Dodaj do ulubionych

Proszę o radę - dentysta

05.01.20, 14:51
Mam problem z zębem, a że od szkoły podstawowej nie byłam u dentysty to się boję. Wiem, głupia byłam że nie chodziłam na przeglądy itp. ale no nie chodziłam do tej pory, bo nie było mnie stać a zęby nie bolały... do czasu. Teraz mam problem i jestem zmuszona iść. Jakieś 10 lat temu wypadła mi blomba ( robiona jeszcze w szkole u dentystki ) wiadomo, że jak wypadła blomba to była dziura, ale że nie bolało to jakoś chodziłam. Na początku grudnia ułamał mi się ten ząb z jednej strony i zaczął boleć. Jestem na lekach przeciwbólowych, w we wtorek idę do dentysty. I mam pytanie do was, wiem że macie doświadczenia w takich sprawach, jak lekarze. Przed wczoraj spuchłam dość mocno, dziś już opuchlizna lekko zeszła, nie wiem jak to będzie wyglądało we wtorek ale czy jak będę miała opuchliznę to dentysta coś będzie robił przy zębie na pierwszej wizycie, czy da antybiotyk? ( tak słyszałam ) i jak wygląda leczenie takiego zęba? Miała, któraś z was takiego zęba do leczenia? Czy dentysta wyrywa? Czy go leczy? Jeżeli leczy to w jaki sposób i najważniejsza rzecz, czy jak da znieczulenie to nie będę nic czuła, czy jednak jakiś ból to będzie? Stara krowa jestem, a boję się jak dziecko. Proszę, odpowiedzcie na moje pytania, bo bardzo się stresuję.
Obserwuj wątek
    • berdebul Re: Proszę o radę - dentysta 05.01.20, 15:00
      Zależy od sytuacji. Bez prześwietlenia i zajrzenia w paszczę się nie obejdzie. Uprzedź lekarza, że się boisz, będzie wiedział co robić.
      Jeżeli opuchlizna nie jest duża, to samo czyszczenie pomaga na ból i ograniczenie stanu zapalnego. Zaufaj lekarzowi.
      • misia.53 Re: Proszę o radę - dentysta 05.01.20, 15:18
        kosmos_pierzasty napisała:

> Dentysta zadecyduje. Ale jak ząb taki zapuszczony, to bardzo możliwe, że będzie
        > do usunięcia. Tylko to też pewnie nie od ręki.

Tzn? Dlaczego nie od razu? To jest ząb typu siekacz, jak mi wyleciała ta plomba i była dziura to mi się kawałek tego zęba ułamał i mam 3/4 zęba.
        • xantostrephomonas Re: Proszę o radę - dentysta 05.01.20, 16:26
          I tak z dziurą w przednim zebie sobie łaziłaś kilka lat???
          Ja dentysty boję się makabrycznie i nie dam się dotknąć bez znieczulenia. Dentystka wie ze ze mną trzeba jak z dzieckiem. Powiedz o obawach i poproś o znieczulenie. Przebieg leczenia może być od borowania przez leczenie kanałowe do ekstrakcji. Lekarz zobaczy to zdecyduje. Nasze rozwazania to wróżenie z fusów.
          • memphis90 Re: Proszę o radę - dentysta 05.01.20, 20:03
            10 lat chodziła z dziurą w jedynce lub dwójce... Tja.

--
            "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
    • agonyaunt Re: Proszę o radę - dentysta 05.01.20, 16:34
      Jak spuchłaś, to nie czekaj do wtorku tylko szukaj dentysty na cito, zanim Ci się z tego zrobi coś dużo poważniejszego. Stomatolog jak to zobaczy, to rozwierci ząb i wyczyści co się da, bo pewnie masz w nim sporo ropy, stąd opuchlizna i ból. Przy znieczuleniu to nie boli, ale będziesz czuć, że ktoś w zębie dłubie. A czy potem leczenie zachowawcze czy ekstrakcja to już będzie decyzja stomatologa po ocenie stanu zęba.
    • cauliflowerpl Re: Proszę o radę - dentysta 05.01.20, 16:35
      " i najważniejsza rzecz, czy jak da znieczulenie to nie będę nic czuła, czy jednak jakiś ból to będzie?"

Nic nie będziesz czuła, do tego stopnia, że możesz sobie bezwiednie odgryźć kawałek policzka jak zaczniesz jeść zanim znieczulenie nie puści.
    • asia_i_p Re: Proszę o radę - dentysta 05.01.20, 18:08
      Miałam podobną sytuację, z tym że bez etapu bez plomby, plomba mi wypadła równocześnie ze złamaniem zęba. Skończyło się na leczeniu kanałowym, ząb mam nadal, a to było z siedem-osiem lat temu. O ile korzeń nie pęknie, nawet duże uszkodzenia korony teraz odbudowują.
      Obstawiam, że jest spory stan zapalny miazgi i stąd ból, więc się to rozłoży na kilka wizyt -na pierwszej pewnie tylko rozwierci i wsadzi do zęba lekarstwo, być może dorzuci antybiotyki. Znieczulą cię skutecznie, tu się nie musisz obawiać.

--
      The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
      • fantomowy_bol_mozgu Re: Proszę o radę - dentysta 05.01.20, 19:53
        U mnie to podobnie wyglądało. Uczucie ulgi po rozwierceniu zęba nie do opisania.
        Generalnie tak jak dziewczyny piszą - mów, że się boisz i że chcesz znieczulenie. Teraz nawet leczenie kanałowe robi się bez trucia zęba, na samym znieczuleniu i nie boli smile
      • bobbiedraper Re: Proszę o radę - dentysta 05.01.20, 21:20
        Byli , szkoły oferowały niezłe warunki wynajmu pomieszczeń na gabinet, zwłaszcza jeśli dentysta miał kontrakt NFZ na stomatologię dziecięcą.

Od paru lat jednak to się zmienia, bo wchodzą coraz ostrzejsze przepisy, np. rtg albo utylizacja odpadów, a to wymaga inwestycji, a kto będzie wrzucal kasę np. na specjalne sciany....

memphis90 napisała:

> 10 lat temu byli dentyści w szkołach...?
        >
    • solejrolia Re: Proszę o radę - dentysta 05.01.20, 23:58
      W wypisz wymaluj takiej samej sytuacji ( na szczęście nie u mnie, ja to mam raczej nadgorliwosc w temacie wink) to najpierw był antybiotyk, a dopiero po kilku dniach lekarz mógł podjał sie ekstrakcji. Poszło bardzo sprawnie. Delikwent po wszystkim powiedział, że gdyby wiedzial, że faktycznie teraz wizyty u dentysty są bez bólu, to nie zwlekałby tak długo. ( nie czekałby aż zrobi się ropień, i trzeba będzie usunąć resztki zęba).

Ale oczywiscie tu moze byc totalnie inaczej i to stomatolog zdecyduje. Bo może ząb jest nadal do leczenia?

--
      Biorąc pod uwagę, że mogło być gorzej, to może lepiej, że jest lepiej niż wtedy, gdy wydawało się, że jest doskonale, a w rzeczywistości, jak zwykle, było jak zwykle, czyli byle jak...
    • mikams75 Re: Proszę o radę - dentysta 06.01.20, 00:28
      nikt ci tu nie wywrozy jakie leczenie bedzie potrzebne ani jaki jest stan twojej paszczy.
      Moze potrzebne bedzie leczenie kanalowe, moze zab sie do ratowania juz nie nadaje.
      Jak ci dentysta zatruje zeba do leczenia kanalowego, to pozniej juz nie boli.
      Mam spore doswiadczenie w wizytach dentystycznych ale nie mam doswiadczen z dziesiecioletnimi dziurami.
      Znieczulenie dziala zazwyczaj i poza ogolnym dyskomfortem nie boli a jak nie dziala to trzeba powiedziec, to wstrzyknie dentysta wiecej.
      Wizyty u dentysty przyjemne nie sa, ale nie warto odkladac w nieskonczonosc, bo pozniej jest juz tylko gorzej. Jak sie chodzi regularnie na kontrole, to sie wylapuje drobne zmiany i wowczas leczenie drobnych ubytkow jest proste i bezbolesne.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka