Dodaj do ulubionych

11 miesięczne dziecko opóźnione ruchowo

17.02.18, 12:53
Witam serdecznie, jestem bardzo zaniepokojona stanem rozwoju ruchowego mojego syna. czuję że coś jest nie tak. Może tu znajdzie się ktoś kto miał bądź ma podobnà sytuację. Ale od początku: syn kilka dni temu skończył 11 miesięcy niestety sam nie usiądzie( posadzony siedzi Ale robi mu się takie zaokrąglenie na plecach) nie raczkuję. Od czterech miesięcy pełza, czasami uda mu się przybrać pozycję do raczkowania i dwa razy udało mu się stanąć przy fotelu na kilka sekund Ale to było 2 tyg temu. Zachęcamy go kładąc mu zabawki wysoko żeby podciągał się do wstawania Ale jest ogromny płacz bo nie wiem czy nie chcę czy nie wie że potrafi sam za to sięgnąć. Synek w 6 tyg życia miał zakażenie układu moczowego które przerodziło się w sepsę, 2 tyg spędziliśmy w szpitalu. Przy wypisie dostaliśmy skierowanie na rehabilitację. Mówiono że warto profilaktycznie pochodzić na ćwiczenia. Po dwóch miesiącach czekania na zajęcia przez NFZ w końcu się doczekaliśmy. Pani fizjoterapeutka stwierdziła że synek jest zdrowy i nie ma sensu męczyć go ćwiczeniami mieliśmy tylko jeździć co miesiąc na kontrolę. Oczywiście byłam przeszczęśliwa że z synkiem jest wszystko ok. Między czasie byliśmy u dwóch różnych neurologów którzy też nie widzieli żadnych nieprawidłowości. Tak mijały miesiące. W końcu zaczęłam się niepokoić bo synek miał 6 miesięcy A nie próbuję siadać, przekręcał się z brzucha na plecy i czasami na odwrót. W 7 miesiącu zaczął pełzać Ale nadal żadnej próby siadania, fizjoterapeutka nadal zapewniała że wszystko ok i każde dziecko rozwija się w swoim tępie. W 9 miesiącu żadnych postępów ruchowych ,fizjoterapeutka stwierdziła że przydałoby się z nim poćwiczyć Ale syn już był duży i nie chciał współpracować ciągle płakał więc Pani odpuściła. Udaliśmy się do neurologa który stwierdził że syn jest lekko opóźniony ruchowo i trzeba ćwiczyć więc zmieniliśmy placówkę i fizjoterapętę. Ćwiczymy już miesiąc ,2 razy w tyg Ale wielkiej poprawy nie ma. Syn ciągle płacze na zajęciach. Uff... trochę się rozpisałam Ale bardzo się martwię. Możę ktoś jest tutaj co miał podobnął sytuację?
Edytor zaawansowany
  • leni6 17.02.18, 14:58
    Zajrzyj na forum Opieka i pielęgnacja a rozwój dziecka, w tej chwili już mało aktywne ale jest tak dużo historii i porad fizjotetapeuty. Pierwszy z brzegu post z podobnym problemem: forum.gazeta.pl/forum/w,1017,158592135,158592135,10_mcy_i_nie_siada_Czy_to_zawsze_oznacza_problem_.html
  • anka_z_lasu 20.02.18, 14:11
    Ja napiszę tylko, że mój synek usiadł mając 11 miesięcy skończonych. Też się zastanawialiśmy, czy wszystko ok, ale fizjoterapeutka nas uspokoiła (a byliśmy w 10. miesiącu i dla niej nadal było ok że młody nie siada - jak się okazało, wkrótce później sam usiadł). Nie sadzajcie niesiedzącego dziecka, to mu nie pomoże nauczyć się siadać a może zaszkodzić. Jako laik nie będę oceniać zaleconych ćwiczeń, ale skoro dziecko ciągle płacze to może coś jest nie tak z samymi zajęciami.
    Aha, a raczkować mój syn zaczął dopiero jak już usiadł... nikt nie dopatrywał się u nas żadnego opóźnienia.

--
    Dobre decyzje są wynikiem doświadczenia. Doświadczenie jest wynikiem złych decyzji.
  • agjot 20.02.18, 14:13
    Witaj, moja córka była takim leniwym dzieckiem. Do 7 miesiąca życia własciwie tylko leżala, nie obracala sie na brzuch, nie pelzala o siadaniu nie wspominajac. Zaczelismy z nia rehabilitacje metoda bobath, raz w tygodniu. I powoli cos sie ruszylo. Majac 11 miesiecy sama usiadla, raczkowac zaczela na rok i robila to az pol roku! Samodzielnie chodzic zaczela majac 1,5 roku. Dzis ma 25 miesiecy i ruchowo nie odstaje od rowiesnikow. Kazde dziecko rozwija sie swoim tempem, ale nie zaszkodzi pomoc cwiczeniami, zeby zaczac.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.