Dodaj do ulubionych

Dopajanie a skłonność do ZUM -pytanie do ekspertki

20.08.13, 14:30
Moje dziecko ma 5 miesięcy i właśnie diagnozujemy refluks pęcherzowo-moczowodowy. Zaczęło się od zastojów moczu w ciąży, w 4 miesiącu życia były lekko poszerzone kielichy w nerkach na usg, dostaliśmy skierowanie na badanie i posiew moczu i wyszedł ZUM. Pediatra kazała mi dopajać dziecko, ja nie jestem przekonana. Czy zalecenia WHO żeby wyłącznie karmić piersią do końca 6 miesiąca mają u mnie zastosowania, czy to już nie uważa się za dziecko zdrowe i powinnam słuchać pediatry? U dorosłych przy skłonnościach do ZUM jest zalecenie żeby dużo pić, bo wiadomo, że jak przepłukuje się często układ moczowy to te bakterie nie zalegają.
Nie bardzo ufam tej lekarce, bo już w czerwcu mówiła mi żeby dopajać, jak są upały a dziecko miało 3 miesiące...
I jeszcze dała mi probiotyk żeby poprawić florę bakteryjną przewodu pokarmowego, dziecko ma zakażenie pałeczką okrężnicy i takie czerwone krosty ma pupie. Też nie wiem czy to dawać..
Edytor zaawansowany
  • rulsanka 20.08.13, 15:49
    Czy byly jakies odchylenia w badaniu ogolnym moczu? Moj syn z wodonerczem pod kontrola czd nie mial zlecony h posiewow. Lekarz tlumaczyl ze w posiewie zawsze cuda wychodza i ze dzieci sa niepotrzebnie szprycowane antybiotykami. Teraz syn ma 5 lat i nigdy zum. Ma poszerzona miedniczke kielichy i moczowod olbrzymi.
    Probiotyk mozna dawac. Dopajanie be sensu, kp idealnie nawadnia.
  • lezacybyk 20.08.13, 16:30
    badanie ogólne:
    ciężar 1,005 norma od 1,015

osad:
    leukocyty 10-20 norma do 5
    bakterie bardzo liczne
    nabłonki płaskie dość liczne

posiew:
    Escherichia coli 10^5

miał zaczerwieniony siusiaczek jakiś tydzień przed badaniem, widziałam małe ranki na napletku.
  • rulsanka 21.08.13, 11:40
    niewielki ciezar moczu u cycowego niemowlaka jest normalny, świadczy o dobrym nawodnieniu

niewielki wzrost leuko, poza tym ok
    dużo bakterii
    być może to infekcja cewki/napletka
  • tully.makker 29.08.13, 18:32
    Wedlug naszej nefrolozki najwazniejszym wskaznikiem jest ilosc leukocytow. U was jest zdedowanie za duza, wskazuje na infekcje. Trzeba zrobic posiew, i zaczac leczenie. Naprawde, sparwwa moze byc powazna, zwlaszcza jesli macie refluks.

Co do dopajania, to nie za bardzo doradze - moj synek zachorowal pierszy raz, gdy mial 8 miesiecy i w czaeie gdy bylam w pracy dostawal stale pokarmy + byl dopajany woda. O ile pamietam, dopajalam go rowniez gdy bylam w domu i mial dostep do piersi, ale on w ogole lubi duzo pic, wiec nie zaklocalo to jakos specjalnie picia z piersi (tak czy inaczej piers byla 8 - 10 razy na dobe) i przyrostow.

--
    Western economies are absolutely dependant now on the continued underpayment of women.
    Naomi Wolf

Wiedzmowo
  • lezacybyk 30.08.13, 11:45
    w badaniu po zakończeniu leczenia wyszło
    2-4 leuko, norma do 5
    bakterie nieliczne

posiew:
    e. coli 10^5

no i kurde, nie wiem co to znaczy, bo teoretycznie to niemożliwe, w moczu nie ma prawie bakterii a w posiewie są? Źle pobraliśmy mocz?
    Pobieraliśmy prosto do jałowego pojemniczka, bez woreczków, siusiak i pupa umyte rivanolem przed...
  • lezacybyk 24.08.13, 09:55
    podbijam, bo ciągle liczę na odpowiedź pani ekspert. Rodzina mnie zaciska żeby dopajać...
  • mruwa9 24.08.13, 10:09
    ale e.coli moga swiadczyc o przenoszeniu bakterii z okolic odbytu do cewki moczowej.
    Przyjrzyj sie waszym obyczajom higienicznym: czy podmywanie od przodu do tylu, czy jak popadnie? czy uzywacie chusteczek nawilzanych czy porzadna kapiel/mycie pod biezaca woda po kazdej kupie?
    U nas zasada bylo uczciwa kapiel po kazdej kupie, lub przynajmniej pupa pod kran i porzadne mycie woda i mydlem. Zadnych chusteczek, ktorymi glownie wciera sie stolec i bakterie w skore i sluzowki, zamiast usuwac.
  • malwina.okrzesik 26.08.13, 19:22
    chciałabym przedstawić fakty, co robić dalej, zależy od Pani decyzji:

1. W wieku 5 miesięcy podstawą żywienia jest mleko matki, które ma tak skomponowany przez naturę skład, że zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe malucha, służy także do zaspokajania pragnienia.
    2. Około 88 % składu to woda. Wszystkie inne składniki pokarmowe są w niej rozpuszczone lub zemulgowane.
    3. Dopajanie dziecka wodą zwiększa ryzyko obniżenia poziomu produkcji mleka.
    4. U dorosłego jedzenie i picie są rozddzielone.
    5. Dziecko to nie dorosły.
    6. Karmienie piersią obniża ryzyko ZUM.
    7. Dobre nawodnienie jest b. istotne w ZUM
    8. Dziecko intensywnie karmione piersią będzie miało obfitą diurezę (dobrze płukane nerki).
    9. Karmienie wyłącznie piersią powoduje utrzymanie korzystnej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym dziecka.

• lezacybyk 27.08.13, 20:16
    dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, będę się upierać żeby niedopajać i mam argumenty dla rodziny.
  • ellena 26.08.13, 22:13
    Napiszcie proszę jak mają się wasze dzieci z poszerzeniem miedniczek nerkowych? U mojego synka właśnie diagnozujemy :( teraz ma 5 tygodni.
  • lezacybyk 27.08.13, 20:20
    dzisiaj byliśmy na usg kontrolnym, poszerzenie się cofnęło. U nas były poszerzone też kielichy w miedniczkach (z tego co zrozumiałam to większe poszerzenie niż same miedniczki), w tej chwili jedna nerka jest całkowicie normalna, a w drugiej została lekko poszerzona miedniczka.
    Układ moczowy noworodka jest niedojrzały (podobnie zresztą jak pokarmowy), rozwija się przez pierwszy rok życia dziecka, taka wada może się cofnąć i często tak właśnie się dzieje.
    Diagnozujcie, róbcie badania kontrolne, nie martwcie się i bądźcie dobrej myśli.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.