art. 209 kk - uporczywa niealimentacja Dodaj do ulubionych


przypuszczam, ze ten wątek już się wielokrotnie przewijał wink ale , ze jest nadal aktualny... dodam cos od siebie wink
„Art. 209. § 1. Kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych,
- podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
Mamy 3 ustawowe znamiona tego przestępstwa - w skrócie;
1)UPORCZYWOŚĆ – tj. długotrwałe i złośliwe - nie wypełnianie ciążącego obowiazku alimentacyjnego względem dziecka;
2)UCHYLANIE się od obowiązku alimentacyjnego – czyli nie realizowanie go w żaden sposób,
3)NARAŻENIE na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych – a nie POZBAWIENIE podstawowych potrzeb życiowych.
I PEREŁKA:
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego – skoro istota przestępstwa uporczywego uchylania się od alimentacji polega na narażeniu (bezpośrednim i konkretnym) osoby uprawnionej na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, to nie usuwa skutku przestępstwa fakt, iż potrzeby te są zaspokajane przez inną osobę (np. drugiego z rodziców, który czyni to kosztem znacznych poświęceń). Jedynie w sytuacji gdy osoba uprawiona do świadczeń alimentacyjnych uzyskała majątek w pełni wystarczający na zaspokojenie jej potrzeb, odpada materialna podstawa bytu powyższego przestępstwa. ( wyrok SN z 27.03.1987r; jak też uchwała SN z 23.08.1973r, VI KZP 25/73, OSNKW 1973 nr 11 poz. 133);
ORAZ:
Wyrok SN z dnia 27 marca 1987; V KRN 54/87; OSNPG 1987/8/103
Zaspokojenie podstawowych potrzeb oznacza dostarczenie środków materialnych koniecznych nie tylko do utrzymania, ale również do uzyskania niezbędnego wykształcenia i korzystania z dóbr kulturalnych. Niezbędne jest zatem nie tylko zabezpieczenie minimum egzystencji w postaci środków przeznaczonych na utrzymanie i wykształcenie dziecka, lecz także stworzenie mu warunków umożliwiających zaspokojenie potrzeb wyższego rzędu istotnych dla kształtowania jego osobowości i nawyków kulturalnych. Fakt zaspakajania podstawowych potrzeb życiowych uprawnionego kosztem znacznego wysiłku osoby współzobowiązanej do alimentacji, albo przez inne osoby nie zobowiązane, a także z funduszu alimentacyjnego ZUS, nie wyłącza ustawowego znamienia narażenia na niemożność zaspokojenia tych potrzeb.

Dlaczego to podnoszę? Jak się łatwo domyśleć - jestem w trakcie zabawy z wymiarem sprawiedliwości winkkonkretnie - prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania - z uwagi, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego wink gratuluję poczucia humoru pani prokurator - problem w tym, że skoro czyn niealimentacji dziecka przez okres 27 miesięcy - przy jednoczesnej pracy alimenciarza za granicą - gdzie leciutko zarabia minimum 6000 PLN (przeliczyłam walutę wink)- nie wykazuje znamion czynu zabronionego - oznacza to, ze prawnie jest DOZWOLONY. Nie zgadzam się na okradanie mojego dziecka z godziwego życia (przyszłej godziwej edukacji i rozwoju) - przy aprobacie wymiaru sprawiedliwości - więc sprawa będzie trwała nadal. Szkoda tylko moich nerwów i tego, że matki samotnie borykające sie z wychowywaniem dzieci są traktowane jak Murzyni w dawnym RPA. Nadchodzi "cicha amnestia" z uwagi na przepełnienie więzień - pewnie policja i prokuratura dostali już prikaz, by alimenciarzy oszczędzać - "bo zbyt wysokie koszty społeczne utrzymania takowych delikwentów w więzieniach". Tylko dlaczego naszym kosztem? i kosztem naszych dzieci? Jakoś tak się łudzę, że nawet wyrok w zawieszeniu - może spowodować zmianę nastawienia opornego alimenciarza, a jeśli nie... no cóż kilka miesięcy sam na sam - z wyposzczonymi bandziorami - może spowodować, ze strach przed powrotem do celi - będzie większy od niechęci do własnego dziecka wink pozdrawiam.
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
przejdź do: 1-100 101-167
(101-167)

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.