupiłam w tutejszej księgarni małą książkę (formatowo) z różnymi wypiekami. Bomba, nawet cukru nie ma za dużo w przepisach 😁.
        Do "Moich wypieków" wciąż zaglądam (chociaż dużo rzadziej niż kiedyś), niektóre przepisy wykorzystuję ale głównie te starsze, prostsze.

--
        "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
        • solejrolia Re: Świąteczne wypieki 11.12.19, 20:32
          Bardzo lubię Moje wypieki. (jeśli chodzi o ciasta to inspirację i przepisy biorę z Moje Wypieki, jeśli chodzi o jedzenie to Kwestia Smaku. Inne strony mogą się chować wink tongue_out )

Jak chcę ciasto proste, codzienne, to wybieram z zakładki drożdżowe, czy ucierane, z owocami.
          A najprościej to po prostu muffinki.
          NA święta (w tym roku, bo nie zawsze tak piekłam) zachciało mi się czegoś bardziej wykwintnego, stąd pomysł na ciasto z kremem, może tort.

Przypomniało mi się, że jakiś czas temu nauczyłam się robić, i kilka imprez obskoczyłam tym ciastem www.mojewypieki.com/przepis/ciasto-kinder-pingui , doszłam do takiej wprawy, że zaczęłam wprowadzać własne i spontaniczne modyfikacje wink
          POLECAM.

--
          Ile rzeczy należy mieć w d...e, to się w głowie nie mieści!
          • yuka12 Re: Świąteczne wypieki 12.12.19, 00:52
            O, dzięki, zajrzę. Zw swej strony polecam książkę Mary Berry "Fast Cakes", jeżeli się w miarę ogarnia angielski. Przepisy są świetne, proste, tylko z serca zalecam nieco zredukować ilość cukru.

--
    • asia_i_p Re: Świąteczne wypieki 11.12.19, 19:59
      Ze stałych piekę tak zwany "tuffi" - ale to chyba się tylko u mnie w rodzinie tak nazywa, taki dosyć klasyczny skubaniec z bezą - i kruche ciasteczka z dżemem. W tym roku dodatkowo będzie leśny mech, robiłam dwa lata temu jako okrągły tort, a z okruchów zielonego ciasta wysypywałam na wierzchu choinkę i dekorowałam gwiazdkami i perełkami z posypki.

--
      The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
    • gulcia77 Re: Świąteczne wypieki 11.12.19, 20:14
      Kołocz z serem i taki klasyczny pleśniak. Z tym, że zamiast dżemu dodaję własnoręcznie robioną galaretkę z czerwonych porzeczek.

--
      "Emancipate yourselves from mental slavery
      None but ourselves can free our minds"
    • magia Re: Świąteczne wypieki 11.12.19, 21:15
      U mnie jak zawsze będzie szarlotka na kruchym, blok z herbatnikami, sernik krakowski, Brownie, tradycyjny makowiec na ukrecanym maku (nie uznaje mas makowych w puszcze).
      Jako ekstras mam zamówiony duży sękacz i mrowisko w manufakturze na Suwalszczyźnie. Ledwo zdążyłam a zamawiałam w październiku.
      No i może jeśli będę miała chęci to Białą Pavlova zrobię.
    • igge Re: Świąteczne wypieki 11.12.19, 23:44
      Ciasta piecze moja mama. Najbardziej lubię zimą marchewkowe z polewą czekoladową ozdobioną włoskimi orzechami. Jest pięknie pomarańczowe, korzenne i mocno wilgotne, trochę ciężkie. Nie było go w moim domu kiedy byłam dzieckiem ale ono najbardziej pasuje mi na święta z kubkiem gorącego mleka z kurkumą chilli i cynamonem. Nie znam przepisu ale marchewkowe u Bliklego na pewno jest sto razy gorsze. Mama robi też pyszny sernik z polewą toffi ale marchewkowe rules.
    • tt-tka Re: Świąteczne wypieki 12.12.19, 00:57
      Piernik i pierniczki. Na swieta inne ciasta moga dla mnie nie istniec. Z tym ze piernik staropolski, ktory zaczyna sie robic juz w listopadzie smile

--
      Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazek. Glupota wymaga strzelby i szpadla (pochwycone w sieci)
    • mysiulek08 Re: Świąteczne wypieki 12.12.19, 05:20
      makowiec! wylacznie w wersji na cienkim kruchym spodzie i duzooo masy makowej z bakaliami, rumem, miodem, maslem i zoltkami, z gruba warstwa lukru, robie dwa razy w roku smile

wariacje pierniczkowe, raz jest to krajanka, raz lebkuchen, nie nastawiam piernika staropolskiego

--
      Twój zwierzak też może potrzebować pomocy
    • szafireczek Re: Świąteczne wypieki 12.12.19, 06:04
      Najbardziej to roladę w kształcie drzewa, czyli z delikatnym kremem i fantazyjnym wierzchem z czekolady, lubię też "pijanego Szkota" i ciasto ślimak - takie połączone ślimaczki z cynamonem i grubym cukrem na duńskim cieście, czyli drożdżowym i dodatkowo przewałkowanym z masłem, mogą być z dodatkiem syropu klonowego.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka