Dodaj do ulubionych

nie chce gryźć, nie chce przeżuwać !!!

14.07.04, 16:08
Witajcie!
Drogie emamy, jak to jest z waszymi maluchami odnośnie gryzienia i
przezuwania pokarmów? Mój 10,5-miesięczny synek za nic w świecie nie chce,czy
tez nie potrafi nauczyc się rozrabniania pokarmów ząbkami, których ma już 6.
Zjada jedynie gładkie papki, i nie moze byc nawet mowy o jakichś wiekszych
kawałkach, gdyz zaraz ma odruch wymiotny. Zdaża się nawet, że zwymiotuje, bo
w zupce trafił się np.większy kawałeczek marcheweczki itp. Czy wasze
dzieciaczki tez tak mają? Jak więc mam podawać mojemu brzdącowi jedzonko do
rączki, np jabłuszko, skoro tak reaguje??
pozdrawiam
ania mama Kacpra
Obserwuj wątek
    • kasia.tycz Re: nie chce gryźć, nie chce przeżuwać !!! 14.07.04, 19:48
      Czesc Aniu!
      Cos mi sie wydaje, ze przegapilas moment w ktorym dziecku sie wprowadza coraz
      mniej rozgniecione jedzonko, z coraz wiekszymi miekkimi kawalkami, to jest
      mniej wiecej w wieku 8-miu/9-ciu miesiecy. Teraz bedzie Ci tylko ciezej, bo
      dziecko nie akceptuje takiego jedzenia, chce tylko lykac nie gryzc i miazdzyc.
      Powinnas stopniowo do takich papek dodawac miekkie, niewielkie kawaleczki
      warzyw jak marchewczki, ziemniaczka, do rozmiksowanej zupki na przyklad dodawac
      za kazdym razem stopniowo coraz wiecej miekkiego, ugotowanego ryzu, nie
      miksujac, nie rozdrabniajac, zeby sie dziecko przyzwyczajalo, ze w kazdym kesie
      jest cos co musi zmiazdzyc dziaselkami czy pogryzc zabkami, a nie tylko
      polykac. Na poczatek dobre do zachety sa takie rzeczy jak na przyklad do zupki
      pomidorowej mozesz dodac torche zielonego groszku (mrozonego, ugotowanego do
      miekkosci) lub ryzu, nie rozgniatac, i w taki sposob uczyc dziecko.
      Zalaczam link do strony z interesujaca Cie inf. na ten temat.
      Pozdrawiam serdecznie i zycze wytrwalosci i powodzenia w wprowadzaniu nowego
      jedzonka smile

www.dzieckook.pl/zywienie/zyw_jakrozpoczac.html
      www.dzieckook.pl/zywienie/zyw_jakrozdrabniac.html
      --
      Kasia, mama Oliverka (8/10/2003) i Gabrielka (19/10/2000)
      • ania.sobolewska Re: nie chce gryźć, nie chce przeżuwać !!! 14.07.04, 21:20
        Kasiu, dziekuje za odpowiedz. Od dłuższego czasu starałam się podawać mojemu
        synkowi jedzonko z wiekszymi miekkimi kawalkami, ale reakcja była prawie zawsze
        podobna. Dodam jeszcze, że faktycznie Kacper w wieku ok. 8 miesięcy jakby
        powolutku zaczął akceptować takie "grubsze" jedzonko, jednak akurat w tym
        czasie przeszedł 3-dniówke. Odmawiał wówczas jedzenia jakichkolwiek stałych
        posiłków poza cycusiem, ale było to zrozumiałe, bo w końcu chorował. Jednak gdy
        już wyzdrowiał i odzyskał apetyt, niestety zauważyłam, że znowu chce jesc tylko
        gładkie papki i tak zostało do dziś. A dzisiaj właśnie zwymiotował mi zupke, bo
        trafił mu sie wiekszy kawałek marcheweczki!! Wiem ze bedzie mi teraz trudno
        zmienic jego przyzwyczajenia.
        pozdrawiam
        ania
    • elwircia Re: nie chce gryźć, nie chce przeżuwać !!! 14.07.04, 21:19
      Podaj mieciutka ugotowana marchewkę, flipsa, chlebek pokrojony w kosteczke.
      Około roku dawałam bułeczkę do rączki, aby mogły sobie pożuć. Moze z tym
      jabłuszkiem na razie zaczekaj. Nie martw sie, że przegapiłas moment. Moje
      dzieci miały 14 miesiecy, jak zdarzało im się, ze wypluwały wieksze kawałki
      warzyw. Nie chciały, to nie zmuszałam, pogniotłam widelcem, a jak nie chciały,
      to zmiksowałam ( nie na papkę, tylko tak kilka obrotów, zeby było rozdrobnione
      ale bez wiekszych kawałków) i zjadły. Teraz maja 2 lata i jedza wszystko
      normalnie. Każde dziecko jest inne, samo stopniowo zacznie. Na pewno nauczy sie
      gryźć.
      Pozdrawiam
    • yoyo11 Re: nie chce gryźć, nie chce przeżuwać !!! 15.07.04, 09:08
      Mam dla Ciebie propozycję, która sprawdziła się u nas (mała ma 8 miesięcy).
      Obierz jabłko i nie dawaj małemu do ręki tylko sama trzymaj, niech trze o nie
      ząbkami. Wydaje mi się, że ten sposób jest najskuteczniejszy. Jest to wielka
      frajda dla dziecka - przynajmniej dla mojej mnałej była.

U nas nie sprawdziły się biszkopty (podałam jej pierwszego jak miała 4,5 m-ca)
      ani chrupki kukurydziane - mała się krztusiła. Natomiast jabłko w całości do
      tarcia ząbkami jak najbardziej. Mała w ciągu tygodnia nauczyła się gryźć (5,5 m-
      ca) i przeżuwać.
      • elwircia Re: nie chce gryźć, nie chce przeżuwać !!! 15.07.04, 10:36
        Biszkopty podaje się w czwartym kwartale zycia, zawieraja gluten. A poza tym ,
        co się dziwisz, ze dziecko sie krztusiło, 4,5 miesiaca, to troche za mało na
        samodzielne jedzenie czegokolwiek. Przecież 5 miesiąc, o początki wprowadzania
        nowych produktów a ty juz biszkopty podawałaś.
        Poczytaj troche o kolejnosci wprowadzania nowych pokarmów.
        Pozdrawiam
        • yoyo11 Re: nie chce gryźć, nie chce przeżuwać !!! 15.07.04, 13:22
          Że tak się delikatnię wypowiem: odstosunkuj się moja droga od tego co podaję
          mojemu dziecku. Mam trochę inne zdanie na temat wprowadzania nowości do diety
          dziecka niż to co teraz jest "trendy".

Jak zapewne zauważyłaś to tematem postu jest gryzienie i przeżuwanie.

Ale rozumiem, że nie mogłaś się powstrzymać od komentarza. Żyjesz według swoich
          zasad to żyj i innym pozwól żyć wedłuch ich własnych. Tylko czasami ugryź się w
          palce zanim coś napiszesz, bo niekoniecznie Twoje zdanie może być dla kogoś
          interesujące i niekoniecznie możesz być potraktowana tak miło jak ja Cię teraz
          traktuję.
    • termio Re: nie chce gryźć, nie chce przeżuwać !!! 15.07.04, 11:24
      Witam.
      Miałąm ten sam problem, martwiłam się a dzieciak swoje. A taraz, zajada
      wszystko nawet chlebuś z szynką, oczywiście bez skórki, ma 4 zęby. Daj dziecku
      czas i chrupki do rączki. Zaczynaliśmy od chrupisiów, mają fajny kształt kółko
      i krzyżyk, a teraz zajada takie długie pałki. I nie martw się dziecko wie
      najlepiej kiedy i co. Ze słoikami było podobnie tylko 1 ulubione, dla maluchów
      6cio miesięcznych. Ale stwierdziłam, że ja tu rządzę, posadziłam małego i
      włączyłam mu Baby Mozart, program edukacyjny dla niemowlakó, od 1 miesiąca!!!,
      iestety w Polsce niedostępne i zajada adekwatnie do wieku, aż mu się uszy
      trzęsą i dziubek pięknie otwiera, dawniej miał odruch wymiotny. Odwróciłąm
      uwage od jedzenia i tyle.Pozdrawiam i życzę cierpliwości Aga z Leonkiem.
      • ania.sobolewska Re: nie chce gryźć, nie chce przeżuwać !!! 15.07.04, 12:01
        Dziewczyny, dzieki za głos w tej sprawie. Zauważyłam,ze Małemu trzeba odwracać
        uwage od jedzenia "grubszych" kawałeczków i wtedy jakoś to idzie. Kacper wcina
        chrupki kukurydziane od kilku miesięcy, ale np. jabłuszko czy chlebek nie
        wchodzą narazie w grę, gdyż mój synek odgryza i połyka, co kończy sie
        krztuszeniem.
        pozdrawiam
        przy dzieciach trzeba mieć mnóstwo cierpliwości
        ania
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka