Dodaj do ulubionych

Książkowo

29.12.19, 14:29
Ile książek przeczytałyście w 2019 roku? Co wam najbardziej zapadło w pamięć? Robicie jakieś książkowe podsumowania i postanowienia? Polećcie blogi i vlogi o książkach. Ja polecam "zacofany w lekturze". A z vlogow "czytam i piszę".
Obserwuj wątek
    • anika772 Re: Książkowo 29.12.19, 14:32
      Ostatnimi laty spisywałam, wychodziło ok 52-60. W tym roku się popsułam (nadmiar pracy zawodowej) i nie dość, że mało czytam, to jeszcze nie zapisywałam sumiennie. Może ze 30 by się zebrało. Naprawdę brak mi czasu, z trudem ogarniam Politykę...
      • daniela34 Re: Książkowo 29.12.19, 14:40
        Ja podobnie, mogłabym policzyć mniej więcej, ale szkoda mi czasu. Średnio ze dwie tygodniowo pewnie (średnio, bo czasem przez tydzień czy dwa nic, a potem przez tydzień jedną dziennie). Żadnych postanowień nie robię poza jednym: będę czytać to, na co będę miała ochotę.
        W tym roku będzie premiera ostatniej części trylogii Hilary Mantel o Cromwellu i na to sobie ostrzę zęby.
        • lellapolella Re: Książkowo 29.12.19, 15:57
          U mnie podobnie, lecę raczej na ostro. Spisów nie robię, bo mogłabym się załamać, że aż tyle. Po co mi to?

--
          swiete ksiegi jako racjonalizowanie swojego spierdolenia mają walory humorystyczne co najwyzej. z internetu
          • daniela34 Re: Książkowo 29.12.19, 21:50
            Po pierwsze, ta jedna dziennie to w okresach mniej intensywnej pracy, w Święta, długie weekendy itd. Teraz od pierwszego dnia Świąt przeczytałam 4 całe i 280 stron piątej. Bywa tak, że przez dwa tygodnie nie jestem w stanie przeczytać ani jednej strony. Nie pracuję na etacie, mam dg i nienormowany czas pracy, co oznacza czasem 12 czy 16 godzin, a czasem wolny dzień w środku tygodnia.
            Po drugie, czytam szybko, przeczytanie 300 stron w jedno popołudnie nie jest dla mnie problemem.
            No tak mam.
      • maniaczytania Re: Książkowo 29.12.19, 17:54
        nie trzeba jakoś strasznie liczyć. Wystarczy być w jakiejś książkowej grupie na FB, mieć konto na lubimyczytać lub goodreads i samo się liczy wink

--
        "Pomyślę o tym jutro"
    • chococaffe Re: Książkowo 29.12.19, 14:36
      Blogów nie czytam, podsumowan a tym bardziej postanowien nie robię. Przeczytałam około 15 nowych książek, około 10 służbowo, z 5 juz raz przeczytanych.
    • aqua48 Re: Książkowo 29.12.19, 14:48
      Ile? Raz czytam dwie tygodniowo, innym razem osiem. Nie startuję w szkolnym konkursie na ilość przeczytanych książek. Po co miałabym to liczyć?
      • mama_i_zona Re: Książkowo 29.12.19, 21:48
        Jeśli chodzi o ilość to mam podobnie, jest tydzień, że przeczytam jedną, a w innym nadrabiam zaległości i czytam więcej (na przykład w tym tygodniu, czy w okresie lipiec - sierpień). Jedyne co wiem, to że przeczytałam ponad 52 książki do końca sierpnia, bo podliczam do tej liczby.

--
        Kurza ich parszywa, nie dojona, w galaktykę kopana, z wiaderkiem węgla kolczastym drutem przez most Poniatowskiego w te i nazad ganiana, zardzewiała morda!
    • kosmos_pierzasty Re: Książkowo 29.12.19, 14:53
      Nie, nie robię notatek. Mogę zgadywać, że ok. 60-70.
      Co mi najbardziej zapadło w pamięć? "Sońka"; reportaże o pracy (cały cykl czytałam o różnych zawodach); Poldark kontynuowałam; powieść "Wielka samotność" Kristin Hannah - niezła, z motywem przemocy domowej; "Boginie w każdej kobiecie" wraz z kontynuacją (ale tej jeszcze nie skończyłam) o archetypach kobiecości.
    • mika_p Re: Książkowo 29.12.19, 14:54
      Mogłabym policzyć tylko nowe i skończone, po ocenach w Biblionetce. Było też trochę takich, które zaczełam i nie skończyłam, tych nie oceniam. I bardzo dużo powrotów. Na przykład calego Joe Alexa w tym roku przerobiłam, chyba trzeci raz w życiu. Niektóre nowości spowodowały powrót do wcześniejszych tomów cyklu.

--
      3 frytki? Moje dostają max 1/3 frytki naraz, a i tak staje im w gardle. Muszę w jarmuz owinąć.
    • szafireczek Re: Książkowo 29.12.19, 15:20
      Cześć Madasmile w tym roku słabo, tak ok. 40. Może 45smile Najbardziej książki z niebieskiej serii Wydawnictwa U. Jagiellońskiego - literatura faktu - polecam. Bardzo ciekawe o Skandynawii. Bardzo interesujące też - o pracy am. dziennikarza w Seulu i już poza WUJ- reportaże Maćka Jastrzębskiego z Rosji. Z innej półki - książki francuskiego lekarza gwiazd, poza tym zbeletryzowane - o wychowywaniu dzieci (znowu Skandynawia) oraz wspomnienia prawdziwej lady Downton Abbey oraz tomy paryskiego szyku - w sumie najbardziej przypadł mi ten o butachsmile Lubię też serię o 20.leciu PWN, ale to nie nowości (do wielu książek lubię wracać).
      Postanowień nie robię, ale na bieżąco śledzę nowości i inne przy okazji - książki z pokrewnej tematyki w ulubionej księgarni, to co mnie zainteresuje - wrzucam do schowka - mam tam aktualnie 93 pozycjesmile na blogi nie mam czasu. Mam też ulubione Wydawnictwa i dostaję powiadomienia o nowych pozycjach z wybranej tematyki.
    • afro.ninja Re: Książkowo 29.12.19, 16:01
      Trochę przeczytalam, bo byly wakacje i zakupiłam pocketbooka z legimi. Najbardziej poruszył mnie Rok koguta. A ostatnio czytam wedrowny zakład fotograf, lubię takie reportaże.
      • mika_p Re: Książkowo 29.12.19, 16:25
        afro.ninja napisała:

> A ostatnio czytam wedrowny zakład fotograf, lubię takie reportaże.

Fragmenty były na gazecie kilka miesięcy temu, mozna poczytać:

weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,25106074,jezdzily-takie-fotografisty-jak-pani-a-pani-zdjecie-ze-mnie.html

--
        ze skarpetkami to jest tak: w każdej parze jest silniejszy i słabszy osobnik i w pewnym momencie po prostu ten silniejszy pożera tego słabszego
          • magia Re: Książkowo 29.12.19, 18:30
            Tego nie znam, ale próbowałam przebrnąć przez wspomnienia Chrisann Brennan (Nadgryzione jabłko) i odradzam.
            Fatalne napisane, nuda, babka masakrycznie infantylna.
    • alpepe Re: Książkowo 29.12.19, 17:20
      Mada, ależ kopę lat.

--
      "seksualna władza kobiet to jedyna władza kobiet, która się mieści w patriarchalnym etosie" skradzione od bene gesserit
    • kub-ma Re: Książkowo 29.12.19, 18:03
      Czytam zwykle 1-2 tygodniowo, więc pewnie w 2019 do setki nie dobiłam.
      Właśnie skończyłam "Drugą stronę" Kim Holden. Polecam.

--
      "Jeśli ludzie nie wierzą, że matematyka jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie." John von Neumann.
    • maniaczytania Re: Książkowo 29.12.19, 18:04
      Podsumowania jeszcze nie robię, w końcu trzy dni zostały wink

Ale w książkach już chyba nic nie dojdzie - przeczytałam 60. O wiele więcej niż w ostatnich kilku latach. I to jest zadziwiające w sumie, jak bardzo zadziałała u mnie synergia - to był bardzo intensywny rok pod każdym względem (najbardziej oczywiście dzieciowo-szkolnym - 8 klasa/nowa szkoła), a poza tymi książkami udało mi się obejrzeć prawie 180 filmów, z tego ponad 20 w kinie, pierwszy raz obejrzeć tak dużo seriali (już 54 sezony różnych) i jeszcze przeżyć sporo fajnych wypraw i wycieczek. Czas mi się chyba jakoś 'zawieszał' wink

Najbardziej zapadające w pamięć książki z tego roku? "Outsiderzy" Susan Hinton, "Siedem dni razem" Franceski Hornak, "Czyż nie dobija się koni" Horace'a McCoya, "Pasztety do boju!" Clementine Beauvais (to powinno być na receptę!) i "Michiel" Jana Terlouwa. Nie zawiódł też Cabre w swoich nowych opowiadaniach. Największe rozczarowanie - "Żmijowisko".
      Vlogów nie lubię, na blogi coraz rzadziej zaglądam, ale 'Zacofanego w lekturze" też polecam smile

--
      "Pomyślę o tym jutro"
    • mokka39 Re: Książkowo 29.12.19, 19:29
      nie liczyłam, ale sporo. Ciekawie się czytało Światu nie mamy czego zazdrościć Barbary Demick, The Habsburgs.The History of a Dynasty Benjamina Curtisa, Women of the Gulag Paula R. Gregory, Kira Gałczyńska Splątało się zmierzchło, Służące do wszystkiego Joanny Kuciel -Frydryszak (polecam bardzo, jeśli ktoś interesuje się historią społeczną), Iłła tej samej autorki, ale to już słabsze, za namową forum Pamiętnik Matki Marcjanny Fornalskiej i dużo innych, ale tak z marszu nie jestem w stanie wymienić wszystkich tytułów. No i oczywiście te związane z pracą, np. Zaburzenia zachowania u dzieci pod redakcją Artura Kołakowskiego.

--
      www.perfumanka.pl
      • daniela34 Re: Książkowo 29.12.19, 19:49
        1. Jeżdżę zbiorkomem, trochę czytam w drodze.
        2. Wieczorami
        3. W weekendy i wszelkie wolne dni.
        4. Czytam szybko, jeśli książka jest z tych lżejszych gatunkowo, to bez problemu jestem wstanie przeczytać ją w jeden dzień.
      • kub-ma Re: Książkowo 29.12.19, 19:52
        Zarywam noce niestety (weekendowe).
        Albo odpuszczam sobie np. prasowanie na rzecz książki.
        Komunikacja miejska też pomaga.

--
        "Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego, jak matematyka." Hugo Steinhaus
      • mama_i_zona Re: Książkowo 29.12.19, 21:56
        Czytam głownie po 18-ej, młody wtedy siedzi z kolegami lub na kompie więc mam czas. Mąż za granicą, psa nie mam. Pracuję zdalnie z domu, więc w tak zwanym między czasie, mogę poczytać. Dodatkowo tak przyjmuję zlecenia, że lipiec i sierpień mam luźniejsze, więc nadrabiam zaległości czytelnicze. Ograniczyłam też sobie oglądanie TV i korzystanie z netu. W ten sposób minuta do minuty i zbiera się wolny czas.

--
        Kurza ich parszywa, nie dojona, w galaktykę kopana, z wiaderkiem węgla kolczastym drutem przez most Poniatowskiego w te i nazad ganiana, zardzewiała morda!
    • koronka2012 Re: Książkowo 29.12.19, 21:16
      Ten rok był wyjątkowo słaby, nie mogłam jakoś trafić na jakąś fajną serię, więc tylko 65 jak dotąd.
      Zapisuję, bo wiem potem czy autor mi podchodzi czy nie bardzo.
      Nie korzystam z blogów, bo mam wrażenie, że to raczej sposób na biznes, niż faktyczne porady. Często polecane pozycje zupełnie do mnie nie trafiają.
      • grey_delphinum Re: Książkowo 29.12.19, 21:41
        Duuuzo 😉 ale czytam bardzo szybko (chodzilam.kiedyś na kurs szybkiego czytania) np. w sylwestra zaplanowalam maraton serialu "Wiedźmin" i postanowilam wrocic do książek- w ciagu trzech dni przeczytałam dwa tomy opowiadań, teraz kończę 3 tom sagi, a w tzw. międzyczasie przeczytałam dwa kryminały skandynawskie Yrsy Jakiejśtam 😉
      • andaba Re: Książkowo 29.12.19, 21:52
        Mam tak samo - książki o marnych ocenach często podobają mi się bardzo, te promowane i zachwalane są w najlepszym razie przeciętne.
        • mama_i_zona Re: Książkowo 29.12.19, 21:59
          Dokładnie. Znaczna część książek, którymi zachwycają się czytelnicy nie podchodzi mi, męczę je, a czasem (o zgrozo) zostawiam w połowie.

--
    • semihora Re: Książkowo 29.12.19, 23:01
      Trochę tego było, ale wielu nie zdążyłam. Końcówka roku u mnie ciężka, same kłody pod nogi, brak czasu...

Najbardziej mi utkwiło w głowie "Bardo" - mocna rzecz. Wiadomo, że i minusy znalazłam, ale ogólne wrażenie mam pozytywne, jeśli w ogóle można to tak określić.

--
      Zawsze znajdą się Eskimosi, którzy wypracują dla mieszkańców Konga Belgijskiego wskazówki zachowywania się w czas olbrzymich upałów.
    • alba27 Re: Książkowo 29.12.19, 23:07
      Zazwyczaj raz w miesiącu wypożyczam 5 książek z biblioteki, większość przeczytam, plus z 10 w ciągu roku, które kupię lub dostanę. Niestety zarywam noce i rano obiecuję sobie że to już ostatni raz😉
    • semihora Re: Książkowo 29.12.19, 23:08
      A, jeśli chodzi o recenzentów, to podglądam na fejsie Książki na ostro, Kurzojady i Zdaniem Szota.

--
      Paszczak jest zawsze Paszczakiem i zdarzają mu się tylko te same rzeczy.
      • mama_i_zona Re: Książkowo 29.12.19, 23:19
        O dzięki, nie znałam tych stronek na FB. Sprawdzę.

--
    • mamaafg Re: Książkowo 29.12.19, 23:21
      W tym roku srednio. Wlasnie czytam 40stą. I chyba własnie ta najbardziej mnie poruszyła: 27 śmierci Tobyego Obega.
      Poza tym: Morze o poranku.
      Sledze na insta Bardziej lubie ksiazki niz ludzi. Dziewczyna dobre ksiazki poleca, glownie (choc nie tylko)lit faktu, reportaze.
      • magia Re: Książkowo 29.12.19, 23:54
        Jak sobie radzisz z taką literaturą jak 27 śmierci?
        Przeczytałam recenzje i wiem, że nie przebrne przez to, są jeśli przebrne to obrzydzi mi to Kanadę na zawsze.
        Jak się nie przejmować, czytając co się wydarzyło.
        Mam w pamięci już taka książkę, ktoś obrzydziło mi Hiszpanię. Mimo, że czytałam z 10 lat temu to wciąż siedzi w głowie..
        I właśnie odkrylam dlaczego wolę fantastykę, bo jest fikcja.
        • mamaafg Re: Książkowo 30.12.19, 09:37
          Nie staram sie nie przejmowac. Przejmuje sie, przezywam i placze. Mysle ze takie historie (jak rowniez te o holocauscie, niewolnictwie itd) powinny byc znane kazdemu, bo to lekcja dla nas by nigdy wiecej to takich rzeczy nie dopuscic. Nie powinnismy nigdy zapomniec. Choc wiem, ze nie kazdy ma sile czytac czy ogladac trudne rzeczy. Np moja siostra nie moze sie bardzo dlugo pozbierac po takiej tematyce, wiec unika. Co do obrzydzenia mi panstwa to nie podchodze tak do tego, bo kazde ma jakies ciemne karty w swojej historii. Musialabym znienawidzic wszystkie. Zaciekawilas mnie z Hiszpania. O jakas ksiazke chodzi?
    • leni6 Re: Książkowo 30.12.19, 00:25
      Bardzo mało, kilka sztuk (nie licze ksiazek przeczytanych dzieciom). Statystyk nie prowadzę ale od kiedy mam Netflixa to czytam dużo mniej, głównie na wyjazdach zagranicznych.
    • triismegistos Re: Książkowo 30.12.19, 10:02
      O rety nie wiem. Podsumowania i postanowienia? A po co? Czytam dla przyjemności, li i jedynie.

