Dodaj do ulubionych

Indeks 73 pisze do marszałka w sprawie Teatru W...

IP: *.dynamic.chello.pl 19.07.11, 17:31
Ciekawy jestem jak wyobrażacie sobie demokratyczną debatę? Dziennikarz może być skrajnie subiektywny, ale urzędnik - w przypływie złości - już nie może wyrazić swoich osobistych opinii? Czy demokratyczna dyskusja, to tylko taka, która toczy się po waszej myśli?
Obserwuj wątek
   • Gość: gość Re: Indeks 73 pisze do marszałka w sprawie Teatru IP: *.dynamic.chello.pl 19.07.11, 18:13
    Cieszyć się należy z dyskusji dt. funkcjonowania teatru. Dyskusji nt. kultury jest u nas niezwykle mało. Nie sądzę, aby marszałęk odpowiedział inicjatywie Indeks 73, a jeśli odpowie będą to jakieś ogólniki, ale już sam fakt kolejnego tekstu na łamach Gazety Trójmiasto cieszy. Cieszy, że nie wszysycy przyjmują z pokorą cielęcia stan zastany.
    Nie potępiałbym w czambuł Zawistowskiego, boć nie jest on urzędnikiem banalnym. To nie jest gryzipiórek i tak przedstawianie go w komentarzach jest niewątpliwie niesprawiedliwe. Dajmy mu prawo do ekspresyjnej wypowiedzi. Dajmy prawo i Baranowi i Abramowiczowie. O teatr, o sztukę, o kulturę warto się kłócić i warto nawet się wyzywać. Ale też niepokoi mnie jego (Zawistowskiego) wizja teatru (swoją drogą należę do pokolenia, które z racji wieku miały okazję widzieć na deskach Teatru Wybrzeże jego sztukę "Stąd do Ameryki") i potępanie w czambuł Klaty, Demirskiego. Jestesm za równowagą w teatrze: niech będzie Klata, niech będzie Demirski&Strzępka, niech będzie Cieplak i niech będzie Augustynowicz. Ale na litość boską, niech nie będzie Orzechowskiego!!!! Napisał Baran w swoim tekście, że wstarczyło na Festwialu Wybrzeże Sztuki obejrzeć rzecz reżyserowaną przez Orzechowskiego i którykoleiwke spektakl gościnny by dostrzec różnicę. Nie zgadzam się z poglądami Nowaka na teatr (nie ze wszystkimi), ale coś się w tym teatrze działo. Był ruch, było życie, było nóstwo premier. Nie wszystkie udane, ale jeśli połowa, to już sukces. A za kadencjio obecnego dyrektora - co premiera to mamałyga. Czy hanzeatyckie miasto Gdańsk, z bogatą tradycją ciągnącą się od wieków średnich nie stać na przyzwoitą placówkę teatralną? Gdańśk ma jakąś tradycję wypędzania stąd znakomitych twórców teatralnych i ludzi teatru. Na początku lat 90 Teatrem Miniatura rządzili Słobodzianek i Tomaszuk. Ich chyba przedstawiać nie trzeba. Wypędzeni. Był w Teatrze Wybrzeże dyrektorem artystycznym Krzysztof Nazar. Wypędzony. Był Nowak. Wypędzony. I to maisto aspirowało do miana europejskiej Stolicy Kultury? Muralami na Zaspie i biesiadnymi spotkaniami sąsiadów pod blokiem? (wiem, wiem, teatr to gestia marszałka, nie miasta)
  • Gość: Indeks 73 Indeks 73 pisze do marszałka w sprawie Teatru W... IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 19.07.11, 19:06
   Zabraliśmy głos - jako ogólnopolska inicjatywa na rzecz wolności twórczej - by zwrócić uwagę na szerszą istotę problemu, którą bynajmniej nie jest niechęć urzędnika do jednego dyrektora i faworyzowanie innego. To ludzkie małości. Nas interesuje systemowy mechanizm podejmowania decyzji o wydatkowaniu publicznych środków. Rolą urzędnika nie jest autorytarne rozdzielanie dotacji dla cenionych przez siebie artystów, wykluczając "niepokornych twórców" z publicznego finansowania. To jest de facto "cenzura ekonomiczna", która coraz bardziej zagraża polskiej młodej demokracji.

   Nasz głos to też niezgoda na ingerowanie urzędników w autonomię instytucji kultury. I przekraczanie kompetencji, poprzez antagonizowanie środowiska. Misją urzędnika państwowego powinno być dążenie do konsensusu, bezstronna analiza problemu i proponowanie rozwiązań. Świadome wystawianie ludzi na barykady jest niedopuszczalnym przekroczeniem kompetencji.
   Lidia Makowska, Inicjatywa Indeks 73
  • Gość: Indeks 73 Re: Indeks 73 pisze do marszałka w sprawie Teatru IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 19.07.11, 19:10
   @arkadiusz: urzędnik nie powinien w pracy mieć "ataków złości". Tak jak lekarz, nauczyciel czy ksiądz. Rolą urzędnika - jak lekarza, nauczyciela czy księdza - jest misja na rzecz społeczeństwa / wspólnoty/ parafii/ ludzi / obywateli. Jak ktoś tego nie rozumie, albo nie potrafi publicznie pohamować wściekłości i frustracji, to powinien odejść z urzędu.
  • Gość: nideks 37 Indeks 73 ma całkowitą rację! Wzorem wszelkich IP: *.dynamic.chello.pl 19.07.11, 21:02
   procedur dotyczących wydawania publicznych pieniędzy, także dyrektor teatru powinien być wybierany w przetargu. A jedynym kryterium powinna być cena. W ten sposób uzyskamy taniego dyrektora (więc nikt nie będzi narzekał że lichy), i za te same pieniądze będzie można zatrudnić ze dwóch, a może i trzech takich. Wpłynie to niewątpliwie na upowszechnienie kultury, a i na jej jakość także. Bo wiadomo, że twórczy może być tylko głodny artysta - przecież głód wyszlachetnia.
  • Gość: znawca bajek Panie Marszałku, niech pan nie odpowiada IP: *.centertel.pl 20.07.11, 19:49
   Skład Indeks73 to towarzystwo wzajemnej adoracji, w tym Romana Pawłowskiego, krytyka teatralnego z GW gloryfikującego wbrew faktom i adorującego na ślepo Macieja Nowaka. Dlaczego, to już niech sobie Roman Pawłowski sam odpowie jeżeli już nieco otrzeźwiał. Indeksiarze 73 są zdania, że artysta ma prawo szastać pieniędzmi na prawo i lewo nie licząć sie z nikim i niczym, a urzędnik i Marszałek mają dawać,dawać i dawać jak by ich "sakiewki" byłu bez dna jak te z bajek.
   Siedzenie Macija Nowaka od początku było przyzwyczajone do zajmowania kilku foteli na raz, gazetka teatralna (tytułu już nikt chyba nie pamięta) i Centrum Edukacji Dzieci i Młodzierzy - dnocześnie, toż Centrum i dawny Wojewódzki Ośrodek Kultury, który dla Nowaka przekształcono w placówkę międzynarodową, czyni Nadbałtyckie Centrum Kultury - też długo jednocześnie, w końcu po objeciu dyrekcji TW też trzeba Go było od ekskluzywnego fotela w NCK dosyć długo "odrąbywać". Maciej Nowak pięknie mówi o wszystkim, o edukacji kulturalnej dzieci a zwłaszcza młodzieży, o kulturze w ogóle, o teatrze ... o wszystkim. To jednak tylko słowa, słowa, słowa. Ostatnio próbował oczarować Panią Minister Hall, która chyba jednak zobaczyła, że król jest nagi. Czekam, kiedy otrzeźwieje minister kultury.
  • Gość: realista znawca bajek wynajęty do czarnego PRu? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.07.11, 14:33
   czy znawca bajek to płatny spec od czarnego PRu na forach i na facebooku? Żałośnie kolego walisz w ludzi z Indeksu 73, którzy w przeciwieństwie do Ciebie mają odwagę, by zabrać głos przeciwko arogancji przedstawiciela administracji publicznej. Na szczęście, coraz więcej ludzi domyśla się, ze Twoja demagogia wynika z pilnowania posady urzędniczej albo nadziei na intratne zlecenie z urzędu.
  • Gość: Indeks 73 Kto i czemu działa w Inicjatywie Indeks 73 IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 21.07.11, 15:08
   Nie ukrywamy w Inicjatywie Indeks 73 naszych nazwisk, celów i metod działania. Można o nas przeczytać na stronie: www.indeks73.pl/pl_,o_indeksie73.php

   Tworzymy niesformalizowaną inicjatywę, zapraszamy do współpracy każdą i każdego, komu nie są obojętne coraz bardziej niebezpieczne "ukryte" strategie cenzury ekonomicznej (artyście/stce odmawia się realizacji pracy pod pretekstem braku środków) czy cenzury instytucjonalnej (artysta /stka z krytycznym oglądem rzeczywistości na wszelki wypadek nie jest zapraszany/a do projektów instytucji państwowych czy samorządowych, by nie stwarzać kłopotów). Mobilizujemy się zadaniowo, często jednorazowo w konkretnej sprawie. Przypadki naruszenia wolności twórczości artystycznej dokumentujemy na portalu Indeks 73.pl, mamy tam już blisko 200 spraw, o bardzo różnorodnym charakterze, spisanych przez szeroką grupę współautorów i współautorek z Polski (zamieszanych w cenzurę artystów, kuratorów, dziennikarzy) . Często narażamy się na środowiskową krytykę, bo dla jednych piszemy za łagodnie (unikamy personalnych ataków, koncentrując się na systemowej analizie mechanizmów, przyczyn i skutków aktu cenzorskiego) a dla innych za radykalnie (bo ciągle dla wielu cenzura ekonomiczna, czyli wykluczanie artystów z obiegu finansów publicznych nie jest naruszeniem wolności twórczości, a przywilejem "władzy" i konsekwencją neoliberalnego dyktatu).

   Zależy nam głownie na edukacji, a zatem wszystkim anonimowych bohaterskim obrońcom dyr. Zawistowskiego polecamy lekturę naszej strony www.indeks73.pl
   Lidia Makowska
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka