Dodaj do ulubionych

wyjazd do Turcji a upoważnienie?

10.11.11, 08:05
Dziewczyny powiedzcie mi, jak to jest bo ja już zgłupiałamsad
Moi rodzice wykupili wycieczkę do Turcji w sierpniu na 2 tygodnie i chcą jechać z z moim synkiem ( lat 8).
Czy oprócz paszportu potrzebne jest dodatkowe upoważnienie notarialne? Na stronie turcja.org znalazłam informacje, że tak.Z kolei biuro podróży powiedziało,że nie ma takiej potrzeby.Jeśli któraś z Was odwiedziła Turcję bardzo proszę o wskazówki i radysmile
I jeszcze jedno: ex mąż zabrania wyjazdu dziecka (bo Turcja to "dziki" krajwink,mimo że 3 lata temu wyraził zgodę na wyrobienie paszportu. Czy ma prawo zakazać wyjazdu?
dziękuję za radysmile
Edytor zaawansowany
 • wrzesniowamama07 10.11.11, 09:39
  Upoważnienie lepiej mieć, niż nie mieć. Moi znajomi wysłali dziecko z dziadkami bez upoważnienia, i sprawa oparła się o ambasadę, wpuścili ich ale było ciężko. W dodatku sprawa w ambasadzie była mocno "popychana", bo to ustosunkowani ludzie, a na lotnisku spędzili z pięć godzin. Nic miłego

  Jeśli ojciec dziecka nie wyrazi zgody (jest potrzebna, jeśli ma prawa rodzicielskie) możesz załatwić to przez sąd.

  Powiedz exowi, że Turcja to nie jest dziki kraj, tylko raj dla maluchów. No, chyba że dziadkowie w okolice Kurdystanu się wybierają wink
 • adsa_21 10.11.11, 14:39
  dzieki za odp.
  W tym sęk ,że eks się nie zgodzi, po prostu z czystej głupoty i złośliwości.Rozmawiałam z nim już na ten temat i nie ma takiej opcji. Sama napiszę takie oświadczenie, tylko to mi pozostaje.
 • annakate 10.11.11, 22:05
  ojciec ma prawo nie wyrazic zgody na wyjazd. Nie musi tego w żaden sposób uzasadniać, po prostu decyzje w tym zakresie to element wladzy rodzicielskiej i ma prawo z tych swoich uprawnień korzystać.
  Jesli jednak decydujesz się wysłac dziecko mimo braku zgody to wyposaz dziakdków w upowaznienie - koniecznie! Turcy to służbiści, jak się zaprą, to nic nie załatwicie. Poza tym wszystko dobrze, jak jest dobrze, a problemy zaczynaja się w sytuacji choroby, wypadku czy innych kłopotów.
  oświadczenie nie musi byc notarialne - wystarczy z podpisem notarialnie poswiadczonym (duzo taniej) - piszesz sama, podpisujesz w obecności notariusza.

  Może brzmiec mniej więcej tak:
  Ja, Julia Pietruszka (dane) Wyrażanm zgodę na wyjazd mojego syna Zenona Pietruszki ur 2 maja 2006, legitymującego sie paszportem .................. do Turcji w dniach ............. Opieke faktyczną nad małoletnim w tym czasie sprawować będa jego dziadkowie macierzyści - Anna i Tadeusz Marchewka (numery paszportów) i upoważniam ich do podejmowania w czasie wyjazdu wszelkich decyzji dotyczących dziecka, w szczególności leczenia.
 • demonii.larua 12.11.11, 17:21
  Jeśli ojciec nie wyraża zgody na wyjazd dziecka (do czego ma prawo, a powodów nie musi Tobie podawać - zakładając, że władzę rodzicielską posiada), to samo Twoje oświadczenie może nie wystarczyć i bedziesz się nim mogła co najwyżej podetrzeć. Składaj wniosek do sądu o wydanie zgody na wyjazd dziecka z dziadkami bez zgody ojca. Koszt złożenia wniosku chyba 40 zł, we wniosku napisz z kim dziecko ma wyjechać, dokąd w jakim celu i na jak długo. Przy małym obłożeniu sądu (nie wiem w jakim mieście mieszkasz), sprawa nie powinna zając dłużej niż miesiąc, dwa a legalny papier będziesz miała w dłoni i nikt do Ciebie/dziadków się nie przyczepi.
  --
  Nie zatrudniaj fachowca - bądź
  bohaterem w swoim domu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka