Dodaj do ulubionych

Program mentoringowy Education USA

19.12.19, 23:48

hej dziewczyny!
czy dziecię którejś z was brało udział w programie mentoringowym Ambasady USA i komisji Fullbrighta? Podzielicie się wrażeniami? Czy dziecko dostalo sie na studia w USA i czy otrzymalo stypendium?

--
bardoszka: Powinnam swoje 15-letnie dziecko upchnąć w jakimś oknie życia?

morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
Obserwuj wątek
    • mia_mia Re: Program mentoringowy Education USA 20.12.19, 01:06
      Te programy to kilkadziesiąt czy raczej kilkaset osób rocznie, po wstępnej selekcji, czyli niewiele osób może tu coś napisać.
      Ja mam wielu znajomych, których dzieci uczą się za granicą, w tym część na stypendiach, ale to specyficzne środowisko.
      Co się liczyło? Wcale nie wybitność, a różnorodność. Przeciętność w wielu dyscyplinach sportu, gra w teatrze w domu kultury, wolontariat typu nalewanie zupy raz w roku (ubrane w słowa tak, że wygląda to zupełnie inaczej).
      Dziecko bliskiej koleżanki załapało się na prestiżowe stypendium w USA (powtórzę, nie z racji na wybitność w jakiejś dziedzinie, a względną równowagę między dobrymi wynikami w nauce i sporcie), potem szkola przygarnęła za połowę ceny (lub mniej) brata bez sukcesów, ale starszy dobrze sobie radził. Ten starszy potem strzelił spektakularnego focha, że na MIT ze zwolnieniem z się nie dostal.
      • bergamotka77 Re: Program mentoringowy Education USA 20.12.19, 11:55
        Tak wiem ale liczyłam że moze jakiejs ematki dziecko z tego programu korzystało bo mam kilka pytan. A może są tu jakieś ematki których dzieci studiowały badz studiują jeszcze w USA?

--

morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
            • bergamotka77 Re: Program mentoringowy Education USA 20.12.19, 23:18
              Nie pytam bo zaraz jakas tinywee sie objawi ktora stwierdzi ze za pozno choc nie jest za pozno i w ogole ze dziubdzius potrzebuje mamusi. I nie, nie potrzebuje. Mamusia sama sie interesuje.

--

• bergamotka77 Re: Program mentoringowy Education USA 21.12.19, 12:14
                  No ale my nie mamy niskich dochodów ale nie takie by pokryć mu studia na dobrej uczelni w USA. Moj tez sam wszystko znalazł aplikowal i dostał się, tylko teraz nie wiem dokladnie z czym to się wiąże...

--

• mia_mia Re: Program mentoringowy Education USA 21.12.19, 12:45
                    Chyba nie sądzisz, że to był Janko Muzykant z biednej rodzinywink
                    W edukację synów rodzina wpakowała majątek, co okazało się dobrą inwestycją. Z resztą to dłuższa historia, ale dwóch etatowców z dobrą pensją tego nie powtórzy.

• tinywee Re: Program mentoringowy Education USA 30.12.19, 19:15
                    Skoro młody „wszystko znalazł aplikowal i dostał się”, to sprawy finansowe też ogarnie. Na podstawie różnych anglosaskich rekrutacji, o które się bliżej lub dalej otarłam, o takie rzeczy byłabym spokojna – tzn. jeśli ogarnia jedno, ogarnia i drugie. Wydaje mi się, że kwestie finaidowe – jeżeli nie chcesz płacić całości - uwzględnia się już na etapie rekrutacji, składając papiery – i warunki finansowe dostaje się razem z ofertą (tzn. info o przyjęciu). Tak czy owak, najlepiej wie to raczej Twój syn i ta konkretna uczelnia, a nie forumowe byty typu jors truly smile

Gratulacje dla syna i powodzenia z finansami.

• tinywee Re: Program mentoringowy Education USA 21.12.19, 09:19
                „Nie pytam bo zaraz jakas tinywee sie objawi ktora stwierdzi ze za pozno choc nie jest za pozno”

Objawienie, powiadasz? Hmm, jakoś nie jestem zaskoczona...

Pewnie, że nie jest za późno, bo ED do listopada, a RD do stycznia i później. Jeśli młody ma świetne saty w kieszeni, to spoko i szacun. Ale jeśli się dopiero za to zabiera… to późno. Zwłaszcza że w tym samym czasie są inne rzeczy do pilnowania jak szkoła olimpiady itede, a aplikacja powinna być co najmniej przyzwoita (vide mia), żeby mieć jakiekolwiek szanse w globalnej konkurencji na te nieliczne miejsca dla zagranicznych kandydatów w, jak to ujęłaś, uczelniach prestiżowych. Taka moja końcowa refleksja.

„Mamusia sama sie interesuje.”
                talk.collegeconfidential.com/
                • bergamotka77 Re: Program mentoringowy Education USA 21.12.19, 12:19
                  Wiesz takie pretensjonalne podejście jak u Ciebie jesteś mnie trochę dziwne. Nie wiem to sie pytam i mia umie jakoś odpowiedzieć a ty się strasznie wywyzszasz. Uwazasz się za jakąś wyjątkową bo mieszkasz w USA czy co?

--

• mia_mia Re: Program mentoringowy Education USA 21.12.19, 13:02
                  Cała rekrutacja do programu, to patrząc z perspektywy czasu, w sumie była jedną wielką ściemą.
                  Dziecko przedsiębiorców z willi pod Warszawą dla systemu było biednym dzieckiem ze wsi. Wolontariat na zasadzie takiej jak w rekrutacji do lo, czyli wielkie nieporozumienie, plik dyplomów za pseudokonkursy, zero sukcesów w olimpiadach czy kangurkach, zero prawdziwych sukcesów sportowych.
                  Nauka z tego taka, że trzeba zbierać dyplomy i zaświadczenia od żłobka, bo mogą się przydaćwink
          • bergamotka77 Re: Program mentoringowy Education USA 20.12.19, 23:05
            No wiem bo ty mieszkasz w USA. To taki program dla zdolnych licealistow w PL przygotowujacy ich do aplikowania I starania sie o stypendium w USA pod okiem polskich I amerykanskuch mentorow.

--

• lumeria Re: Program mentoringowy Education USA 20.12.19, 21:28
          To jest system 2-letnich college'ow, które są szkołami przygotowawczymi do 4-letnich studiów przede wszystkim w USA, ale w innych krajach tez. Duża cześć absolwentów kwalifikuje się na pełne stypendia na świetne uczelnie.

Miałam zaszczyt pracować UWC z absolwentami i byli to wspaniali ludzie - i naprawdę cenili sobie możliwości, które im ten college dal - miedzy innymi przyjaźnie z młodymi ludźmi z całego świata, ale tez szanse na światowej klasy edukacje.

• fragile_f Re: Program mentoringowy Education USA 20.12.19, 18:51
      Kumpel dostal Fullbrighta, nie jest wcale tak rozowo. Pokryło mu to koszty czesnego bodajze jednego czy dwoch semestrow, za resztę musial zaplacic sam. Ogolnie rodzicow jego dwuletnie studiowanie kosztowalo jakies 250-300k pln (juz odliczajac stypendium), mogl troche sobie dorabiac. Papiery zbieral z pol roku, bylo to bardzo upierdliwe. Aha, zareklamowal się tak, ze sama bym go zatrudnila wink w rzeczywistosci to dosyc swobodnie podchodzący do terminow i zobowiazan wink przecietniak, ale fakt - wszechstronny i komunikatywny.

--
      Fragile
      • bergamotka77 Re: Program mentoringowy Education USA 20.12.19, 21:16
        W strasznie lekcewazacym tonie się wypowiadacie o tych studentach. Mnie nie interesuje jacy są ci ludzie bo wiadomo że jak nie synowie czy córki to nue zbt bystrzy 😜 tylko czy np.uczelnie prestiżowe oferuja pełne stypendia studentom zagranicznym a jeśli tak to na jakich zasadach.

--

• tinywee Re: Program mentoringowy Education USA 20.12.19, 21:46
          "tylko czy np.uczelnie prestiżowe oferuja pełne stypendia studentom zagranicznym a jeśli tak to na jakich zasadach."

dżizas, berga, naprawdę? Tak trudno tego się dowiedzieć? To wpisz w gugla need blind, need aware, demonstrated financial need i może coś Ci zaświta. Sorry za sarkazm, ale takie rzeczy łatwo znaleźć (widzę, że need blind z innego wątku olałaś).

A wogle to Twój pomysł czy dziubdziusia? Bo jeśli dziubdziusia, to on sam – jeśli miałby się dostać na ‘uczelnie prestiżowe’ - sam sobie doskonale powinien poradzić z taką wiedzą. Jak i z każdą inną związaną z dostaniem się na taką uczelnię, pardon, przygotowaniem w miarę sensownej aplikacji. To nie jest naprawdę rocket science. Jeśli potrzebuje do tego mamusi, to, hmmm.

A jeśli to świeży pomysł rodzinny, to taką refleksję bym miała, że ciut troszkę raczej przypóźno chyba, jeśli to druga klasa lo jest.

A wogle,to koordynator ib pewnie odpowie na wszystkie Twoje pytania.

• bergamotka77 Re: Program mentoringowy Education USA 20.12.19, 22:59
            Ale wiedza praktyczna to co innego. Ogolne info umiem znalezc tylko pytanie jak jest w praktyce bo to czesto dwie rozne sprawy wiec pytalam o wasze osobiste doswiadczenia i o ten konkretny program - zreszta nie bez powodu.

--

• fragile_f Re: Program mentoringowy Education USA 20.12.19, 21:53
          No ale ja Ci wlasnie odpisalam na zadane pytanie - Fullbright nie oznacza, ze studiuje sie za darmo, tylko oplaca czesne przez semestr czy dwa. Koszty zycia i reszty studiow pokrywa już sam student/rodzice i potrafi to byc np $75k rocznie. Sa kredyty studenckie, ale nie wiem na jakich zasadach przyznawane sa studentom zagranicznym.

A o tym studencie - no co ja poradze, ze troche nieogarniety byl? Ale stypendium dostal, bo dobrze sie sprzedal.

--
          Fragile
          • al_sahra Re: Program mentoringowy Education USA 20.12.19, 22:21
            fragile_f napisała:

> Sa kredyty studenckie, ale nie wiem na jakich zasadach przyznawane sa studen
            > tom zagranicznym.

Na kredyt federalny zagraniczny student się nie załapie. Ale najbardziej prestiżowe uczelnie mają dobre stypendia - problemem jest dostać się, a nie opłacić.

$75k rocznie na utrzymanie studenta to chyba dla dzieci arabskiego szejka.
        • al_sahra Re: Program mentoringowy Education USA 20.12.19, 22:18
          bergamotka77 napisała:

> czy np.uczelnie prestiżowe oferuja pełne stypendia studentom zag
          > ranicznym a jeśli tak to na jakich zasadach.

Harvard przyznaje i Columbia też, w obu przypadkach wysokość jest zależna od potrzeb. Harvard ma dość niski pułap zarobków rodziców poniżej którego jest pełne stypendium. Podania są rozpatrywane na zasadzie need-blind (co do Columbii nie jestem pewna). Ale to przecież lepiej sprawdzić na stronach poszczególnych uczelni, a nie pytać na polskim forum.
      • tinywee Re: Program mentoringowy Education USA 30.12.19, 19:26
        "Aha, zareklamowal się tak, ze sama bym go zatrudnila w rzeczywistosci to dosyc swobodnie podchodzący do terminow i zobowiazan przecietniak, ale fakt - wszechstronny i komunikatywny."

Miałam przyjemność czytać eseje aplikacyjne kilku kandydatów przyjętych na Ivies i bym powiedziała, że dobry esej ma moc. Masz wrażenie, że widzisz człowieka jak na dłoni, choć prawda jest pewnie raczej taka, że – zaledwie jesz mu z ręki : ) Czyli, cóż poradzić, dobry komunikator rządzi …
        • bergamotka77 Re: Program mentoringowy Education USA 21.12.19, 21:11
          niestety nie ma, żałuje do dziś bo miałam szanse urodzić go w USA. Głupia ja bo zrezygniwaiam sad Ale chodzić nauczył sie na amerykańskiej ziemi wink

--

• bergamotka77 Re: Program mentoringowy Education USA 21.12.19, 21:05
              Program sie nazywa dokładnie tak jak mój tytuł wątku wygoogluj sobie lumeria.

--

• fragile_f Re: Program mentoringowy Education USA 21.12.19, 21:16
                  No ok, ale to skoro zgłosił się do tego programu i do niego dostał, to chyba tam Wam wszystko wyjaśnią smile Kiedyś też pisałaś, że mąż pracował na uczelni w USA, wystarczy że odezwie się do starych znajomych i podpyta jak to wygląda od drugiej strony.

BTW na stronie fb www.facebook.com/FulbrightPolska/ mozna znalezc osoby, które stypendium otrzymały, wystarczy się do nich odezwać.

--
                  Fragile
                  • bergamotka77 Re: Program mentoringowy Education USA 21.12.19, 23:26
                    W styczniu będzie wiedział więcej ale ja jestem ciekawa i chciałabym cos wiedziec już teraz. Mąż nie ma znajomych w Stanach z dziećmi w wieku studenckim - wszyscy sa młodsi od naszego dziubdziusia albo mniej zdolni wink Poza tym oni tam mieszkają od lat i sa zwykle obywatelami USA wiec to co innego.

--

• fragile_f Re: Program mentoringowy Education USA 21.12.19, 23:34
                      No to poszłabym w stronę skontaktowania się z osobami z poprzednich roczników, ale to syn lepiej żeby zrobił sam wink Ja wiem tyle, ile napisałam wyżej - Fullbright pomoże finansowo na pewno, ale raczej trzeba się szykować na wielomiesięczne przygotowywanie papierów, plus będzie to kropla w morzu potrzeb tak naprawdę.

--
                      Fragile
        • bergamotka77 Re: Program mentoringowy Education USA 21.12.19, 21:12
          al_sahra napisał(a):

> lumeria napisała:
          >
          > > Jedną z kwalifikacji na Fulbright Scholarship to obywatelstwo amerykański
          > e, o i
          > > le się nie mylę.
          >
          > W ramach Fulbrighta są różne programy, także dla studentów z zagranicy.

to prawda.

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka