Dodaj do ulubionych

Jadłospis 10 miesięczniaka

20.07.17, 15:49
Cześć Dziewczyny
Do tej pory nie miałam raczej problemów z karmieniem córki, nie je zbyt dużo, ale tez jej nie zmuszę do większych porcji. Za to od dwóch dni nie obudziła mi sie w nocy na mleko (podaje Bebilon 2) i ogólnie super sprawa, ze przespane noce, ale przez to, ze córka w ciagu dnia nie je za dużo to jeszcze odpadła jej porcja mleka w nocy. Jej jadłospis wyglada mniej więcej tak:
8:00-8:30 mleko 180 ml, ostatnio niestety na dwa razy, bo nie chce wypić całej porcji od kilku dni; daje jej po tym jeszcze plasterek bułeczki lub jajecznicę (zjada Ok 0,5 jajka)
11:30 deserek owocowy, Ok 100 g słoika Bobovita, lub rożne owoce wagowo pewnie podobnie
13:30 mleko, znowu 180 ml
16:30 obiad, je to co my bez soli, ewentualnie jak nie wchodzi to słoiczek bobovita, max 100 g
19:30 kaszka mleczna bobovita, rożne rodzaje, 100 ml, ostatnio weszło 120 ml.
w przerwach daje jej troszkę chrupek kukurydzianych, ewentualnie kawałek jagodzianki, śliwkę.

Jak patrzę na ilości jedzenia, ktore zjadają dzieci innych mam na forach, to to ile je moja córka mnie martwi. Dodatkowo odpadła właśnie ta jedna porcja mleka w nocy i nie wiem, czy mam zamienić któryś stały posiłek na mleko, zeby pila odpowiednia dzienna ilośc...
Ogólnie córka przybiera dobrze, tzn jest cały czas na 50 centylu wagi, przy wysokim wzroście (75 centyl) , co powoduje, ze jest bardzo szczupła. Najważniejsze jednak, ze nie spada w siatce centylowej.
Edytor zaawansowany
  • 20.07.17, 19:18
    Jeśli przybiera prawidłowo to znaczy, że tyle jej wystarcza... Nie rozumiem skąd ta Twoja ambicja aby dziecko jadło więcej. Druga rzecz to szczerze mówiąc jedzenie jakie dajesz córce wcale nie zachęca do jedzenia. Mleko jest ok bo rozumiem, że karmisz modyfikowanym, ale dlaczego dziecko nie zjada normalnego śniadania? Można przecież ugotować kaszę (np. jaglaną, owsiankę, kukurydzianą) z jakimś owocem, startymi migdałami dodatkiem oleju albo gryczaną z pomidorem i z oliwą. Albo dać kanapkę z jakąś pastą, pomidorkiem. Jajko też jest ok jeśli dobrze toleruje. Deserek owocowy o 11.30 - a nie lepiej dziecku dać po prostu jakiegos owoca, albo warzywa do łapki! Mamy lato jest sezon na przepyszne świeże owoce i warzywa, które można ugotować i też taki maluch sobie zje! 13.30 - moim zdaniem to pora na obiad a nie na mleko. Bardzo późno macie obiad. Dziecko się najada mlekiem to nie dziwne, że na obiedzie mało zje. Kolacja - czemu nie może zjeść normalnej kolacji (np. naleśnika, jakiegoś placka smażonego bez tłuszczu, czy kaszy z fasolką szparagową, brokułem, makaron z pomidorowym sosem) tylko kaszkę? Kaszka sztuczna nie ma za wiele wartości odżywczych... Dla mnie to raczej taki zapychacz, podobnie jak chrupki w ciągu dnia, które bym odstawiła dziecku, które mało je. Nie obraź się, ale ja też bym nie chciała jeść takiego jedzenia jakie dajesz małej... Generalnie teraz Twoja córka powinna poznawać smaki dotykać badać faktury jedzenia a dostaje papki, kaszki, mleko... Włącz w dietę więcej kasz, warzyw, dobrej jakości pieczywo... Jagodzianka to nie dobry pomysł dla 10 - miesięczniaka ze względu na cukier... I nie porównuj córki do innych dzieci! Każde dziecko jest inne!
  • 20.07.17, 19:52
    mama_mil napisał(a):

> Jeśli przybiera prawidłowo to znaczy, że tyle jej wystarcza... Nie rozumiem ską
    > d ta Twoja ambicja aby dziecko jadło więcej. Druga rzecz to szczerze mówiąc jed
    > zenie jakie dajesz córce wcale nie zachęca do jedzenia. Mleko jest ok bo rozumi
    > em, że karmisz modyfikowanym, ale dlaczego dziecko nie zjada normalnego śniadan
    > ia? Można przecież ugotować kaszę (np. jaglaną, owsiankę, kukurydzianą) z jakim
    > ś owocem, startymi migdałami dodatkiem oleju albo gryczaną z pomidorem i z oliw
    > ą. Albo dać kanapkę z jakąś pastą, pomidorkiem. Jajko też jest ok jeśli dobrze
    > toleruje.

Jeśli zlikwiduje ta porcje mleka to kiedy ona w ogóle mleko wypije? Zreszta sama w kolejnym poście piszesz, ze mleko jest podstawa, wiec już sama nie rozumiem.

Deserek owocowy o 11.30 - a nie lepiej dziecku dać po prostu jakiegos
    > owoca, albo warzywa do łapki! Mamy lato jest sezon na przepyszne świeże owoce
    > i warzywa, które można ugotować i też taki maluch sobie zje!

Napisałam deserek lub owoc, nie wchodziłam w szczegóły co dokładnie je - zawsze proponuje najpierw owoc, ale czasami po prostu nie chce jeść zwykłego owocu, wiec podaje deser, zeby zjadła jakieś witaminy.

13.30 - moim zdani
    > em to pora na obiad a nie na mleko. Bardzo późno macie obiad. Dziecko się najad
    > a mlekiem to nie dziwne, że na obiedzie mało zje.

Chce, zeby dziecko jadło obiad razem z nami, tak wyglada u nas dzień i tego nie ma możliwości zmienić, mogę podawać dziecku obiad o 13:30, ale kiedyś tak robiłam i gdy Zosia je sama to w ogóle jej jedzenie nie wchodzi.

Kolacja - czemu nie może zjeś
    > ć normalnej kolacji (np. naleśnika, jakiegoś placka smażonego bez tłuszczu, czy
    > kaszy z fasolką szparagową, brokułem, makaron z pomidorowym sosem) tylko kaszk
    > ę? Kaszka sztuczna nie ma za wiele wartości odżywczych...

Nie obraz się, ale nie wiem kiedy miałabym znaleźć czas, zeby robić takie dania na kolacje... gotuje domowe obiady i nie wyobrażam sobie, żebym od razu brała sie za kolejne gotowanie tym razem naleśników, innych placków czy kaszy. Mam tez inne ambicje niz tylko stać przy kuchni, poza tym sa inne ciekawsze rzeczy, ktore mogę robić w tym czasie ze swoją rodzina.

Dla mnie to raczej ta
    > ki zapychacz, podobnie jak chrupki w ciągu dnia, które bym odstawiła dziecku, k
    > tóre mało je.

Chrupek dostaje kilka małych dziennie, nie rozumiem dlaczego miałabym odmawiać dziecku przyjemności.

Nie obraź się, ale ja też bym nie chciała jeść takiego jedzenia
    > jakie dajesz małej... Generalnie teraz Twoja córka powinna poznawać smaki dotyk
    > ać badać faktury jedzenia a dostaje papki, kaszki, mleko...

Córka dostaje rożne pokarmy, rożna konsystencje, rożna fakturę, oceniłaś mnie wprost po moim skróconym opisie dnia dziecka. Pytałam o porcje mleka, wg zaleceń powinno wypić dziennie 3x 210 ml, nie dostałam od Ciebie odpowiedzi w jaki sposób wyrównać brakująca porcje.

Włącz w dietę więce
    > j kasz, warzyw, dobrej jakości pieczywo... Jagodzianka to nie dobry pomysł dla
    > 10 - miesięczniaka ze względu na cukier... I nie porównuj córki do innych dziec
    > i! Każde dziecko jest inne!

Zdaję sobie z tego sprawę, ze każde dziecko jest inne, jednak widząc, ze moje dziecko je polowe tego co większość dzieci trochę mnie zaalarmowało - chyba lepiej rozwiać swoje wątpliwości? Nie rozumiem Twojego oskarżycielskiego tonu, prosiłam o radę, a zostałam zrugana. Dodatkowo nadal nie wiem co robić z mlekiem.
  • 20.07.17, 21:34
    Linda, nie doradzę z mlekiem modyfikowanym bo sama karmię piersią i nie znam się.
    Napisałam Ci jakie zasady ja stosowałam i stosuję z synem, a co z tego weźmiesz to już Twoja decyzja.
    Ja Ci powiem, że może jednak warto troszkę więcej czasu poświecić na gotowanie niż później walczyć z otyłością czy martwić się, że dziecko jest niejadkiem lub nie lubi warzyw...
    "Nie rozumiem Twojego oskarżycielskiego tonu, prosiłam o radę, a zostałam zrugana." Przepraszam jeśli mój ton odebrałaś jako zruganie. Nie taki był mój cel.
  • 20.07.17, 22:08
    Ok, przepraszam, wzięłam sobie Twoje rady do serca i cały wieczór przeglądam przepisy na posiłki dla dzieci smile
  • 20.07.17, 19:20
    Acha i jeszcze dodam, że ten jadłospis który podałam poniżej włączając jakieś delikatne mięsko czy rybę bardziej pasuje do dziecka rocznego, bo powinno ono dostawać trzy posiłki w ciągu dnia i jakieś przekąski warzywno owocowe w międzyczasie. Dziecko 10 miesięczne ciągle smakuje i wcale nie musi jeszcze tak często jeść, podstawą jest dla niego ciągle mleko.
  • 20.07.17, 20:22
    Zgadzam się z mama_mil. Ja mam ponad 9 miesięczne alergiczne dziecko z problemami żołądkowymi a nawet nam udało się wprowadzić kaszę jaglaną lub gryczaną na śniadanie (plus starty owoc), na spacerze dostaje kawałek moreli, śliwki lub mango (sprowadzam ekologiczne z Niemiec), uwielbia kawałek lekko ciepłego buraczka. Chrupki (ryżowe lub gryczane) dostaje czasami na spacerze (2 szt).
    Ogólnie alergolog dopuścił jej niewiele produktów do jedzenia ale staram się by jedzenie było dla niej przyjemnością. Sprawdzaj też proszę ile cukru jest w tych słoiczkach z deserkami lub kaszkami. Ja mojemu dziecku przyrządzam je na nutramigenie i w sumie mleka zjada (butelka plus kasza rano i wieczorem) w ilości 800-1000ml plus ok 100gr obiadu-warzywa plus ryż/ziemniak plus mięso plus ol.rzepakowy. Urodziła się <3pc (hipotrofia) dziś jest m.25-50. Je 6 posiłków dziennie:
    6-mleko
    9-kasza
    12-13 obiad
    15-16 mleko
    19-kasza
    22-mleko
  • 20.07.17, 20:24
    do obiadu też jeszcze chce mleko (ok.60-120 ml)
  • 20.07.17, 20:27
    W jaki sposób gotujesz kasze na śniadanie? Na wodzie, a potem dodajesz mm?
  • 20.07.17, 20:28
    Co do cukru, to podaje kaszki i owoce w słoiku wyłącznie bez cukru - jedyny cukier jaki córka dostaje to w tym małym kawałku jagodzianki wink
  • 20.07.17, 20:51
    Słoiki owocowe = cukier. Owocowy. Mocno skoncentrowany. Świeże owoce mają błonnik, witaminy a te ze słoika to produkt mocno przetworzony. Dziecko dopiero uczy się jeść, stąd początkowo może wystąpić niechęć. Spróbój dać do ręki borówki, maliny czy truskawki, kawałek nektarynki. Niczego nie lubi?

Co do mleka. Jeśli niepokoi cię ilość nabiału - Może podaj jogurt naturalny (bez dodatku mleka w proszku najlepiej), niektóre dzieci lubią chleb z serkiem bieluch.
  • 20.07.17, 21:10
    indjanek napisała:

> Słoiki owocowe = cukier. Owocowy. Mocno skoncentrowany. Świeże owoce mają błonn
    > ik, witaminy a te ze słoika to produkt mocno przetworzony. Dziecko dopiero uczy
    > się jeść, stąd początkowo może wystąpić niechęć. Spróbój dać do ręki borówki,
    > maliny czy truskawki, kawałek nektarynki. Niczego nie lubi?

Lubi, daje jej rożne owoce, to nie tak, ze je tylko słoiki, sa po prostu dni, kiedy zwykle owoce jej nie smakują i wtedy posiłkuje się słoiczkiem. Chetnie je maliny, nektarynki, śliwki. Lubi tez warzywa - najbardziej kalafiory, brokuły, fasolkę szparagowa, na prawdę nie dostaje samego przetworzonego jedzenia wink

>
    > Co do mleka. Jeśli niepokoi cię ilość nabiału - Może podaj jogurt naturalny (be
    > z dodatku mleka w proszku najlepiej), niektóre dzieci lubią chleb z serkiem bie
    > luch.

Dzięki za podpowiedz! Podaje jej równie kanapkę z żółtym serem - to chyba tez sie liczy jako porcja nabiału? W każdym razie właśnie martwię się o wagę w momencie kiedy odpadło nam nocne karmienie, ale mam nadzieje, ze będzie sobie to wyrównywać we własnym zakresie w ciagu dnia smile
  • 20.07.17, 21:32
    A to karmienie odpadło, bo dziecko samo nie chciało już tej nocnej porcji? (pytam z ciekawości, bo moja gdybym nie podała porcji o 22 czy 23, to obudziłaby mnie o 2-3 w nocy).
    Kaszkę dodaję do ciepłego mleka. Córka lubi konsystencję puszystą (czyli taką jeszcze papkowatą, ale nie spływającą z łyżeczki). Gryczaną dodaję i czekam kilka minut aż się zrobi miękka.
    A w których słoiczkach z owocami nie ma cukru? Wiem, że na pewno w jabłkach, których moje dziecko jeść nie może. Banana też nie, ani gruszek... Może jeść śliwki i morele, ale w słoiczkach Hippa w tych owocach cukier jest.
  • 20.07.17, 21:51
    india-mia napisał(a):

> A to karmienie odpadło, bo dziecko samo nie chciało już tej nocnej porcji? (p
    > ytam z ciekawości, bo moja gdybym nie podała porcji o 22 czy 23, to obudziłaby
    > mnie o 2-3 w nocy).

Przespała dwa razy pod rząd cała noc i stad ten brak mleka smile

> Kaszkę dodaję do ciepłego mleka. Córka lubi konsystencję puszystą (czyli taką j
    > eszcze papkowatą, ale nie spływającą z łyżeczki). Gryczaną dodaję i czekam kilk
    > a minut aż się zrobi miękka.

A czyli to nie jest prawdziwa kasza? Już myślałam, ze gotujesz rano 30 minut kasze wink

> A w których słoiczkach z owocami nie ma cukru? Wiem, że na pewno w jabłkach, kt
    > órych moje dziecko jeść nie może. Banana też nie, ani gruszek... Może jeść śliw
    > ki i morele, ale w słoiczkach Hippa w tych owocach cukier jest.

Ja kupuje bobovita, w składzie sa same owoce, ewentualnie skrobia do zagęszczenia i witamina c, żaden z ich słoików owocowych nie ma cukru. Hipp nie kupuje właśnie ze względu na cukier - na pewno noe wszystkie maja, ale raz nie przeczytałam składu i wzięłam w ciemno i okazało się, ze był słodzony, dodatkowo nie odpowiada mi ich konsystencja (podobnie jak w gerber).
  • 20.07.17, 22:04
    Skrobia kukurydziana? Kukurydza też odpada, bo też mi dziecko alergizuje. Kaszki fajne ma nominal.
  • 22.07.17, 01:36
    napiszę Ci, jak wyglądał plan posiłków w tym wieku, nie przeraź się, bo jedzą mega dużo, ale to raczej wyjątek smile
    7.30-8.00 - miseczka kaszy manny na mleku krowim z sokiem malinowym (mam swój), wtartym owocem i masłem albo owsianka z owocem i rodzynkami, albo kanapki z pastami, szynką, serem białym, itp. + mleko
    11 - miska zupy warzywnej z lanym ciastem, kaszą, drobnym makaronem lub ziemniakami
    drzemka
    14 - drugie danie nasze najczęściej albo przygotowywałam coś tylko dla dzieci, jeżeli nasze nie było odpowiednie
    16.30 - owoc/warzywo/jogurt naturalny/biały ser z odrobiną dżemu domowego, biszkopt, budyń, itp. najczęściej jednak owoc lub warzywo do ręki
    20 - mleko z manną lub samo na noc, najczęściej 260 ml + smile

w międzyczasie nie podawałam zapychaczy i przegryzek, pili wodę, herbatkę owocową, chrupków kukurydzianych nie podawałam nigdy, oblepiają zęby, nie dawałam też słodyczy innych niż od czasu do czasu kawałek domowego ciasta, najczęściej z owocami, soki owocowe tylko wyciskane w domu i to nie codziennie.
  • 22.07.17, 12:11
    A co z mlekiem? Dziecko bylo na mm, czy kp? Najbardziej martwi mnie zbyt mała ilośc mleka w ciagu dnia sad
  • 22.07.17, 19:51
    mleka w diecie było dosyć - ok. 250 ml do śniadania, 250 ml lub więcej do kolacji, w ciągu dnia produkty mleczne więc wystarczy smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.