--
      Słuchaj, ja jestem poważnym człowiekiem, który ma umowę o pracę na czas nieokreślony, w życiu nie mam czas na bzdury. Ciężko pracuję na to, by jeść parmezan.
    • milva24 Re: Książkowo 30.12.19, 16:09
      Nie wiem ile, na pewno dużo. Po 2 godziny dziennie w komunikacji miejskiej temu sprzyjają. Postanowień nie mam a zamiast czytać blogi o książkach wolę czytać książki.
          • mamaafg Re: Książkowo 30.12.19, 20:53
            Po prostu na blogach/insta/facebooku szuka sie inspiracji czytelniczych. W ksiegarniach na ogol promowane sa gnioty, te najpopularniejsze ksiazki są czesto bardzo kiepskie. Kiedy znajdziesz dobrego blogera/vlogera/bookstagram o podobnym guscie czytelniczym to po jakims czasie na ogol w ciemno mozesz brac to co poleca. Ja jestem teraz bardzo wybredna jesli chodzi o ksiazki, wszystko mi sie juz przejadlo. Nie wchodze do ksiegarni i nie biore spontanicznie losowej pozycji, bo szkoda mi czasu i zycia na nudne czytadla. Wole juz nie ryzykowac po wielu wtopach, wiec owszem szukam na blogach tematyki mi aktualnie bliskiej, przegladam nowosci, zapowiedzi. Mam 2, 3 takie miejsca i to wystarczy.
            • andaba Re: Książkowo 30.12.19, 21:04
              Ja na stronie krakowskiej biblioteki znalazłam czytelniczkę (tzn nie mam pewności, ale sądząc po doborze lektur to raczej baba), która nie dość, że czyta dokładnie takie same książki jak ja, to jeszcze podobnie je ocenia. W pewnym momencie zastanawiałam się, czy nie mam rozdwojenia jaźni, pocieszyło mnie, że paru ocenionych książek na bank nie czytałam.
              Na szczęście czyta dużo, więc gdy chcę coś pożyczyć, a zwłaszcza kupić, to sprawdzam, co ona o danej książce sądzi smile
              • chococaffe Re: Książkowo 30.12.19, 21:31
                Kilka razy trafiałam na blogi z ciekawości już po przeczytaniu danej książki. Recenzje mnie porażały - stylem. Ego blogera zawsze szło przodem i ze sztandarem. Może miałam pecha.

Poza tym - chyba nigdy nie szukałam książek do czytania, zwykle one same mnie znajdowały same.
              • chococaffe Re: Książkowo 30.12.19, 21:51
                p.s. Ja nie krytykuję czytania blogów itp. Ja po prostu tego nie rozumiem, zwłaszcza w kontekście stylu bloggerow.(dotyczy to zresztą wiekszości blogów moim zdaniem, nie tylko książkowych)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka