Dodaj do ulubionych

Słaby przyrost wagi

27.10.17, 20:55
Dziecko 4,5 miesiąca karmione wyłącznie piersią najpierw przybierało dobrze na wadze - 25g/dobę - chodziliśmy często na wizyty do przychodni i tak wychodziło.

Na ostatniej wizycie (mieliśmy przerwę 6 tygodniową) wyszło, że przez te 6 tygodni przybrał po 10g/dobę czyli przyrost jest za słaby.

Dziecko jest teraz na 3 centylu bo waży 6300 (waga urodzeniowa 3100). Wygląda zdrowo, rozwija się świetnie, jest pulchne, ma ładną cerę. Ostatnio trochę tylko miewał katary (zaraża się od starszego brata). Je w dzień co około 2 godziny, w nocy je 3 razy.

Lekarka zaleciła by podawać mu kaszkę ryżową lub kukurydzianą oraz starać się dłużej trzymać przy piersi (powyżej 8 minut). Ciekawa jestem jakie jest zdanie doświadczonych mam. Trochę mnie to zmartwiło.
Edytor zaawansowany
  • 27.10.17, 23:15
    Gdzies się rąbnęłas w obliczeniach, albo lecisz za dużymi skrótami.
    6 tygodni * 7 dni * 10 gramów to jest 420 gramów.
    Na poprzedniej wizycie dziecię wazyło 5880
    Odjąć wagę urodzeniowa mamy przyrost 2780
    2780/25g to 111 dni, prawie 16 tygodni
    To teraz mały ma 22 tygodnie, czyli prawie 5 miesięcy.
    A licząc 4,5 tygodnia na miesiac * 4,5 miesiaca to wychodzi 20 tygodni, 10 % róznicy wieku
    A, przyrosty liczby od najniższej znanej wagi, nie urodzeniowej :)

I jak mały ma bliżej 5 miesięcy, to faktycznie jest na 3. centylu, ale jak 4,5 miesiąca, to siedzi pośrodku między 3. a 15. centylem wg siatek WHO. Troszkę spadł w siatce, ale minimalnie

Te 6 tygodni to dużo, 1/3 jego życia
    Mógł kiepsko znieść szczepienie i drastycznie zwolnić z przyrostami, a potem odbić i teraz przyrosty mogą być OK, ale średnia licha.
    Infekcje mają wpływ, bywa, że przechodzą niemal bezobjawowo, ale na przyrostach widać, że coś się działo.

Zwiększ częstotliwość karmień, z co około 2 na co około 1,5 h.
    W ciagu 6 godzin zamiast 3 karmien będą 4, +25%

--
    Buziak kobiety, którą zęby bolą, pożądanym nie jest. (z lektur szkolnych)
  • 27.10.17, 23:17
    Tu siatki centylowe WHO:
    www.who.int/childgrowth/standards/weight_for_age/en/

--
    ze skarpetkami to jest tak: w każdej parze jest silniejszy i słabszy osobnik i w pewnym momencie po prostu ten silniejszy pożera tego słabszego
  • 28.10.17, 20:35
    Dzięki wielkie. Trochę poszłam duzym skrotem bo wiem ze w przychodni dobrze waża i pamietam te wyliczenia. Na kazdej wizycie wychodzilo ze przybiera 25-27g/dobę. Teraz przybrał po 10. Urodzil sie 7 czerwca wiec za tydzien bedzie mial 5 miesiecy. Czyli jak rozumiem ta kaszka ma sens? (Poza zwiekszeniem dlugosci i liczby karmien)
  • 28.10.17, 20:39
    Jeszcze dodam ze w ciagu tych 6 tygodni nastapila zmiana: przeniosl sie z lozka mojego do lozeczka i zamiast 8 karmien w nocy sa 2-3. Tylko nie wiem czy ma to znaczenie bo jak jadl te 8 raxy to krotko (dla usniecia) i duzo ulewał.
    No i mial ze 2 infekcje w tym czasie. Lelkie ale kto to wie
  • 28.10.17, 21:28
    Abstrahując od zaleceń WHO (karmienie wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy), kaszka nie ma sensu z dwóch powodów.
    1. to są praktycznie same węglowodany
    2. nie podasz jej dziecku tyle, zeby to miało znaczący wpływ na dzienny bilans kaloryczny.
    Mam przed sobą kleik ryżowy: 388 kcal w 100 g. Producent zaleca na 1 porcję 20 g, a z boku podaje przepis: 200 ml mleka + 20 g klieku czyli 6-7 łyżek stołowych.
    Czyli 80 kcal ekstra będzie wtedy, jak przygotujesz solidną michę gęstego kleiku
    A niespełna 5-miesięczny maluch w najlepszym razem wychłepce kilkadziesiąt ml rzadkiego

Mleko matki ma średnio 67 kcal w 100 ml.
    A zwiększenie częstotliwości karmień dziennych o 2 spokojnie da lepszy efekt niż odrobina kleiku.

No i zmiana częstotliwości nocnych karmień na pewno miała wpływ. Nawet jak to były bardzo krótkie karmienia, to było ich 6. 6 karmień po nawet 50 ml (a co to ejst 50 ml dla takiego dużego chłopa) to jest 300 ml na dobę, 200 kcal.
    Więc tym bardziej trzeba nadrobić.

Ulewanie pewnie nie przeszkadzalo, skoro tak dobrze przybierał - a teraz ulewa?

--
    Dziewczyna, która opanowała mechaniczną skrzynię biegów, poradzi sobie w życiu. Carrie Bradshaw
  • 19.11.17, 00:33
    Jaka srednia licha? 3 centyl nie oznacza ze dziecko "licho" rosnie....Przypomunam ze 50 centyl oznacza ze 50% dzieci miało taką wagę w badaniach. I teraz pytanie czy dzieci w badaniach były karmione piersia czy mm, bo siatki powinny byc osobne.
  • 19.11.17, 06:22
    dla dzieci mm i kp sa osobne siatki
  • 29.10.17, 00:28
    po 3 miesiącu tempo rośnięcia jest mniejsze - 100 g. tydzień jest ok
    synek jest między 3 a 15 centylem, nie widzę powodu do niepokoju, to jest jego rytm rozwoju, skoro przy urodzeniu był niewiele ponad 15 centyl
    WHO zaleca wyłączne karmienie piersią do końca 6 miesiąca życia, od kaszek dziecię nie urośnie, bo mleko matki jest źródłem energii w pierwszym półroczu. Podajemy stałe posiłki, wtedy kiedy dziecko jest na nie gotowe, zgłasza zainteresowanie, w drugim półroczu. Szkoda nerwów mamy i dziecka, aby przyspieszać ten proces, która naturalnie się pojawi
    Zachęcam do utrzymania karmienia na żądanie, nie wybudzanie w nocy
    podawać obie piersi w czasie jednego karmienia,, chyba że dziecię wyraźnie odmawia ssania
  • 30.10.17, 13:59
    Uważam że dziecko powinno być karmione na żądanie. Skoro jest szczęśliwy to widocznie nie jest głodny. Tabelki tabelkami ale każde dziecko rozwija się inaczej. Zmuszanie dziecka do częstszego ssania może go zniechęcić. 8 minut przy piersi u moich dzieci nie było by możliwe w tym wieku bo za dużo rzeczy interesujących było w koło. Nowe posiłki dziecku wprowadzałam gdy miało 5 miesięcy gdyż rzucało się na moje jedzenie. Widocznie miało ochotę na nowe smaki. Ale nie były to kaszki i na pewno od tego lepiej nie przybierało.

--
    http://www.suwaczek.pl/cache/d72d6ee404.png[/url]
  • 18.11.17, 03:54
    dokladaj ołowiane ciężarki na nogi - sprawdzony sposób.

kurw@ co za idiotka....
  • 18.11.17, 11:11
    Zadbaj troche o to co sama jesz. Nie wyprodukujesz dobrej jakosci mleka jesli sama nie masz do tego budulca. Wspolczuje probemu, u nas byl normalny przyrost bo nie udawalam ze mam pokarm gdy go nie bylo. Jakos nie dalam sobie nic narzucic, dziecko mialo byc nakarmione i bylo. Od 4 miesiaca mozna juz podawac kaszki bezglutenowe, na samym mleku lub wodzie i kupuj tylko te bezsmakowe (zadne owocowe czy z dodanym mlekiem, bo zazwyczaj to sama chemia i najgorszej jakosci mleko). Te smakowe ucza tez dziecko ze pokarm staly ma byc slodki, i bedziesz miec pozniej problem bo bedzie lubialo tylko slodkie. Kup czysta kaszke ryzowa lub jaglana i dawaj po pare lyzeczek. Moje w tym wieku wcinalo jak nie wiem. Mozesz tez zrobic na bazie wlasnego mleka. Powodzenia i niech rosnie duzy i zdrowy :) U nas "malutka" ma juz 13 kilo, zdrowa jak kon, najwyzszaw zlobku, i nikt mi nie wmowi ze glodzenie dziecka w imie karmienia piersia jest normalne czy zdrowe. Za duzo dzieci na piersiach z alergiami widzialam i za dlugo swoje bez alergii po butelce a najedzine ;) Pozdrawiam wszystkie mamy, i zdrowia dla was i dzieciaczkow :)
  • 18.11.17, 11:44
    gadasz glupoty az oczy bola i nie ma czegos takiego jak malo pokarmu jesli dziecko jest tylko na piersi.
    do watkodajki - jesli dasz rade odciagnac mleko laktatorem to odciagnij i podaj w czasie snu. moj maluch na poczatku cyrki odstawial przy piersi i laktator nam karmienie uratowal.
  • 19.11.17, 20:57
    W Afryce niemal 100 % dzieci jest karmionych piersią, a jakoś w bogatych krajach wiecznie jest plaga braku pokarmu.
  • 19.11.17, 21:48
    jak ta ludzkosc przetrwala bez mm i butelek? jak sobie radza zwierzeta? to dopiero zagwostka
  • 20.11.17, 10:39
    Jak sobie radzą indianki lub kobiety w buszu ?
  • 19.11.17, 00:30
    Nie dawac zandyhc kaszek. Ludzie kochani piekna droga do odstawienia od cyca. Dziecko jest za małe, poczekac do 6 miesiaca z rozszerzaniem diety. Moja pierwsza córka urodizła sie z wagą 3600 i tez szła niskim centylem. karmiona wyłącznie piersia. Nie dokarmiałam MM ani zadnymi kaszkami do 6 miesiaca. Zrobiłam 2 razy morfologie, wyniki ok. dziecko sie rozwija dobrze, ma dobre wyniki wiec jest ok. Prosze pamietac ze siatki wg ktorych lekarze oceniaja nasze dziecko to siatki robione na bazie danych o dzieciak karmionych mlekiem modyfikowanym. Dodam ze dziecko karmiłam 18 miesiecy piersia, rozszerzałam diete od 6 miesiaca. Córka ma teraz 6 lat i pierwszy antybiotyk dostała jak miała 5,5 (od 3 roku chodzi do przedszkola i jak do tej pory spoiradyczne katarki miała).
  • 19.11.17, 06:25
    teraz sa nowe wytyczne dot. rozszerzania diety. jest calkiem nowy schemat, jednakowy dla dzieci na piersi i mm. trzeba zaczac wpowadzanie miedzy 17 a 26tyg. podobno to pomaga zapobiegac alergiom. prawda jest taka, ze dziecko otworzy paszcze do czegos innego niz mleko jak bedzie do tego dojrzale a nie bo ktos w who tak wymyslil.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.