Jak nauczyć dziecko gryżć? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Mam na myśli oczywiście jedzeniesmile
    Mój syn kończy 9 miesięcy i nie toleruje obiadków z grudkami (zaraz ma odruchy
    wymiotne), nie mówiąc już o samodzielnym gryzieniu czegokolwiek (czasem trochę
    pogryzie chrupki kukurydziane, ale nie lubi, bo mu się kleją). Ma już 8 zębów
    i owszem odgryźć sobie coś umie, ale zaraz się tym dławi. Czytam tu na forum,
    że dzieci w tym wieku już kanapki jedzą, warzywa podane do rączki i się załamuję.
    Jak to zrobić, żeby nauczył się gryźć i nie dławił się ciągle i nie miał tych
    odruchów wymiotnych? Jak to u Was było i w jakim czasie?
    Z góry dziękuję za rady, podpowiedzi i podzielenie się doświadczeniami.
    Pozdrawiam!
    • Pocieszę Cię tylko, że obserwując moje 16-miesięczne dziecko do tej pory widzę, ze jedyne co dokładnie gryzie to chrupki kukurydziane i wafle ryżowe. Wszystko inne dostaje w sporych kawałkach i niby miętosi w buzi, niby gryzie, ale czasami widzę, że przełyka nieprzegryziony kawałek. Gdy miało 9 miesięcy jeszcze grudki koliły w ząbki, ale tez wtedy wyjechałam w góry i inna dieta spowodowała, ze dziecko przełamało się właśnie w tym okresie i zaczęło ładnie jeśc.
    • Jedyny sposób to dawac jedzenie do ręki. A potem cierpliwie sprzatać, bo 905
      tego jedzenia rozwali.
      --
      www.hugowaferajna.republika.pl/index.htm
    • Dzięki za Wasze wskazówki. Spróbuję i z gryzakiem i z rozgotowanymi warzywami w
      miseczce. Wprawdzie dałam raz kawałek takiego rozgotowanego brokuła i też nie
      bardzo, ale może jak będzie miał przed sobą w miseczce, to się bardziej
      zainteresuje. Będziemy próbowaćsmile
      Pozdrawiam!
    • karmienie lyzeczka nie likwiduje naturalnej u dzieci reakcji krztuszenia sie, w
      tak dobrym stopniu jak 'jdzenie do raczki' (dla ulatwienia dalszego rozpoznania
      tematu wspomne o htp://babyledweaning.pl = dalej zwane BLW,choc nie jednemu psu
      burek i jedzenie do raczki dawalo sie od zawsze.)

przeklete sloiczki - te drugiego stopnia czy jak one tam - te z kawalkami
      wiekszymi w papce. ze wzgledu na to ze wklada sie je dziecku do buzi lyzeczka,
      glebiej w usta - podawanie tychze czesciej prowadzi do krztuszenia niz w
      sytuacji kiedy dziecko samo sie karmi i sobie samo wklada jedzenie do buzi - I
      SAMO KONTROLUJE
      pomysl jakby ktos tobie wlozyl do gleboko do buzi lyzke z niby papka - ktora
      jestes gotowa polknac - ale nei okazuje sie ze tam sa jakies kawaly ktore Cie
      totalnei zaskakuja - i nie masz jak ich przezuc bo sa podane tak daleko w buzi
      ze tylko polknac je mozesz - wiec naturalniym odruchem obronnym jest krztuszenie
      sie!!

krztuszenie to nei to samo co dlawienie
      przyznam ze ciezko jest jak zaczyna charczec bo cos mu na koniec
      buzi sie przetransportowalo niepogryzione! - czasem pukne go po
      plecach , mimo ze wiem ze nie powinno sie.
      mowia ze od krztuszenia sie do dlawienia dosc daleka droga

oczywiscie kazdy pewnie ma w otoczeniu osobe ktora slyszala o
      przypadkach dzieci w spiaczce po sie udlawily. ale to samo moze sie
      przytrafic doroslemu.

z tego powodu zaczelam jedzenie do raczki ( mimo wiary w BLW ) od
      chrupkow kukurydzianych - rozciapciuja sie w buzi, ale jednoczesnie
      daja dziecku okazje do potrenowania ruchow buzi, jezyka etc
      - bo na poczatku dziecko ma bardzo blisko ust te receptory ktore
      odpowiadaja za krztuszenie sie,. wkladajac do buzi rozne obiekty (
      takze jedzenie) ucza sie jak daleko mozna cos wlozyc by bylo
      bezpiecznie. musza sie tego nauczyc.

dlatego tez bardzo wazna jest 'higiena' przy blw - zawsze byc przy
      dziecku, karmienie na siedzaco, bez zabawek, bez telewizji i
      zabawiania. jedzenie dla samego jedzenia, w skupieniu.

aha - zeba mamy dopiero od tygodnia - brak nigdy nie byl problemem- choc dlatego
      podaje miekkawe, ugotowane warzywa ( czy dokladniej na parze lub w odrobinie
      wody- dla zachowania witamin) - a nie surowe twarde

aha. a propos pierwszej czesci mojego postu - w BLW pozwala sie dziecku samemu
      jesc - nie wpycha sie mu nic do buzi - ja podsuwam frankowi czasem cos co np
      wyslizguje mu sie z dloni, ale pozwalam u zawsze zadecydowac KIEDY otworzy buzie
      po to - wlasnie ze wzgledu na to ze dziecko tez wie kiedy jest gotowe wziac do
      buzi wiecej - czasem mysle ze on juz ma pusto - a on jeszcze memla!
      --

--
      Ściągawka karmiącej mamy, piersipełne mlekaEDUKACJA!‼
      Dorbe litewórki nei są złe!
      Para mieszana, nie wstrząsnieta. ☼ Lancs.
      • "w BLW pozwala sie dziecku samemu
        jesc - nie wpycha sie mu nic do buzi "

ja karmię łyżeczką i nie wpycham jej dziecku do buzi, czekam, aż sama otworzy,
        nie zabawiam w trakcie jedzenia i je tyle ile chce, gdy przestaje otwierać buzię
        znaczy najedzona, nie ważne ile zostało w misce

nie rozumiem czemu zwolennicy blw uważają, że wszyscy którzy tej metody nie
        stosują to wpychają w dziecko jedzenie
        nie każdy może czekać z rozszerzaniem diety, aż dziecko samodzielnie usiądzie,
        dla mnie ważniejsze jest dbanie o zdrowy kręgosłup i zaczekanie, aż dziecko samo
        usiądzie i nie sadzanie go wcześniej niż nauka samodzielnego jedzenia w wieku
        kilku miesięcy,
        zdąży się nauczyć jeść, wad kręgosłupa i innych rozwojowych nie tak łatwo się pozbyć
        a i wcale nie zamierzam karmić papką do 2 roku życia
        moje dziecko z powodzeniem je czasem samo i dają się ładnie nakarmić łyżeczką
        a tak na marginesie sprawdziłam w praktyce, że gdy nie chce jeść łyżeczką sama
        też nie zje

a i nie zdarzyło mi się żeby się dziecko krztusiło gdy je karmię łyżeczką

a i nie u każdego dziecka można przez ładnych kila miesięcy bazować na piersi
        --
        cafe
        • haniu.la napisała:

> nie rozumiem czemu zwolennicy blw uważają, że wszyscy którzy tej metody nie
          > stosują to wpychają w dziecko jedzenie
          Myślę, że źle zrozumiałaś, bo to BLW przedstawione zostało tu w wielkim skrócie.
          Mi osobiście BLW bardzo odpowiada, ale czasem podaję dziecku różne rzeczy
          łyżeczką, oczywiście jeśli ono ma na to ochotę. Tak więc nie do końca jest tak
          jak sądzisz.

> nie każdy może czekać z rozszerzaniem diety, aż dziecko samodzielnie usiądzie,

Czemu tak uważasz?

> a tak na marginesie sprawdziłam w praktyce, że gdy nie chce jeść łyżeczką sama
          > też nie zje
          Widzisz bo twoje dziecko takie jest, ale nie wszystkie dzieci tak mają. Moja na
          przykład czasem łyżeczką sobie nie życzy a sama rękoma zjada chętnie. Bo dzieci
          są różne.

A w ogóle to chyba zupełnie niepotrzebnie Ci podskoczyło ciśnienie.
          Niepotrzebnie i bez powodu. Wrzuć na luz i porozmawiajmy spokojnie smile

--
          JoShiMa

Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi.
          • mój post był jak najbardziej spokojny

> Widzisz bo twoje dziecko takie jest, ale nie wszystkie dzieci tak mają. Moja na
            > przykład czasem łyżeczką sobie nie życzy a sama rękoma zjada chętnie. Bo dzieci
            > są różne.

właśnie dlatego napisałam posta, bo dzieci są różne i są różne metody i chciałam
            pokazać swój punkt myślenia i działania

z tego co czytałam o tej metodzie (babyledweaning.pl/?page_id=7 i
            wypowiedzi różnych osób na forach) mam właśnie taki obraz (przerysowanie jest
            celowe wink): karmienie tradycyjne jest złe bo zmuszasz dziecko, właściwie to
            prawie je tuczysz, nasza metoda jest genialna bo my słuchamy potrzeb dziecka,
            dzięki temu nasze dzieci nie będą niejadkami , a karmione tradycyjnie na 90% będą

ja interpretuję to tak, można inaczej

Tobie i Twojemu dziecku ta metoda pasuje - super

ważne, żeby pamiętać, że każde dziecko jest inne i nie ma jednej
            słusznej metody na wychowanie malucha

--
            cafe
            • Wiesz to jest raczej przeciwwaga doa tych rzesz mam (wierz mi, naprawdę jest ich
              wiele), co albo pakują dziecku łychę drugą ręką podtrzymując brodę, bo przecież
              musi zjeść tyle ile podali w schemacie o porze ustalonej przez mamę, albo
              wyprawiają cyrki z sakramentalnym: "za mamusię, za tatusia..." w tym samym celu.

Jeśli dziecko je chętnie łyżeczką, rozdziawia paszczę, jest zainteresowane
              jedzeniem a rodzic nie wścieka się kiedy z miski nie zniknie wszystko to OK. W
              ogóle nie ma o czym mówić w takiej sytuacji, bo przy takim dziecku to każda
              metoda jest dobra.

Takich dzieci nie jest jednak wiele.

Bywam czasem z Małą w klubie malucha. Na ogół również w porze posiłków. To co
              matki wyprawiają, żeby dziecko zjadło słoiczek przechodzi ludzkie pojęcie. I na
              ogół zupełnie nie rozumieją jak to możliwe, żeby 10 miesięczne dziecko jadło
              trzymając w jednej ręce pulpeta a w drugiej garść spagetti i miało przy tym
              zadowoloną minę.

--
              JoShiMa

• jak miło w końcu czytać posta który nie zawiera "prawdy objawionej" tylko
                przedstawia pewną metodę i propozycję wink

a tak na marginesie oprócz znanych mi mam "starszej daty" czyli posiadających
                już duże dzieci, nie znam takiej która wmusza w dziecko jedzenie

--
                cafe
                • haniu.la napisała:

> a tak na marginesie oprócz znanych mi mam "starszej daty" czyli posiadających
                  > już duże dzieci, nie znam takiej która wmusza w dziecko jedzenie

To może ja tylko mam takie "szczęście", bo to przecież nawet moje znajome nie
                  są. Najbardziej mną wstrząsnęło, kiedy widziałam jak mama ponad rocznej
                  dziewczynki, z widoczną na oko nadwagą, pakowała jej na siłę obiad patrząc
                  jednocześnie z zawiścią na moje dziecko pałaszujące swój obiad z przyjemnością.

--
                  JoShiMa

• hehehe
            no i bardzo dobrze, wlasni eo to chodzi zeby kazdy wybral sobie na swiecie to co
            mu pasuje!
            I kazde dziecko jest inne i tyle.
            ciesze sie ze Ci nie podskoczylo cisnienie - choc tez mialam wrazenie ze chyba
            jednakwink

ja absolutnie nie mam nic przeciw lyzeczkom, do zupy tez jej uzywam wszakzewink
    • aha, jeszcze co dawac
      powiem tylko co u nas
      my zaczelismy od flipsow, teraz prawie wcale nie daje -

gotuje tak by moc dziecku dawac swoje jedzenie:
      makaron , ziemniaki ( nie sole)
      gotowane (na parze lub w odrobinie wody)
      pietruszka, fasolka, brokuly, slodki ziemniak,kabaczek
      wczoraj na miescie - pomidor i ogorek z mojej salatki ( nieprzyprawione)
      tost (chleb - w paski pokrojony) posmarowany maslem, awokado, pasta z cieciorki

aha, slowo o trzech zdradliwych pewniakach - marchewka banan jablko. podawane sa
      do raczki najczesciej, nawet jak ktos BLW sie nie kieruje. a u nas? Tragedia! na
      tych trzech rzeczach dziecko ZAWSZE mi sie zakrztusi.po raz kolejny podalam
      jablko ( tym razem cale) - tylko tak troche
      wyciete by mogl w raczce trzymac - krztusi sie.marchewka- niby iuotowana i
      miekka ale jednak sprezysta , latwo odlupac kawalek ktory potem slizga sie po
      buzi i trudno zlapac go dziaslami ( podobnie jak bialko jajka!)
      jablko - kruche, latwo odgryzc kawalek
      banan - tez slizga sie po buzi , mimo ze miekki to zawsze gdzies spod dziasla
      ucieknie!

gdybym przygode z jedzeniem do raczki zaczynala od tych trzech 'pewniakow'
      (ktore podawane sa nawet przez mamy nie stosujace BLW) to bym dawno sie
      zniechecila i panikowala ze sie krztusi i ze musi byc na papce do drugiego roku
      zycia!!!

• Mój syn w tym wieku jadł tylko mleko z piersi, a gryśc umie
    • Jak miały 4 m-ce zaczęły jeść chrupki kukurydziane, 5 m-cy wszystko inne nie
      miksowane. Co zrobić z 9 m-czniakiem nie wiem, poradziłabym się pediatry, bo na
      tym etapie dziecko na papkach chyba zatraca już zdolność gryzienia.
      --
      "Rottweiler jest jak MEDIA MARKT - nie dla idiotów"
      • mw144 napisała:

> Co zrobić z 9 m-czniakiem nie wiem, poradziłabym się pediatry, bo
        na
        > tym etapie dziecko na papkach chyba zatraca już zdolność gryzienia.

Jasne, i juz teraz bedzie na papkach do grobowej deski.

--
        It is now quite lawful for a Catholic woman to avoid pregnancy by a
        resort to mathematics, though she is still forbidden to resort to
        physics and chemistry.

• > Jasne, i juz teraz bedzie na papkach do grobowej deski.

pewnie nie, no ale ja tam za trzy czy czterolatkiem z lyzeczka latac bym nie
          chciala.
          na wszystko jest odpowiedni czas i warto go wykorzystac..bo po prostu czasem
          jest wtedy latwiej.
    • problem w tym, że w tych słoiczkach wśród totalnej papki pojawiają
      sie grudki. Przy czymś takim ja sama mam odrucj wymiotny.
      W związku z tym ja gotowałam zupki dla młodego i sama miksowałam. Im
      był starszy tym mniej, ale nie była to papka z grudkami.
      --
      ALZA mama Michasia --> 21.09.2005
    • Mój mały kończy jutro 7 m-cy, nie ma jeszcze ani jednego zęba a
      wszystko pięknie gryzie.
      Piętkę z chleba, chrupki, biszkopty, zupy z ryżem, makaronem, nawet
      kiełbasę wink
      przede wszystkim pozwól dziecku na samodzielność (kontrolowaną
      oczywiście).
      I pamiętaj, że wszystko dookoła będzie uświnione wink

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.