Dodaj do ulubionych

Niski wzrost, tempo wzrostu, Wzrost roczniaka

21.03.19, 21:37
Witam. Synek ma aktualnie 13 miesięcy i mierzy 76 cm. Martwię się czy to nie za mało... Urodził się w terminie i miał 55 cm. W przeciągu roku urósł 21 cm. Zakładam mu ubrania w rozmiarze 80/ 86. Waga około 11 kg. Synek jako niemowlak bardzo dużo ulewał - przez co do 6 miesiąca życia był bardzo drobny/ szczupły. skończył ulewac około 8 miesiące życia i wtedy dopiero znaczaco przybrał na wadze. Zastanawiam się czy wczesniejsze ulewanie mógo mieć wpływ na spowolnienie jego wzrostu? Dodam ze jestem osoba średniego wzrostu - 164 cm natomiast mąż jest wysoki - 184. Dziadkowie z jednej strony wysocy z drugiej średniego wzrostu. Dodatkowo moj stres pogłębiają komentarze ludzi z otoczenia które sugerują ze synek jest niski jak na swój wiek. Robiliśmy podstawowe badania - krew/mocz i tarczyca - wszystko w normie. Czy ktoś się spotkał z takim przypadkiem? Czy 76 cm w jego wieku to faktycznie mało? Czy jeśli tak to jest szansa ze nadrobi straty i podgonić rówieśników? Poza wzrostem synek rozwija się fantastycznie od 6 miesiąca raczkujea a chodzi od 11 miesiąca.
Edytor zaawansowany
  • eowen 21.03.19, 22:15
    A jak cały rok wyglądał na siatkach centylowych? Jestem mamą 2 skrajnie różnych dzieci - córka, wcześniak z hipotrofią (ur. 44 cm, na 13 mc 84 cm), syn (ur. 51 cm, teraz - 2 m-ce 68 cm). Ale obydwoje idą w swoich siatkach centylowych. Córka dziś ponad 4 lata, jedna z najniższych w grupie, wzrost ok. 100 cm, waga 14. I mimo że sporo urosła w 1 roku życia, to nie nadrobiła "zaległości".
  • juuuu7 22.03.19, 10:15
    84cm na 13mcy to jest bardzo duzo. Moj synek mial tyle wzrostu ok 2ich urodzin. Robilas jakas diagnostyke coreczce?
  • eowen 22.03.19, 12:45
    Bardziej obstawiam błąd w pomiarze, bo co prawda chodziła już wtedy i mierzenie byli na stojąco, ale nosiła ubranka 80, a rok później miała już rzeczywiście 87 cm przy ubrankach 92.

Natomiast sporo urosła w 1 roku, czasem się zastanawiam, czy tyle samo urosłaby bez obciążenia hipotrofią. Od 1 roku idzie już cały czas swoim centylem.
  • juuuu7 22.03.19, 13:15
    Chyba masz racje, ze blad w pomiarach.
    Moj synek tez na granicy hipotrofii-urodzil sie w terminie wazac 2.6kg, mierzac 50cm. Ale u nas nigdy nie bylo problemu jesli chodzi o wzrost, nie robilismy diagnostyki bo nie bylo takiej potrzeby. Teraz wyglada na to, ze bedzie wysoki, zreszta ja tez na poczatku podstawowki bardzo wyroznialam sie wzrostem ( zawsze najwyzsza z klasy ), pozniej na szczescie chlopcy urosli a ja stanelam na 175cm.
  • ela.dzi 22.03.19, 07:23
    Mój tyle miał, może nawet mniej. Cały czas idzie tym centylem, koszykarzem nie będzie. Pewnie trochę skoczy w okresie dojrzewania jak jego ojciec.
  • ela.dzi 22.03.19, 07:27
    Druga sprawa, że mierzenie takiego malucha jest ciężkie i bardzo łatwo o błąd pomiaru rzędu pewnie nawet 2-3 cm. 5 cm dzieli 3 i 50 centyl w tym wieku, to ogromna różnica. Obserwuj bez paniki.

www.who.int/childgrowth/standards/cht_lfa_boys_p_6_2.pdf?ua=1
  • rulsanka 22.03.19, 09:53
    Ma wzrost normalny (25 centyl) a wagę raczej sporą (85 centyl). Waga 2 kanały centylowe wyżej niż wzrost - dlatego może wyglądać na niskiego, bo ma takie proporcje. Być może jest przed skokiem wzrostowym i to się wyrówna, to znaczy waga się zatrzyma a wzrost podskoczy.
    Jeszcze kwestia pomiaru, dziecko w tym wieku mierzymy na leżąco.
    Zwróciłabym uwagę na zdrową dietę, dużo warzyw, bez cukrów, zapychaczy.

--
    www.siepomaga.pl/nozka-julci
  • juuuu7 22.03.19, 10:05
    Moj starszy synek urodzil sie majac 50cm i na rok mysle, ze mial wlasnie 75cm. Teraz ma prawie 5.5roku i mierzy jakies 118cm. Zawsze byl i jest szczuply, ale ostatnio bardzo sie wyciagnal. Ja mam 175cm a maz 180cm.
    Poki co spokojnie obswrwuj, 76cm na 13mcy to.25 centyl wiec jak najbardziej prawidlowo.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.