Dodaj do ulubionych

Piersi nie urosły+ HCV.Co z pokarmem i karmieniem?

10.08.12, 19:33
Witam. Mam pewien problem, a raczej obawę. Do porodu zostały mi niecałe 3 tygodnie. Piersi urosły mi na początku ciąży, lecz szybko wróciły do swoich małych rozmiarów, a nawet jeszcze bardziej się zmniejszyły! Czy po porodzie jest szansa na pokarm? Nie chcę karmić synka od początku mieszankami. Ale do tego jestem nosicielem wirusa żółtaczki typu C. Czy mogę karmić piersią w takiej sytuacji? Czy nie przekażę wirusa razem z mlekiem?
Edytor zaawansowany
  • j.u.s.t.i555 11.08.12, 23:24
    A co na to Twoj hepatolog? Moim zdaniem w przypadku zolt. typu C karmic nie mozna , gdyz nie ma na to szczepionki, tak jak przy HIV.
    BDW-czy dziecko dostanie immunoglobuline zaraz po porodzie?
    W sumie sie dziwie, ze jestes na koncowce ciazy i nie wiesz podstawowej kwestii, a chodzi o zdrowie twojego dziecka...chyba ze troll.
  • yumemi 11.08.12, 23:51
    Co do HCV, warto temat skonsultowac z ekspertem.

Pare linkow:
    www.cdc.gov/breastfeeding/disease/hepatitis.htm
    Tlumaczenie na szybko: Hep C nie przenosi sie przez pokarm. Przenosi sie przez krew, dlatego gdyby brodawki byly poranione i krwawiace, trzeba tymczasowo wstrzymac karmienie. Dlatego tym wazniejsze jest aby pilnowac wlasciwego przystawiania do piersi po porodzie.

pediatrics.aappublications.org/content/101/3/481.full
    Acquisition of HCV infection from human milk has not been documented,30,31 although HCV RNA has been detected in human milk. The overall rate of maternal–infant HCV transmission among breastfed infants has been the same as that among bottle-fed infants.23,26,28-30 HCV infection of the mother is not a contraindication to breastfeeding according to the most recent Public Health Service guidelines, although data are limited.32

pediatrics.aappublications.org/content/115/2/496.full.pdf
    As the risk of vertical
    transmission of HCV appears to increase with HCV-RNA titer, one approach
    would be to breastfeed if the mother’s HCV PCR is negative or
    low titer, and recheck the mother’s titer periodically. HCV antibodies
    and HCV-PCR should be followed periodically in the infant during the
    first 12 to 18 months of life whether or not t he infant is breastfed.
    www.breastfeeding.org/uploaded_files/newsletters/newsletter4.PDF
    I z polskich:
    5. Czy kobieta chora na WZW typu B lub WZW typu C może karmić piersią?
    Tak, zgodnie z obowiązującą wiedzą WZW typu B i WZW typu C nie stanowią przeciwwskazań do rozpoczęcia i kontynuowania karmienia piersią.
    WZW typu B: po porodzie noworodek matki - nosicielki antygenu HBs, powinien otrzymać immunoglobulinę anty HBV i pierwszą dawkę szczepienia przeciwko WZW typu B. Od tej chwili może być karmiony bez przeszkód. Jeśli matka zachoruje w okresie karmienia piersią - niemowlę należy zaszczepić zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień i kontynuować karmienie.
    WZW typu C: istnieje ryzyko zakażenia przez pokarm, ale jest ono minimalne. Ryzyko zwiększa się w przypadku koinfekcji HIV-1. Matka zakażona HCV przed porodem może i powinna karmić piersią. Nie udowodniono, aby uszkodzenie brodawek stanowiło czynnik zwiększający ryzyko zakażenia. Jedynie matce karmiącej, która zachoruje na ostre WZW typu C, zaleca się czasowe przerwanie karmienia piersią w ostrej fazie choroby (2-12 tyg.). W tym czasie poziom HCV RNA w pokarmie znacznie się zwiększa. Należy poinstruować matkę, jak utrzymać laktację do czasu powrotu do karmienia.
    www.mp.pl/artykuly/?aid=27168

• malwina.okrzesik 12.08.12, 12:47
    Nosicielstwo HCV nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią.
    W ciąży piersi zmieniają się, bo gruczoł mleczny rozrasta się. Trudno ocenić na ile te zmiany wystąpiły u Pani, dlatego proponuję nie martwić się na zapas. Zadbać o dobry początek karmienia , wczesny kontakt z dzieckiem i częste przystawianie do piersi. To są czynniki, na które ma Pani wpływ na pewno.
    życzę powodzenia
  • me-lissa 13.08.12, 09:04
    Mi też piersi nie urosły, ani w ciąży ani po porodzie, tylko obwód pod mocno się zwiększył (na szczęście krótko po porodzie wrócił do normy). Mała nie głoduje, laktatorem jestem w stanie odciągnąć ponad 100ml z jednej w 10min. Nie wiem gdzie to się mieści:-)
  • kasia.bydg 15.08.12, 20:21
    Dziękuje bardzo za informacje.
    A takiej podstawowej informacji nie wiem, bo każdy lekarz mówi inaczej. A nawet milczą na ten temat. Dlatego zwróciłam się o poradę i do eksperta i do innych mam, które mogły być w podobnej sytuacji, lub o słyszały o czymś takim. W takich kwestiach do końca jest dylemat i brak pewności.
  • j.u.s.t.i555 16.08.12, 10:28
    A czy jestes pod opieka hepatologa w poradnii hepatologicznej? Wydaje mi sie ze to podstawa i tu pokierowaliby Cie odpowiednio. lekarz ogolny moze nie wiedziec
    a wiec i milczec ale specjalista w danej dziedzinie napewno. Nie lecz sie przez internet, Hcv to nie zarty.
  • kasia.bydg 17.08.12, 18:10
    A kto powiedział, że leczę się przez internet?? Do hepatologa dostałam się na początku ciąży, następną wizytę mam za 3 miesiące. I też powiedział, że to jest moja decyzja. I to nie jest leczenie tylko pytam się o doświadczenia i opinie. Od tego to chyba jest!
  • 80ewcia 17.08.12, 19:25
    Moje piersi prawie wcale nie urosły ani na początku ciąży, ani pod koniec i sama wiem po sobie, że nie jest to żadną przeszkodą w karmieniu piersią, bo karmię już 10,5 miesiąca i żadnych problemów z karmieniem nie miałam (ani żadnych kryzysów laktacyjnych; mleka miałam od początku bardzo dużo), dziecko pięknie rosło od początku. Piersi zrobiły mi się większe jedynie na drugi dzień po porodzie, kiedy miałam nawał pokarmu, i oczywiście kiedy są przepełnione. Ale to wiadoma sprawa.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka