Dodaj do ulubionych

Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny

22.12.19, 00:41
wiadomosci.wp.pl/berlin-ewakuowano-jarmark-bozonarodzeniowy-6459251389556353a
Dobrze, że Polska nie daje sobie wmówić że pod postacią "bombowych" przychodzi Pan Jezus. Ja jestem oczywiście za pomocą... w skutecznej ochronie granic i cofaniu nieproszonych gości do wybrzeża północnej Afryki.
Obserwuj wątek
    • ultimate.strike Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 00:54
      Czyli ten caly Pan Jezus nie potrafi rozroić ewentualnej bomby? A może chce żeby bomby wybuchały, w końcu nic tak nie wspiera wiary jak męczennicy? Zauważ, że feministki, żeby uzasadnić swój fanatyzm stworzyły całą, kompletną, fałszywą martyrologię odnośnie spódnicy.

--
      Kiltowa Rewolucja! Kilt sobie kup bo to już
      • asia-loi Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 12:51
        ultimate.strike napisał:

Zauważ, że feministki, żeby uzasadnić swój fanatyzm stworzyły całą, kompletną, fałszywą martyrologię odnośnie spódnicy.

>
        A w wątku obok pisałeś, że spodnie bardzo szkodzą facetom. To może załóżcie spódnice i będziecie płodzić zdrowe dzieci. Ja jako kobieta chodząca w spodniach, nie mam nic przeciwko, aby faceci chodzi w spódnicach czy sukienkach. Zresztą księża i zakonnicy chodzą w sukniach. Noszą sukienki i płodzą dzieci wbrew zakazowi. big_grin

--
        Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
        Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
        • ultimate.strike Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 13:58
          A w wątku obok pisałeś, że spodnie bardzo szkodzą facetom.

I nawet podlinkowałem źródło potwierdzające tą informację.

To może załóżcie spódnice i będziecie płodzić zdrowe dzieci.

Widisz jakie to proste? Ja tak zrobiłem 12 lat temu. Inni nie, nadalnie wiedzą, że warto taak zrobić. Publikacja z RBM ma juz 4 lata, zresztą wczeeśniej były już przesłanki że cos jest na rzeczy i instytucje odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo, zdrowie ubliczne nie robią w tej sprawie nic, a feministki, sztyliści i inni podobni mędrcy robią co w icch mocy, by żaden mężczyzna nawet nie pomyślał żeby ze spodni zrezygnować. A szpitale sie zapełniają, nie nadążamy z budową nowych.

Zresztą księża i zakonnicy chodzą w sukniach. Noszą sukienki i płodzą dzieci wbrew zakazowi.

Ale to wewnętrzny problem firmy ubezpieczeniowej KośKat. Firma zabroniła swoim proacownikom miec dzieci (co jest sprzeczne z prawem państw, w których ta firma działa) po to, żeby nie mieć problemu z dziedziczeniem swoich przedstawicielstw, gdyż srawy własnościowe w obrębie korporacji nie są sciśle określone.

--
          • asia-loi Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 14:15
            ultimate.strike napisał:
            >

> Widisz jakie to proste? Ja tak zrobiłem 12 lat temu. Inni nie, ...

shock shock
            Chcesz powiedzieć, że jesteś facetem i nie nosisz spodni? A gdzie takie cuda, bo chyba nie w Polsce?
            I w co, w takim razie się ubierasz?

Firma zabroniła swoim proacownikom miec dzieci (co jest sprzeczne z prawem państw, w których ta firma
            > działa) po to, żeby nie mieć problemu z dziedziczeniem swoich przedstawicielst ...

Oczywiście, wszyscy wiemy, że Kk wprowadził celibat tylko z tego powodu, żeby majątek Kk się nie "rozlazł" na żony i dzieci księży.
            I żeby wierni bezkrytycznie utrzymywali cały Kk. Bo gdyby wierni mieli jeszcze oficjalnie utrzymywać żony i dzieci księży, to już by tego tak bezkrytycznie nie robili. A tak to nie wszyscy wiedzą, to bez żadnego "ale" - księży utrzymują i ich dzieci z nieprawego łoża.

--
            • ultimate.strike Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 14:24
              Chcesz powiedzieć, że jesteś facetem i nie nosisz spodni?

Tak, do tego zupełnie normalnie funkcjonuje w społeczeństwie. Miałem troche problemow w pracy z tego powodu ale mój ostatni pracodawca problemów nie robił, a potem poszedłem na swoje. Niemniej działam publicznie po to, żeby żaden facet nie miał już z takiego powodu problemów.

A gdzie takie cuda, bo chyba nie w Polsce?

Sląsk cały czas w Polsce jest, nawet autonomii nam nie dali.

I w co, w takim razie się ubierasz?

W kilty, wg. szkockiego wzoru.

Oczywiście, wszyscy wiemy, że Kk wprowadził celibat tylko z tego powodu, żeby majątek Kk się nie "rozlazł" na żony i dzieci księży.
              I żeby wierni bezkrytycznie utrzymywali cały Kk. Bo gdyby wierni mieli jeszcze oficjalnie utrzymywać żony i dzieci księży, to już by tego tak bezkrytycznie nie robili. A tak to nie wszyscy wiedzą, to bez żadnego "ale" - księży utrzymują i ich dzieci z nieprawego łoża
              .

Rozwiązanie takie jest sprzeczne z prawami państwowymi i długo pewnie już nie wytrzyma. Prawa człowieka zaczynają być ważne od czasu do czasu.

--
              • asia-loi Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 14:44
                ultimate.strike napisał:

>
                > Rozwiązanie takie jest sprzeczne z prawami państwowymi i długo pewnie już nie wytrzyma.

To rozwiązanie funkcjonuje bardzo dobrze już setki lat. Celibat został chyba wprowadzony dopiero w XII wieku. Za czasów Jezusa go nie było. Ma się całkiem dobrze i na razie nic nie wskazuje na to, aby lud zaprzestał utrzymywania księży ich kochanek i ich nieślubnych dzieci. Państwo polskie też łoży kupę kasy na to z naszych podatków, bo Kk podatków nie płaci.

--
                • ultimate.strike Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 14:50
                  Zworóciłaś uwagę na ciekawe aspekty. Otóż firma KośKat zmusza swoich pracowników, by nie mieli dzieci, obowiązuje tam też zakaz zatrudniania kobiet na stanowiskach kierowniczych. Wiele innych firm zakazuje mężczyznom nosić kilty, częśc wręcz zakazuje spódnic kobietom. Oba rozwiązania oczywiście mają się dobrze, od lat i nikomu nie przyjdzie do glowy żeby ten stan rzeczy kwestionować. Rzecz w tym, że rozwiązania te są sprzeczne z prawami człowieka! Są też sprzeczne z prawodawstwem państwo, np. polską Konstytucją. Wszelkie orzecznictwo TK w tym zakresie jest więc podyktowane przyczynami religijnymi (katolicyzm i feminizm), to szariat! Tak, mamy w Polsce szariat, religianci wymuszają niestosowanie się do polskiego prawa zastępując Konstytucję swoimi dogmatami.
                  Swego czasu pisałem na bloxie o niezgodności z Konstytucją katechezy w szkołach, teraz zwróciłaś uwage na kolejne aspekty deptania praw człowieka przez dogmatyków.

--
      • kryzys_wieku_sredniego Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 17:57
        Gdyby nie feministki to nadal były byśmy niewolnicami. Jeszcze 200-150 lat temu kobieta była dla facetów towarem miałyśmy wybór być dziwką, zakonnicą albo kura domową i zachowywać się stosownie do roli.
        Czyli dawać dupy, modlić się albo rodzić dzieci - stosownie do obranej roli i tyle, nic więcej, a każda która robiła coś więcej to była postrzegana jako kobieta nowoczwsna, feministka czy też wywrotowiec.
        Ja rozumiem, że facetom się dupa pali bo utratę kontroli ciężko przeżywają ale odp... się od kobiet.
        • asia.sthm Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 18:55
          > Ja rozumiem, że facetom się dupa pali bo utratę kontroli ciężko przeżywają ale odp... się od kobiet.

Dobrze napisane.

Niektorzy glupieja ze strachu i brzytwy chwytaja - woz albo przewoz, bez wierzgania nie oddadza przywilejow.

--
          Z pana Otello jak z gazety firanki!.. Można, ale biedą jedzie!
        • ultimate.strike Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 01:27
          Gdyby nie feministki to nadal były byśmy niewolnicami.

Nie wiemy co by było jakby nie feministki. I się nie dowiemy.

Jeszcze 200-150 lat temu kobieta była dla facetów towarem miałyśmy wybór być dziwką, zakonnicą albo kura domową i zachowywać się stosownie do roli.

W wielu stanach USA nadal tak jest, i to pomimo faktu, że tam właśnie ruch feministyczny jest najsilniejszy.

Ja rozumiem, że facetom się dupa pali bo utratę kontroli ciężko przeżywają ale odp... się od kobiet.

Ja się ie czepiam kobiet tylko konkretnie feministek i feministów, ludzi wierzących w feministyczne dogmaty i na próby podważenia tychże reagujących fanatycznym, histerycznym potokiem hejtu.

Wiesz, że w Polsce kobiety prawa wyborcze uzyskały o wiele wcześniej niż w USA pomimo faktu, że w USA ruch feministyczny był o wiele silniejszy niż w Polsce?

--
          • iwles Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 08:38
            ultimate.strike napisał:

>
            > Jeszcze 200-150 lat temu kobieta była dla facetów towarem miałyśmy wybór być dz
            > iwką, zakonnicą albo kura domową i zachowywać się stosownie do roli.

>

> W wielu stanach USA nadal tak jest, i to pomimo faktu, że tam właśnie ruch femi
            > nistyczny jest najsilniejszy.
            >

Konkretnie w ktorych stanach jest takie prawo?

• sofia_87 Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 12:24
              Jak najbardziej powinien, chrześcijanie są najbardziej przesladowana grupa w krajach arabskich, a papiez walczy o prawa muzułmanów i zabiega o przyjmowanie ich do Europy.
              Trudno powiedzieć czy to bezmyslnosc czy chęć spowodowania sytuacji, w której Europejczycy w Europie będą umierac za wiarę.
              Papież jest w wieku 80+ bezdzietnym. Ja jestem mlodsza o 50 lat, mam dzieci, więc zależy mi na tym aby w Europie za te 50 lat nie było rownie koszmarnie i niebezpieczne jak w Afryce
              • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 13:56
                sofia_87 napisał(a):

> Trudno powiedzieć czy to bezmyslnosc czy chęć spowodowania sytuacji, w której E
                > uropejczycy w Europie będą umierac za wiarę.

Ch... wie co tu się dzieje. Po pierwsze nie wiadomo czy Watykan jest jeszcze w ogóle jakoś niezależny i podejmuje suwerenne decyzje. Niemniej obrona muzułmanów jest jakoś tam zgodna z etyką chrześcijańską, w której zła nie można zwalczać innym złem, czyli obrony chrześcijan nie można uzyskiwać krzywdą innych, zakładając, że zapobieganie migracji jest jakąś krzywdą. Czyli jak chrześcijanie mają wymrzeć lub zginąć w wybuchach no to trudno, nie można temu zapobiec poprzez zawracanie pontonów itp. (podobnie - jak matka ma umrzeć z powodu ciąży no to trudno - nie można temu zapobiec zabijając płód).
                Równie dobrze może być też to jakiś element polityki, a nie kierowanie się etyką chrześcijańską.
                • asia-loi Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 14:22
                  dramatika napisał(a):

... jest jakoś tam zgodna z etyką chrześcijańską, w której zła nie można zwalczać
                  > innym złem, ...

big_grin big_grin big_grin

A to paradne. Sam katolik drugiego katolika utopiłby w łyżce wody, gdyby tylko przyniosło mu to jakąkolwiek korzyść, a potem z miną niewiniątka z rękami złożonymi do Boga, przystąpiłby do komunii w kościele.

--
                  • sumire Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 15:02
                    asia-loi napisała:

> a potem z miną niewiniątka z rękami złożo
                    > nymi do Boga, przystąpiłby do komunii w kościele.
                    >

Pojutrze będą łamać się opłatkiem i stawiać dodatkowe nakrycie dla wędrowców. Jak skończą, wrócą do plucia.
                    • asia-loi Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 15:12
                      [i]sumire napisała:

>
                      > Pojutrze będą łamać się opłatkiem i stawiać dodatkowe nakrycie dla wędrowców. Jak skończą, wrócą do plucia.

Dokładnie.

--
                        • asia-loi Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 15:18
                          sumire napisała:

> A pewnie, że lepsze. Można o sobie przez chwilę pomyśleć, że jest się dobrym człowiekiem, bo się pusty talerz postawiło. Tylko oby nikt nie przyszedł.

big_grin big_grin big_grin

--
                        • sofia_87 Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 15:24
                          Rodzina tego polskiego kierowcy tira zamordowanego dwa lata temu podczas zamachu na jarmark świąteczny w Berlinie z pewnością chciałaby żeby to on przyszedl, ich mąż i ojciec.
                          Nie przyjdzie przez bezmyslnosc pikajacych serduszek.
                          Pewnie tez mają w glebokim powazaniu to czy ktoś taki jak ty uważa ich za dobrych ludzi czy nie
                          • asia-loi Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 15:33
                            sofia_87 napisał(a):

> Nie przyjdzie przez bezmyslnosc pikajacych serduszek.

Ja akurat nie zaliczam się do pikających serduszek, bo ja od początku byłam i jestem przeciwko tym muzułmańskim pseudo uchodźcom.
                            Dałam temu wyraz w wielu moich postach na tym forum.
                            Ale mnie nie obowiązują już nakazy i zakazy Kk, bo ja już nie praktykuję. Natomiast wszyscy praktykujący katolicy powinni się stosować do nakazów swojego Boga i tego co z ich wiary wynika. I wytykam to że się nie stosują, jak też piszę jak ma się teoria do praktyki w katolickiej wierze.

--
                            • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 15:44
                              asia-loi napisała:

> Natom
                              > iast wszyscy praktykujący katolicy powinni się stosować do nakazów swojego Boga
                              > i tego co z ich wiary wynika. I wytykam to że się nie stosują, jak też piszę j
                              > ak ma się teoria do praktyki w katolickiej wierze.

No ale co to ma do rzeczy, że obiektywnie istnieje coś takiego jak etyka chrześcijańska? To czy wierni się do niej stosują, czy nie, to zupełnie inny temat.
                              Ba, wszyscy w naszym kręgu kulturowym podlegamy etyce chrześcijańskiej - jest podstawą naszego prawa. I choćby ateista 5 razy dokonywał apostazji i codziennie wypluwał opłatek na znak protestu, to nie zmieni faktu, że nie wolno mu kraść i zabijać własnie dlatego, że tak powiedział kiedyś tam jakiś Bóg.
                              • morekac Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 15:55
                                >nie wolno mu kraść i zabijać własnie dlatego, że tak powiedział kiedyś tam jakiś Bóg.

Założę się jednakowoż, że kradzież czy zabójstwo nie były też mile widziana u całkiem pogańskich Polan, Celtów czy Germanów, jak również innych ludów starożytnych typu jacyś tam Grecy czy Rzymianie. Bez powoływania się na objawienia czy inne znaki ze strony bozi można po prostu było komuś za to przylutować. Wszystkie ludy mają bowiem jakieś prawo na okoliczność naruszenia czyjegoś mienia, prób zabójstwa czy przekraczania norm danej społeczności.

--
                                -------------------------------------------------------------
                                "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
                                • asia-loi Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 16:01
                                  morekac napisała:

... Bez powoływania się na objawienia czy inne znaki ze strony bozi można po prostu było komuś za to przylutować.

big_grin big_grin big_grin Brzuch mnie boli ze śmiechu.
                                  morekac, bardzo dobrze to napisałaś.

--
                                  • morekac Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 19:08
                                    Poza tym zaczątki poczucia niesprawiedliwego traktowania można zaobserwować u kapucynek. Makaki mają bardziej rozwiniętą moralność i empatię niż niektórzy ludzie.
                                    Do przyzwoitego postępowania i traktowania innych naprawdę nie trzeba tworzyć bóstw i wymyślać 10 przykazań - wystarczy być homo sapiens.

--
                                    "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
                                      • morekac Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 19:54
                                        dramatika napisał(a):

> morekac napisała:
                                        >
                                        >
                                        > > Do przyzwoitego postępowania i traktowania innych naprawdę nie trzeba tw
                                        > orzyć
                                        > > bóstw i wymyślać 10 przykazań - wystarczy być homo sapiens.
                                        >
                                        > Typowe lewicowe przekonanie o "wbudowanej" moralności wink
                                        >

Ty byś sobie poczytała o badaniach prymatologów nad naczelnymi, zaraz by ci to przekonanie o boskich elementach w człowieku przeszło.😀

--
                                        • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 20:16
                                          morekac napisała:

> Ty byś sobie poczytała o badaniach prymatologów nad naczelnymi, zaraz by ci to
                                          > przekonanie o boskich elementach w człowieku przeszło.😀

A gdzie ja niby piszę o boskich elementach w człowieku?
                                          Ech, nie chce mi się w to bawić. Tak, wiem, że uważasz, że wierzę w jakiegoś katolickiego Boga, albo że zasady religijne wymyślił Bóg - nudzi mnie to.
                                          • morekac Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 20:25
                                            > Tak, wiem, że uważasz, że wierzę w jakiegoś katolickiego Boga, albo że zasady religijne wymyślił Bóg - nudzi mnie to.

Czyli też uważasz, że bozię wymyślili ludzie, a przykazania zostały wymyślone przez i dla bliskowschodnich pasterzy kóz i wielbłądów, by za bardzo nie rozrabiali? Potem zostali oni uchodźcami, przepłynęli przez Morze Śródziemne do Grecji i Rzymu i przynieśli nową religię dla Europy?

--
                                            • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 21:31
                                              morekac napisała:

> Czyli też uważasz, że bozię wymyślili ludzie, a przykazania zostały wymyślone p
                                              > rzez i dla bliskowschodnich pasterzy kóz i wielbłądów, by za bardzo nie rozrabi
                                              > ali?

Nie wiem czy sobie zdajesz sprawe, ale to jest teoria spiskowa.
                                              Nie było żadnego spisku, żeby wziąć za mordy jakichś pasterzy - po prostu ustalono (wtedy lub przejęto wcześniejsze ustalenia), że danego mięsa żreć nie należy, bo się akurat szybciej psuje, że zabijać swoich nie należy, bo w kupie siła, że abortować płodów nie należy, im nas więcej, tym lepiej i tak dalej. Religia to jest po prostu prawo, tylko bardzo stare. W Biblii przyjęlo formę fabularyzowanych opowieści, żeby łatwiej wchodziło. Bozi nie wymyślili ludzie w celach spiskowych - w człowieku od zawsze istniała potrzeba transcendencji wynikająca z chęci uzyskania odpowiedzi na pytania egzystencjalne, dlatego naturalne było, że kwestie transcendentalne łączyło się z prawem. Ergo wyrażenie "tak należy robić" znaczyło tyle samo co "Bóg tak kazał robić", ale nie dlatego, żeby trzymać ludzi za pysk, tylko ludzie naprawdę wierzyli i nadal wierzą w jakiś ogólny, zamierzony cel istnienia czegokolwiek oraz pierwotną przyczynowość i to nazywają Bogiem.
                                      • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 22:47
                                        "Typowe lewicowe przekonanie o "wbudowanej" moralności"
                                        Przykro mi bardzo, ale wbudowana moralność jest faktem. Moralność powstała na drodze ewolucji. Zwierzęta stadne i człowiek, który tez jest istota stadną, mają wbudowany system wartości, który pozwala na rozmnażanie i życie w grupie... Z teorii gier wynika, ze najbardziej stabilna strategia ewolucyjna, to "wet za dwa wety". czyli możliwy jest powrót do współpracy, mimo jednego "wykiwania" - chrześcijańskie przebaczenie? (Ewolucja zaufania: ncase.me/trust/, copykitten to wet za dwa wety.)
                                        Dylemat więźnia, wagonika, itd, jest rozwiązywany bardzo podobnie na całym świecie. Małpy maja poczucie sprawiedliwości i się buntuję, kiedy są oszukiwane.

--
                                        "Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo ja jestem największym skurkowańcem w tej dolinie."
                                        Psalm 23
                                        • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 22:47
                                          *ncase.me/trust/

--
                                          "po Polsce krąży groźna amerykańska choroba...zwana polityczną poprawnością. Choroba ta atakuje mózg, powodując całkowitą ...utratę zdrowego rozsądku, zdolności do racjonalnego myślenia i - co może najsmutniejsze - poczucia humoru." A. Kołakowska
                                        • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 22:54
                                          1matka-polka napisała:

> Dylemat więźnia, wagonika, itd, jest rozwiązywany bardzo podobnie na całym świ
                                          > ecie. Małpy maja poczucie sprawiedliwości i się buntuję, kiedy są oszukiwane.

Owszem, ale to są zachowania społeczne wyuczone, a nie takie, z którymi się człowiek rodzi. Gdyby mały szympans nie obserwował zachowań matki i stada oraz nie był karany za niechęć do teorii gier, to po prostu radziłby sobie kradnąc żarcie, bo to najefektywniejszy sposób na przetrwanie, przynajmniej do momentu, gdy się nie napotka na silniejszego/sprytniejszego od siebie. Zresztą u bardziej prymitywnych zwierząt/samotników tak to własnie wygląda.
                                          • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 23:03
                                            "Owszem, ale to są zachowania społeczne wyuczone, a nie takie, z którymi się człowiek rodzi."
                                            No właśnie się rodzi, te schematy postępowania są zapisane w genach. Skąd się bierze psychopatia, przecież to pasożytowanie na copykittenach i innych always forgive. Ktoś się uczy psychopatii?
                                            Moja córka w wieku 4 lat rozegrała parę społecznych sytuacji tak samo jak zwykła to robić moja matka, z którą moja córka prawie nie miała kontaktu. Ktoś ją tego nauczył? Nie.

--
                                            Religia powstała, gdy pierwszy oszust spotkał pierwszego głupca.
                                            Wolter
                                            • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 23:36
                                              1matka-polka napisała:

> "Owszem, ale to są zachowania społeczne wyuczone, a nie takie, z którymi się cz
                                              > łowiek rodzi."
                                              > No właśnie się rodzi, te schematy postępowania są zapisane w genach. Skąd się b
                                              > ierze psychopatia, przecież to pasożytowanie na copykittenach i innych always
                                              > forgive. Ktoś się uczy psychopatii?
                                              > Moja córka w wieku 4 lat rozegrała parę społecznych sytuacji tak samo jak zwykł
                                              > a to robić moja matka, z którą moja córka prawie nie miała kontaktu. Ktoś ją te
                                              > go nauczył? Nie.
                                              >

Co do psychopatów to można to wytłumaczyć tak, ze nie są zdolni wykształcić empatii. Wykształcić. Oczywiscie są potrzebni - jako kaci itp.
                                              Nie twierdze, ze wszystkiego musimy się nauczyć - pewne zachowania, te związane z biologicznym przetrwaniem i powielaniem genów na podstawowym poziomie oczywiście są zapisane w genach. Niemniej to, co czyni nas ludźmi musimy wykształcić, nauczyć się tego. Weż pod uwagę, że noworodek, który ma zapewnione wszystko - jedzenie, wygodę, najpewniej umrze w przeciągu roku, jeśli nie będzie miał stałego kontaktu z jedną osobą (były niestety robione takie badania, chyba w sierocińcach kilkadziesiąt lat temu). Po prostu jako ludzie potrzebujemy już od urodzenia drugiego człowieka, aby nas uczył (jedzenie, higiena, nie wystarczą), inaczej matka natura uznaje, że nasze życie i tak spisane jest na straty - mimo tego, że na podstawowym poziomie wszystko jest zapewnione.
                                              • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 23:58
                                                "Co do psychopatów to można to wytłumaczyć tak, ze nie są zdolni wykształcić empatii. Wykształcić. Oczywiscie są potrzebni - jako kaci itp."
                                                Po co im ta empatia, skoro zyją jak pączki w maśle, w społeczeństwie, w którym ciągle znajdują frajerów, którzy wybaczają po raz kolejny. Bycie psychopatą się opłaca, dopóki nie zostanie przekroczona masa krytyczna, społeczeństwo nie może się składać z samych alwayscheaterów ale jest dla nich wystarczająco miejsca. Czyli parę różnych strategii postępowania okazuje się na tyle stabilnych, że trwają sobie w jakiejś tam równowadze przez tysiące lat...Czyli, są różne sposoby na życie wink

--
                                                "po Polsce krąży groźna amerykańska choroba...zwana polityczną poprawnością. Choroba ta atakuje mózg, powodując całkowitą ...utratę zdrowego rozsądku, zdolności do racjonalnego myślenia i - co może najsmutniejsze - poczucia humoru." A. Kołakowska
                                                  • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 00:50
                                                    1matka-polka napisała:

> I, skoro nikt nie uczy psychopatii, to tak samo nikt nie uczy wybaczania, nieos
                                                    > zukiwania, altruizmu, współpracy....

Myślę, że to bardziej skomplikowane wink
                                                    Są oczywiście uwarunkowania biologiczne, z którymi się rodzimy i nie twierdzę, ze tabula rasa i z dziewczynki możemy zrobić chłopczyka. Nawet temperament jest zapisany w genach. Niemniej moralność i człowieczeństwo to już zupełnie inna para kaloszy. Po prostu u ludzi natura (czy tam stwórca) przerzuciła sporą cześć roboty na środowisko.
                                                    Całkiem możliwe, że psychopatą człowiek się staje, a nie że nie jest zdolny do wykształcenia empatii. Traumy w dzieciństwie potrafią okaleczyć psychicznie na całe życie. Mamy jednostkę chorobową RAD, skrzywdzone dzieci zachowują się jak psychopaci.
                                                  • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 09:54
                                                    "Całkiem możliwe, że psychopatą człowiek się staje, a nie że nie jest zdolny do wykształcenia empatii. Traumy w dzieciństwie potrafią okaleczyć psychicznie na całe życie. Mamy jednostkę chorobową RAD, skrzywdzone dzieci zachowują się jak psychopaci."
                                                    Raczej nie staje sie, stąd rozróżnienie na psychopatow i socjopatow. Podejrzewam, że urodzony psychopata nawet nie zachoruje na RAD, bo mu to całe przywiązanie niepotrzebne. 😉

--
                                                    „porzuciwszy tradycyjne formy religijności i duchowości... zyskaliśmy jakąś gigantyczną lukę, która zasysa wszystkie śmieci, które znajdują się w polu naszego widzenia” D. Masłowska
                                      • morekac Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 20:21
                                        Zależy jak rozumieć zatrzymanie się w rozwoju ewolucyjnym. Po prostu bardzo wiele zachowań, które człowiek zwykł definiować jako właściwe tylko dla ludzi, można zaobserwować u innych zwierząt.

--
                                • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 19:29
                                  morekac napisała:

> Założę się jednakowoż, że kradzież czy zabójstwo nie były też mile widziana u c
                                  > ałkiem pogańskich Polan, Celtów czy Germanów, jak również innych ludów starożyt
                                  > nych typu jacyś tam Grecy czy Rzymianie.

Oczywiście, ze tak, bo to akurat uniwersalne zasady, na które ludzkość wpadała niezaleznie (czy tam ich bogowie) od czasu i miejsca. No ale akurat my te zasady mamy od Boga żydowsko-chrześcijańskiego. I co więcej, mamy parę innych zasad od tego Boga, które inne ludy nie miały/nie mają, a stosują się do nich także "nasi" ateiści (np potępienie zdrady w związku, potępienie kłamstwa - u muzułmanów np to trochę inaczej wygląda)
                                  • morekac Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 19:48
                                    >cryingnp potępienie zdrady w związku, potępienie kłamstwa - u muzułmanów np to trochę inaczej wygląda)

Wiadomo ci, że muzułmanie mają ten sam dekalog co i chrześcijanie?
                                    No i jeszcze nie tak dawno pan mąż mógł sobie zdradzać bez żadnych konsekwencji - wszystko zależy od przekonań tych, którzy interpretują te czy inne zapisy. Takie życie.
                                    Nie mieszaj do wszystkiego bozi. Zasady współżycia społecznego wymagają pewnych zasad niekoniecznie popartych religijnie, inaczej będzie za dużo konfliktów i nikomu się to nie opłaci. To jest przyczyna powstawania wszelkich praw i przepisów.

--
                                    • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 20:12
                                      morekac napisała:

> Wiadomo ci, że muzułmanie mają ten sam dekalog co i chrześcijanie?

Pośrednio mają, niemniej dekalog nie wyczerpuje pojęcia etyki danej religii. Np. kłamstwo jest u muzułmanów dopuszczalne w pewnych sytuacjach, u chrześcijan niedopuszczalne bez wyjątków. Co stanowi istotną różnicę mimo podobnych zasad ogólnych wink

> Nie mieszaj do wszystkiego bozi. Zasady współżycia społecznego wymagają pewnych
                                      > zasad niekoniecznie popartych religijnie, inaczej będzie za dużo konfliktów i
                                      > nikomu się to nie opłaci. To jest przyczyna powstawania wszelkich praw i przep
                                      > isów.

No ale zasady religijne właśnie wynikają z tego, że "będzie za dużo konfliktów i nikomu się to nie opłaci". Religia to jest nic więcej jak bardzo stare prawo, kształtowane od tysięcy lat.
                                      • olena.s Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 22:04
                                        Bzdura jak zwykle.
                                        Ja tam katolicyzmu specjalnie nie cenię, ale nie do tego stopnia, żeby wierzyć, iż kiedy katolik widzi poobijaną dziewczynę uciekającą ulicą, a za dwie minuty zgraja napastników pyta, czy wiała w lewo, czy w prawo, to katolik za słuszne uważa udzielenie prawdziwej odpowiedzi, że ofiara prysnęła w bramę.

Zresztą, co tam ja 11. rozdział Listu do Hebrajczyków (św. Paweł) wspomina Rachab jako jedną z wielkich bohaterek wiary.

• asia-loi Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 15:57
                                dramatika napisał(a):

>
                                To czy wierni się do niej stosują, czy nie, to zupełnie inny temat.

Każdy praktykujący jakąś religię powinien stosować się do religii jaką wyznaje i praktykuje.
                                Jak nie pasuje to może sobie wybrać inna religię lub zostać ateistą.

> Ba, wszyscy w naszym kręgu kulturowym podlegamy etyce chrześcijańskiej

Przede wszystkim podlegamy prawu świeckiemu, a prawo religijne kościoła katolickiego nie jest prawem obowiązującym każdego obywatela w Polsce. Może dotyczyć tylko i wyłącznie katolików, ale dopiero po prawie świeckim.

jest podstawą naszego prawa.

Podstawą naszego prawa jest prawo świeckie czyli Konstytucja, kodeksy karne, cywilne, pracy, itd.
                                Kk swoje rządy może wprowadzać tylko u siebie, czyli w Watykanie.

--
                                • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 19:33
                                  asia-loi napisała:

> Podstawą naszego prawa jest prawo świeckie

Prawo świeckie musi być oparte na jakiejś etyce. Skąd niby wiedzielibyśmy, że kradzież należy penalizować? Równie dobrze moglibyśmy ustalić, że kradzież i zabójstwo jest OK i tak jak u Pratcheta zrobić gildię złodziei i skrytobójców ;P A jednak nie, penalizujemy je. Ciekawe dlaczego tongue_out
                                  • asia-loi Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 19:51
                                    dramatika napisał(a):
                                    >
                                    > Prawo świeckie musi być oparte na jakiejś etyce.

Ale etykę kiedyś wymyślili ludzie, nie żaden bóg.

Skąd niby wiedzielibyśmy, że kradzież należy penalizować? Równie dobrze moglibyśmy ustalić, że kradzież i zabójstwo jest OK...

Bo tak ludzie wymyślili. Kiedyś zabicie niewolnika też było ok.

-------------
                                  • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 22:59
                                    "Równie dobrze moglibyśmy ustalić, że kradzież i zabójstwo jest OK i tak jak u Pratcheta zrobić gildię złodziei i skrytobójców ;P A jednak nie, penalizujemy je. Ciekawe dlaczego tongue_out"
                                    Swoich się nie zabija ani nie okrada, bo to się ewolucyjnie nie opłaca. Są programy komputerowe, które obliczają możliwe ścieżki ewolucji ludzkich zachowań. Jeden z nich ci zalinkowałam. Niestabilna grupa w której nie znasz dnia ani godziny, to nie jest dobre środowisko do rozprzestrzeniania genów.

--
                                    • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 23:16
                                      1matka-polka napisała:

> Swoich się nie zabija ani nie okrada, bo to się ewolucyjnie nie opłaca.

Mnie nie musisz tłumaczyć wink
                                      Niemniej człowiek to istota trochę bardziej skomplikowana niż szympans i nie wystarczą jej pohukiwania do komunikacji i przekazywania zdobytej wiedzy, zwłaszcza że ta wiedza wybiega poza "słuchaj silniejszych". Zatem potrzebne jest coś, co utrwali zdobytą wiedzę na trochę dłuzej niż 2 pokolenia na przód - musi być trwalsze niż tabliczki gliniane, pismo, musi być to po prostu język uniwersalny zdolny przetrwać tysiąclecia. Religia jest takim językiem, jako nośnik uniwersalnych zasad rządzących życiem społecznym.
                                      Spójrz na komunizm - ludzie mają zaskakująco słabą pamięć. Słowo pisane nie wystarczy, świadectwa ludzi nie wystarczą, ludzie wciąż popełniają te same błędy i to w krótkich odstępach czasu. Dlatego po prostu potrzebujemy czegoś uniwersalnego, co nosi w sobie ostateczny autorytet. Mogę się założyć, że wcześniej jako ludzkość przeżyliśmy wiele takich komunizmów i jest to zapisane w którymś wersie biblii czy innej świętej księgi w formie przypowieści/mitu i opisane jako grzech etc. Coś na zasadzie - wierz nam, przeżyliśmy to 500 razy i naprawdę, naprawdę sprawdziliśmy, że to nie działa/jest złe/nie przynosi korzyści i dlatego znajduje się w tej cholernej księdze.
                                      • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 23:51
                                        "Niemniej człowiek to istota trochę bardziej skomplikowana niż szympans i nie wystarczą jej pohukiwania do komunikacji i przekazywania zdobytej wiedzy, zwłaszcza że ta wiedza wybiega poza "słuchaj silniejszych". Zatem potrzebne jest coś, co utrwali zdobytą wiedzę na trochę dłuzej niż 2 pokolenia na przód"
                                        DNA?

"Religia jest takim językiem, jako nośnik uniwersalnych zasad rządzących życiem społecznym."
                                        Religia to tylko narzędzie, które samo podlega ewolucji. Religie, które nie mają nośnych idei i nie służą przetrwaniu swoich wyznawców zanikają, bo ich wyznawcy wymierają. Pozostają te, które pomagają w zdobyciu ewolucyjnej przewagi danej grupy.
                                        Obserwowałaś kiedyś, w co się bawią 5/6 letnie dzieci? Zabawa w przyjmowanie i wykluczanie z grupy, szukanie punktów wspólnych i różnic, z tobą się nie bawimy, bo jesteś inny. Uważasz, że to typowe dla dzieci w tym wieku zachowanie jest wyuczone?

--
                                        Łatwiej jest oszukać ludzi, niż przekonać ich, że zostali oszukani.
                                        Mark Twain
                                        • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 00:15
                                          1matka-polka napisała:

> Religia to tylko narzędzie, które samo podlega ewolucji.

Jasne, ze podlega ewolucji. Przypowieści biblijne były modyfikowane, sama religia zmienia swoje dogmaty, bo po prostu ludzkość nabiera nowych doświadczeń.

> Zabawa w przyjmowanie i
                                          > wykluczanie z grupy, szukanie punktów wspólnych i różnic, z tobą się nie bawimy
                                          > , bo jesteś inny. Uważasz, że to typowe dla dzieci w tym wieku zachowanie jest
                                          > wyuczone?

Część zachowań jest wyuczonych, a część jest uwarunkowana genetycznie - zależnie za co odpowiadają. Te wybiegające poza pierwotne instynkty są wyuczone. Przebieg granicy nie jest istotny, ważne, że jest.
                                          Te zachowania dzieci, o których piszesz przecież świadczą właśnie o tym, że ludzie nie rodzą się moralni. Na początku kierują się podstawowymi odruchami związanymi z biologicznym przetrwaniem i obroną. Zauważ, że małe dzieci bywają okrutne i często odbierane są jako własnie pozbawione empatii. Z tobą nie będę się bawił, bo jesteś brzydki, inny, jakiś tam (czyli mozesz mnie skrzywdzic). To nie jest ludzkie, moralne, niemniej biologicznie uzasadnione. Takie zachowania przejawiają nawet starsze dzieci. Dorośli też, ale po prostu to ukrywają.
                                          Często, choć nie zawsze, trzeba wręcz "oduczać" małe dzieci używania przemocy do załatwiania spraw.
                                          • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 09:49
                                            "Jasne, ze podlega ewolucji. Przypowieści biblijne były modyfikowane"
                                            Na świecie istnieje wiele różnych Religi, zastanów się dlaczego akurat te 3 zdobyły taki zasiegsuspicious potem ci napisze o jakie cechy są najwazniejsze do rozprzestrzeniania genów i najprawdopodobniej memow.

"Zauważ, że małe dzieci bywają okrutne i często odbierane są jako własnie pozbawione empatii. Z tobą nie będę się bawił, bo jesteś brzydki, inny, jakiś tam (czyli mozesz mnie skrzywdzic). To nie jest ludzkie, moralne, niemniej biologicznie uzasadnione. Takie zachowania przejawiają nawet starsze dzieci. Dorośli też, ale po prostu to ukrywają.
                                            Często, choć nie zawsze, trzeba wręcz "oduczać" małe dzieci używania przemocy do załatwiania spraw."
                                            Czy to wszystko nie jest robione na pokaz, bo tak się oplaca😁 a w rzeczywistości każdy myśli i robi swoje?

--
                                            "Tak długo trwało, zanim uświadomiliśmy sobie, że celem ludzkiego życia - niezależnie od tego, kto nim steruje - jest darzenie miłością tego, kogo akurat ma się pod ręką."
                                            Kurt Vonnegut
                                            • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 10:06
                                              "Memy ujmowane były przez Dawkinsa, Blackmore i innych autorów jako posiadające następujące cechy dobrego replikatora[11][12][13]:

- wierność kopiowania (reliability): im wierniejsza jest kopia, tym bardziej prawdopodobne, że po wielu aktach kopiowania przypominać będzie pierwotny wzorzec;
                                              - zmienność (mutability): poza wiernością kopiowania konieczna jest zachodząca niezbyt często zmienność (mutacje), aby mógł działać dobór wobec różnych wariantów replikatora;
                                              - płodność (fecundity): im więcej jest wytwarzanych replikatorów, tym większą mają przewagę nad innymi;
                                              - długowieczność, zróżnicowana przeżywalność (longevity): im dłużej trwa jakakolwiek forma replikatora, tym więcej może zostać wykonanych z niej kopii."
                                              Wikipedia, wybacz i podstaw sobie pod to cechy trzech największych religii.

--
                                              • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 10:19
                                                Uważam, że mamy w głowach gotowe matrycę, w które trafia określony przekaz. I dlatego tak wiele ludzi wyznaje jakąś religie, bo ta religia bardzo ulatwia rozmnażanie takim jak oni. Ci co nie wyznają religii nie rozprzestrzeniają się, bo religia ich wchłania albo zabija, tak było przynajmniej do tej pory. Czyli religia istnieje, bo jest skutecznym narzędziem ewolucyjnym. Istnieją równie skuteczne religie bez boga, np. Konfucjanizm.

--
                                                "W lokalnej dyskotece spotykasz szatana - co mówisz? Zareaguj spontanicznie na zadaną sytuację."
                                                Dorota Masłowska
                                                • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 10:28
                                                  1matka-polka napisała:

> Czyli religia istnieje, bo jest skutecznym narzędziem ewolucyjnym.

Jasne, że tak. Bez niej co któreś tam pokolenie musiałoby się uczyć na nowo tych samych rzeczy. Jest nas za dużo i jesteśmy zbyt skomplikowani, aby wystarczyło nam doświadczenie jednostkowego życia czy nawet pokolenia, aby wiedzieć jak przetrwać jako gatunek.
                                                  To, skad wiemy dlaczego musimy mieć religię nie ma większego znaczenia - to znaczy czy rzeczywiście istnieje jakiś bóg/bogowie, czy po prostu mamy tę potrzebę zapisaną/wykształconą w genach w wyniku działania machiny martwego wszechświata, który sobie istnieje bez celu i bez sensu.
                                                  • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 10:36
                                                    "czy po prostu mamy tę potrzebę zapisaną/wykształconą w genach w wyniku działania machiny martwego wszechświata, który sobie istnieje bez celu i bez sensu."

Jestem bardzo mocno zaprogramowania na tę wersję.😋

--
                                                  • morekac Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 10:59
                                                    1matka-polka napisała:

> "czy po prostu mamy tę potrzebę zapisaną/wykształconą w genach w wyniku działan
                                                    > ia machiny martwego wszechświata, który sobie istnieje bez celu i bez sensu."
                                                    >
                                                    > Jestem bardzo mocno zaprogramowania na tę wersję.😋
                                                    >

Jedna wersja jest streszczona tutaj:
                                                    www.polityka.pl/niezbednik/1540701,1,czym-sie-roznia-mozgi-wierzacych-od-mozgow-niedowiarkow.read
                                                    "Na razie amerykańskiemu uczonemu udało się, również dzięki badaniu bliźniąt jednojajowych, zidentyfikować gen noszący nazwę VMAT2, który wydaje się mieć wpływ na zainteresowanie światem nadprzyrodzonym. Skądinąd wiadomo, że VMAT2 jest zaangażowany w wydzielanie w mózgu neuroprzekaźników (serotoniny, dopaminy i noradrenaliny), czyli substancji chemicznych odpowiedzialnych za komunikację pomiędzy neuronami."

Kolejne tutaj:
                                                    www.polityka.pl/niezbednik/1528087,1,czy-istnieja-geny-wiary-w-boga.read
                                                    „Dobór naturalny wbudował w dziecięcy mózg skłonność do wierzenia w to, co mówią rodzice i starszyzna plemienna. Takie posłuszeństwo oparte na zaufaniu sprzyja przeżyciu. Od posłuszeństwa opartego na zaufaniu blisko jednak do bezwarunkowego podporządkowania, a skutkiem tego jest podatność na zarażenie umysłowym wirusem. (...) A, co wielce prawdopodobne, dziecko, gdy dorośnie i samo dorobi się potomka, przekaże mu (lub jej) to wszystko, co samo wie – i wiadomości pożyteczne, i bzdury – z tą samą zaraźliwą powagą i wiarą” – pisze Dawkins w „Bogu urojonym”.

Produkt uboczny. Z kolei Steven Pinker, znany neuropsycholog z Uniwersytetu Harvarda, uważa, że religia może być produktem ubocznym umysłu, tzn. takich jego funkcji, jak przypisywanie myśli i uczuć innym osobom. Człowiek potrafi wyciągać wnioski na temat stanu umysłów innych ludzi, nawet jeśli ich nie widzi. A stąd już tylko mały krok do przypisywania zdolności myślenia rzeczom, które nas otaczają. Ponadto, według Pinkera, istnieje w nas wrodzona skłonność do dostrzegania projektu – jeśli patrzymy np. na zegarek, to myślimy, że musiał go zaprojektować i wykonać jakiś konstruktor. Podobnie dzieje się, gdy obserwujemy otaczającą nas przyrodę – jesteśmy skłonni twierdzić, że stanowi ona dzieło jeszcze większego konstruktora."

Wiem, wiem, lewackie.

--
                                                  • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 11:20
                                                    Przecież to Pinker napisał w "Tabula rasa" o neomarksistowskim marszu przez uniwersytety.

--
                                                    "Tak długo trwało, zanim uświadomiliśmy sobie, że celem ludzkiego życia - niezależnie od tego, kto nim steruje - jest darzenie miłością tego, kogo akurat ma się pod ręką."
                                                    Kurt Vonnegut
                                                  • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 11:08
                                                    1matka-polka napisała:

> Jestem bardzo mocno zaprogramowania na tę wersję.😋

Tak przypuszczam tongue_out
                                                    Nie wiadomo oczywiście która opcja jest prawdziwa, niemniej to bez znaczenia dla uznania, że religia to nie jest jakies średniowieczne narzędzie ucisku stworzone przez wytrawnych spiskowców, tylko zwyczajnie część człowieczeństwa i to wybitnie użyteczna, przynajmniej dla przetrwania gatunku dłużej niż kilka pokoleń. Jestesmy po prostu jak jeden wielki organizm, coś jak ławica ryb, tyle że o dużym stopniu skomplikowania i dlatego musimy mieć narzędzie, które pozwoli nam przetrwać, ale które jednocześnie będzie mogło podlegać szybkim zmianom w razie wu. Jakbyśmy moralność (zasady teorii gier) mieli zapisaną w genach, to pozamiatane - nie moglibyśmy szybko reagować na jakąś zmianę warunków. Dlatego wdrukowany mamy tylko podstawowy bios, a reszta jest za każdym razem zapisywana i modyfikowana w razie potrzeby, choć wiemy, że te modyfikacje to jest ostateczność, skoro dana aplikacja działa i działała 1000 lat temu.
                                                    Wiemy na przykład, że człowiek jest zdolny do bardzo wielu złych rzeczy, nawet taki już z wdrukowaną moralnością - eksperymenty ze strażnikami i więźniami. Jakbyśmy mieli moralność w biosie, to choćby skały srały, pewnych rzeczy nie moglibyśmy zrobić wink
                                                  • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 11:26
                                                    "Jakbyśmy moralność (zasady teorii gier) mieli zapisaną w genach, to pozamiatane - nie moglibyśmy szybko reagować na jakąś zmianę warunków."
                                                    A cechy dobrego replikator są takie, że jest on jednocześnie wierny i zmienny...

--
                                                    Kurt Vonnegut
                                                  • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 11:33
                                                    1matka-polka napisała:

> A cechy dobrego replikator są takie, że jest on jednocześnie wierny i zmienny..

Nie chodzi o możliwość zmienności, ale czas potrzebny na reakcję. Jeśli teoria ewolucji jest prawdziwa (przypominam, że nie wiemy tego na 100% tongue_out) to określona mutacja potrzebuje w ch.. czasu, aby zadziałała na większą skalę wink A określoną etykę/moralność możemy zmodyfikować w jednej sekundzie w razie np. jakiejś globalnej katastrofy, dzięki czemu część przeżyje, mimo że to byłoby niemoralne (nie chce mi się teraz wymyślać przykładu).
                                                  • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 12:03
                                                    "A określoną etykę/moralność możemy zmodyfikować w jednej sekundzie w razie np. jakiejś globalnej katastrofy."
                                                    Moze taki przykład. Była katastrofa, została garstka ludzi z jakiegos plemienia, mężczyźni, kobiety dzieci, Idą przez pustynię w poszukiwaniu nowego miejsca do życia. Po paru dniach przychodzi głód a końca pustyni nie widac. Co zrobia? Kto będzie uciekał samotnie na raczej pewną smierc, kto współpracował, czyje geny przetrwają?

--
                                                    "Here is the solution to the American drug problem suggested... by the wife of our President: "Just say no"."
                                                    Kurt Vonnegut
                                                  • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 11:59
                                                    "religia... zwyczajnie część człowieczeństwa i to wybitnie użyteczna"

Szkoda tylko że istnieją różne religie i wszystkie walczą o panowanie.

" Jestesmy po prostu jak jeden wielki organizm, coś jak ławica ryb, tyle że o dużym stopniu skomplikowania i dlatego musimy mieć narzędzie, które pozwoli nam przetrwać, ale które jednocześnie będzie mogło podlegać szybkim zmianom w razie wu"

Ale raczej w obrębie jednej religii, czy idei, nie ze wszyscy ludzie na świecie. Bo religie pomagają się organizować w naprawdę wielkie grupy ale żadna religia nie objęła całej ludzkości. Chyba że konsumpcjonizm😁 Geny nie działają dla dobra jakiegoś gatunku tylko dla swojego dobra.
                                                    Człowiek ma wrodzone zdolnosci do złych i dobrych rzeczy. Nie zabija i nie okrada swoich, póki nie musi, bo to się w dużej skali po prostu nie opłaca, tak samo działa to u zwierząt i pomiędzy komórkami organizmu... Myślę, że ta zasada powstała i się zapisała gdzieś tam w genach, kiedy na Ziemi pojawiły się pierwsze organizmy wielokomorkowe...

--
                                                  • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 23:32
                                                    1matka-polka napisała:

> Człowiek ma wrodzone zdolnosci do złych i dobrych rzeczy. Nie zabija i nie okra
                                                    > da swoich, póki nie musi, bo to się w dużej skali po prostu nie opłaca

Ale o tym, czy się to opłaca czy nie, dowiaduje się dopiero po nabraniu doświadczenia. Czyli środowiskowo. Gdyby mu się opłacało zabijać swoich, to by to po prostu robił.
                                                    W genach mamy co najwyżej potencjał do stania się moralnymi, ale to zależy od czynników środowiskowych. Na przykład wiele dzieci nigdy nie nauczyłoby się chodzić bez pomocy innych (choćby obserwacji), mimo że mają genetycznie zapisany potencjał do tego, aby chodzić na nogach wink Człowiek nie nauczy się też mówić, mimo ze ma do tego wszelkie narzędzia, jeżeli ktoś go tego nie nauczy. Sa przypadki dzieci "wychowanych" przez zwierzęta - nie chodziły, nie mówiły, przejmowały zachowania zwierząt. O moralności zapomnij wink
                                                  • morekac Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 24.12.19, 00:52
                                                    Przyjmowały zachowaniai komunikację grupy, która zapewniła im bezpieczeństwo. I nawet nie zauważyłaś, że jakieś tam dzikie ps nie zeżarły takiego dzieciaka, tylko przyjęły do swego stada, chociaż tak było od nich odmienne.

--
                                                  • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 24.12.19, 09:15
                                                    "I nawet nie zauważyłaś, że jakieś tam dzikie ps nie zeżarły takiego dzieciaka, tylko przyjęły do swego stada"
                                                    Mimo że podobno nie miały moralności, prawda? Może zdefiniujmy te moralność?

--
                                                    "Here is the solution to the American drug problem suggested... by the wife of our President: "Just say no"."
                                                    Kurt Vonnegut
                                                  • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 24.12.19, 09:53
                                                    morekac napisała:

> I
                                                    > nawet nie zauważyłaś, że jakieś tam dzikie ps nie zeżarły takiego dzieciaka, t
                                                    > ylko przyjęły do swego stada, chociaż tak było od nich odmienne.

No ale o czym to ma niby świadczyć, o "moralności" zdziczałych psów? Po prostu uznały, że to szczenię. Są też przypadki wilków czy nawet leopardów (zakładając, że to nie fejki), ale tutaj też dziecko musiały uznać za swoje młode, bo to raczej oczywiste, że w innym przypadku by je pożarły. Nie było żadnej kalkulacji "nie zeżremy tego człowieka bo może nam się przydać" tongue_out
                                                  • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 24.12.19, 09:56
                                                    "Po prostu uznały, że to szczenię."
                                                    Jak to się stało?

"Nie było żadnej kalkulacji "nie zeżremy tego człowieka bo może nam się przydać" tongue_out"
                                                    Ludzie też nie kalkulują, tylko kierują się emocjami, dobry przykład - polityka😉

--
                                                    "Bardzo wiele rzeczy się dzieje, ale również zdumiewająco wiele rzeczy na świecie się nie dzieje."
                                                    Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną
                                                  • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 24.12.19, 10:37
                                                    1matka-polka napisała:

> "Po prostu uznały, że to szczenię."
                                                    > Jak to się stało?

Zwyczajnie nie ma innej możliwości.
                                                    Zdziczałe psy to insza inszość - moga pamietać ludzi, poza tym tutaj też działają geny, ponieważ psy towarzyszą ludziom od tysięcy lat i wykształciły już ewolucyjnie związek z człowiekiem (czyli są niejako "genetycznie oswojone", btw - koty mniej wink ), ale to nadal nie jest moralność.
                                                    U wilków sprawa jest oczywista - nie ma innej możliwości ponad tę, że uznały dziecko za szczenię. Wilki na ludzi nie polują, boją się ludzi uznając ich za silniejszych, ale w przypadku samotnego małego dziecka ta opcja odpada. Jeśli powiesz, że wili nie zeżarły dziecka, bo "czuły", że nie powinny, to ulegasz pewnej ideologii, która oprócz innych niefajnych rzeczy zwykła takze uczłowieczać zwierzęta wink

> Ludzie też nie kalkulują, tylko kierują się emocjami, dobry przykład - polityka
                                                    > 😉

Wiesz, ludzie nawet nie stosują się do kodeksów wykształconych przez setki pokoleń przez tysiące lat, bo wydaje im się, że nie muszą, bo moralność, etykę i człowieczeństwo mają w genach wink
                                                  • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 24.12.19, 10:43
                                                    "nie zeżarły dziecka, bo "czuły", że nie powinny"
                                                    Nie zeżarły, bo im coś się pokielbasilo we łbie, emocje poszły w stronę "młode" a olana została informacja "nie nasz gatunek", bo młode wszystkich ssaków wyglądają słodko, właśnie po to, żeby się nad nimi litowac i opiekować. Kotom nawet się zdarza opiekować małymi kaczkami, chociaż to już nawet inna gromada ale nadal małe kurczaki i kaczki wydają nam się słodkie, przypadek🤔?

--
                                                    "Bardzo wiele rzeczy się dzieje, ale również zdumiewająco wiele rzeczy na świecie się nie dzieje."
                                                    Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną
                                                  • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 24.12.19, 14:35
                                                    1matka-polka napisała:

> Kotom nawet
                                                    > się zdarza opiekować małymi kaczkami, chociaż to już nawet inna gromada ale na
                                                    > dal małe kurczaki i kaczki wydają nam się słodkie, przypadek🤔?

Nie, po prostu błąd natury. U zwierząt pewnie silniejszy jest bodziec "małe, bezbronne - czyli moje szczenię" od bodźca wzrokowego (czy w jaki tam sposób one rozpoznają własny gatunek). Czasami nawet mylą się co do płci osobnika, ale to pewnie wiesz. Błąd natury dlatego, że jednemu gatunkowi (zwierząt) nie opłaca się opiekować małymi innego gatunku wink, opłaca w sensie przetrwania własnych genów, ofc.

• 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 24.12.19, 10:49
                                                    "Wiesz, ludzie nawet nie stosują się do kodeksów wykształconych przez setki pokoleń przez tysiące lat, bo wydaje im się, że nie muszą, bo moralność, etykę i człowieczeństwo mają w genach"
                                                    Ciagle piszesz tak, jakby istniała tylko jedna religia🙄
                                                    A przecież islam, judaizm, czy chrześcijaństwo różnią się w wielu szczegółach. Natomiast kiedy muzulmaninowi, zydowi albo chrześcijaninowi zrobimy test wagonik, to odpowiedzą tak samo, przypadek?

--
                                                    W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?
                                                    Fryderyk Nietzsche
                                                  • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 24.12.19, 15:01
                                                    1matka-polka napisała:

> Ciagle piszesz tak, jakby istniała tylko jedna religia🙄
                                                    > A przecież islam, judaizm, czy chrześcijaństwo różnią się w wielu szczegółach.
                                                    > Natomiast kiedy muzulmaninowi, zydowi albo chrześcijaninowi zrobimy test wagoni
                                                    > k, to odpowiedzą tak samo, przypadek?

Nie, po prostu upraszczam, bo te szczegóły nie mają znaczenia dla tego, co tutaj piszę. To, że istnieje de facto kilka "kodeksów" nie jest istotne dla konstatacji, ze są one człowiekowi niezbędne do funkcjonowania dłużej niż 3 pokolenia, zeby przynajmniej wciąż nie popełniać tych samych błędów. Zresztą te główne religie są do siebie dość podobne w głównych założeniach, a np. islam to takie de facto chrześcijaństwo tylko sprzed jakichś 500 lat (o te kilkaset lat zresztą islam jest młodszy od chrześcijaństwa) i właśnie dlatego jest groźny dla chrześcijan/postchrześcijan, bo po prostu może naszą kulturę cofnąć w czasie.
                                                    A te główne religie są do siebie podobne, bo widocznie istnieje jedna uniwersalna zasada, dzięki której ludzie mają szansę przez klika tys. lat czy nawet dłuzej tworzyć cywilizację i się rozwijać. I tę jedną zasadę (czy też skondensowany zbiór zasad) ludzie nazywają bogiem, czyli ją uosabiają. Kiedyś w ogóle ludzie bogiem nazywali daną zasadę rządzącą światem, czyli uosabiali niejako zjawiska fizyczne.
                                                  • morekac Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 24.12.19, 16:12
                                                    >. To, że istnieje de facto kilka "kodeksów" nie jest istotne dla konstatacji, ze są one człowiekowi niezbędne do funkcjonowania dłużej niż 3 pokolenia

A historii to się nie uczymy jak mniemam?

--
                                                  • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 24.12.19, 09:18
                                                    "Ale o tym, czy się to opłaca czy nie, dowiaduje się dopiero po nabraniu doświadczenia"
                                                    A ja uważam właśnie, że to jest wrodzone. Ze istnieją emocjonalne blokady, które nie pozwalają ci zabijać z byle powodu, te emocjonalne blokady to jest ta moralność, która potem dopiero spisujemy i przekazujemy innym, jako dodatkowe zabezpieczenie...

--
                                                  • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 24.12.19, 09:20
                                                    "Na przykład wiele dzieci nigdy nie nauczyłoby się chodzić bez pomocy innych (choćby obserwacji), mimo że mają genetycznie zapisany potencjał do tego, aby chodzić na nogach"
                                                    Nie wydaje mi się ale ja nie opieram swojej wiedzy biologicznej o historie dzieci wychowanych przez wilki...

--
                                                    „porzuciwszy tradycyjne formy religijności i duchowości... zyskaliśmy jakąś gigantyczną lukę, która zasysa wszystkie śmieci, które znajdują się w polu naszego widzenia” D. Masłowska
                                                  • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 24.12.19, 10:18
                                                    1matka-polka napisała:

> Nie wydaje mi się ale ja nie opieram swojej wiedzy biologicznej o historie dzie
                                                    > ci wychowanych przez wilki...

Chodzenie i wilki to rzeczywiście zły przykład - bo to mogą być fejki, a jeśli nie fejki, to podkoloryzowane. Niemniej na 100% człowiek nie nauczy się mówić bez drugiego człowieka, mimo że ma przygotowaną do mowy anatomię.
                                                    Moralnośc to funkcja opłacalności - to znaczy jesteśmy moralni i mamy etykę, bo to się po prostu opłaca, ale to jest wiedza uzyskana "gatunkowo" w czasie, a nie jednostkowo. Jednostkowo to mozemy dojść do wniosku, że bardziej opłaca się pożyczyć koledze łopatkę w piaskownicy i zyskac kompana do zabawy, niż go tą łopatką bić po głowie, zeby nie zabrał nam zabawek. Niemniej dziecko samo nie nauczy się, że czasem warto odstąpić od innych agresywnych zachowań, mimo ze będą opłacalne tylko w skali społeczności, albo dla przyszłych pokoleń i nic jednostkowo tutaj i teraz na tym nie zyskamy.
                                            • dramatika Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 10:12
                                              1matka-polka napisała:

> Na świecie istnieje wiele różnych Religi, zastanów się dlaczego akurat te 3 zdo
                                              > były taki zasiegsuspicious

A dlaczego to istotne?
                                              Moim zdaniem dlatego przetrwały, bo po pierwsze zredukowano liczbę bogów, czyli skondensowano przekaz, po drugie przekaz był najbardziej uniwersalny/prawdziwy, czyli dawał największe szanse na przetrwanie i rozwój. Czyli jakbyś napisała - te religie są najbardziej zgodne z teorią gier. Ludzkosć doszła do tego bez jej znajomości wink

> Czy to wszystko nie jest robione na pokaz, bo tak się oplaca😁 a w rzeczywistoś
                                              > ci każdy myśli i robi swoje?

Nie, oczywiście że nie. Wpojone zasady moralne po prostu działają i to bardzo silnie. Większość osób nie jest w stanie ukrasć nawet batonika w sklepie i to wcale nie z powodu strachu przed karą. Niektóre normy moralne są tak silne, że przezwyciężają instynkt przetrwania. Żadna biologia nie jest w stanie tego zrobić. Oczywiście możemy uznać, że ukształtowanie człowieka przez siebie i środowisko jest częścią biologicznego procesu i wcale nie twierdze, że tu jakiś Bóg macza palce, ja tylko piszę, że moralności dopiero musimy się uczyć. I tej moralności nie uczymy się tylko od matki/ojca/nauczyciela, tylko korzystamy ze spuścizny setek pokoleń, zapisanej w postaci uniwersalnego kodeksu.
                                              Ktoś kto twierdzi, że człowiek po prostu rodzi się moralny, jest ignorantem. Podkreślam, że oczywiście bardzo wiele rzeczy mamy zapisane w genach - niemniej moralności tam nie ma.
                                              • 1matka-polka Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 11:30
                                                "Moim zdaniem dlatego przetrwały, bo po pierwsze zredukowano liczbę bogów, czyli skondensowano przekaz, po drugie przekaz był najbardziej uniwersalny/prawdziwy"

Po trzecie wymagały bardzo wiernego kopiowania i rozmnażania, itd.

--
                                      • morekac Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 23.12.19, 06:52
                                        >Spójrz na komunizm - ludzie mają zaskakująco słabą pamięć.

W sprawach przeróżnych wyczynów KK też tak mają.

--
              • morekac Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 25.12.19, 06:14
                Papież jest nieomylny - to jakoś tak było...
                Bardzo typowe dla prawactwa - brać sobie z zasad religijnych tylko to, co im pasuje, resztę ignorować.

--
    • woman_in_love Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 13:26
      Przecież nic się nie stało. Policja była po prostu nadgorliwa. Nikt niczego tam nawet nie planował.

Za to dzięki PiS problem jest w Polsce. Właśnie zatrzymano Ukraińca islamistę planującego zamach:
      kurierlubelski.pl/ukrainiec-planowal-atak-terrorystyczny-w-pulawach-zostal-zatrzymany-przez-abw/ar/c1-14644305

I to jest rzeczywisty dramat: PiS (a więc i ty) beż żadnej weryfikacji wpuściliście ponad milion ludzi ze Wschodu, wśród których są i radykałowie islamscy i mafiozi. Więc ty się Berlinem nie zajmuj.
    • morekac Re: Berlin-ewakuowano jarmark świąteczny 22.12.19, 13:44
      >Ja jestem oczywiście za pomocą... w skutecznej ochronie granic i cofaniu nieproszonych gości do wybrzeża północnej Afryki.

A do WOTu już się zapisałeś, Wielki Teoeretyku?

--