Dodaj do ulubionych

Kwintesencja polactwa

11.01.20, 20:11
W domyśle zawiść. A wątek plotkarski, zasłyszany w pracy, tak że dystans jest wskazany. Wycieczka wypoczynkowa (all inlusive) w egzotyczne miejsce. Obiektywnie dosyć droga jak na krajowe warunki (9000+ w najniższej opcji za 8 dób, 7 nocy), więc przypadkowe osoby raczej tam nie wybierają. Długi przelot z Polski na miejsce docelowe, prawie 10 godzin. Cały samolot wypełniony po brzegi, warunki mało komfortowe, ciasno, czarter, ale jest też klasa "biznes", jeśli tak można ją nazwać. Dość komfortowo, zwłaszcza w porównaniu z resztą samolotu. 10 miejsc, zajęte tylko 4. Lecą dwie pary znajomych circa 30 lat. Reszta samolotu to w przeważającej mierze zamożniejsza część polskiego januszo-grażyństwa, parę grażyn z psiapsiółkami, paru januszy z karynami 20 lat młodszymi. Jak wspomniałam lot długi, samolot mało komfortowy, gdy w głównej części samolotu po paru godzinach atmosfera się rozluźniła a towarzystwo "zintegrowało", zaczęły się pojawiać złośliwe komentarze pod adresem czwórki z klasy biznes. Oczywiście adresaci tych komentarzy ich nie słyszeli. Komentarze w stylu "wyżej sra**ą niż d**pę mają", "pozerzy", "złodzieje", "rodzice ich to złodzieje" itp. Historię słyszałam od koleżanki z pracy, która ze swoim mężem januszem też była w głównej części samolotu i jej mąż włączył się do tego. Przyznam, że od samego słuchania jej opowieści czułam zażenowanie. Taki jest obraz nas Polaków. Jestem pewna, że 90% ematek zachowałoby się tak samo.
Obserwuj wątek
    • leanne_paul_piper Re: Kwintesencja polactwa 11.01.20, 20:27
      Cóż, po paru charterach i wycieczkach z biura podróży mam podobne wrażenia. Picie własnego alkoholu, głośne, nieadekwatne zachowanie w samolocie, żenujące rasistowskie komentarze w autobusie.
      Ale czego się spodziewać, skoro tu na forum doświadczyć można tyle rasizmu. A komentarze wiszą długo, jeżeli w ogóle są usuwane.

I mam świeży przykład sprzed parunastu tygodni. Czekamy sobie spokojnie na bagaż po przylocie rejsowym z Amsterdamu, gdy nagle słyszymy jakieś dzikie wrzaski, śmiechy, sypią się qur.wy na prawo i lewo, dzieciaki latają w tą i z powrotem potrącając innych ludzi. Patrzę na tablicę, no tak czarter z Ibizy wylądował. Wylały się napakowane Seby i rozchichotane Karyny. Normalnie miałam wrażenie jakby szambo wybiło.

Ps. Na ten rok też wybrałam klasę biznes, skoro już muszę lecieć czarterem. Nie będę się więcej fraternizować z rozpitym i 'zabawowym' towarzystwem.

--
      http://fotoforum.gazeta.pl/photo/9/sf/he/nft5/SDr1NkSrln8uNtSeTA.jpg
    • miss_fahrenheit Re: Kwintesencja polactwa 11.01.20, 20:29
      polianna napisała:

> Przyznam, że od samego słuchania jej opowieści czułam zażenowanie. Taki jest obraz nas Polaków.

Podobnie jak ja od czytania tego, co napisałaś. Ale nie, nie uważam, że to "kwintesencja polactwa". Znam wielu ludzi, którzy nie określają innych mianem "karyn", nie uważają się za lepszych, nie mówią/piszą z pogardą "polactwo".
    • asfiksja Re: Kwintesencja polactwa 11.01.20, 21:52
      No ale ludzie przecież szukają swoich. Ja na przykład nie znam bliżej nikogo, kto leciał czarterem na olinkluzif. Każdy żyje w swojej ulubionej bańce. Zdradzę ci, że te poszczególne bańki mają swoje odpowiedniki w innych nacjach. Choć faktycznie dość często cechą Polaków jest fałszywe przekonanie o własnej wyjątkowościwink
      • leanne_paul_piper Re: Kwintesencja polactwa 11.01.20, 22:03
        Czasem wybiera się czarter, bo wtedy lot do miejsca docelowego trwa te 10 h a nie 24 h rejsowymi z 2 przesiadkami. Been there, done that.
        No ale coś za coś.
        Ja raz tak wsadziłam na minę najbliższą mi osobę. Po tym powiedziałam sobie, że nigdy więcej.

--
        http://fotoforum.gazeta.pl/photo/9/sf/he/nft5/ojO6a4klzpQ550AgUA.jpg
          • milka_milka Re: Kwintesencja polactwa 11.01.20, 22:10
            A ja leciałam czarterem na olinkluzif, co prawda 20 lat temu, ale takich sytuacji nie było.
            Z ta najbardziej dali czadu panowie dyrektorzy z panią sekretarką w biznesklasie w samolocie z USA do Warszawy. sad

--
            Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
            • milka_milka Re: Kwintesencja polactwa 11.01.20, 22:13
              *Za to

--
              Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
    • tanebo2.0 Re: Kwintesencja polactwa 11.01.20, 22:17
      Ale to nie trzeba czarteru za 9 tys. Ostatnio jechałem pendolino i Janusz nie mógł się nadziwić dlaczego pociąg nazwano tak jak wódkę. Oczywiście robił to głośno. I po każdym piwie poziom głośności i jego agresji rósł...

--
      Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
    • zasiedziala Re: Kwintesencja polactwa 11.01.20, 22:28
      polianna napisała:

> Przyznam, że od samego słuchania jej opowi
      > eści czułam zażenowanie. Taki jest obraz nas Polaków. Jestem pewna, że 90% emat
      > ek zachowałoby się tak samo.

A teraz przeczytaj swój post że szczególnym uwzględnieniem określeń, jakie uzylaś w stosunku do ludzi, których nawet sama nie słyszałaś i się zastanów czym się to różni od opisanego zachowania.

A tak BTW. zawsze przy takich wątkach zastanawia mnie skąd się bierze to powiązanie braku kultury z narodowością. Jak w takim razie wygląda lot czarterem przykładowo z: Niemcami, Anglikami, Włochami, Senegalczykami i Izraelitami?
      --
      Nienawiść szkodzi dzieciom i innym żyjątkom
          • tanebo2.0 Re: Kwintesencja polactwa 11.01.20, 22:59
            A co było chamskiego w wątku startowym? Jedynym słowem negatywnym było "zażenowanie". Czyli Janusza trzeba głaskać bo jeśli się zestresuje to stanie się coś strasznego. Ja uważam że to błąd bo powoduje to rozzuchwalenie...

--
            Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
      • taki-sobie-nick Re: Kwintesencja polactwa 12.01.20, 22:54
        Jak w takim razie wygląda lot czarterem przykładowo z: Niemcami, Anglikami, Włochami, Senegalczykami i Izraelitami?

Nie wiadomo, co mówią, zwłaszcza w co mniej znanych językach, więc nie można ich krytykować.

Organicznie nie znoszę słowa "polactwo", autorce radziłabym zastanowić się nad jego etymologią.
      • madami Re: Kwintesencja polactwa 13.01.20, 11:39
        Jest pewna różnica między chamstwem a głośnym grupowym zachowaniem. Wg mnie chamstwo zaczyna się tam gdzie zachodzi obrażanie innych osób. Jestem w stanie znieść głośne zachowanie grupy podróżujących, bo się znają, bo gadają żywiołowo ( np. grupy Włochów, albo Hindusów itd) ale gry ta grupa po pierwsze przesadza z alkoholem a po drugie zaczyna się obrażanie innych osób to granica zostaje przekroczona. Ja kiedyś doświadczyłam opisanego zachowania grupy Polaków w czarterze i nie było ta fajne doświadczenie, wyśmiewanie się z innych, np. nachlani Janusze rechotali bo dwie pani panicznie bały się latać, siedziały zielone i zestresowane a nasi cudni rodacy, zionąc wódą roztaczali wizje katastrof lotniczych, oczywiście na cały głos by tamte pani usłyszały każde słowo, naprawdę bardzo zabawne...

Ale aby być sprawiedliwym widziałam bardzo podobną sytuację wśród Amerykanów, ichniejsi Janusze zachowywali się bardzo podobnie.
        • zasiedziala Re: Kwintesencja polactwa 13.01.20, 13:07
          Ja kiedyś leciałam z nachlanymi Giuseppami i innymi Marcami, co to przylecieli na długi weekend do Polski na wódeczkę i dziewczynki — ich słowa. Wszystkiego na szczęście nie rozumiałam, ale z tego co zrozumiałam, to wspominali upojne noce nie szczędząc szczegółów. Może chamstwo to nie było, bo żadnego obrażania nie słyszałam (być może było w częściach, których nie zrozumiałam), ale było co najmniej niesmacznie. Oczywiście lecieli po wódeczce i to nie jednej.

--
          Nienawiść szkodzi dzieciom i innym żyjątkom
    • princesswhitewolf Re: Kwintesencja polactwa 12.01.20, 01:01
      nie. W ogole to co opisujesz to nie jest obraz polskiej inteligencji tylko raczej prostych ludzi. Poza tym to co opisujesz nie jest jakas domena Polakow. Z doswiadczenia mieszkania w UK i USA przez wiele lat zdradze ci tajemnice, ze prosci Brytyjczycy zachowuja sie podobnie, a prosci Amerykanie duzo gorzej bo maja dodatkowo postawe roszczeniowa.
    • pani-nick Re: Kwintesencja polactwa 12.01.20, 06:12
      Latam czarterami na AI🙊
      Jak żyje - nigdy nie zintegrowalismy się na pokładzie z nikim ponad standardowe: „przepraszam„ „dziekuje” „czy mógłby mi pan podać”, „cos pani upadło” itp.
      I jakoś nigdy nie zdarzyło mi się oglądać takich akcji... nawet na dłuższych lotach. Polecam słuchawki - skutecznie odcinają od słuchania współpasażerów smile
      • aguha Re: Kwintesencja polactwa 13.01.20, 11:33
        Latam czarterami, ale również lotami rejsowymi i również nie spotkałam się z takimi sytuacjami.
        Pomijam, że strasznie mnie irytują pogardliwie określenia: karyna, janusze, dziubdziusie, itd ...

• magdzialena78 Re: Kwintesencja polactwa 12.01.20, 08:20
      Laram czarterami na wakacje odkad mam dziecko bo zazwyczaj organizacyjnie jest to dla nas oicja wygodna.
      Nie zpuwazylam "buractwa", " polactwa" czy zazdrości w większej ilości niz w życiu codziennym. Wysypu tzw karyn i grazyn/ januszy takze. Normalni spokojni ludzie, duzo rodzin z dziećmi. Nie robie rozkminy kto z kim...skupiam sie na swoich sprawach.tak samo jak nie analizuje pasazerow pocuagu, tramwaju czy autobusu
      • sol_13 Re: Kwintesencja polactwa 12.01.20, 19:09
        Dokładnie, my również co roku latamy odkąd mamy dzieci. Nie bardzo rozumiem co w tym zlego/obciachowego? Nie chce mi się rezerwować apartamentów z air bnb czy bookingu i zap... do sklepu po śniadanie. Nie mówiąc o tym że dzieci ci chwila chcą pic/hotdoga/arbuza/cokolwiek i all inc jest po prostu mega wygodne.
        Nigdy nie zauważyłam jakiegoś specjalnego buractwa ani też picia na pokładzie. Pełno ludzi z dziećmi i tyle.
        • sol_13 Re: Kwintesencja polactwa 12.01.20, 19:52
          A co do buractwa na pokładzie to przypomniało mi się, ze kolega ktory wybrał się do Chicago do rodziny, mówił właśnie ze jeszcze czegoś takiego to nie widzial... 😁😁 Także w rejsowych też mize byc roznie😉
          • konstancja16 Re: Kwintesencja polactwa 13.01.20, 12:52
            to oczywiscie nie jest wcale pociesząjace, ale zjawisko nie ma nic wspólnego z polactwem. tacy ludzie są wszędzie

www.thesun.co.uk/news/9472238/drunk-brit-yobs-vomit-in-ryanair-plane-aisles-and-intimidate-passengers-on-flight-from-hell-from-manchetser-to-croatian-festival/

dzięki lotom low cost możemy oglądać to w różnych odsłonach. i nasłuchać się przekleństw w różnych językach.

--
            Enjoy yourself. It's later than you think.
    • australijka Re: Kwintesencja polactwa 13.01.20, 13:54
      Bo ja wiem. Popatrz na mecze. Przyjeżdżają kibicować ci cudni, romantyczni Włosi , ci królewscy mieszkańcy UK, ci Szwedzi stonowani i małomówni. I cała Warszawa zaszczana w bramach, obrzygana na stolikach, obudzona wrzaskami i przekleństwami. Świat ogólnie schamiał i skundlił se nie obrażając psów.
      • madami Re: Kwintesencja polactwa 13.01.20, 14:14
        Eeee u nich ( w UK czy też w Niemczech) jest o wiele spokojniej, bez chuligaństwa i zadym. Byłam na meczu w UK ( nie lubie ale zmusili mnie wink) i w sumie była całkiem fajnie, nie mogłam wyjśc z podziwu, że wszyscy żłopali piwo na trybunach, u nas kategoryczny zakaz sprzedaży alko przecież, nikt tam nie chuliganił, może faktycznie potem coś tam zaszczali, w sumie z dziwie się po takie ilości napojów big_grin

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka