Dodaj do ulubionych

Słabe przyrosty- alergia??

01.02.17, 16:37
Proszę o pomoc i opinię o karmieniu mojej córki. To moje drugie dziecko - pierwsze karmione piersią przez prawie dwa lata, więc jakąś tam wiedzę podstawową o tym zagadnieniu mam. Mój mąż miał w niemowlęctwie skazę białkową, ja całe życie AZS. Starszy syn dotychczas bez alergii. Córka urodzona w 42.tygodniu przez CC - wskazania: stan po CC, 42. tydzień, brak postępu porodu. Apgar 10pkt, masa urodzeniowa 3650g, długość 55cm. masa spadkowa, 3444g, od początku bardzo ładnie się przystawiała, dobrze ssała, nie była dokarmiana. Ale niestety przyrosty były mizerne. Nie dostawała smoczka do wieku 6tygodni kiedy zaczęła ssać kciuka (zmieniłam jej na smoczka). Początkowo kiedy zobaczyłam że kiepsko przybiera - zaczęłam ją częściej karmić, ale szybko okazało się to bardzo trudne - chciała jeść tylko po spaniu - jak tylko robiła się marudna/w złym humorze/zmęczona to nie mogłam jej przystawić, krzyczała, nie chciała mleka. Budziłam ją w nocy i karmiłam na śpiocha. Nigdy nie zdarzyło się żeby płakała z głodu - a jedynie jak była zmęczona.
przyrosty były następujące:
9.11 - 4895g
16.11 - 5050g
29.11 - 5210g
6.12 - 5290g
13.12- 5450g
20.12 - 5560g
27.12 - 5660g - tutaj zapadła już ostateczna decyzja o dokarmianiu, jeden raz dziennie miałam dawać jej butelkę - dostała go łącznie 5 razy Enfamil, zjadła każdorazowo 30-60ml. W tym czasie bardzo nasiliły się problemy z brzuchem- tzn. wielokrotne, bardzo męczące gazy, odbijania, wieczorami płacz. Nadal bardzo niechętnie jadła.
04.01 przeszłam na dietę bez mleka krowiego. Po kilku dniach całkowita zmiana zachowania, chętnie jadła w każdej sytuacji, zasypiała, uspokajała się przy piersi. Nie męczyły jej gazy, ulewania, odbijania.
10.01 - 5800g
25.01 - 6080g - pierwszy dobry przyrost, przestała spadać w siatce centylowej. Niestety przez własną nieuwagę w czwartek (26.01) zjadłam dwa wafle ryżowe które jak się okazało później miały serwatkę w składzie - od razu zmiana zachowania, znowu nie chciała jeść, odbijanie, gazy, płacz przez prawie 3 dni.
dziś ważona 6130g.
Co robić? Pediatra każe dokarmiać bebilonem pepti a najlepiej rozszerzyć dietę i dać zupę (ale przecież zalecenia mówią o karmieniu wyłącznym piersią przez 6 miesięcy?).
Zaczęłam podawać jej Latopic. Kupa nigdy nie budziła zastrzeżeń, obecnie 1x na kilka dni. Skóra bez żadnej suchości, bez wykwitów. Karmię ją często, właściwie jak tylko nie śpi i ma dobry humor to karmię ;) na pewno co 2h.
Czy to możliwe że to alergia na białko mleka krowiego? Z takimi objawami? Co robić? Krótko mówiąc martwię się czy na pewno jest z tym karmieniem wszystko w porządku i czy butla z mm jest dobrym rozwiązaniem. Poratujcie.
Dodam, że robiliśmy jeszcze badania krwi i moczu (mocz ogólny bez zmian i posiew ujemny). w morfologii też ok, i żelazo w normie. Nie mam już pomysłów. Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
Edytor zaawansowany
  • 01.02.17, 17:51
    Czy na dzien dzisiejszy ssie coś poza piersią? Czy sa smoczki?
    Dokarmianie przez butelkę?
    Problem może być ze ssaniem a objawy nadmiaru gazów przez zła technikę ssania.
    Jeśli dziecko ma nietolerancję pokarmowa, masz zwykle do tego koszmarne biegunki etc.

--
    -----------------------------------------
  • 01.02.17, 18:01
    Tak, ssie smoczek w dzień do drzemek. Butelki nie dostaje. Dostała miesiąc temu 5 razy z tym Enfamilem - było to karmienie na siłę, bo też nie chciała. Zawsze wcześniej podaję pierś a dopiero jak już nie chce daję smoczek. Tak było odkąd wszedł na scenę kciuk - wcześniej tylko pierś.
    Najpierw też podejrzewałam, że połyka za dużo powietrza albo to przez smoczek ale (ponieważ już karmiłam jedno dziecko) widzę że dobrze się przystawia, dobrze ssie. Poprawę przyniosła jedynie zmiana mojej diety, a kolejne pogorszenie błąd dietetyczny.
    Aha, urodzona jest 27.09 - ma 4miesiące i tydzień.
  • Gość: magda IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 01.02.17, 22:07
    Objawy mizerne, jak na alergię, ale u nas było b. podobnie i eliminacja nabiału z mojej diety pomogła (ale po 3 tygodniach dopiero była wyraźna poprawa). A i tak nie mam pewności, czy to była alergia...
    Ja proponuję 2 opcje:
    - najpierw spróbować karmić "pod górkę" - wtedy dzieci mniej powietrza łykają bo wolniej leci - i mniej kłopotów z brzuszkiem, które psują apetyt; Jak ma się do tego poprawa po odstawieniu nabiału? Przypadek :) No, bo że po MM z butli dziecko dostało bólu brzucha, to się nie ma co dziwić, nie potrzeba alergii...
    - pociągnąć dietę przez 4tyg, i jeśli będzie stabilna poprawa, to super; Możesz po tym czasie znów zrobić prowokację - tym razem celowo - i sprawdzić reakcję.

• 02.02.17, 11:12
    Dlaczego, pomimo jasnych zaleceń lekarza, pytasz o radę na forum osoby, które nie widziały/nie badały Twojego dziecka?
  • 02.02.17, 13:02
    Dlatego, że pediatra np. nie zna zaleceń odnośnie rozszerzania diety i to nie czyni go wiarygodnym. Jeszcze tego tylko brakuje, żeby zamiast eliminować alergeny z mleka autorka będzie je podawać w czystej postaci. Po drugie, nikt nie jest nieomylny, dwóch lekarzy potrafi dać skrajnie różne zalecenia i wtedy co ?
  • 02.02.17, 13:09
    To może jednak lepiej do innego specjalisty się udać (gastroenterolog dziecięcy).
  • 02.02.17, 13:32
    To już prędzej. Miss_gilmore, poczytaj o refluksie ukrytym i zobacz czy coś Ci przy tym nie pasuje. Po drugie, czy ktoś sprawdzał wędzidełko podjęzykowe ? Może jest za krótkie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.