Dodaj do ulubionych

Jak długo mogę się nie przejmować?

06.10.17, 22:01
Witajcie, przychodzę do Was w zasadzie bez większego problemu, dla spokoju ducha bardziej.
Córka urodziła się 25 lipca z wagą 4380g i długa na 61cm. Wypisana 27 lipca z najniższą spadkową 4140g. 29 września 7010g (w przychodni na szczepieniu, 9 tygodni po wypisie). Ważyłam ją też w domu co kilka dni, nie będę tutaj wypisywać wszystkich pomiarów. Jak widać za niskie przyrosty nie są naszym problemem. Do momentu mniej więcej trzy tygodnie temu córka przybierała średnio 300-350g/tydzień, średnio 50g/dzień, bardzo równomiernie, tzn. taką średnią uzyskam w zasadzie biorąc dowolne dwa pomiary - nie obserwowałam zahamowań i skoków. Córka oczywiście jest poza siatką centylową zarówno wagi jak i wzrostu. Odpowiadając na pytanie, które padło wiele razy - nie, nie miałam w ciąży cukrzycy ;) Ciąża książkowa bez powikłań. Dziecko miało mimo to w szpitalu po porodzie mierzony cukier - wszystko w normie. Około 3 tygodni temu przyrosty wyhamowały:
18.09 6800g
24.09 6940g
29.09 7010g <waga w przychodni>
Oczywiście nie zamierzam się stresować tym spowolnieniem,była szczepiona i miała taki sobie apetyt, więc tym bardziej nie spodziewam się wodotrysków. Rozumiem, że kiedyś musi zwolnić i przestać tak przybierać. Nie bardzo mam ją już możliwość ważyć w domu, bo krotko mówiąc za bardzo mi wystaje z wagi i za bardzo się miota (elektroniczna mydelniczka, dobra na nieruchliwe noworodki) i pomiary są niemiarodajne. 14 listopada mamy następne szczepienie, wtedy ją zważę i zobaczymy.
Moje pytanie zmierza do tego jak bardzo mogą zwolnić przyrosty w zaistniałych okolicznościach przyrody? A konkretnie jak długi mogę przyjąć "okres rozliczeniowy" dla którego wyliczam średnią dobową/tygodniową? Jak długi np. całkowity brak przyrostu mogę tolerować? Intuicyjnie wydaje mi się, że nie powinnam za bardzo przejmować się przez jakiś czas przyrostami nawet poniżej dziennego/tygodniowego minimum, bo córka ma niezłe zapasy. Zaczęła też mniej jeść w dzień, to znaczy rzadziej- robi dłuższe przerwy, ale na śpiocha (w nocy, gdy się przebudzi podczas popołudniowej drzemki, do zasypiania) nadal je starannie i metodycznie ;)
Będę wdzięczna za jakieś dobre słowo.
Edytor zaawansowany
  • 06.10.17, 22:41
    Ważyłam swoje dzieci tylko przy okazji szczepień i uważam, że raz na te 6-8 tygodni w zupełności starczy, jeśli nie dzieje się nic niepokojącego. Siłą rzeczy będzie wyhamowywać z przyrostami, inaczej miałabyś niedługo słoniątko :) Póki je w miarę regularnie za dnia czy w nocy, sika i robi kupę, opróżnia piersi, to bądź spokojna.
  • 09.10.17, 15:49
    Moje dziecko urodziło się z podobnymi parametrami, też sądziłam, że nie miałam cukrzycy w ciąży i dziecko miało dobre cukry, po 2 latach zmieniłam zdanie dopiero, ale to nie jest istotne dla twojego pytania. Moje dziecko przestało zupełnie przybierać mając 4,5 miesiąca, gdzieś po miesiącu zrobiliśmy podstawowe badania (morfologia, badanie ogólne moczu), potem jeszcze usg jamy brzusznej prywatnie. Dziecko spadło na 30 centyl wagowy, ale nie była to podstawa do żadnych dalszych badań, poza w/w, bo 30 centyl to zdecydowanie norma. Potem synek zaczął przybierać i dziś jest ok 50 centyla. Wystarcza ci ważenia przy okazji wizyt lekarskich.
  • 13.10.17, 22:58
    proszę pójść za swoją intuicją
    nie ważyć dziecka w tym wieku co kilka dni, raz na miesiąc wystarczy zupełnie
    po 3 miesiącu tempo wzrostu maleje, 400 g/miesiac jest w porzadku
    może zmienić się rytm jedzenia, dzieci mogą najadać się w kilka minut
    w tym czasie inne rzeczy stają się ważniejsze niż ssanie - rozwój poznawczy bardzo intensywny
    no i generalnie nie przywiązywac się do licz, tylko patrzeć jak dziecię się rozwija, czy jest wesoła, pogodna, ciekawa świata, kontaktowa, jaką ma skórę, włosy itp wskaźniki, które świadczą , że dziecku dobrze w życiu :-)
  • 14.10.17, 21:34
    Dziękuję za odpowiedzi, postanawiam się w takim razie specjalnie nie przejmować ;)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.