Dodaj do ulubionych

Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespodzianek"

14.01.20, 14:45
Ciąg dalszy wiadomości, które podnoszą ciśnienie rodzicom ósmoklasistów w Warszawie i rozległych okolicach miasta. Było już o zmianie reguł podczas gry (redukcja konkursów, za które przysługują punkty):

niedlachaosuwszkole.pl/2020/01/11/rekrutacja-2020-dodatkowe-punkty-resekcja-bez-znieczulenia/
To teraz nawet istotniejsza wiadomość. Warszawa pokazała miejsca przygotowane na rok szkolny 2020/2021 w szkołach średnich:

edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/rekrutacja/po-szkole-podstawowejpo-gimnazjum/21979_plan-naboru-do-liceow

Tych miejsc jest sporo mniej, niż mieli do wyboru ósmoklasiści w roku 2019. Bo szkoły wracają do starej liczebności klas - 30 osób zamiast 32, 34, a nawet 36 (to oznacza ok. 10% redukcję), a do tego niektóre szkoły utworzą mniej klas niż rok temu dla samego rocznika po podstawówce (na przykład w LO Herberta 6 zamiast 8). Przykładów jest więcej, dotyczą też obleganych techników.
Obserwuj wątek
   • mdro Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 15:11
    O ile mi wiadomo (a moja siostrzenica właśnie kończy podstawówkę), to ten rocznik wcale nie jest taki "wyrównany", tzn. ma odroczonych siedmiolatków z poprzedniego i większość "właściwych wiekowo" sześciolatków, przynajmniej w W-wie *a o niej przecież rozmawiamy). Różowo wcale nie będzie.

    --
    "mam świadomość, że jestem sterowanym botem" - 1elka26 na forum emama
    • makurokurosek Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 16:49
     Warszawa i Poznań były jednym z miast gdzie poszło 50% rocznika 2005 do szkół w wieku lat sześciu, czyli w tym roku w rekrutacji udział weźmie pozostałe 50% rocznika 2005 i część rocznika 2006 ( około 40%) . Czyli w rekrutacji będzie brał udział jeden rocznik
     Rok temu w Warszawie i w Poznaniu ósmoklasiści byli złożeni z niemal 1,5 rocznika. Tylko niewielki procent rocznika 2004 rozpoczął naukę w wieku lat sześciu, stąd to zeszłoroczne spiętrzenie
      • kurt.wallander Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 15.01.20, 00:11
       mdro napisała:

       > Trochę mnie pocieszasz, może więc nie będzie tak źle ;--).
       >
       W Warszawie spodziewam się, że będzie źle. W szkole mojej córki na 5 klas ósmych dwie to klasy dzieci z rocznika 2006. Podejrzewam, że w Warszawie te proporcje będą podobne. A to wcale nie jest mało uczniów.

       Do andaby - jan.nowak porównuje liczbę dzieci po podstawówce przyjętych na rok 2019/2020 do tych rekrutujących się w tym roku, nie uwzględnia tych po gimnazjum. Tak więc, wygląda na to, że uczniowie po ósmej klasie w tegorocznej rekrutacji będa mieli do dyspozycji mniej miejsc w szkołach średnich niż mieli zeszłoroczni ósmoklasiści.

       Miałam nadzieję, że progi punktowe znormalnieją (te zeszłoroczne po podstawówce były bardzo wysokie), a wygląda na to, że mogą jeszcze wzrosnąć.
   • hanusinamama Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 15:52
    Popatrz sobie np na liczebność rocznika ktory ma isc do LO w tym roku. To jest bardzo duzo dzieci i przez kolejne lata ma byc ich wiecej. Tutaj nie ma doliczonych dzieci spoza Warszawy dodam. Ja wiem ze małych miasteczkach może być inaczej. U mnie w 70tysiecznym bedzie problem. Juz teraz wiadomo ze miejsc bedzie mało, niby obok wieksze miasto ale z takim samym problemem.

    --
    "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
    • kaskazuza Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 17:26
     Trudno dotrzeć do spójnych danych, bo różne źródła podają różne liczebności uczniów w szkołach różnych szczebli, ale chałupniczą metodą (odejmowanie corocznych absolwentów itp.) opartą na jakimś jednym źródle mającym dane dla ostatnich roczników wyszło mi, że w Warszawie w ósmych klasach jest w tym roku o nieco ponad 3000 uczniów mniej niż w zeszłym. Miejsc jest mniej o 2700.

     --
     ...Głupi piniondz bo tonie...
      • kaskazuza Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 19:16
       Zle to jest, bo szkoly przepelnione i tak będzie przez parę lat aż nadejdą roczniki niżowe (z masakrą kolejnego zdublowanego rocznika po drodze). Patrzac jednak na dzieci swoje i znajomych to jakos wszyscy się do szkół dostali i raczej są zadowoleni. W tym roku gorzej być nie powinno.

       --
       ...Głupi piniondz bo tonie...
     • kurt.wallander Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 15.01.20, 00:15
      kaskazuza napisała:

      chałupniczą metodą (odejmowanie corocznyc
      > h absolwentów itp.) opartą na jakimś jednym źródle mającym dane dla ostatnich r
      > oczników wyszło mi, że w Warszawie w ósmych klasach jest w tym roku o nieco pon
      > ad 3000 uczniów mniej niż w zeszłym. Miejsc jest mniej o 2700.
      >
      Ale trzeba doliczyć jeszcze uczniów z miejscowości podwarszawskich. Czy uwzględniłaś ich w swoich obiczeniach?
      • kaskazuza Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 15.01.20, 08:28
       Nie uwzględniałam. Ani na ten rok, ani na poprzedni, więc można te dane porównywać. Dane obejmują uczniów szkol zarówno samorządowych jak i innych, a część z nich wybierze szkoły niepubliczne. No i sprawdziłam - dane wyjściowe są z GUSu, tylko musiałam operować na danych gdy ci uczniowie zaczynali szkołę, bo danych o liczbie zeszłorocznych (a tym bardziej tegorocznych) absolwentów nie ma.

       --
       ...Głupi piniondz bo tonie...
     • iwoniaw Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 15:49
      triss_merigold6 napisała:

      > Ponieważ w zeszłym roku rekrutowaly się 2 roczniki + trochę dzieci z rocznika 2
      > 005, które zostały posłane jako sześciolatki.

      Tu chodzi o to, że w tym roku będzie mniej klas I niż w ubiegłym I klas dla absolwentów klas 8. Co nie dziwne zresztą, o czym piszę niżej.


      --
      "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
       • iwoniaw Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 16:17
        triss_merigold6 napisała:

        > Chyba w pojedynczych szkołach o 1-2 klasy mniej. W szkole syna na jednym z prof
        > ili będą za to 2 klasy zamiast jak zwykle 1, bo rynek ssie absolwentów jak dzik
        > i i kolejne firmy narzucają się z propozycjami praktyk, płatnych staży, program
        > ów stypendialnych.

        No ale to jest dość wyjątkowa szkoła i z tego też powodu nie zwiększała za bardzo liczby miejsc w "podwójnym" roczniku, prawda? A w zwyczajnych liceach to trochę inaczej jednak wygląda. Zresztą jest jeszcze kwestia zupełnie innej podstawy programowej i liczby godzin poszczególnych przedmiotów w kolejnych klasach, zupełnie inna dla absolwentów 8 klas niż dla dawnych gimnazjalistów. Szkoły się zwyczajnie muszą przeorganizować.


        --
        "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
         • iwoniaw Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 17:10
          triss_merigold6 napisała:

          > Co do zasady, zmuszeni do przyjęcia podwójnego rocznika zwiększyli liczbę klas
          > o 4 (3 technikum i 1 klasa licealna), co juz oznaczało podwojenie liczby pierws
          > zoklasistów i problemy logistyczne.


