Dodaj do ulubionych

4,5 mca nowe pokarrmy-jakie?

29.07.14, 13:57
Dzisiaj byliśmy na szczepieniu, pediatra mówiła, ze można już wprowadzać nowe pokarmy jakies przecierowe zupki itd. od czego najlepiej zacząć? chyba od marchewki a potem ziemniaczek i inne jakies? Ale np. najpierw podam marchewke kilka dni? potem osobno ziemniak czy już mogę zmieszać marchewke z ziemniakiem? a jabłko jakie podawac gotowane czy takie skrobane surowe łyzeczka? synek jest na piersi i dodatkowo zjada 3 razy dziennie mleko bebilon tak około 100-130ml. a kaszki jakies te po 4mcu owocowe mogę podawac czy nie ?
Edytor zaawansowany
  • agata.1985 29.07.14, 14:37
    My też od 4 m rozszerzamy dietę. Zaczęłam od marchewki 2 dni po 2-4 łyżeczek 3 dnia już pół słoika. Potem marchewka z ziemniakiem, dynia z ziemniakiem. Zupka jarzynowa - nowy składnik pietruszka. I pediatra i położna mówili żeby zaczynać od warzyw bo dzieci które zaczynały od jabłek i bananów nie chciały potem zjadać niesłodkich warzyw. Efekt mam taki że rodzice po 2ch tygodniach chcieli zrobić córce dobrze i dali jabłuszko...oj jak pluła i się krzywiła...a bezpłciową dynię z ziemniakiem wsunęła potem niemal w minutę.
    Tak więc małymi porcjami, zaczynając od warzyw. My kaszki mamy ale jeszcze nie podajemy. Chcę jak najdłużej karmić piersią więc jeszcze czekamy. Chociaż pediatra mówiła, że mogę kaszki podawać z moim mlekiem. Może za miesiąc zacznę. Zobaczymy.
    Powodzenia i smacznego!
  • semi-dolce 29.07.14, 16:07
    Kaszki owocowe są o tyle bez sensu, że zawierają głównie cukier. Kup kaszki bezcukrowe, z pełnego przemiału - jaglaną, ryżową, jak zdecydujesz się na gluten to owsianą, orkiszową. A wcześniej wprowadź warzywa, myśmy zaczęli od cukinii, kabaczków, dyni (po kolei, co 3-4 dni nowe, potem można wypróbowane mieszać dowolnie i dokładać do nich kolejne, cukinia i kabaczek gotowane na parze lub pieczone, dynia słoikowa bo jeszcze nie ma świeżej). Marchewka gotowana zapiera, więc ostrożnie. Świeże jabłka nie bardzo, bo tegoroczne kwaśne jeszcze okrutnie, a zeszłoroczne bezwartościowe, lepiej zacząć od czegoś, na co teraz jest sezon (u nas w ogrodzie akurat zaczęły dojrzewać śliwki, więc młody je śliwki). Owoce spokojnie surowe.
  • patir23 29.07.14, 20:47
    a jak to jest z tym glutenem? Mi mówiła, ze dopiero tak w 6mcu, zas koleżance, która ma dziecko w wieku tym samym, żeby już. I ten gluten to jaka to kaszka? Manna zwykła czy jakas dla dzieci?
  • szonik1 29.07.14, 21:16
    A po co tak szybko rozszerzać? Powinno sie po 6 miesiącu. Gluten pod oslona karmienia piersią po pierwszych tygodniach rozszerzania, dasz kawalek chleba do rączki i tyle.
  • matka.madzi 30.07.14, 13:10
    Powoli, powoli. Na początek wprowadzasz jedno zmiksowane warzywo co kilka dni. Ja gotowałam sama, bez słoiczków, bo odbierałam co potrzebne z porcji dla dorosłych. Dobry blender się przydaje. Dajesz warzywo (ziemniak może być) w ilości paru łyżeczek przez 2-3 dni, odstawiasz na 2 dni i obserwujesz. Jak się uleży to następne. Wbrew pozorom marchewka wcale nie jest taka super na początek, zazwyczaj zaostrza problemy ze skórą, zwłaszcza jeśli jest mnóstwo słońca, jak teraz. Na początek dobre są: dynia, brokuł, słodki ziemniak, ziemniak, potem cukinia, kalafior, pietruszka, seler (dwa ostatnie ostrożnie). Jak masz 2-3 warzywa wprowadzone możesz zacząć robić mieszane zupki.
    Owoce po warzywach, przynajmniej ja tak zrobiłam i wyszło ok. Kaszki owocowe sobie odpuść, najlepiej czyste kaszki, na początek może być trochę w zupce. Gluten pod osłoną piersi póki jeszcze karmisz. Może być manna, ja wprowadziłam gluten pod postacią kaszki pszenicznej lub orkiszowej Holle.

• ewa.misko-wasowska 30.07.14, 13:25
    Przy karmieniu mieszanym (kp+mm) można już rozszerzać dietę, na początku najlepiej warzywa, tylko po kolei (jedno nowe na kilka dnia), żeby obserwować ew. reakcje niepożądane (zmiany skórne, biegunki), owoce też jak najbardziej mogą być, z kaszkami, kleikami można poczekać jeszcze ok. 2 tyg., na początek bezglutenowe jak ryżowe i kukurydziane. Należy też pamiętać o prowokacji glutenem, która polega na podawaniu dziecku do 6 m.ż. ok. pół łyżeczki kaszki mannej,
    pozdrawiam serdecznie

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka