Dodaj do ulubionych

Niepokój o rozwój 9 miesięcznego dziecka

28.09.18, 09:24
Witam wszystkich. Jestem bardzo zaniepokojona rozwojem mojego 9 miesięcznego synka. Widzę, że jego rozwój społeczny odbiega od rówieśników, nie zachowuje się jak typowe niemowlę. Proszę o Wasze opinie i porady. Może odpiszą inne mamy dzieci w podobnym wieku.
Moje obawy:
- Przelotny kontakt wzrokowy. Utrzymuje go zazwyczaj tylko kilka sekund, po czym "skacze" na inny obiekt, bardzo krótko skupia uwagę. Nie patrzy na mnie jak chce, żebym mu coś dała, tylko patrzy na tę rzecz i marudzi, żeby mu ją dać. Z bliska patrzy raczej na usta, czasem w oczy.
- Bardzo słaba reakcja na imię, to moja największa obawa w tym momencie. Zazwyczaj mogę go wołać 100 razy, a on i tak się nie odwróci. Ale bywa tak, że odwraca się jak mimochodem wypowiem jego imię w rozmowie z kimś, więc tak jakby wiedział, że to jego imię.
- Nie rozumie mowy, nie wskaże wzrokiem mamy, czy taty...
- Nie boi się obcych, nie ma raczej lęku separacyjnego (zdarza się czasem, że płacze jak wychodzę z pokoju, ale zazwyczaj mu to nie przeszkadza)
- Nie bije brawo i nie wskazuje paluszkiem, ale dotyka wszystko paluszkiem wskazującym, więc mam nadzieję, że coś z tego wyewoluuje.
- Gaworzy dosyć mało, chociaż codziennie słychać jakieś bababa czy dadada, a ostatnio to dzidzidzi lub dziedziedzie. Najczęściej jednak wypowiada "aaa" w różnych intonacjach.
- Nie gaworzy do mnie, nie prowadzi ze mną dialogów.
- Jest bardzo poważnym dzieckiem. Uśmiecha się w odpowiedzi na nasze uśmiechy, śmieje się czasem jak się bawimy, ale zazwyczaj ma jeden poważny wyraz twarzy, i ciągle ktoś komentuje, że taki on poważy (wrrrr nienawidzę takich komentarzy).
- Wydaje mi się, że nie ma wspólnego pola uwagi, chociaż czasem pokazuje nam to co ma w rączce, nie wiem czy to się liczy.
- Nie usiedzi na tyłku nawet przez 30 sekund! Ciągle raczkuje, przy wszystkim staje, nie ma opcji żeby go czymś zająć, mam problem żeby coś mu pokazać, poczytać mu, nie potrafi się skupić. Dużo marudzi.
- Często w ogóle nie reaguje jak ktoś go zaczepia...
- Ostatnio zaczął zakrywać uszy rączkami, bardzo mnie to niepokoi. Nie ma żadnej infekcji.
- Nie naśladuje dźwięków i gestów.

Pozytywy:
- Lubi czułości, lubi być przytulany i całowany.
- Dobrze śpi i je. Sam sobie trzyma butle i ładnie je wszystko co mu daję w rączkę.
- Uwielbia się kąpać i bawić w wodzie, bardzo lubi zwierzęta.
- Czasami macha stosownie do sytuacji, ale oczywiście tylko wtedy kiedy ma na to ochotę.
- Czasami podczas raczkowania po domu odwraca się i patrzy na mnie, tak jakby chciał sprawdzić czy dalej tam jestem.
- Fizycznie rozwija się dobrze, raczkuje, siada, staje.
- Lubi być wśród ludzi, ale nie lubi wchodzić z nimi w interakcje. Tylko słucha i obserwuje...
- Wykonuje kilka poleceń, ale tylko wtedy kiedy są poparte gestem (daj mi to, chodź do mnie).
- Wyciąga rączki, żeby go podnieść (ale wtedy kiedy już widzi, że ja chcę go podnieść).
- Pomaga podczas ubierania (prostuje rączki, żeby przełożyć je przez rękaw).
- Tańczy do muzyki.
- Naśladuje nasze czyny, np. uderzanie rączką o stół, czy wkładanie paluszka do otworu zabawki.
- Często do mnie przychodzi, wchodzi na kolana, nie lubi być sam.
Edytor zaawansowany
  • jeszcze_blizniaki 29.09.18, 22:14
    Szczerze mówiąc nie widzę niepokojących objawów w Twoim opisie. To, co pisałaś jako pozytywy, to rozwój w normie. Mówiłaś pediatrze o swoich niepokojach? Jeśli rozwój fizyczny jest mocno do przodu, tak jak u Twojego synka, to inne obszary czasem nie nadążają chwilowo, Potem się wyrówna.
    Zobaczysz, poczekaj kilka tygodni na kolejny skok rozwojowy i będą postępy. Porozmawiaj z pediatra, najlepiej nie jednym żeby się uspokoić.
    😊
  • myka01 30.09.18, 12:09
    Dziękuję smile z pediatrą rozmawiałam, ale mówiła, żeby obserwować i na razie nie widzi nic złego
  • jeszcze_blizniaki 30.09.18, 20:39
    Przede wszystkim spokojnie. To Twoje pierwsze dziecko? Zobaczysz za rok, dwa, będziesz tęsknić do tego jak synek był taki słodki malutki. Staraj się doceniać każdy dzień bo dzieci na prawdę szybko rosną i zaczynają pyskować.
    Po prostu bądź blisko synka, obserwuj jego rozwoj, ale nie z książką o dzieciach w ręku, żeby odhaczyć co już umie. Baw się, pokazuj świat. A w międzyczasie odpocznij 😊
  • kafana 01.10.18, 00:13
    Moim zdaniem ( laickim co prawda) masz zupełnie zdrowego niemowlaka. Jedyne na co zwróciłabym uwagę to ten ciągły ruch. Ale nie w sensie jakiś zaburzeń tylko dalszego rozwoju motoryki małej. Spróbuj go trochę stopować proponując bardziej skomplikowane zabawki- lub zabawy. Manipulowanie, wrzucanie, przesypywanie itd.
  • leni6 04.10.18, 10:46
    A skąd w ogóle pomysł ze 9 miesięczne dziecko powinno bić brawo, pokazywać paluszkiem, wskazywać rodzica, naśladować dzwieki czy lubić jak ktoś mu czyta? Moim zdaniem dziecko zachowuje się normalnie, oczywiście ciężko przez internet ocenić jakość kontaktu wzrokowego.
  • myka01 05.10.18, 10:26
    Mam nadzieję, że tylko przesadzam i wyolbrzymiam, ale mam gdzieś w środku takie męczące uczucie, że coś po prostu jest "nie tak".
  • leni6 08.10.18, 09:19
    Moje młodsze ma teraz 10 miesięcy, nie robi żadnej z tych wymienionych rzeczy, jak próbuje przy nim czytać starszemu to za wszelką cenę chce zjeść książkę.
    Z plusow to uważam że dobrze utrzymuje kontakt wzrokowy i jest wspólne pole uwagi, ale jest mi to pewnie łatwiej ocenić bo mam strasze dziecko.
  • juuuu7 09.10.18, 10:10
    Ale czego nie robi?
  • leni6 09.10.18, 19:00
    Nie bije brawo, nie pokazuje paluszkiem, nie wskazuje rodzica, nie naśladuje dźwięków, przecież widać do czego moja wypowiedź się odnosi.
  • myka01 10.10.18, 11:08
    A martwisz się o rozwój swojego dziecka?
  • juuuu7 10.10.18, 11:19
    Przepraszam, ale mam stale ustawione sortowanie od najnowszego posta.
  • eowen 06.10.18, 04:30
    Tak sobie przypomniałam, że moja córka robiła to wszystko, gdy miała ponad rok. A to, w niektórych aspektach, ponad rozwinięte dziecko wink

A z rzeczy ważnych - moja, jako wcześniak, była pod kontrolą neurologa przez pierwszy rok życia. Z tego okresu pamiętam, że zwracała uwagę, czy pełza/czworakuje, widzi oczami za przedmiotem. I chyba tyle. Sprawdź sobie normy oczekiwanych zachowań dla dziecka w tym okresie, szczególnie skup się na tym "co powinno', a nie 'co może umieć'.

Masz zdecydowanie za duże oczekiwania.

Dla Twojego spokoju poszłabym z dzieckiem do lekarza, a jeśli ten nie podzieliłby obaw, a ty dalej będziesz się nakręcać, zastanów się może nad psychologiem. Bo taki ciągły niepokój odbiera radość z macierzyństwa.
  • aga.aga22 06.10.18, 12:57
    Nie wiem gdzie mieszkacie, ale w Warszawie mpge polecic dzieciego neurologa, ktoremu na pewno swoje obserwacje / watpliwosci mozesz przekazac. Jak cos bedzie nie tak, to nie zlekcewazy. Z opisu Twoje dziecko "wyglada" na rozwijajace sie prawidlowo.
  • myka01 09.10.18, 10:43
    Dziękuję, ale Warszawę mamy dosyć daleko smile
  • juuuu7 09.10.18, 10:09
    Moim zdaniem masz normalnie rozwijajace sie dziecko. Ale jesli cos Cie niepokoi-pokaz dziecko neurologowi.
  • myka01 09.10.18, 10:45
    Dziękuję za Wasze odpowiedzi wink z synkiem już byłam u neurologa, mówił, że na razie jest dobrze i nic go nie niepokoi, ale żebym dalej obserwowała.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.