Dodaj do ulubionych

leżaczek-bujaczek a kręgosłup niemowlaka

09.01.11, 19:14
kupiłam jakiś czas temu leżaczek - bujaczek fisher price i jestem z niego bardzo zadowolona, szczególnie jeśli mam zrobić coś w kuchni i moja córka sobie w nim siedzi i się bujasmile
ale ostatnio zastanawiam się, czy bujak nie ma złego wpływu na jej kręgosłup (bądź co bądź nie leży płasko)
używacie takich bujaków, a jeśli tak, to czy jak długo w ciągu dnia?
Edytor zaawansowany
  • posh_emka 09.01.11, 19:19
    A sądzisz,że leżenie na płasko to takie ok jest ? Poczytaj sobie o tym jak zbudowany jest kręgosłup takiego małego dziecka- jak ukształtowane są jego krzywizny- zwłaszcza lędźwiowa. Na pewno leżenie na płasko nie jest zalecane wbrew powszechnej opinii.
    --
    Racja jest jak doopa-każdy ma swoją wink
  • lidek0 09.01.11, 19:19
    Ze wzdlęgu na wątpliwości jakie masz ja nie kupiłam, dziecko leżało albo w łóżeczku z zabawkami albo na dywanie
    --
    Lidek mama Maćka /ur.08.06.2001/
    Aniołek VIII 1996 Aniołek XI 1997 Aniołek IX 2005
    zapraszam na forum Dla starających się
  • pancia-jancia 09.01.11, 19:51
    ja używam ok. 1-2 godz. dziennie max jak muszę coś zrobić właśnie i wziąć go ze sobą. Nie sadzę że robię dziecku krzywdę. Wiadomo że cały dzień nie można.
  • beska_1 09.01.11, 20:09
    nie jest zalecane pod kątem prawidłowego kształtowania się bioderek w wieku niemowlęcym,my musieliśmy kilka tyg po zakupie zrezygnować z niego...
  • goskax23 09.01.11, 22:18
    A ja używam i jestem MEGA zadowolona czasami mówię na to niezbędnik młodej mamy, my dostaliśmy 2 różne rodzaje z fisher price i ten najprostszy jest najfajniejszy, ten drugi z opcja kołysania, melodyjki..... „wg mnie troszkę kiepsko wyprofilowane” i dla małego dziecko to tak nie bardzo; a i najważniejsze na każdej wizycie USG bioderek (a było ich 3) słyszymy że jest IDEALNIE !!!!!
    Więc drogie mamy trochę dystansu do wszystkiego bo, to tak trochę jak z chodzikami, używane były przez dobre 20 lat, jak nie dłużej a teraz wszyscy krzyczą niezdrowe! Mojej siostry berbecie obydwa śmigały w chodziku i jeśli maja problemy z kręgosłupem to dlatego ze idąc do pierwszej klasy musiały przyjąć „20 kilo” na plecy.
    Pozdrawiam
  • pancia-jancia 10.01.11, 08:37
    u nas po usg bioderek też idealnie no ale pewnie jak by mi powiedzieli że mam nie używać bujaczka to bym nie używała.
  • budzik11 10.01.11, 08:55
    A kto powiedział, że pozycja na płask jest zdrowsza? W brzuchu matki dziecko nie stoi wyprostowane na baczność z prostym kręgosłupem, jego plecy prostują się stopniowo w ciągu 1 roku. IMO pozycja z zaokrąglonymi plecami jest bardziej fizjologiczna dla niemowlaka niż plecy proste jak struna. I nie, żebym uważała, że wielogodzinne leżenie w leżaczku jest fajne dla dziecka (na dwoje dzieci nigdy nie miałam i nie używałam leżaczka) ale dziwi mnie dążenie do prostowania dzieciom pleców na siłę.
  • berta88 10.01.11, 09:11
    Ja też mam taki sam leżaczek i używam jak muszę a tak to z godzinę albo i to na cały dzień.Bioderka ma w porządku bo ostatnio byłam u ortopedysmile
  • mamaporazpierwszy 10.01.11, 09:57
    Dziecko nie ma krzywizny lędźwiowej, jak się rodzi. Ona się tworzy koło 6 miesiąca, jak dziecko zaczyna siadać.
    Bujaczek jest ok, ale po pierwszym miesiącu ( u wielu dzieci wyst. wiotkość mięśni i ciężko im oddychać, jak mają brodę blisko mostka), przy zdrowych biodrach i jeśli dziecko nie siedzi w nim pół dnia.
    Leżenie na plecach nie jest zdrowe, ale 3 miesięczne dziecko już nie leży na płasko, ale się rusza i wtedy od leżaczka zdecydowanie lepszy jest kocyk, bo w leżaczku, to może sobie rączkami poruszaćsmile
    Przy umiarkowanym używaniu leżaczek nie psuje bioderek, ale przy chorych bioderkach wywołuje złe ustawienie kończyn.
  • osmag 10.01.11, 09:50
    Eszystko co robimy w granicach rozsądku jest dobre. Oczywiście jeżeli trzymasz tam dziecko cały dzień to blokujesz jego rozwój fizyczny. Dla dziecka ważne jest leżenie na brzuszku i na plecach. Rozwija wtedy swoje umiejętności podporowe i mięśnie grzbietu oraz brzuszka. Nie ma do tego okazji leżąc w leżaczku, ale krótki czas na pewno mu nie zaszkodzi.
    Pełen wyprost kręgosłupa następuje w 3 mies. a nie dopiero pod koniec roku
  • inesska-pinezka 10.01.11, 10:04
    my używamy odkąd mała skonczyła 3 miesiące i służy nam do tej pory, dla mnie był rewelacyjny i badania bioder też nie wykazały żadnych nieprawidłowości. A ile mała w nim przebywała? To różnie, czasami po kilka godzin dziennie, bywało że sypiała w nim ale byl czas, że bujak parzył ją w tyłek i np tydzień leżał w kącie bo ilekroć próbowalam ją posadzić był krzyk.
    --
    http://www.suwaczki.com/tickers/ex2bzbmhfvioyn4q.png
  • annie_laurie_starr 10.01.11, 14:05
    Przyszlas na niewlasciwe forum. Jakiekolwiek watpliowsc masz co do tego bujaczka - tutaj zostana one wzmocnione 100 razy. Jesli zas pytasz o innych, ktorzy uzywali takich bujaczkow, to ja uzywalam i dziecko obecnie 6-letnie ma sie dobrze. Uzywala moja kuzynka - oznak zepsutego kregoslupa u jej dziecka brak.

Na tym forum dowiesz sie, ze wszystko jest szkodlwe. W momencie gdy dziecko opuszcza Twoj brzuch to po prostu zyje w nieustajacym zagrozeniu i czy uzyjesz bujaka, czy nosidelka, czy mleka modyfikowanego to na pewno mu smiertelnie zaszkodzisz.
  • wredna.zmija 10.01.11, 14:37
    Dodajmy, ze jesli dasz dziecku warzywa ze sklepu, a nie prosto "od chlopa" czy ze sloiczka to rownież szafujesz jego zyciem zgoła...
  • pola.cocci 11.01.11, 11:55
    Tak dowiesz sie, ze wszystko niezdrowe i grozne, ale nie dowiesz sie czym moze grozic... tak jak w moim nieszczesnym watku o stawianiu niemowlaka wink
    Ja mojego syna wsadzam od czasu do czasu jak mu sie nudzi od kiedy skonczyl 2 miesiace i nie sadze, zeby to bylo jakos szkodliwe. W foteliku samochodowym tez nie lezy na plasko, nie? A i tak wole to niz noszenie na rekach.
    Moi znajomi (ze wspomnianego watku) od urodzenia trzymaja swoje dziecko albo na rekach, albo w hustawce elektrycznej (w pozycji "zgietej") i dzieciak wydaje sie byc normalny, ale co bedzie pozniej nie wiem, bo sie nie znam, a moze nic jej nie bedzie??? tez mozliwe. Za pare lat sie dowiem. Ja tam na mojego uwazam i staram sie zmieniac mu pozycje w miare jego mozliwosci i upodoban, wszystko z umiarem.
  • cancellaria538 11.01.11, 21:57
    A ja mam lozeczko-hamak i dziecko slicznie spi w nim kazda noc a ma juz 6 miesiecy. www.babyhammocks.com/
    I ma to byc zdrowe, dobrze wplywac na kregoslup i w ogole - dziecko ma sie czuc jak u mamy w brzuchu smile
    Wcale bym sie nie martwila!
  • artsanigusto 11.01.11, 22:52
    ja mojej kupiłam jak miała z 3 miesiące. Bardzo wygodna rzecz. Teraz ma 9 i nic z kręgosłupem się nie stało. I leżala w nim czasem dłużej niż przepisowe pół godziny i nic się nie działo.
  • turnesolka 12.01.11, 12:00
    Tu masz wyjaśnione dlaczego dziecko nie może przebywać za długo w leżaczkach/foteliku samochodowym etc:
    www.terapia-ndt.waw.pl/fotelik.html
    na tej stronie w innych zakładkach jest też wiele innych ciekawych info o rozwoju m.in. o stopach, chodzikach
    ndt to jest metoda, którą pracuje i promuje Paweł Zawitkowski więc więcej info na ten temat jest też na moderowanym przez niego forum.

Moje doświadczenia z bujaczkiem-leżaczkiem FP są takie że dla małego dziecka (do ok 3mcy) jest słabo wyprofilowany i pogłębia asymetrie i skrzywienia. Też z niego korzystam w sytuacjach awaryjnych ale potem trzeba dziecko mocno przećwiczyć na macie żeby się naprostowało.

Może masz to szczęście że Twoje dziecko nie ma żadnych asymetrii i ma dobrze napięty brzuch (ale osobiście jeszcze takiego nie widziałam) i wtedy leżaczki/bujaczki nie szkodzą.

--
    http://www.suwaczki.com/tickers/k0kdwn15tc4uo56s.png
  • posh_emka 12.01.11, 12:27
    "Moje doświadczenia z bujaczkiem-leżaczkiem FP są takie że dla małego dziecka (do ok 3mcy) jest słabo wyprofilowany i pogłębia asymetrie i skrzywienia. Też z niego korzystam w sytuacjach awaryjnych ale potem trzeba dziecko mocno przećwiczyć na macie żeby się naprostowało.
    Może masz to szczęście że Twoje dziecko nie ma żadnych asymetrii i ma dobrze napięty brzuch (ale osobiście jeszcze takiego nie widziałam) i wtedy leżaczki/bujaczki nie szkodzą."

Mojemu dziecku żadnych asymetrii i skrzywień nie pogłębił z prostej przyczyny- takowych nie miała i nie ma.

Ile dzieci w życiu widziałaś ?

--
    Racja jest jak doopa-każdy ma swoją wink
  • dorota_ja 12.01.11, 17:59
    mamy leżaczek- bujaczek FP - młoda świetnie się w nim czuje, bawi.
    mamy też huśtawkę FP - co rano zabieram ją do łazienki . ona się huśta a ja mam 20 minut dla siebie.
    fotelik samochodowy też mamy i korzystamy jak potrzeba.
    mamy też matę i kojec - do zabaw na leżąco.
    korzystamy ze wszystkiego czym nasze dziecko dobrze się bawi i co da nam ( starym ) chwilę na siku lub obiad big_grin
    bez przesady, wszystko jest dla ludzi wink

nie kupię natomiast chodzika / skoczka. już 2 ortopedów uprzedzało mnie, jak bardzo niekorzystnie wpływa to na stawy.

• maagda13 05.11.15, 09:44
    Tego rodzaju bujaczki/lezaczki (które nie rozkłądają się całkowicie na płasko, a dziecko jest w lekkim zgięciu) faktycznie mogą pogłębiać asymetrię (główka leci na bok), podobno dla postawy też nie działają zbyt korzystnie. My mamy taki lezaczek, też z fp, korzystamy z niego raz na kilka dni przez kilkanaście minut/pół godziny (ale raczej nie jednym ciągiem, wkładamy młodego jak bardzo marudzi, a np. musimy coś zrobić w domu/przyszykować się do wyjścia, wyedy zmienia mu się perspektywa i sobie przez chwilę obserwuje). Młody woli leżeć na podłodze. Jak zasięgalismy rady spacjalisty, to mówił, żeby nie dać się zwariować, kilkanaście na dzień szkody nie wyrządzi, ale lepiej unikać, a dziecko ma spędzać czas na twardym podłożu w leżeniu na brzuszku.
  • maagda13 05.11.15, 09:46
    Aaa i mam tu na myśli niemowlaka, który nie siedzi. Nie wiem, jak jest z tymi siedzącymi.
  • zuleyka.z.talgaru 05.11.15, 09:54
    Gorzej jak masz typ, który nienawidzi leżenia na brzuchu i max 2min poleży i drze się tak jakby był obdzierany ze skóry. Sama radość.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.