Dodaj do ulubionych

Katar, nie przybrała na wadze

23.03.19, 22:07
Moja córka ma 5 miesięcy. Przez 2,5 miesiąca miała katar oraz zapalenie oskrzeli. Dostala min. antybiotyk. Byłyśmy ostatnio się zwarzyć i w ciągu miesiąca nic nie przybrała. Karmię ją tylko piersią. Czy ktoś miał może podobną sytuację, bo nie wiem czy poprostu karmić ją częściej i jak się uda to dłużej czy może dać jej mm. Martwi mnie to, a wolałabym jej nie dokarmiać, żeby się nie odstawiła od piersi.
Edytor zaawansowany
  • eowen 23.03.19, 23:02
    Moja, starsza, przy poważnych infekcjach leciała z wagi. Miała już normalną dietę + kp, ale ostre infekcje mocno wyczerpywały organizm.
  • rulsanka 25.03.19, 21:27
    Karm częściej i dłużej. Poza tym może córka urosła sporo na długość? Wtedy przyrosty wagowe się zatrzymują.

--
    www.siepomaga.pl/nozka-julci
  • mams 26.03.19, 08:58
    Niestety na długość nie urosła. Ja się obawiam, że przez ten katar ona źle ssie, a przez antybiotyk nie ma apetytu. Tak się staram wszystko robić książkowo i chyba polegnę.
  • rulsanka 26.03.19, 09:25
    Nos trzeba udrożnić. Jakich metod używasz?
    W wieku 5 miesięcy moim dzieciom zaczynały pojawiać się zęby. A u nas ząbkowanie = katar. Nawet ostatnio, gdy sześciolatkowi rosły szóstki, katar znowu się pojawił, a nie było infekcji. Ząbkowanie pogarsza też apetyt.

Co do zapalenia oskrzeli, to są dzieci, którym katar spływa do oskrzeli i pojawiają się furczenia. Ale to nie jest zapalenie. Dobry lekarz powinien to umieć rozpoznać. Mój młodszy syn regularnie miewał furczenia. Za pierwszym razem dzwoniłam na pogotowie, bo to było w nocy. Ale ponieważ kazali mi poczekać do rana (dziecko spało), to rano okazało się, że po oklepaniu żadnych furczeń już nie było smile i nasza pediatra potwierdziła, że takie furczenia są częste, szczególnie u dzieci do lat 3, gdzie drogi oddechowe są krótkie.
    Warto o tym wiedzieć, bo nie w każdej sytuacji potrzebny jest antybiotyk. W ogóle zapalenia oskrzeli leczy się zazwyczaj lekami rozszerzającymi oskrzela + steryd.
    Antybiotyk raczej nie pogorszył apetytu.
    Zazwyczaj w przypadku mniejszego apetytu sprawdza się karmienie nocą, przez sen.
    A jak wygląda sprawa pieluszek? Moczy mniej niż przed chorobą? Jak często robi kupę? Jak często i jak długo ssie?
    W ogóle ile waży, bo to też ma znaczenie?

--
  • mams 26.03.19, 11:54
    Teraz już jest zdrowa. Pomogła wizyta u alergologa. Ale nic nie przybrała. Na razie karmię ją częściej , co 1h i staram się, żeby od razu nie zasypiała. Ale nie wiem czy to pomaga. Pieluszki moczy, kupa teraz co 3 dni, tydzień temu kilka dziennie w różnych kolorach. Waży 5 300 g.
  • rulsanka 26.03.19, 13:47
    Ojej, to malutko waży. Nawet wg who jest to poniżej 3. centyla. www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_p_0_6.pdf?ua=1

Urodziła się też malutka? Co alergolog powiedział?
    Naprawdę skupiłabym się na karmieniach nocnych. Spróbowałabym do tego dokarmiać, ale najlepiej bezsmoczkowo. Powinno się udać kubeczkiem, albo łyżeczką. Raczej samo mleko, ale może być z jakąś bezcukrową kaszką. W zasadzie jeśli zależy ci na wyłącznym karmieniu piersią, to na chwilę obecną przy takiej wadze i takich przyrostach warto pokarmić przez tydzień praktycznie bez przerwy (oczywiście w granicach rozsądku). To nakręci laktację.
    Co do karmienia na śpiocha, to czy córka przestaje ssać, gdy przysypia? Bo tak naprawdę najlepiej położyć się z dzieckiem i karmić na leżąco, na spokojnie. Wtedy powoli leci mleko 3. fazy, najtłuściejsze.

--
  • mams 26.03.19, 19:32
    Miała 3050 g i w pierszym miesiącu przybrała 1 kg, potem też było dobrze, aż do tego kataru w styczniu. Alergolog przepisał leki i kazała się pokazać jak nie przejdzie, ale przeszło i jest ok z wyjatkiem tej wagi. W nocy się ostatnio budzi co godzinę, więc jest szansa, że ją pokarmię więcej. Ale chyba podam jej mm, trochę mnie ten wykres przerazil.
  • rulsanka 26.03.19, 19:46
    A te leki podajesz nadal? Bo może to one zmniejszają apetyt?
    Katar u niemowlaka i małego dziecka trwa co najmniej 2-3 tygodnie, bo śluzówka się wolno regeneruje. Więc niekoniecznie leki pomogły. Mogło minąć samo. Każdy lek ma skutki uboczne, a u niemowląt alergia nie objawia się katarem. Katar mógłby być od refluksu. Tylko skóra.

Problem z mm jest taki, że to jednak alergen. Gdyby problemem rzeczywiście była alergia, to bezpieczniej podać hydrolizat. A on jest wstrętny w smaku...
    Ja starszaka dokarmiałam sinlakiem. Jest podobna kaszka bobovity, chyba trochę mniej słodka. Karmiłam nią kiedyś chorą papugę.
    Przede wszystkim proponuję zważyć córeczkę jeszcze raz. Może to błąd pomiaru?

--
  • bieniewicka 27.03.19, 10:48
    Przyrosty liczymy od spadkowej, więc u was pewnie było na pewno jakieś 2900 lub mniej, czyli 2400 w 5m. Napisz wszystkie przyrosty proszę. I tak, podczas kataru dziecko może mieć bardzo niskie lub brak przyrostow, może wręcz odrzucić pierś. Gdy pojawia się sytuacja ze dziecko nic nie przybralo vs norma dla 5m okolo 450g to należy zrobić badanie krwi aby wykluczyć infekcję i anemie. Najlepiej morfo z rozmaem, żelazo, crp plus mocz. Brak Przyrostu nie musi oznaczac choroby zwlaczza gdy jest katar. Ale należy włączyć diagnostykę.

--
    www.bieniewicka.pl
  • mams 28.03.19, 13:50
    Byłam u dl i za mało je. Technikę ma dobrą, ale mleka za mało. Najgorsze, że ona się nie awanturuje, że ma za mało. Poprostu zasypia. Muszę jej zrobić badania. I katar wrócił, po odstawieniu syropu. Dzięki za odppwiedzi. Przyrosty napiszę później, bo muszę popatrzeć do książeczki.
  • mams 05.04.19, 11:50
    Nie było mnie, bo wpadłam w czarną rozpacz, a teraz muszę się wyżalić. Jak już pisałam córka chorowała i nie przybrała na wadze. Okazało się, że nie jadła, a ja nie zauważyłam. Chyba po lekach nie miała apetytu. Dałam jej mm i staram się karmić częściej i dłużej. W nocy było ok, aż do wczoraj, gdy podałam jej Nebbud, bo znowu ma katar i kaszle. W dzień karmienia to masakra. Mleko mam bo czuje, że jest, ale nie leci i jest płacz, odrywanie się od piersi itd. Nie chciałabym rezygnować z kp, ale ponieważ to wygląda jak męczenie dziecka, to ciągle słyszę, że mam jej dać butelkę i po problemie. Mimo tego przez 2 tygodnie przybrała ponad 100 g, więc nie jest złe biorąc pod uwagę szczepienie i katar. Badanie krwi zrobiłam jest ok.
  • juuuu7 05.04.19, 15:57
    Ma juz prawie pol roku. Jestem zwolenniczka kp ale skoro tutaj ewidentnie cos nie idzie to ja bym pewnie przeszla na mm...ewentualnie odciagaj mleko i podawaj butelka skoro mala niepoprawnie ssie.
  • mams 05.04.19, 17:02
    Byłam u doradcy i dobrze ssie, ale tak jakby nie miała cierpliwości. Zleciła, żeby dać jej mm i dużo przystawiać. Wczesniej zasypiała, tezraz awantury. Najlepiej karmi się ją w nocy. Najgorsze jest to, że ona jest bezsmoczkowa i zasypia zawsze przy piersi. Jak się odstawi, to nie wiem co będzie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.