Dodaj do ulubionych

Niedobór witamin

22.04.16, 20:07
Karmię póki co prawie 11 m-cy i trochę się sypię... Cera kiepścizna, zęby lecą, białe plamy na paznokciach, no i przede wszystkim nie mam tyle energii, co kiedyś, a śpię więcej niż przed dzieckiem (a mogłabym jeszcze więcej).
Wcześniej myślałam, że to hormony lecą po ciąży, ale po prawie roku, to już raczej nie to i winię karmienie właśnie.
Raczej zdrowo się odżywiam, więc nie wiem czy dietą da się te niedobory naprostować. Bierzecie jakieś preparaty witaminowe? Jeśli tak, to jakieś multiwitaminy czy raczej pojedyncze, np wapń?
Obserwuj wątek
    • sala1986 Re: Niedobór witamin 24.04.16, 15:19
      Ja też karmię prawie rok i podobnie mam jak Ty. Nie pamiętam już jak to jest mieć pełnię energii, sporo schudłam karmiąc i kiepsko wyglądam. Mam jeszcze trzylatka, więc dwójka maluchów to duże wyzwanie. Pocieszam się, że przy pierwszym też tak miałam, a potem jakoś doszłam do siebie. Teraz to chyba kompilacja dwóch ciąż - w małym odstępie czasu - karmienia obu i zmęczenia, życia na wysokich obrotach przy dzieciach/niedospania. Ten czas wiosenny też jest chyba w ogóle kiepski jeśli chodzi o kondycję. Witaminy biorę, ale przede wszystkim staram się zdrowo odżywiać. Badania robiłaś jakieś? Ja tak, ale jakiś czas temu - wtedy wszystko było w normie. Życzę zdrowia i powrotu sił - Tobie i sobie :)
    • awidyna Re: Niedobór witamin 25.04.16, 12:56
      Da się dietą ale trzeba się odżywiać racjonalnie i "raczej zdrowo" to nie jest "na pewno dobrze" :) Ja karmię 1,5 roczniaka mam jeszcze na stanie 3-latkę, pracę na 1,5 etatu, studia zaoczne i praktyki w szpitalu :) Zdarza się że padam na twarz wieczorami ale "nie sypię się". Dużo warzyw surowych, białko dobrej jakości, żelazo w formie hemowej, witamina B12 z mięska, kefir własnej produkcji, owoce, orzechy, dobrej jakości tłuszcze (omega 3). Żywność jak najmniej przetworzona, ruch na świeżym powietrzu no i woda. Wszystkie objawy które wypisałaś to niedobory poszczególnych witamin (C, D, B12,) i składników mineralnych (Fe, Mg, K, Zn)

--
      Mężczyźni rozwijają się do trzeciego roku życia. Potem tylko rosną...
    • vinca Re: Niedobór witamin 25.04.16, 18:09
      Ja też zaczęłam się sypać ale to ostatnio, karmie prawie 16 miesięcy. Szara cera, białe plamki na zębach, choruje duzo częściej niż normalnie, i mimo że śpię dużo to energii brak. Teraz po raz drugi w ciągu pół roku jestem na antybiotyku (wcześniej antybiotyk brałam z 15 lat temu), przechodzone przeziębienia te sprawy... i podjęłam decyzję że się odstawiamy. Dziec już je prawie wszystko, karmilam ostatnio tylko rano i wieczorem, ja już mam dość, a córa raczej też już płakać z cycem nie będzie bo od jakiegoś czasu jest t już tylko ciumkanie.
    • eowina123 Re: Niedobór witamin 25.04.16, 23:05
      Dzięki za odpowiedzi.
      Kupiłam dzisiaj jakieś witaminy ciążowe/dla karmiących, magnez i skrzyp polny (chyba można przy kp?).
      Badań żadnych nie robiłam, a też sporo schudłam. BMI już równe 18, a jak siadam na krześle, to słychać stukot kości ;)
      "raczej zdrowe" odżywianie to znaczy zdrowo do 19, a jak młoda idzie spać to wyżeram zapasy czekolady i czipsów :D ale rzeczywiście jakoś zapomniałam o orzechach, a to przecież dobre i zdrowe. No i mało mięsa jem, bo nigdy nie przepadałam. Jakieś 2x w tygodniu, może więcej powinnam...
      • babybump Re: Niedobór witamin 26.04.16, 01:24
        Trójkę tarczycową sprawdzałaś?
        Multiwitaminy są dla osób, które nie mają niedoborów. JEśli masz niedobory, to Ci nic nie pomogą. Niedobory leczy się odpowiednimi dawkami dobieranymi na podstawie badań krwi.
        I tak jak Awidyna napisała, to co opisujesz to niedobory wit D3, magnezu, B12 i żelaza (sprawdza się ferrytynę), które często idą w parze z chorobami tarczycy.

--
        Zdrowy Sen Dziecka
        • eowina123 Re: Niedobór witamin 26.04.16, 09:08
          Nie sprawdzałam. Ostatnio u lekarza byłam w ciąży, a wcześniej dopiero jako dziecko u pediatry. Nigdy nic mi nie dolegało, więc zdziwiona jestem swoim stanem i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać :) ale widzę, że z tego co piszecie, to nie jest takie hop siup, że kupię witaminy i odzyskam energię tak jak na reklamach :)
          Zrobię badania krwi prywatnie, bo na nfz lekarz pewnie powie, żebym brała falvit, albo żebym odstawiła... Ale może się mylę?
          Jakie badania byście proponowały? Tsh, ft3, ft4, morfologia, ferrytyna, D3, B12 i coś jeszcze? Ale drogo sobie liczą za tę ferrytynę i D3 :/ 50zł i 90zł... Czy może wystarczy sama morfologia i ta trójka tarczycowa?
    • malwina.okrzesik Re: Niedobór witamin 26.04.16, 21:33
      dobrze zbilansowana dieta powinna zaspokajać potrzeby żywieniowe mamy karmiącej, choć przy obecnie słabej jakości żywności, mogą powstawać mimo to niedobory niektórych składników odżywczych, witamin, minerałów i konieczna jest suplementacja
      warto zrobić podstawowe badania, morfologię, oznaczyć poziom wit D,
      na wiosnę dobrą kuracją jest picie soków z pokrzywy - świetnie oczyszcza i regeneruje, zawiera dobrze przyswajalne żelazo, żeby był efekt to sok trzeba pić kilka tygodni
    • mamakinga5 Re: Niedobór witamin 29.04.16, 19:04
      autorko wątku daj znać jak u Ciebie. Ja teraz myślę, że chyba też nabawiłam się niedoborów. Karmię 14 miesięcy, raczej chudzina ze mnie, jak karmię tym bardziej, żyję w biegu, witamin raczej nie brałam, a wiadomo że za nami okres zimowy gdzie świeżych owocow i warzyw niewiele. No i ostatnio zmęczenie, nerwowość, drżenie powiek i skurcze się zdarzyły, do tego parę razy afty i raz zajady. Włosy, cera, paznokcie - kiepskie. To chyba mogą być niedobory właśnie prawda? Jaka najlepsza "bomba witaminowa" naturalna na to (prócz suplementacji) - ktos cos poradzi?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka