23.07.13, 20:35
Szukam już wszędzie informacji, może tu mi kto rozjaśni w głowie, ale od początku:
dokładnie 4 tyg. temu urodziłam synka. Poród przez cesarskie cięcie. Synka do karmienia dostałam dopiero w 3 dniu od porodu - nie było żadnego problemu z mlekiem, ale panie położne dokarmiały małego z butli. W szpitalu byliśmy tydzień, częstotliwość moich karmień rosła, ale dopiero ostatni dzień pobytu to dzień bez butli.
W domu kilka pierwszych dni było bezproblemowych, ale potem zaczął się cyrk. Karmię w zasadzie non stop, synek wrzeszczy wniebogłosy i uspokaja się tylko przy piersi. Wiem, wiem - tak bywa. Mogę karmić, sęk w tym, że mały bardzo słabo przybiera: najniższa waga to 3450, obecnie 3700 (4 tyg). Synek ssie dobrze - potrafi sobie zrobić malinkę na rączce. Brodawki w czasie ssania mnie nie bolą, dolną wargę wywija. Tyle, że przysypia przy piersi. Zaczęłam mleko odciągać i raz dziennie mu to podaję (raz, bo na dobę udaje mi się wyciągnąć 100ml) i dostaje jeszcze pierś, wtedy widać, że się najada - jest spokojny, po niejakim czasie usypia.
Co robić? Martwi mnie ta waga :/ Pediatra kazała raz dziennie dokarmiać
Edytor zaawansowany
  • mika_p 23.07.13, 20:54
    No to standardowy zestaw pytań:
    - jak często karmisz
    - ile czasu trwa pojedyncze karmienie
    - co robisz, kiedy dziecko przysypia przy piersi
    - jak długo karmisz z jednej piersi, co ile zmieniasz pierś w czasie jednego karmienia, ile razy
    - czy podajesz smoczek
    - czy podajesz cos do picia innego niż mleko
    - jak kupy i siusianie
    - czy były jakieś ważenia pomiędzy najniższą (kiedy) i ostatnim
    - czy dziecko ważone było na tej samej wadze, nago

--
    Siedział uczepiony brzucha czarnego, który swoją ponurą urodą przypomina istnego diabła
  • gogania 23.07.13, 21:23
    Odpowiedzi na standardowy zestaw pytań:

> - jak często karmisz
    na żądanie

> - ile czasu trwa pojedyncze karmienie
    różnie, nawet do kilku godzin :)

> - co robisz, kiedy dziecko przysypia przy piersi
    miziam po policzku, po uszku a jak nie skutkuje wyciągam pierś z buzi

> - jak długo karmisz z jednej piersi, co ile zmieniasz pierś w czasie jednego ka
    > rmienia, ile razy
    karmie z jednej piersi do momentu jak dziecko zaczyna być niespokojne (około pół godziny do 40 min), widzę że chce ssać ale wypluwa pierś i się denerwuje, wtedy zmieniam na drugą pierś, itd dopóki chce jeść

> - czy podajesz smoczek
    tak ale nie przepada i zazwyczaj wypluwa, jako uspokajacz nie działa

> - czy podajesz cos do picia innego niż mleko
    nie

> - jak kupy i siusianie
    w normie, książkowo

> - czy były jakieś ważenia pomiędzy najniższą (kiedy) i ostatnim
    waga urodzeniowa 3600, najniższa waga była w szpitalu w 3 dobie życia dziecka 3430, potem systematycznie przybierał, wypisali nas z wagą 3530 po 7 dniach pobytu w szpitalu, 13 dni później na kontroli ważył 3630 ale ważony w pampersie, tydzień później 3700 (dwa ostatnie pomiary na tej samej wadze)
  • gogania 23.07.13, 21:40
    błąd w ostatnim poscie: najniższa waga 3450
  • mad_die 26.07.13, 14:12
    A w ktorym dniu byla najnizsza waga?
    Jakby nie bylo przyrosty ma za male.

Smoczka oczywiscie nie dawaj. Pod zadnym pozorem! on jest za maly na smoczka, zreszta ma ssac twoje piersi a nie smoczek....

--
    BadVista
  • mad_die 26.07.13, 15:58
    > > - jak często karmisz
    > na żądanie
    Ok, za ządanie, ale nie mniej niz 10-12 razy na dobe? Przerwy nie sa wieksze niz 3h za dnia i 4h w nocy?

>
    > > - ile czasu trwa pojedyncze karmienie
    > różnie, nawet do kilku godzin :)
    Podczas takiego karmienie zmieniaj piersi, pilnuj, zeby dziecko ssalo i jadlo, a nie spalo przy piersi. Pilnuj efektywnego ssania.
    Mozesz gładzić piers do brodawki, zeby mleko lepiej plynelo.
    |Mozesz zastosowac technike breast compression, ktora pomaga leniwemu dziecku lepiej i wiecej zjesc z piersi.

>
    > > - co robisz, kiedy dziecko przysypia przy piersi
    > miziam po policzku, po uszku a jak nie skutkuje wyciągam pierś z buzi
    Zmien pieluche, ponos, pogadaj, podaj druga piers. Zastosuj technike breast compression.

>
    >
    >
    > > - czy były jakieś ważenia pomiędzy najniższą (kiedy) i ostatnim
    > waga urodzeniowa 3600, najniższa waga była w szpitalu w 3 dobie życia dzieck
    > a 3430, potem systematycznie przybierał, wypisali nas z wagą 3530 po 7 dniach p
    > obytu w szpitalu, 13 dni później na kontroli ważył 3630 ale ważony w pampersie,
    > tydzień później 3700 (dwa ostatnie pomiary na tej samej wadze)

Malo.
    Musisz wiecej karmic.
    Pilnowac ssania efektywnego.
    Smoczka nie dawac wcale.
    Skorygowac technike.
    Dobrze dostawiac do piersi.

--
    BadVista
  • arathlo 23.07.13, 22:26
    Skoro odciągniętego jak zje 100 i dopije piersią i jest wtedy ok, a z samej piersi nie jest, to sprawa jest oczywista - nie umie wyssać tyle, ile potrzebuje by się najesć z piersi, a powinien - czyli NIE ssie dobrze. Malinki nie mają tu nic do rzeczy...
    Jak dziecko nie ssie smoczka, słabo przybiera i źle ssie to go wyrzuć i niech nie kusi Cię podawanie, bo szybko skończy się karmienie piersią w takiej sytuacji.
    Jeśli już dokarmiasz (nawet swoim) to nie butelką, bo to tak samo jak smoczek - psuje ssanie (jeszcze bardziej w tym przypadku bo już dobrze nie jest skoro dziecko nie umie się najeść piersią).
    --
    Marzy mi się karmić dwoje dzieci na raz...
  • gogania 24.07.13, 08:13
    Witam, dzięki za odpowiedzi!

Jeśli nie z butelki to jak?
    Położne w szpitalu twierdziły, że maluch jest dobrze przystawiony do piersi:/
  • naturalna.nie.eko 24.07.13, 09:28
    Dlaczego tak późno dostałaś dziecko? Jakieś komplikacje? Jeśli to nie tajemnica.
  • gogania 24.07.13, 09:54
    po prostu taka praktyka w tym szpitalu - spionizowali mnie w drugiej dobie, ale ciagle z cewnikiem i kroplówką. Dopiero następnego dnia odpięli to dziadostwo i zażądałam dziecka, bo pewnie bym jeszcze dłużej czekała. Głupia byłam, nic nie wiedziałam - inaczej od razu bym się upominała o synka ;/
  • naturalna.nie.eko 24.07.13, 10:13
    Jak ja Ci współczuję, sama w zeszłym roku miałam cc w szpitalu zaledwie powiatowym a dziecko dostałam do piersi po 20 minutach od przyjechania na salę a gdzieś 40minut od wyjęcia, w nocy na trochę zabrali ale powiedziałam, że mają przynieść z powrotem bo i tak nie spałam. Wstałam prawie po 18h od cesarki. Przy pierwszym dziecku dostałam po 4h, bo dziecko było w inkubatorze, miało niską masę i miałam cc z powodu spadającego tętna dziecka i braku postępu porodu, poobserwowali je i przynieśli ale to było lata temu. U nas dzieci są dokarmiane dopiero na zlecenie neonatologa, jak spadają z wagi powyżej tych 10% masy urodzeniowej.
    Podejrzewam, że Twój maluszek wyssie mleko I fazy a później leniuszkowi nie chce się ssać bo przyzwyczaił się do butelki,tam nie musi się napracować.
    Radzę Ci tak samo jak mamy powyżej, nie dawać smoczka, nie dokarmić, położyć się z dzieckiem do łóżka, rozebrać od pasa w górę niech maluszek ssie. Ja bym na Twoim miejscu nie zmieniała piersi jeśli ssie krótko lub nie ssie efektywnie, bo będzie tylko spijał a na tym waga znacząco się nie poprawi.
  • awidyna 24.07.13, 09:35
    Nawet po trzech miesiącach dobrego ssania jak poczuje butlę to może przestać dobrze ssać. Wiem z autopsji. Ja już ósmy miesiąc odciągam i karmie butlą a na cyca dziecko patrzeć nie chce. A ssało dobrze, aż się mi przyplątało cholerstwo i musiałam przestać karmić piersią a zacząć odciąganym. Efekt jest taki jaki jest. Swoje możesz z kieliszka podawać, z łyżeczki, a najlepiej odstaw wszystko i cyca niech ssie do oporu. Inaczej się nie da. Tzn się da tak jak ja ;) Ale nie każdej takie karmienie odpowiada.
    --
    http://lb1f.lilypie.com/tPeap2.png
  • gogania 24.07.13, 09:56
    walczymy od rana nad techniką - może się uda :) Mleko jest, więc szkoda byłoby to marnować :)
  • arathlo 24.07.13, 23:28
    Położne mówiły...echhhh...mi też położne mówiły, że dobrze...że można smoczek...ba,, nawet doradca lakta za 170zł też mówiła...tylko czemu dziecko po 2ms zaczęło mało przybierać, czemu kazali dokarmiać, czemu od kiedy zaczęłam dokarmiać dziecko coraz bardziej miało wkurza na piersi i czemu przez to wszystko mleko z dnia na dzień mi spadało na łeb na szyję aż prawie do zera???? pewnie dlatego, że tak świetnie ssał i że tak mu smoczek nie zaszkodził :/
    A kolejne też dobrze ssało w szpitalu, pięknie, książkowo, tylko mi mało cycki nie odpadły i chociaż zawsze mnie bolą pierwsze dni karmienia (tzn. przy 2 poprzednich dzieciach), to nie TAK i nie TYLE CZASU...czułam dziąsła na piersi...język był nie wiadomo gdzie. Sama po doznaniach doszłam, że to wędzidełko, poprosiłam pediatrę o ocenę i rzeczywiście było trochę za krótkie. Więc jak mógł ssać książkowo????? echhh...na szczęście się rozciągnęło i jest ok.
    Takie położne...radź sobie sam :/ Wszystkie dzieci ssą książkowo...wszystkie trzeba dokarmiać...wszystkie matki mają za mało pokarmu...kółko się zamyka...

ps. jak nie butelką to strzykawką, łyżeczką lub kubeczkiem (zwykłym, kieliszkiem, doidy cup lub medela)
    --
  • gogania 27.07.13, 10:16
    ekhm...
    zmieniliśmy pediatrę :) Nowa pani doktor nie ma pomysłów w rodzaju pojenia wodą czy podawania mm. Przyznała, że przyrost mały, ale powiedziała też, że na piersi tak bywa i by karmić! Waga wczoraj 3760, ale wreszcie mierzona jak Pan Bóg przykazał. Wciąż mało, ale sama widzę, że jest postęp - pieluszki już się tak ciasno nie da zapiąć, a i ubranka jakby nieco zmalały?
    :):):):)
    Bombimy się mlekiem, kiedy tylko Franek chce. Pilnuję, by nie przysypiał. Kiedy kończy, odbijam go i proponuję jeszcze mleczka - zwykle nie odmawia :) A ja już od 2 dni nie odciągam pokarmu i jedziemy już stricte na piersi :)

Dziękuję dziewczyny! Mam kilka kumpelek w ciąży - chyba muszę je zawczasu ostrzec przed pomysłami pań położnych :)

Kurcze, chyba wychodzimy na prostą!
  • arathlo 28.07.13, 00:02
    No to super :) fajnie :) powodzenia!
    --
  • gogania 05.08.13, 16:51
    no i niestety w ciągu tygodnia synek przybrał zaledwie 60gr :/ Pediatra nie ma żadnych zastrzeżeń co do jego ogólnego rozwoju - jest aktywny, uśmiecha się, kupy i mocz ok.

Siedzimy całe dnie z piersią w paszczy, ale widocznie dalej coś nie działa jak trzeba. pilnuję efektywnego ssania i nie wiem, co mogę jeszcze zrobić? Podaję mu na przemian obie piersi, ale nie jestem pewna, czy wystarczająco długo ssie jedną - chodzi mi o to, by mieć pewność, że łyka także mleko II fazy. W końcu nie może tylko pić!

W nocy je ładnie...

• gogania 05.08.13, 16:57
    dodam jeszcze, że urósł: urodził się długi na 55cm, obecnie ma 57.5
  • mad_die 05.08.13, 22:10
    A jak to na siatce wyglada?
    Waga/wzrost?

Pilnuj, zeby ssał efektywnie, żeby łykał. Jak zje z jednej lub jak czujesz, że już zjadł, to podaj ZAWSZE drugą pierś i też niech je do oporu. Jak bedzie chciał nastepna, to też daj.
    Pilnuj, żeby sikał - te 5-6 pełnych, ciezkich pieluch musi dziennie mieć.

Dobrze go dostawiasz do piersi? Na stronie nbci.ca masz filmy i instrukcje jak dostawiać i jak ma dziecko ssać, zeby sie najadało.

--
    BadVista
  • gogania 05.08.13, 22:46
    waga - dosłownie pod 3 centylem, wzrost - idealnie 50

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka