Dodaj do ulubionych

Niemleczne posiłki 7 miesieczniaka kp i plan dnia

19.03.18, 17:36
Jesteśmy po 3 tygodniach rozszerzania diety.
Ponieważ dziecko jeszcze nie siedzi samo i karmie je w leżaczku na razie dostaje papki. Je w miarę chętnie ale szału tez nie ma. Początkowo dawałam same warzywa w ostatnim tyg tez owoce i „ dania”. Na razie ze względu na porę roku ( nie mam dostępu do dobrych świeżych warzyw) i tego ze nie siedzi wybralam słoiki. Chce mu gotować zupki a jak usiądzie wprowadzać elementy blw. Kaszek nie próbowaliśmy ( mam kleik ryżowy ale jeszcze się nie zebrałam). Ponieważ ostatnio trochę podróżowaliśmy ( między innymi wyjazd z wątku o podróży samolotem- super się udało!) to nie ustaliły nam się pory posiłków a chciałabym je wprowadzić. Druga rzecz jest taka że nie za bardzo wiem ile takie dziecko ( cały czas karmione piersią) powinno i czego zjadać?
Tak więc drogie dziewczyny:
- kiedy dawać jesc i ile?
- czy raz dziennie czy więcej?
- czy kp przed czy po posiłku?
- woda- ile i kiedy? Zaraz po jedzeniu?
- kaszki? Czy w ogóle jeśli tak to jak często i kiedy?
Rano. / wieczorem?
- soczki ( czy w ogóle)

( od razu mowie jeśli pisze kaszka mam na mysli taką niesłodzoną,jeśli sok to wyciskany itd.)
Edytor zaawansowany
  • leni6 19.03.18, 19:32
    Obawiam się że ilu ludzi tyle odpowiedzi na re pytanie. Moim zdaniem:
    - wodę podawać często, większość dzieci kp potrzebuje dużo czasu by zacząć pić
    - soków nie podawać wcale, przynajmniej póki nie zacznie pić wody
    - na początku raz dziennie, potem coraz więcej, zalezy od twoich chęci, chęci dziecka i tego czy i kiedy wracasz do pracy
    - moim zdaniem najpierw posiłek a potem kp ale tu są różne zdania, ja wolę mniej posiłków a jednak zjadanych więc kp po posilku
    - a kaszki jak chcesz, możesz dawac po prostu "dorosle" jedzenie, w tym kasze, płatki itp.
  • rulsanka 19.03.18, 22:29
    "Ponieważ dziecko jeszcze nie siedzi samo i karmie je w leżaczku na razie dostaje papki. "

Lepiej jest posadzić i nakarmić. Bezpieczniej. W razie zakrztuszenia dziecko ma możliwość wykasłania, zwymiotowania do przodu. To, że posadzisz dziecko na czas posiłku (najlepiej na własnych kolanach, oparte o ciebie i przytrzymywane twoją ręką), nie wpływa w żaden sposób na rozwój motoryczny, a jest dużo bezpieczniejsze.

U mnie starszak jadł słoiczki a młodszy miał dietę rozszerzaną blw, ponieważ nie tolerował papek. Jeśli chodzi o blw to dawałam mieszankę warzywną z mrożonki (brokuł, kalafior, fasolka szparagowa), do tego ziemniaki i jakieś mięsko lub ryba pokrojone w cienkie paski. Też wtedy nie siedział, choć siadał samodzielnie i raczkował, wstawał, taki cudak. Posadzony "zjeżdżał".

Co do wody i płynów. Moje piersiowe dzieci zaczynały pić jak miały ponad rok. Wcześniej nie chciały, widocznie nie potrzebowały.

W wieku 7 miesięcy dziecko może dostawać 4 posiłki niepiersiowe dziennie. Ale np. mój młodszy syn w wieku 8 miesięcy jadł 1 posiłek niepiersiowy raz na 3 dni. W wieku 10 miesięcy 1 dziennie, a w wieku roku jadł już normalnie. Starszak jako niemowlę jadł regularne, niepiersiowe posiłki, ale później stracił zainteresowanie jedzeniem na co najmniej rok i poniekąd cofnął się do etapu młodszego z wieku niemowlęcego. Jadł pojedyncze warzywka, żadnych papek. Tak więc z mojego doświadczenia raczej blw dało lepsze skutki. Ale też dzieci były inne w stosunku do jedzenia, już od urodzenia było inaczej.

"kiedy dawać jesc i ile?"

Ile, to zależy od dziecka. Kiedy - nie częściej niż raz na 2-3 godziny, w sposób dostosowany do rytmu dziecka. Czyli nie tuż po obudzeniu i nie gdy jest bardzo zmęczone.
    Ja dawałam pierś po posiłku. Gdybym dała przed, to młode by zasnęło lub straciło apetyt na konkrety.

--
    Trzyletni chłopczyk... pomóżmy mu
  • kafana 19.03.18, 23:24
    Dzięki? Karmie w leżaczku baby bjorn na najwyższej pozycji- wydaje mi się ze młody jest wystarczająco wysoko żeby odkaszlnąć. Umie tez się wychylić w nim do przodu. Dziś mi się trochę zakrztusił woda- mieliśmy próbę doidy cup i wlał sobie sporo do buzi i ładnie sobie poradził. Na kolanach karmiłam go poza domem było Ok. Zwrócę jutro uwagę czy nie siedzi za nisko.
    Nie siada jeszcze sam chociaż zaczyna raczkować ( pełza już od dłuższego czasu) i nawet chciałby wstawać. Mam nadzieje ze niedługo zakumasmile
  • kafana 19.03.18, 23:25
    Po dzięki miał być ! nie? smile
  • ona1983.10 20.03.18, 18:53
    Rulsanka - 4 posilki? Dla 7 m?

--
    http://www.suwaczki.com/tickers/ex2b3e5ez28yo7o3.png
  • rulsanka 20.03.18, 21:36
    Oczywiście, że tak. W zależności od apetytu dziecka. To nie muszą być duże ilości, jako posiłek liczy się nawet drobna przekąska. Przy tym należy pamiętać o odstępach czasowych, jedynie pierś lub wodę podajemy na żądanie.

--
    Trzyletni chłopczyk... pomóżmy mu
  • melancho_lia 20.03.18, 21:26
    Mój syn na 7 m-cy miał jeden posiłek niemleczny (zupka, sama gotowałam dla wszystkich on dostawał przetarte). A poza tym dostawał do łapy coś z naszych talerzy (co dałby radę sam jesc-miekki owoc, ziemniak, gotowany brokuł). Jakos u niego to rozszerzanie diety odbywalo się na zasadzie wcinania z naszych talerzy- na 8 m-cy jadł ode mnie pieczoną rybę, na 10 m-cy już właściwie wszystko.
    Do karmienia zanim samodzielnie siedział, to sadzalam go na swoich kolanach i podtrzymywalam ręką.
    Drugi posiłek - kasza z owocami pojawił się w porze porannej około 8-9mca.
    Syn poszedł do żłobka w wieku 9 m-cy na kilka h dziennie. Panie się dziwiły że potrafi jeść normalne żłobkowe obiady (np. Pulpety w sosie, warzywa tarte na tarce) samodzielnie (rękami) i nie trzeba mu nic przecierać.
    Ja generalnie na luzie podchodziłam do rozszerzania diety- jak coś chciał jeść to dostawał do łapy albo kroilam drobniutko.
    Co do wody-moj każdy posiłek doprawial piersią więc nie dawałam. W żłobku panie dawaly z normalnego kubeczka, pił, zalewał się to przebierały. W domu później też dawałam ze zwykłego kubka.
    Starszaki sloikowe były (taką wtedy, lata temu była moda) i raczej niejadkiem. Najmłodszy chętnie próbuje wszystko i je bardxo ładnie. Nie wiem czy to kwestia innego podejścia, ale różnica jest wyraźna.
  • noalle 30.03.18, 23:33
    malgorzatajackowska.com/2016/10/19/rozszerzanie-diety-sciagawka/

Polecam
  • kafana 06.04.18, 09:49
    Dziękujesmile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.