Dodaj do ulubionych

powrót miesiączki a KP

03.07.17, 20:51
Dziewczyny, kiedy wraca miesiączka po urodzeniu dziecka gdy cały czas karmi się piersią?

Moje dziecko ma skończone 13 miesięcy, ja już wróciłam do pracy, więc przerwy między karmieniem są nawet 9-cio godzinne, a miesiączki nadal nie ma...

Jeden z ginekologów mnie nieźle nastraszył - powiedział, że należałoby już miesiączkę "wywołać", bo organizm nie dostaje estrogenów i posypią mi się kości i zęby. sad
Drugi zapytany o to samo powiedział, że to normalna sprawa i dawniej też kobiety nie miesiączkowały bardzo długo, bo jedno dziecko karmiły, a drugie już było w drodze i wszystko z nimi było ok. I żeby się nie dać zwariować.

I już sama nie wiem czy się tym niepokoić czy cierpliwie czekać. Ile u Was to trwało zanim okres wrócił?
Edytor zaawansowany
  • 03.07.17, 21:09
    Miesiaczka wrocila gdy syn mial 13mcy, nadal bylo kp i bylo to zanim wrocilam do pracy ( a wiec przerwy w ciagu dnia nie byly tak dlugie ).
  • 03.07.17, 21:24
    To jest bardzo indywidualna sprawa. U mnie wrócił w 10 miesiącu, mimo iż dziecko było prawie wyłącznie kp (nie chciał stałych). U niektórych kobiet i ponad 2 lata nie wracał.

Co do kości i zębów to trzeba dobrze się odżywiać i suplementować wit. D.
  • 03.07.17, 21:30
    Przy pierwszym wrócił po 13 miesiącach kp. Teraz drugie ma 14 miesięcy i jeszcze nie mam miesiączki.
  • 03.07.17, 22:05
    Po 1 porodzie- miesiączkę dostała dwa tygodnie po ostatnim kp czyli po 13 mcach. Po drugim okolo 16 mcy (karmiłam 20 mcy), po trzecim po 17 mcach mimo ze trzy mce wcześniej ilość karmien zredukowałam do 1 na dobę. karmie nadal.
  • 03.07.17, 22:35
    Karmiłam osiem miesięcy, a okres wrócił już po trzech, więc nie ma żadnej reguły. Mi się wydaje, że nie masz się czym przejmować, ja bym się cieszyła. Ja nastawiałam się na dłuższy czas bez okresu i trochę się rozczarowałam jak tak szybko zobaczyłam "niespodziewajkę". A karmiłam wtedy bardzo dużo, córka lubiła czasem całymi dniami wisieć na cycku.
  • 03.07.17, 22:54
    Nie ma reguł.
    Miesiączka może wrócić kilka tygodni po połogu mimo wyłącznego KP na żądanie, a może wrócić dopiero kilka tyogdni po odstawieniu, nawet jak czas karmienia liczony byl w latach, a pod koniec już tylko raz na dobę.
    Dopóki karmisz, to się nie martw.

Zastanawia mnie za to teoria drugiego lekarza, że " dawniej też kobiety nie miesiączkowały bardzo długo, bo jedno dziecko karmiły, a drugie już było w drodze" - już drugi raz w ostatnim czasie się z nią spotykam, i jak dla mnie jest głupia.
    Normalnie zycie wygląda tak:
    poród - połóg - owulacja (albo i nie, bywają cykle bezowulacyjne) - miesiączka - owulacja - miesiączka - owulacja - zapłodnienie - ciąża. Laktację tu pomijam, przyjmijmy, ze matka wciąż karmi wink
    Teoria "kiedyś kobiety nie maiły miesiączek, bo ciągle były w ciązy albo karmiły" zakłada, że zachodziły w drugą ciażę od razu w pierwszym cyklu. Teraz lekarze uważają, że pół roku bezowocnych starań o dziecko to nie powód do zmartwienia. To niby w 5 pokoleń tak się płodność posypała w populacji?

Ogólna teoria powrotu płodności po porodzie jest prosta: zarówno laktacja, jak i ciąża, są dla organizmu poważnym wydatkiem energetycznym. Jak organizm czuje, że podoła podwójnemu obciążeniu, to płodność wraca. Jak nie, to nie.

Odpowiadając na twoje pytanie: ja mam dzieci kwietniowe, przy jednym okres mi wrócił w grudniu, przy drugim w marcu.

--
    ze skarpetkami to jest tak: w każdej parze jest silniejszy i słabszy osobnik i w pewnym momencie po prostu ten silniejszy pożera tego słabszego
  • 03.07.17, 23:37
    Wydaje mi się, że kobiety częściej "wpadały". Karmiły piersią, nie miały miesiączki a z antykoncepcją było gorzej, mniejsza świadomość.
  • 04.07.17, 08:38
    2 razy po 9 miesiącach i jak za pierwszym razem było to spowodowane przerwą w kp, tak za drugim razem przerwę miałam wcześniej, a @ dostałam zupełnie bez powodu.
  • 04.07.17, 09:28
    Po pierwszym porodzie, po 9 miesiącach. Po drugim, po 8 miesiącach.
  • 04.07.17, 13:32
    Różnie smile Przestałam karmić na żądanie, kiedy wróciłam do pracy (dziecko 7 miesięcy). Miesiączka pojawiła się po 14 miesiącach od porodu. Znam kilka mam, które rodziły w podobnym terminie co ja, też karmią piersią, jednym już wróciło, innym jeszcze nie. To bardzo indywidualna kwestia, ja bym się nie martwiła. Suplementuj witaminy, odżywiaj się zdrowo i tyle smile
  • 04.07.17, 17:19
    Drugi ginekolog ma rację.Pierwszy da bani big_grin

--
    Jesienna plaża
    Zachód słońca
  • 04.07.17, 21:56
    Pierwszy gin bzdury opowiada. U mnie okres wrócił po 16 miesiącach, pracowałam od dawna. Z moich obserwacji to największy wpływ na to ma zakończenie karmien nocnych.
  • 04.07.17, 23:54
    Po pierwszym porodzie po 9 miesiącach, po drugim po 7 miesiącach
  • 05.07.17, 15:07
    Przypadek pierwszy córa karmiona do 13m, okres dostałam ok 6 tygodnia po porodzie (bez owulacji) w 8 tyg. juz z owulacją. Kolejne z zegarkiem w ręku co 28 dni.

Przypadek drugi córa karmiona do 24m, okres dostałam ok 5 tygodnia po porodzie (bez owu) po 2 tyg. juz z owulacją. KolejNe tez bardzo regularne.

Aha żeby nie było obie do 7m nie miały nic innego w buzi niż cyca z mlekiem.
    Jak widzisz każda z nas jest inna i ma inny organizm.
    Odzywiaj się zdrowo i nie martw na zapas.

Pozdrawiam
    A.

--
    Moje szczęścia....
    M: maj 2012
    B: wrzesień 2013
    ?: listopad 2017...
  • 13.07.17, 22:15
    Po 24 miesiacach.

--
    http://www.suwaczki.com/tickers/ex2b3e5ez28yo7o3.png
  • 14.07.17, 10:28
    Po 26 miesiącach.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.