Dodaj do ulubionych

Prawidłowe badanie przesiewowe słuchu a niedosłuch

18.07.18, 10:48
Witam,
Wiem, że temat niedosłuchu u niemowląt pojawiał się kilka razy na tym forum, ale zazwyczaj zaczynało się od negatywnego wyniku badania przesiewowego u noworodka, który potem zmieniał się na prawidłowy wraz z rozwojem dziecka. U nas sytuacja jest odwrotna...
Moja córka w drugiej dobie życia otrzymała prawidłowy wynik badania na oba uszka. Tuż przed ukończeniem 3ech mscy, lekarz osteopata, który robił jej masaż brzuszka (miała kolki) zwrócił mi uwagę, że nie odwraca główki w stronę dźwięku - pstrykał jej palcami koło lewego ucha kiedy patrzyła w prawą stronę. Dodam, że trzymał ją wtedy w powietrzu na brzuchu, chcąc sprawdzic jak trzyma głowę, więc w dość mało komfortowej pozycji. Wróciłam do domu, zaczęłam czytać i wszędzie było napisane że to wodzenie główką za dzwiękiem zaczyna się później (ok 4ego - 5ego msca). Potem na wizycie szczepiennej pediatra zapytała mnie jak córka reaguje na dźwięki więc po wątpliwościach zasianych przez osteopatę powiedziałam, że chyba nie do końca tak jak powinna. Dostałam skierowanie do poradni audiologicznej. Ze względu na długi czas oczekiwania umówiłam się prywatnie na konsultację do CMDamiana. Tam protetyk słuchu stwierdziła że córka powinna obracać głowę w stronę źródła dźwięku i zrobiła jej badanie - otoemisję akustyczną. Prawe ucho wyszło bardzo dobrze ale lewe za to bardzo słabo. Na 11 impulsów dźwiękowych zareagowało tylko raz. Dodam, że córka miała katar taki zalegający w nosku, ale pani protetyk stwierdzila, że katar raczej nie wpływa tylko na jedno ucho i to raczej nie od tego taki slaby wynik.
Teraz skierowała nas na ASSR (badanie we śnie) zeby potwierdzić wynik otoemisji. Czekam na termin, ale strasznie się denerwuję. Szukamy też jakiegoś dobrego otolaryngologa dziecięcego, żeby skonsultować otrzymany wynik. Zastanawiam się jednak jak często zdarza się, że wynik badania przesiewowego wychodzi dobry a potem okazuje się, że jednak jest coś nie tak (?).
Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją u swojego dziecka? Będę bardzo wdzięczna za informację.
Edytor zaawansowany
  • juuuu7 19.07.18, 08:43
    Na Waszym miejscu diagnozowalabym dalej. Slyszalam, ze niestety jest to mozliwe, ze badanie przesiewowe wychodzi poprawnie a potem okazuje sie, ze jest problem ze sluchem. Moze poszukaj forum o problemach ze sluchem? Tam na pewno doradza laryngologa.
  • ela.dzi 22.07.18, 06:47
    Przy katarze nie powinno robić się badań słuchu, bo w zdecydowanej większości przypadków wyniki będą nieprawidłowe. Wprawdzie nie miałam do czynienia z takim maluchem, ale przy dwóch starszakach zawsze tak było, a im mniejsze dziecko, tym większe prawdopodobieństwo chowania się płynu w uszach. Zawsze jedno ucho zdecydowanie gorzej słyszało, mimo, że płyn był w obu. Czy kiedykolwiek pediatra zaglądał do uszu otoskopem ? Moimi dziećmi zajmuje się dr Anna Bielicka i bardzo ją polecam, przyjmuje nawet takie maluszki.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.