Dodaj do ulubionych

Wojenne historie polskich miast

28.11.11, 20:58
Bohaterski Płock to miasto z ponad tysiącletnią, wielką historią o szczególnym znaczeniu i doniosłej roli w Państwie Polskim – jeden z Grodów Stołecznych Państwa Piastów, Stolica Mazowsza – jednej z historycznych dzielnic kraju oraz Stolica Polski z przełomu XI i XII wieku w czasach panowania Władysława I Hermana, a potem jego syna Bolesława III Krzywoustego – jednego z najbardziej zasłużonych, wybitnych monarchów i wodzów w historii kraju, wielkiego zwycięzcy 47 bitew nad innymi narodami.

Płock to także jedyne miasto w Polsce posiadające tytuł: „Miasto Bohater” i odznaczone Krzyżem Walecznych przez Naczelnika Państwa Marszałka Józefa Piłsudskiego dnia 10 kwietnia 1921 roku za udział ludności cywilnej miasta w zwycięskiej walce i obronie Płocka przed najeźdźcą bolszewickim w dniach 18-19 sierpnia 1920 roku podczas wojny polsko-sowieckiej.

Zwycięski Płock na przestrzeni wieków, wielokrotnie, ale i w sposób szczególny zapisał się w dziejach jako miasto odznaczone wielkim bohaterstwem oraz męstwem i okryte wieczną chwałą!

GLORIA VICTORIBUS !!!Linki

Bolesław III Krzywousty


Fotografie z rekonstrukcji walk na ulicach Płocka podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku (2010 rok -- 90. rocznica wojny polsko-bolszewickiej)

Film wideo z tej samej rekonstrukcji bitwy co link powyżej

Szczegółowy opis walk w Płocku w dniach 18-19 sierpnia 1920 roku

Utwór upamiętniający Obronę Płocka przed Bolszewikami w 1920 roku
Edytor zaawansowany
 • z-pogranicza 05.10.14, 11:07
  Jasło - Druga wojna światowa pozostawiła po sobie wiele zniszczonych miast. W Polsce miastem, które najbardziej ucierpiało podczas tej wojny była nie Warszawa, nie Wrocław, a niewielkie podkarpackie miasto, Jasło, które, pomimo, że nie toczyły się w nim walki, zostało prawie całkiem zrównane z ziemią.

  ZNISZCZENIE JASŁA
  --
  Ciekawostki historyczne z okolic Beskidu Niskiego
  z-pogranicza.blogspot.com

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka