Dodaj do ulubionych

Czy osoba fizyczna może wystawić rachunek?

17.12.19, 11:02
Zdarzyła mi się sytuacja że ktoś chcąc ze mną podjąć współpracę ( regularną stałą) nie chce (mając zarejestrowaną firmę) podpisać ze mną umowy zlecenia ani o dzieło, a twierdzi że mogę wystawić co miesiąc rachunek jako osoba bez DG. Doczytałam że jest to dozwolone tylko w wyjątkowych przypadkach. Do tego dochodzi kwestia podatku i kwoty wolnej a ja już na etat pracuje w innym mscu i nie wiem jak to wszystko obliczać i martwię się że ktoś chce się na mnie wycwanić a ja potem beknę jakąś karę przed US
Obserwuj wątek
  • bialeem Re: Czy osoba fizyczna może wystawić rachunek? 17.12.19, 13:04
   Rachunek się wystawia do umowy. Np masz podpisaną umowę zlecenie na pół roku i co miesiąc wystawiasz rachunek np zgodnie z ilością przepracowanych godzin (tu powinno się mieć rozpiskę godzinową) albo za konkretną czynność. Niektóre składki (a nawet większość) i tak musisz opłacić, a raczej musi pan na DG.
   • aquella Re: Czy osoba fizyczna może wystawić rachunek? 17.12.19, 16:28
    No właśnie tak pracowałam do tej pory poza etatem i nie było problemu. Składki płaci już mój główny pracodawca więc część by odeszła.
    Czytałam jeszcze o czymś takim jak działalność niezajerestrowana. Ja nie chcę się pakować w żadną. Skoro ktoś chce mi coś zlecić to niech da umowę zlecenie a nie woła o rachunek bez podstawy
  • ren.s Re: Czy osoba fizyczna może wystawić rachunek? 17.12.19, 16:51
   Rząd planuje ozusować umowy zlecenia takie, jak Twoja (od 2020 roku). Zleceniodawca prawdopodobnie szuka sposobu, żeby nie zwiększać kosztów.
   Działalność nierejestrowana może byłaby ratunkiem? Podrzucam link:
   poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czym-jest-dzialalnosc-nierejestrowana-co-mowi-o-niej-ustawa
  • tawananna Re: Czy osoba fizyczna może wystawić rachunek? 17.12.19, 17:14
   Jest mnóstwo klientów, którzy nie współpracują na umowę o dzieło czy zlecenie Nie dlatego, że chcą się wycwanić, tylko po prostu nie chce im się to bawić i najchętniej wzięliby zwykłe FV. Podstawowe pytanie to - komu bardziej zależy, im czy Tobie.

   Jeśli to im zależy, a dla Ciebie jest bez znaczenia, czy ta współpraca wyjdzie (w sensie - fajnie jeśli, ale jeśli nie, żałować nie będziesz), możesz upierać się przy umowie-zlecenie czy UoD.

   Jeśli Tobie zależy bardziej - to ta działalność nierejestrowana wcale nie jest zła i nie wymaga jakichś wyjątkowych przypadków; trzeba tylko patrzeć na limit miesięczny i odprowadzić podatek na koniec roku; nie jest to jakieś bardzo skomplikowane.

   Jeśli bardzo nie chcesz się bawić w działalność nierejestrowaną, to jest jeszcze opcja rozliczenia przez useme.eu/pl/ (oni wystawiają FV Twojemu klientowi, a Ty się z nimi rozliczasz na umowę, przy czym dochodzi wtedy prowizja dla nich).
    • tawananna Re: Czy osoba fizyczna może wystawić rachunek? 17.12.19, 22:00
     Wcale nie dla dużych kwot - można też wypłacać niewielkie. Co do sektora - możesz napisać do nich i zapytać. Wydaje mi się, że nie ma jakichś większych ograniczeń (to, co jest podane na stronie, to przykłady / najczęstsze typy zleceń; można robić coś innego).

     Jeszcze inna opcja - ale to się opłaca przy większych kwotach, bo wymaga opłacania miesięcznego abonamentu w wysokości 250-300 zł, to inkubator przedsiębiorczości (Twój StartUp albo Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości). Możesz wtedy wystawiać FV, a pieniądze masz wypłacane w ramach umowy o dzieło/zlecenie. Zupełnie bezproblemowe, a opłata nie zależy od wysokości zarobku (co ma swoje plusy i minusy oczywiście). Nie ma żadnych uciążliwości dla klienta - dostaje normalną fakturę, nie musi rejestrować się w żadnym systemie.

     Jeśli bardzo nie chcesz tej działalności nierejestrowanej - to ja bym powiedziała klientowi, że albo UoD/zlecenie, albo specjalnie dla niego wchodzisz w ten inkubator i do twojej stawki doliczysz te 250 zł miesięcznie (plus VAT oczywiście). Jest szansa, że wtedy umowa o dzieło czy zlecenie wyda mu się bardziej atrakcyjna smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka