Dodaj do ulubionych

Stan wojenny , Wasze wspomnienia?

13.12.19, 10:40
Rocznicowo 馃槈
Mia艂am cztery lata , nie rozumia艂am z tego kompletnie nic , jednak do dzi艣 pami臋tam sznur czo艂g贸w jad膮cych do Gda艅ska.Przeje偶d偶a艂y pod naszym oknem, pami臋tam poruszenie w艣r贸d doros艂ych na ten widok...
Obserwuj w膮tek
    • heca7 Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 10:49
      Brat nie poszed艂 do szko艂y. Ja te偶 nie. A rodzice o ma艂o nie zeszli na zawa艂 jak pod domem zatrzyma艂 si臋 milicyjny samoch贸d i kto艣 zadzwoni艂 do furtki. Okaza艂o si臋, 偶e wujek mojego ojca zmar艂 nagle i rodzina wys艂a艂a telegram. Telegramu nie dostarczy艂 listonosz tylko ...milicjant.
      A i nie by艂o teleranka, rodzice byli zdenerwowani, ja si臋 porycza艂am i wy艂am tak d艂ugo , 偶e dosta艂am klapsa. I jeszcze za ka偶dym razem jak pokazywali Jaruzelskiego na tle flagi zastanawia艂am si臋 czemu do cholery ta flaga jest przechylona?! Kompletnie mi to jej u艂o偶enie nie pasowa艂 i irytowa艂o wink

--
      Nie podchod藕 do byka od przodu; do konia od ty艂u, a do idioty...w og贸le.
    • triss_merigold6 Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 10:53
      Po ojca samoch贸d w nocy przyjecha艂 i nie by艂o teleranka. Chyba do 艣wi膮t nie chodzi艂am do szko艂y, ale nie pami臋tam, za to pami臋tam, 偶e na Saskiej K臋pie by艂o du偶o wi臋cej posterunk贸w milicji ni偶 zwykle i stali 偶o艂nierze przy koksownikach.

• julita165 Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 10:57
      Ja mia艂am 7 lat. Pami臋tam troch臋 wiecej. Dziwnego go艣cia zamiast Teleranka, s膮siada kt贸ry przyszed艂 do nas i rozmawia艂 z rodzicami o stanie wojennym i moje pytanie czy to znaczy 偶e wybuch艂a wojna, czo艂gi jad膮ce ulica pod naszymi oknami, dluuuugie wolne w szkole, kupowanie z babci膮 pi偶amy 5 rozmiar贸w za du偶ej w sklepie mi臋snym ( w kt贸rym oczywi艣cie 偶adnego mi臋sa nie by艂o ), kolejk臋 ludzi stoj膮cych po co艣, a w艣r贸d nich faceta w g贸ralskich skarpetach i sanda艂ach ( zima ! ), kliku zomowc贸w pal膮cych w krzakach ognisko. Rodzic贸w "艂api膮cych" wieczorami G艂os Ameryki i Wolna Europ臋 - dobrze pami臋tam te trzaki. Takie dzieci臋ce wspomnienia, stop klatki.
    • australijka Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 11:00
      Krak贸w. Mam w niedziel臋 dy偶ur. Wychodz臋 na p臋tl臋 autobusow膮. Podje偶d偶a jeden autobus, robi k贸艂ko i odje偶d偶a. Nast臋pny tak samo. Gdy podje偶d偶a trzeci wal臋 pi臋艣ciami w drzwi. Otwiera i krzyczy " Co pani? Wojna jest". Zamyka drzwi i p臋dzi jak w艣ciek艂y nie zatrzymuj膮c si臋 na przystankach. O Jezu, jad臋 z wariatem.Ni wypu艣ci mnie. Zabije gdzie艣 w lesie. Usi艂uj臋 rozmawia膰, oswoi膰 faceta. Podwozi mnie na Kopernika. W klinice ju偶 wiedz膮. Siedz臋 3 doby, bo pozakrakowscy dojecha膰 nie mog膮. I te koksowniki i i to ZOMO nawalone czym艣. I godzina milicyjna. I rewizja w bramie, bo suce milicyjnej fucka pokaza艂am. Widzia艂am ich oczy. Co艣 im dodawali do 偶arcia.
    • berber_rock Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 11:11
      Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

Nie bylo teleranka

• jak_matrioszka Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 13:34
        O tym, 偶e nie by艂o Teleranka, dowiedzia艂am sie dopiero jako doros艂a osoba. Uwa偶am, 偶e zar贸wno szko艂a na 8 jak i programy dla dzieci przed 12 to chory pomys艂 doros艂ych, kt贸ry chca mie膰 najlepszy czas antenowy dla siebie.

O Stanie Wojennym dowiedzia艂am sie jako艣 po艂udnie, jak ju偶 wsta艂am. Z pierwszego dnia pamietam strach mamy, sama wyrobionego zdania nie mia艂am. Przeszukiwanie domu babci i wujek ukryty w stercie wegla to ju偶 troche p贸藕niej. Mieszkali艣my na zadupiu, wiec zamieszek w centrum przez okno nie widywa艂am.
      • taniarada Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 15:43
        Co mia艂o si臋 znale藕膰 w owym skasowanym "Teleranku"? - Muzycznym lejtmotywem by艂a piosenka Kasi Sobczyk ? Trzynastego wszystko zdarzy膰 si臋 mo偶e ?" - przypomina Bo偶ena Walewska pracuj膮ca wtedy w Redakcji Program贸w Dzieci臋cych TVP. - "A g艂贸wnym tematem zlot czarownic na 艁ysej G贸rze. Dlatego go艣ciem ? Teleranka ?by艂 Lech Emfazy Stefa艅ski z Polskiego Towarzystwa Psychotronicznego opowiadaj膮cy o zjawiskach nadprzyrodzonych i niezwyk艂ej aurze 艣wietlnej otaczaj膮cej ludzi i przedmioty".
        Program mia艂a zako艅czy膰 emisja ameryka艅skiego filmu "Matt i Jenny na dzikim szlaku".
    • berber_rock Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 11:15
      A tak na serio:
      - nie bylo, no naprawde nie bylo teleranka
      - ojciec przyniosl z apteki cala wielka torbe waty, bandazy, srodkow opatrunkowych bo za chwile miala byc wojna
      - radia Wolna Europa sluchalo sie pod koldra
      - jak szlo sie w odwiedziny do znajomych to trzeba bylo zostac do rana
      - no byly czolgi ale i co?
      - panowie w mundurach rozpalali sobie takie ogniska na ulicach Wawy zeby sie ogrzac.
      - kino Moskwa pamietam ... i slynny plakat z Apokalipsa

Mialam 7 lat
    • eliszka25 Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 11:21
      By艂am za ma艂a, 偶eby rozumie膰, co si臋 dzieje. Wiem, 偶e doro艣li rozmawiali o wojnie. W mie艣ci by艂o pe艂no milicji i 偶o艂nierzy, a poniewa偶 by艂o to miasto garnizonowe i w tamtych czasach 偶o艂nierzy by艂o wi臋cej ni偶 mieszka艅c贸w cywilnych, to robi艂o wra偶enie. W szkole by艂o d艂ugo wolne, ale najstarsza siostra chodzi艂a do zawod贸wki przyzak艂adowej w zak艂adzie, w kt贸rym by艂y rezerwy narodowe, wi臋c na praktyki musia艂a chodzi膰. Pami臋tam, 偶e si臋 ba艂a, bo po zak艂adzie te偶 chodzi艂o pe艂no milicji i 偶o艂nierzy. Sroga zima wtedy by艂a i wszystkie okoliczne dzieciaki korzysta艂y z wolnego i je藕dzili艣my na 艂y偶wach na zamarzni臋tym jeziorze s膮siada.
    • riki_i Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 11:21
      Babcia mnie obudzi艂a i poinformowa艂a 偶e jest wojna, telefony nie dzia艂aj膮, a w telewizji przemawia genera艂. Ojca podst臋pnie 艣ci膮gn臋li w nocy do jednostki wojskowej na 呕wirki i Wigury, gdzie musia艂 nagrywa膰 Jaruzelskiego (by艂o tam prowizoryczne studio telewizyjne). Od rana usi艂owa艂em 艂apa膰 Woln膮 Europ臋 i inne zachodnie rozg艂o艣nie na ruskim radiu, kt贸re mia艂o wydzielonych sze艣膰 fal kr贸tkich i dobrze spe艂nia艂o to zadanie. Nie by艂o teleranka, szko艂y, niczego. Potem dosta艂em przepustk臋 na godzin臋 milicyjn膮, bo chodzi艂em wieczorami do szko艂y muzycznej. Paskudny, obrzydliwy czas to by艂. Szaro艣膰, beznadzieja, poczucie kompletnej kl臋ski.
    • te_de_ka Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 11:22
      W tym dniu pierwszy raz w 偶yciu zobaczy艂am, jak moja Babcia naprawd臋 si臋 pop艂aka艂a i pomstowa艂a do Boga, 偶e dlaczego te dzieci (czyli my) te偶 musimy prze偶ywa膰 wojn臋 jak ona za dziecka. Ale wtedy jako艣 tak bardzo si臋 nie przerazi艂am, by艂am dzieckiem, wszyscy byli w domu, chyba rodzice potrafili roz艂adowa膰 napi臋cie albo odwr贸ci膰 uwag臋. Jaki艣 czas po wybuchu stanu wojennego napisa艂am w wypracowaniu w szkolnym zeszycie, 偶e najbardziej na 艣wiecie boj臋 si臋 wojny a moja ukochana pani polonistka napisa艂a mi wtedy w opisie do oceny, 偶e nieszczere te moje wypowiedzi w tym wypracowaniu. Moje l臋ki przed wojn膮 nie znikn臋艂y, dosz艂o rozczarowanie polonistk膮.
        • nangaparbat3 Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 13:15
          W Warszawie to jeszcze przed 艣wi臋tami. Chyba nie 14, ale 15 grudnia, 艣wie偶y 艣nieg w du偶ych ilo艣ciach i s艂o艅ce - jak z bajki.
          Sz艂y艣my z kuzynk膮 do kolegi, u kt贸rego by艂a rewizja, przez p贸艂 miasta. W czasie rewizji jeden z gosci stan膮艂 w drzwiach w szerokim rozkroku, a pies kolegi, owczarek niemiecki ewidentnie op贸藕niony w rozwoju, zabra艂 si臋 za obgryzanie milicyjnej czy zomowskiej pa艂y. Mundurowy nie wiedzia艂 zupe艂nie, jak si臋 zachowa膰, podobno bardzo to by艂o po nim wida膰 - ch艂opak w naszym wieku, pewnie przypadek, 偶e bra艂 w tym udzia艂.

--
          "Tolerancja u nas od wiek贸w kwit艂a i dlatego nie musimy jej ju偶 praktykowa膰."
    • marta_monika Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 11:40
      W domu od rana byla panika bo moj tata byl akurat u swojego brata 300 km od domu i nie mozna sie bylo do nich dodzwonic. Nie wiadomo bylo kiedy i jak wroci. 8 letniego sasiada do domu przyprowadzila milicja bo poszedl rano na sanki na gorki i jak wracal do domu to go zatrzymali. Sasiadka zemdlala jak zobaczyla milicjantow prowadzacych jej syna. Ja chyba nie bylam az taka fanka teleranka bo akurat tego nie pamietam. W domu zachowala sie specjalna przepustka na wyjazd na swieta do babci w czasie stanu wojennego. Rodzice musieli sie tam meldowac na milicji.
    • mdro Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 11:45
      Z samego 13 grudnia pami臋tam sporo (u mnie w domu nie by艂o akurat "60 minut na godzin臋", lecia艂o w niedziel臋 rano, zamiast tego by艂o przem贸wienie Jaruzelskiego na zmian臋 z Szopenem). Rodzic贸w 艂api膮cych Woln膮 Europ臋 i G艂os Ameryki. Matka si臋 pewnie ba艂a o znajomych, ale za bardzo tego nie okazywa艂a. Z ca艂ego stanu wojennego zaskakuj膮co ma艂o, cho膰 by艂am ju偶 do艣膰 du偶a (p贸藕niejsza podstaw贸wka). Oczywi艣cie transportery, 偶o艂nierzy w 艣miesznych uszankach przy koksownikach, poczucie og贸lnej beznadziei. Pami臋tam, 偶e w jeden dzie艅 zwalniali nas w szkole wcze艣niej do domu, 偶eby艣my zd膮偶yli przed godzin膮 milicyjn膮 (dla nieletnich na pocz膮tku by艂a bardzo wcze艣nie, a my chodzili艣my na drug膮 zmian臋). I jak matka zasiedzia艂a si臋 u znajomych z moj膮 m艂odsz膮 siostr膮 i wraca艂a potem ju偶 po godzinie milicyjnej z dusz膮 na ramieniu, czy jej nie b臋d膮 legitymowa膰 (telefonu nie mieli艣my, wi臋c pewnie wola艂a zaryzykowa膰 powr贸t ni偶 nara偶a膰 ojca na nerwy, gdzie jest i co jej si臋 sta艂o). Gazetki i "znaczki" kolportowane przez matk臋 (ale nie wiem, czy to nie troch臋 p贸藕niej by艂o).

--
      "mam 艣wiadomo艣膰, 偶e jestem sterowanym botem" - 1elka26 na forum emama
    • amast Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 11:54
      W P艂ocku by艂a pow贸d藕. Cz臋艣膰 dzieciak贸w zosta艂a wywieziona w g贸ry. Mieli wr贸ci膰 za 2 tygodnie. Wr贸cili po 6. Ale to ju偶 po nowym roku si臋 dzia艂o. Zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego zaroi艂o si臋 od ludzi w mundurach. Strategiczne zak艂ady zosta艂y zmilitaryzowane i ca艂e za艂ogi obowi膮zkowo odziane w mundury smile
      • damartyn Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 12:27
        By艂 ju偶 艣nieg, z domu kultury obok mnie wywo偶ono ca艂y sprz臋t nag艂a艣niaj膮cy. Komunikacja stan臋艂a. Na ulicach 偶o艂nierze. Chcia艂am si臋 dosta膰 do siostry, kt贸ra wtedy by艂a w ci膮偶y na tzw ostatnich nogach i do odleg艂ej dzielnicy sz艂am piechot膮. Mama p艂aka艂a, ojciec poszed艂 zobaczy膰 do zak艂adu pracy, co si臋 dzieje i przepad艂, a ja zastanawia艂am si臋 czy dopuszcza nas do matury, bo zaj臋cia w szko艂ach odwo艂ane. Martwili艣my si臋 ale nie tak jak nasi rodzice, kt贸rzy w wi臋kszo艣ci pami臋tali jeszcze wojn臋 i bali si臋 interwencji ze wschodu.
    • mid.week Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 12:37
      Chodzi艂am wtedy do przedszkola i moj膮 jedyn膮 refleksj膮 by艂o, 偶e mam d艂ugie ferie. Nie pami臋tam czo艂g贸w, ani w sumie niczego szczeg贸lnego. Nawet tego braku teleranka. Pami臋tam tylko, 偶e nie mogli艣my jecha膰 na wie艣 do cioci, ale potem mama za艂atwi艂a przepustki i by艂o ju偶 zupe艂nie normalnie (jak na PRL oczywi艣cie)
    • sirella Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 12:42
      By艂o dziwnie, nie wiedzia艂am o co chodzi, Ojciec p艂aka艂 s艂uchaj膮c w nocy Radia wolna Europa, w kolejnych dniach chcia艂am si臋 bawi膰 w wycinanie wzork贸w scyzorykiem na ga艂臋ziach z olchy i by艂am przera偶ona 偶e mnie policja z艂apie bo s艂ysza艂am 偶e jest zakaz posiadania przy sobie no偶a i innych ostrych narz臋dzi.
    • stephanie_harper2 Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 12:53
      Nie by艂o teleranka. Przez kilka dni nie chodzi艂am do szko艂y. W tym celu zostawali艣my sami z synem przyjaci贸艂 rodzic贸w raz u nas raz u nich. Ja mia艂am 7 on 8 lat. Ale prze偶yli艣mysmile Tata si臋 troch臋 ba艂, 偶e p贸jdzie w kamasze ale jako艣 si臋 upiek艂o. Ul. Gr贸jeck膮 je藕dzi艂y czo艂gi a na naszej ulicy sta艂 koksownik i kilku 偶o艂nierzy. A i dziadkowie przyjechali z miasta oddalonego o 100 km, jako艣 tak 艣rednio legalnie. Ale jak wspominali do艣wiadczenia z lat okupacji si臋 przyda艂y.
    • emdar81 Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 13:13
      Ja to nic nie pami臋tam, bo... mia艂am dzie艅 smile tak, urodzi艂am si臋 12.12.1981. Mama za to opowiada zawsze 偶e pami臋ta, jak w szpitalu m贸wili 偶e b臋dzie wojna i by艂a przera偶ona (w domu czeka艂o dw贸ch 5-latk贸w, i m膮偶 - 贸wczesny milicjant). Potem z uwagi na m贸j temperament, w rodzinie by艂 偶art 偶e to dlatego wprowadzili stan wojenny bo takie zi贸艂ko jak ja si臋 urodzi艂am 馃槈
    • nangaparbat3 Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 13:18
      Bylam na imprezie, po 23 chcia艂y艣my z kuzynk膮 zawiadomi膰 ciotk臋, 偶e wr贸cimy p贸藕no (wcze艣nie?), ale nie da艂o si臋 dodzwoni膰, telefon nie dzia艂a艂 i zacz臋艂y艣my 偶artowa膰, 偶e pewnie stan wyj膮tkowy wprowadzili. Jeszcze nie wiedzia艂y艣my, 偶e si臋 nazywa "wojenny".

--
      • nangaparbat3 Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 13:21
        A gdzie艣 ko艂o po艂udnia pow臋drowali艣my ca艂膮 rodzin膮 na Krakowskie Przedmie艣cie, by艂o bardzo du偶o ludzi, nie pamietam, 偶eby kto艣 przemawia艂, ale pami臋tam, 偶e przechodzili 偶o艂nierze, a kto艣 by艂 z du偶ym psem, pies zacz膮艂 na tych 偶o艂nierzy szczeka膰 - i byli艣my szcz臋艣liwi, 偶e tak szczeka. S膮 chwile, kiedy do szcz臋艣cia naprawd臋 wiele nie potrzeba.

--
        • bi_scotti Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 13:42
          Niedziela miala byc ostatnim dniem Kongresu Kultury Polskiej w PKiN - many of us were there 鈥 a w nastepnych dniach spotkalismy sie (prawie) wszyscy w podobnym skladzie tylko w kompletnie odmiennych 鈥 hmmm 鈥 dekoracjach uncertain Historia nadepnela nam na piety i starla je, niektorym do krwi 鈥 Life.

--
          "There is a crack in everything, that's how the light gets in"
          Leonard Cohen
          • te_de_ka Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 15:24
            Po latach ciesz臋 si臋, 偶e, ze los wtedy nie spojrza艂 ludziom w oczy w miejscu, w kt贸rym kiedy艣 by艂a g艂owa.
            Nie wiem, ile os贸b dok艂adnie zgin臋艂o w czasie stanu wojennego, ale jak na tak膮 zmian臋 my艣l臋, 偶e ofiar 艣miertelnych jednak by艂o niewiele.
              • riki_i Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 20:22
                Nie ma znaczenia ile by艂o ofiar, mur berli艅ski poch艂on膮艂 偶ycie raptem 136 os贸b (ma艂o by艂o desperat贸w id膮cych na pewn膮 艣mier膰), ale zar贸wno stan wojenny w Polsce jak i wybudowanie muru w Berlinie przetr膮ci艂o kr臋gos艂up ca艂emu narodowi. Zniszczono nas tak po sowiecku, jak wschodnich Niemc贸w w 1961 r., zabieraj膮c i nadziej臋 i dusz臋.

Porozumienie elit przy Okr膮g艂ym Stole nast膮pi艂o p贸藕niej przy ca艂kowitej apatii spo艂ecze艅stwa. Co艣 si臋 ruszy艂o dopiero wtedy, gdy ludzie odkryli z jednej strony wolno艣膰 ekonomiczn膮 i mo偶liwo艣膰 robienia szybkich pieni臋dzy, a z drugiej strony gdy tysi膮ce innych ludzi posz艂o na bruk. Pi臋knie uchwyci艂 te 贸wczesne klimaty spo艂eczne Karol Modzelewski.
              • m.y.q.2 Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 20:56
                kokosowy15 napisa艂(a):

> By艂o ich zdecydowanie mniej ni偶 w czasie zamachu majowego a tak偶e t艂umienia pro
                > test贸w ch艂opskich i robotniczych w II RP.
                Poszuka艂am w necie i znalaz艂am:
                Przewr贸t majowy (zamach majowy, pucz majowy) 鈥 zbrojny zamach stanu w Polsce dokonany w dniach 12鈥15 maja 1926, w Warszawie przez marsz. J贸zefa Pi艂sudskiego, w czasie kt贸rego zgin臋艂o po obu stronach konfliktu 艂膮cznie 379 os贸b (215 偶o艂nierzy i 164 osoby cywilne), a oko艂o 1000 os贸b zosta艂o rannych.
                W czasie stanu wojennego trwaj膮cego na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 偶ycie straci艂o oko艂o 40 os贸b, w tym 9 g贸rnik贸w w kopalni 鈥濿ujek鈥 podczas pacyfikacji strajku.

W czasie wydarze艅 grudniowych - dla por贸wnania na terenie Gda艅ska, Gdyni, Elbl膮ga i Szczecina - 45 os贸b, rannych zosta艂o ponad 1100.

--
                W kr膮g panosz膮 si臋 bezkarnie,
                odkre艣lone grub膮 krech膮
                艣mieci posttotalitarne
                i zanosz膮 si臋 od 艣miechu! M艂ynarski
    • tt-tka Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 13:41
      Chlopak siostry przyszedl z ta nowina. Podobno wysunelam jedno oko spod koldry i powiadomilam go, ze w niedziele, w grudniu, o dziewiatej rano to ja jeszcze spie i rzeczywistosc do mnie nie dociera. Tak przynajmniej twierdzila rodzina.
      W lutym 82 jechalismy, spora grupa z Warszawy, na bal koniarza do lesniczowki pod Bydgoszcza, almaturowski osrodek. Przepustki trzeba bylo miec, a my jak dlupi poszlismy po nie zbiorowo, wszyscy z Mokotowa, do jednego urzedu. Chyba przy piatej osobie pani sie zirytowala i odmowila wystawienia nastepnych przepustek, wiec na chama dopisalismy tych bez przepustek do naszych. Szczerze mowiac gdybym jako wladza te swistki wziela do reki, posadzilabym na 24 natychmiast, nie za brak zezwolenia, tylko za tak bezczelna nieudolnosc. Ale jakos nikt ich nie chcial ogladac. Moze wygladalismy niewinnie, a moze niepowaznie i niegroznie smile

--
      Ignorancja moze byc skorygowana przy pomocy ksiazek. Glupota wymaga strzelby i szpadla (pochwycone w sieci)
        • m.y.q.2 Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 14:36
          Mama mieszka艂a naprzeciwko komendy milicji. Przyszli艣my do niej na obiad i przez okno ogl膮dali艣my id膮cych do tej偶e komendy ludzi, nios膮cych bro艅 paln膮, kt贸r膮 musieli odda膰, zgodnie z rozkazem WRON.
          Nie spodziewa艂abym si臋 wcze艣niej, 偶e w mie艣cie poni偶ej 100.000 mieszka艅c贸w tak wielu ludzi t臋 bro艅 posiada!
          P贸藕niejsze k艂opoty z brakiem 艂膮czno艣ci telefonicznej te偶 pami臋tam.
          Pracowa艂am wtedy w firmie transportowej, kierowcy je藕dzili r贸wnie偶 w niedziel臋.
          I w艂a艣nie w niedziel臋, 13 grudnia, wpadli na baz臋 panowie sk膮d艣 tam i pi臋ciu kierowc贸w, kt贸rzy szykowali si臋 do domu, wzi臋li do wojska, tak ni st膮d ni z ow膮d. Pi臋膰 minut temu cywil, teraz 偶o艂nierz. Zamiast do domu na obiad - w kamasze! D艂ugo ich trzymali, ponad rok na pewno.

--
          鈥 Wiem tylko, 偶e musi by膰 jaki艣 policjant dla ka偶dego, nawet dla kr贸l贸w.
          TerryPratchett
    • hipinka Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 13:50
      ja pamietam, jak szmuglowali艣my z ojcem 艣winiaka big_grin maluchem
      ciocia mieszka艂a w Warszawie, braki w zaopatrzeniu by艂y masakryczne, my mieszkali艣my w ma艂ym mie艣cie, z rodzin膮 na wsi, wi臋c u nas nie by艂o tak 藕le
      no i ciocia dzwoni przed 艣wi臋tami, za艂amana, 偶e nie ma co na 艣wi臋ta na stole postawi膰, wi臋c rodzice uradzili, 偶e ojciec zawiezie po艂贸wk臋 艣winiaka od ch艂opa wink
      艂atwo m贸wi膰, trudniej wykona膰, bo po pierwsze nie by艂o benzyny (na kartki 艣ladowe ilo艣ci), po drugie, co kilkana艣cie kilometr贸w sta艂y posterunki i kontrolowano samochody
      pami臋tam po dzi艣 dzie艅, jak jechali艣my: 艣winiak pod siedzeniem, ja na sidzeniu udaj膮ca ci臋偶ko chor膮, 偶e niby jedziemy do specjalisty do Warszawy big_grin przy ka偶dej kontroli serce w gardle
      i ca艂膮 drog臋 musieli艣my jecha膰 przy otwartych oknach, bo 艣winia capi艂a niemi艂osiernie, a zima by艂a zacna wink
      dzi艣 wspominamy to ze 艣miechem, ale wtedy wcale nam do 艣miechu nie by艂o
      • 1matka-polka Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 14:17
        "i ca艂膮 drog臋 musieli艣my jecha膰 przy otwartych oknach, bo 艣winia capi艂a niemi艂osiernie, a zima by艂a zacna"
        Znaczy 偶e 艣winia by艂a tak zepsuta, 偶e wali艂a mimo mrozu?

--
        "Bardzo wiele rzeczy si臋 dzieje, ale r贸wnie偶 zdumiewaj膮co wiele rzeczy na 艣wiecie si臋 nie dzieje."
        Wojna polsko-ruska pod flag膮 bia艂o-czerwon膮
      • aqua48 Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 14:19
        Mia艂am gryp臋 i le偶a艂am w 艂贸偶ku. W niedziel臋 spali艣my d艂u偶ej, o 10, albo 10, 30 otworzy艂am radio 偶eby pos艂ucha膰 "60 minut na godzin臋" i ..nie by艂o audycji. Wi臋c ojciec w艂膮czy艂 telewizor a tam ..facet w mundurze gada jakie艣 kocopa艂y. Masakra. Zawiesili zaj臋cia na studiach i w lutym lub z pocz膮tkiem marca grupk臋 student贸w z Krakowa wezwa艂a nasza pani profesor do siebie do domu 偶eby zacz膮膰 organizowa膰 jakie艣 tajne komplety by艣my nie stracili roku. Ale zaraz potem uczelnie wr贸ci艂y do dzia艂ania. Do grupy przydzielono nam nowego koleg臋, jakiego艣 podobno zomowca, kt贸ry dosta艂 si臋 na studia psim sw臋dem bez egzaminu w nagrod臋. Zachowywa艂 si臋 zupe艂nie jakby te 艣rodki odurzaj膮ce kt贸re im dawano przed akcjami nie przesta艂y dzia艂a膰. Odlot totalny. Godzina policyjna spowodowa艂a, 偶e rozmaite imprezy trwa艂y do rana. Ulotki roznosi艂o si臋 w majtkach po wszystkich znajomych. No i telefony by艂y na pods艂uchu. "Rozmowa kontrolowana, rozmowa kotrolowana" - tak rzuci艂 mi do s艂uchawki kolega gdy z budki dzwoni艂am do przyjaci贸艂ki i gada艂am za d艂ugo. Potem ona by艂a przera偶ona, 偶e pods艂uch by艂. Dostawa艂o si臋 dary - paczki z rozmaitymi dobrami z zachodu. Pami臋tam jak w jednej by艂a puszka czego艣 dziwnego, szarego i pachn膮cego nie jak jedzenie, i dopiero po jakim艣 czasie doszli艣my 偶e to... myd艂o w pa艣cie. M膮偶 kole偶anki z roku musia艂 przej艣膰 przez "艣cie偶k臋 zdrowia" zgarni臋ty gdzie艣 na ulicy. Czyli by艂 pa艂owany. Na ulicach tankietki, czo艂gi, gaz, demonstracje. Informacje o tym co si臋 dzieje tylko z "Wolnej Europy". 13 ubierali艣my si臋 na czarno. I wszystko na kartki, a nawet cz臋sto nie by艂o jak tych kartek zrealizowa膰 bo nie by艂o 偶ywcem nic w sklepach. Nie wiem jak te nasze matki gotowa艂y.. Ale co艣 jednak jedli艣my. Wystane w kilometrowych kolejkach, w kt贸rych nawi膮zywano znajomo艣ci, a kole偶anka nawet przysz艂ego m臋偶a w takiej kolejce pozna艂a smile.
    • yellowanna Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 14:14
      Oczywi艣cie brak Teleranka ,s膮siadki lataj膮ce po klatce ,bo nie wiadomo o co chodzi i mi臋dzy blokami Koksownik z 偶o艂nierzami. A potem w czasie stanu tato wracaj膮cy z Dzia艂ki (wtedy na dzia艂kach pracowniczych hodowa艂o si臋 wszystko )przed godzin膮 policyjn膮.
    • mooi Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 14:54
      qurna...szkoda, 偶e nie wprowadzili po 艣wietach...
      By艂am "panienk膮" i za tydzie艅 mia艂am wyleciec do brata, mieszkajacego w Holandii.
      Nie zdazylam.
      Gdybym by艂a tam po wprowadzeniu stanu wojennego to na pewno bym nie wr贸cila do Polski (wczesniej tylko rozwa偶a艂am).
      Jaruzel z艂ama艂 mi zycie
      • la_mujer75 Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 15:30
        Znajoma mojej mamy w listopadzie wyjecha艂a do U.S.A, na pogrzeb ojca. Mieli (ona z m臋偶em) wraca膰 zaraz po Nowym Roku, gdy偶 byli um贸wienia na wizyt臋 u lekarza. Zaczynali szuka膰 przyczyn, dlaczego nie mog膮 si臋 doczeka膰 dziecka.
        Po wybuchu stanu wojennego, przyjaci贸艂ka zdecydowa艂膮 si臋 nie wraca膰. Tam zostali. Zaczynali od "zera", wi臋c nie mieli 艣rodk贸w, aby lata膰 po lekarzach. P贸藕niej ju偶 by艂o raczej za p贸藕no.
        "Ciotka" te偶 zawsze m贸wi艂a, 偶e stan wojenny zniszczy艂 jej 偶ycie.
      • julita165 Re: Stan wojenny , Wasze wspomnienia? 13.12.19, 16:02
        Wujek wyjecha艂 do RFN jako艣 w 1981r. Mia艂 si臋 tam urz膮dzi膰 i ciotka z synem mieli dojecha膰. Mia艂a ju偶 wszystkie zgody, paszporty, wizy itp i plan wyjazdu przed 艣wi臋tami. No i klops, zosta艂a uziemiona. Potem to do艣膰 d艂ugo trwa艂o, mo偶e nawet oko艂o roku zanim znowu dosta艂a zgod臋 na wyjazd, na jakie艣 lewe za艣wiadczenia o leczeniu dziecka

Popularne w膮tki

Nie pami臋tasz has艂a

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj si臋

Nakarm Pajacyka