          Myślałam, że przyjęli mniej niż podwójną normę. Tak czy owak żeby przyjmować uczniów, szkoły muszą mieć na nich miejsce (i nauczycieli, którzy ich będą uczyć). To, że skutki deformy będą się rozładowywać latami, było jasne od początku, nie bardzo więc rozumiem, skąd u autora wątku (i ew. rodziców obecnych ósmoklasistów) zdziwienie, że w tym roku dla absolwentów podstawówek gdzieś klas będzie mniej niż w ubiegłym. No ale z drugiej strony spoko, niech się dziwią, wszak i tu nie brakowało takich, których "temat nie dotyczył", bo nie miały dziecka w podwójnym roczniku...

          --
          "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
     • kurt.wallander Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 15.01.20, 00:17
      triss_merigold6 napisała:

      > Ponieważ w zeszłym roku rekrutowaly się 2 roczniki + trochę dzieci z rocznika 2
      > 005, które zostały posłane jako sześciolatki.

      Ale tu porównujemy liczbę uczniów po podstawówce, rok temu i w tym roku, z liczbą przygotowanych dla nich miejsc. Mówisz, że w tym roku ósmoklasistów będzie mniej niż w zeszłym? W szkole mojego dziecka jest dokładnie odwrotnie.
  • iwoniaw Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespodzian 14.01.20, 15:17
   Akurat mniej liczne klasy i redukcja absurdalnej na Mazowszu ilości punktowanych konkursów to bardzo dobre zmiany.
   A że klas będzie mniej w roczniku niż w roku ubiegłym - a niby gdzie miałyby się pomieścić dodatkowe klasy? Po ubiegłorocznej rekrutacji szkoły zapchane są pod korek i jeszcze przez dwa lata będą. To było jasne od początku, że przekształcenie liceów 3-letnich w 4-letnie musi iść w parze ze zmniejszeniem liczby klas w poziomie. Rozsądne i jedynie możliwe posunięcie.

   --
   "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
    • iwoniaw Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 15:29
     mdro napisała:

     > Przecież autorka tego artykułu pisze, że ograniczenie liczby punktowanych konku
     > rsów sama postulowała, tyle że mamy połowę stycznia, a rzecz ma dotyczyć już te
     > go roku szkolnego.
     >

     W ubiegłym roku CAŁY regulamin rekrutacji kuratoria całkiem legalnie i na luzie miały czas podać do końca stycznia, więc ekhem. Poza tym nikt mi nie wmówi, że przygotowujący się do konkursu plastycznego "Jan Paweł II w oczach dzieci" organizowanego przez podradomski dom kultury inaczej by bez namysłu wygrali kuratoryjny konkurs z matematyki czy angielskiego, więc są w czymkolwiek stratni.


     --
     'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
     'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
   • iwoniaw Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 15:31
    agus-ka napisała:

    > Mnie wkurza, że za licea i technika odpowiadają samorządy. To czemu Wawa i inne
    > duże miasta przyjmują dzieci z okolicznych miast i wsi??
    > Jak samorządy, to niech samorząd się martwi.

    Odśwież sobie pojęcie gminy, powiatu i województwa, to może ci się coś rozjaśni. Choć bardziej prawdopodobne, że na twoją edukację samorządy pieniądze wywaliły w błoto, skoro stawiasz takie pytania.


    --
    'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
    'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
    • morekac Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 15.01.20, 00:23
     A poza tym nie wszędzie są szkoły kształcące w danym zawodzie.

     --
     -------------------------------------------------------------
     "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
  • aagnes Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespodzian 14.01.20, 15:32
   AKurat z tymi konkursami to bardzo dobrze. niech wprowadza jeszcze rejonizację, i odprowadzanie podatków przez min 20 lat wstecz.
   nie wiem skad pomysł ze warszawa musi wchłonąc wszystko co sie znajdzie w jej granicach.

   --
   Jeśli przechodzisz przez piekło nie zatrzymuj się.
   Winston Churchill
  • jan.nowak.7 Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespodzian 14.01.20, 15:35
   Demografia. Choć w ubiegłym roku był rzeczywiście naddatek dzieci które wcześniej poszły do szkoły, ale nie był on aż tak duży. A demografia Warszawy rządzi się własnymi prawami. Mimo niżu dane ludnościowe dla Warszawy (inaczej niż dla całej Polski) pokazują, że w najbliższych 10 latach każdy rocznik dzieci będzie liczniejszy - a to zestawienie tylko na podstawie urodzin tu na miejscu, nie obejmuje napływu dzieci wraz z rodzicami, który to napływ jest znaczny. W rezultacie Za 5-6 lat w Warszawie pójdzie do szkoły więcej dzieci niż w ubiegłym roku.

   Oczywiście że mniejsza liczebność klas to słuszny kierunek, tylko to nie jest wiadomość, któ
   ra cieszy rodziców na etapie rekrutacji
   • iwoniaw Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 15:43
    jan.nowak.7 napisał:


    > Oczywiście że mniejsza liczebność klas to słuszny kierunek, tylko to nie jest w
    > iadomość, któ
    > ra cieszy rodziców na etapie rekrutacji

    Mnie cieszy. Klasy 40-osobowe to kompletna pomyłka, zwłaszcza jeśli infrastruktura w szkole jest taka jak wyżej opisuje Triss i uczniowie w standardowo wyposażonej klasie fizycznie się nie mieszczą w ławkach. W takich warunkach to oddychać trudno, co tu mówić o nauce. Zdecydowanie wolę, żeby progi o te 5 punktów podskoczyły niż klasy się zwiększały o 5 osób.

    --
    "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
    • triss_merigold6 Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 15:49
     Mnie również. Bo 40 osób w klasie to nie tylko umęczenie fizyczne podczas iluś godzin przebywania na terenie szkoły (także na korytarzach, w toaletach, na wf, w szatniach), ale przede wszystkim konieczność dodatkowego nadrabiania materiału w domu. Dodatkowego, bo nauczyciel choćby stanął na głowie, nie zrealizuje nawet podstawy, a o jakiejkolwiek indywidualnej pracy z uczniem można zapomnieć.
     • iwoniaw Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 16:13
      triss_merigold6 napisała:

      > Mnie również. Bo 40 osób w klasie to nie tylko umęczenie fizyczne podczas iluś
      > godzin przebywania na terenie szkoły (także na korytarzach, w toaletach, na wf,
      > w szatniach), ale przede wszystkim konieczność dodatkowego nadrabiania materia
      > łu w domu. Dodatkowego, bo nauczyciel choćby stanął na głowie, nie zrealizuje n
      > awet podstawy, a o jakiejkolwiek indywidualnej pracy z uczniem można zapomnieć.

      Amen. Dlatego zdecydowanie korzystniej dla dziecka jest mieć klasę mniej liczną w szkole nieco słabszej niż 40-osobową w lepszej. Jak ma się dokształcać na boku, to niech chociaż ma jakiś fizyczny komfort przez te kilka godzin w szkole. A ci, którzy się tak czy owak dostaną do najlepszych szkół też sobie niczym nie zasłużyli na to, żeby ich dopychać kolanem i żeby nie mieli możliwości skorzystania z potencjału tych super-szkół.


      --
      "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
    • heca7 Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 19:35
     U syna w I mat-fiz jest tylko 17 dzieci. Tyle zostało po drugim terminie rekrutacji. Szkoła przeciętna, na przedmieściach. Nauczyciele mówią im, że do nich przychodzą odpocząć. Po klasach gdzie jest 34 osoby tutaj można ogarnąć wszystkich uczniów, jest cisza, ławek nie brakuje i każdemu można coś wytłumaczyć bo nie spędza się 10 minut na czytaniu listy obecności.

     --
     Nie podchodź do byka od przodu; do konia od tyłu, a do idioty...w ogóle.
   • bei Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 18:25
    Nie był duży? Do średnich szkół startowali uczniowie, którzy kończyli naukę w gimnazjum- czyli jak od lat, i dodatkowo ci, co skończyli szkołę podstawową, i drugi bonus to ci, co poszli do szkoły w wieku sześciu lat. Teraz nie ma kumulacji, uczniów będzie dużo mniej.
  • jana111 Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespodzian 14.01.20, 15:41
   Pisalam o tym przy zeszlorocznej rekrutacji. To bylo do przewidzenia, ze szkoly ktore w zeszlym roku za wszelka cene musialy sie wykazac, w tym roku to sobie odbija. I nie chodzi o to, ze po co tworzyc 10 klas, skoro 1 rocznik idzie do szkol srednich. Tych klas nie bedzie przykladowo 5 (jak 2 lata temu), ale tylko 4. Nic dziwnego, jakos sobie musza to odbic i polepszyc warunki dla uczniow, ktorych juz maja. Moze nie wszedzie ale na pewno w wielu szkolach tak bedzie.
   • iwoniaw Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 15:48
    jana111 napisała:

    > Pisalam o tym przy zeszlorocznej rekrutacji. To bylo do przewidzenia, ze szkoly
    > ktore w zeszlym roku za wszelka cene musialy sie wykazac, w tym roku to sobie
    > odbija. I nie chodzi o to, ze po co tworzyc 10 klas, skoro 1 rocznik idzie do s
    > zkol srednich. Tych klas nie bedzie przykladowo 5 (jak 2 lata temu), ale tylko
    > 4. Nic dziwnego, jakos sobie musza to odbic i polepszyc warunki dla uczniow, kt
    > orych juz maja. Moze nie wszedzie ale na pewno w wielu szkolach tak bedzie.

    No dokładnie o to chodzi - jeśli szkoła dotychczas 3-letnia była w pełni obłożona gdy miała po 8 klas w roczniku (w sumie 24), w ubiegłym roku dopchnęła kolanem podwójny rocznik i klas I zrobiła 16 (8+8), to jasne jest, że jako 4-letnia docelowo będzie dążyć do 6 klas w roczniku (6x4=24). Nawet jeśli zacznie to robić od zaraz (czyli w tym roku nabór nie do 8 a do 6 klas), to i tak jeszcze dwa kolejne lata będzie miała przepełnienie, zanim nie odejdą maturzyści pogimnazjalni.


    --
    "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
    • mokrasa71 Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 16:10
     Teraz juz cały czas bedą 4 roczniki:
     - obecnie 1po SP, 1,2,3 po gim
     - za rok 1,2 po SP i 2,3 Po gim
     - za 2 lata 1,2,3 po SP i 3 po gim
     - za 3 lata i póżniej -1,2,3,4 po SP
     odejście "gimnazjalistów nic nie zmieni"
     iwoniaw napisała:
     >
     Nawet jeśli zacznie to rob
     > ić od zaraz (czyli w tym roku nabór nie do 8 a do 6 klas), to i tak jeszcze dwa
     > kolejne lata będzie miała przepełnienie, zanim nie odejdą maturzyści pogimnazj
     > alni.
     >
     >
     • iwoniaw Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 16:23
      mokrasa71 napisał(a):

      > Teraz juz cały czas bedą 4 roczniki:
      > - obecnie 1po SP, 1,2,3 po gim
      > - za rok 1,2 po SP i 2,3 Po gim
      > - za 2 lata 1,2,3 po SP i 3 po gim
      > - za 3 lata i póżniej -1,2,3,4 po SP
      > odejście "gimnazjalistów nic nie zmieni"

      No oczywiście, że będą 4 roczniki. Pojedyncze. Z mniejszą liczbą klas w poziomie. Odejście gimnazjalistów zmieni wszystko, po opuszczeniu przez nich szkoły zniknie większość nadmiernego zagęszczenia. Po odejściu pierwszego rocznika 8-klasisów rok później zniknie całkowicie zagęszczenie, zostaną 4 roczniki, ale w każdym będzie mniej klas niż w obecnie uczących się w szkole. (W przykładzie, który podałam, już za rok liczba klas zmniejszy się o 2 - odejdzie 8 klas maturzystów, przyjdzie 6 klas pierwszaków; potem co rok to samo. Za 3 lata będą już tylko 4 roczniki po 6 klas w każdym)


      --
      "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
  • volta2 Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespodzian 14.01.20, 16:29
   jeśli odbierze się wszystkim punkty za jakiś konkurs z bożej łaski, to przecież nikt nie będzie pokrzywdzony, bo kryteria są takie same dla wszystkich.

   a liczebność klas to sobie lepiej przyrównać do liczebności tej z rekrutacji poprzedniej*2018( a nie zeszłorocznej. już przed kumulacją rocznik był lekko okrojony i szkoła choć normalnie robiła 5 klas pierwszych to zrobiła tylko 4, bo wiadomo było że w 2019 będzie armagedon. jeśli w tym roku utworzą klas tyle co dla rocznika 2018 to będzie to w miarę porwónywalne, mimo iż tamten rocznik to był cały rok 2002 i 03 w ładnym procencie.
   • szeptucha.z.malucha Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 14.01.20, 19:24
    Ale jest to wylewanie dziecka z kąpielą, ponieważ wypadają też laureaci dobrych konkursów jak Olimpus, Lwiątko itp, które nie są łatwe i dobrze różnicują uczniów, za to są wygodne, bo jednoetapowe. Podobnie wypadają laureaci turniejów szachowych i innych, których w życiu nie porównałabym z konkursem „narysuj papieża”.
    • mamamisi2005 Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 15.01.20, 18:27
     Dokladnie. Oznacza to niepunktowanie wartosciowych konkursów Kangura, Lwiątka itp, a wcale nie wyklucza konkursów bylejakich. Na podstawie doswiadczen w moim województwie, moge zapenić, że nie zabraknie 3 etapowych wojewódzkich konkursów typu "konkurs językowy - kartka bozonarodzeniowa po niemiecku". Za to wcale nie jest pewne, czy pojawią nowe, spełniajace kryteria np matematyczne, czy przyrodnicze. W pomorskim prawie nie ma takich konkursów, wiekszość konkursów wiedzy to konkursy językowe. Zaleta np. Kangura to podział na grupy wiekowe, konkursy kuratoryjne są dla klas IV-VIII tylko teoretycznie.
   • kurt.wallander Re: Rekrutacja 2020/2021 dalszy ciąg "niespod 15.01.20, 10:32
    jan.nowak.7 napisał:

    > I jeszcze mała informacja uzupełniająca - Warszawa w tym roku chce powtórzyć ze
    > szłoroczne rozwiązanie - wybór liczby klas (oddziałów) nie będzie nielimitowany
    > . To rozwiązanie ma być ostatecznie przegłosowane w czwartek.

    To dobrze. Chociaż mojej córki nie ratuje, bo i tak nie ma więcej niż 6 - 8 szkół, które mogą jej pasować.
   • iwoniaw I to jest doskonała wiadomość 15.01.20, 12:28
    jan.nowak.7 napisał:

    > I jeszcze mała informacja uzupełniająca - Warszawa w tym roku chce powtórzyć ze
    > szłoroczne rozwiązanie - wybór liczby klas (oddziałów) nie będzie nielimitowany
    > . To rozwiązanie ma być ostatecznie przegłosowane w czwartek.

    Jest to najlepszy system, jaki może być. Jeśli ktoś rozumie, co czyta, to właściwie nie ma innej opcji niż zakwalifikowanie się do najlepszej możliwej szkoły spośród mu pasujących, do której wystarczyło punktów.


    --
    "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka