Dodaj do ulubionych

niemowle a telewizja

03.11.04, 11:37
Mój 4 miesięczny synek bardzo lubi oglądać tv.Najbardziej podobają mu się
reklamy-są kolorowe,dynamiczne,przykówają uwage.Przyznaję się,ze czasem,gdy
już synio da mi konkretnie w kosc sadzam go w foteliku samochodowym przed
telewizorem.Oczywiscie nie za blizko,ale jednak.Tu pojawia pytanie-jak bardzo
mogę tym procederem zaszkodzić maluszkowi??
Obserwuj wątek
    • cocosek1 Re: niemowle a telewizja 03.11.04, 11:51
      chciałam zadać to samo pytanie. Mój ma 7 m-cy i lubi kolorowe bajki i muzykę w
      TV. Czasem to jedyny sposób na uspokojenie... Piszcie jakie macie zdanie na ten
      temat. Szkodzi czy nie?
      • werata Re: niemowle a telewizja 03.11.04, 12:05
        Moje dziecko też wpatruje się w TV jak zaczarowane. Jednak nie mam wątpliwosci
        dlaczego tak jest. Otóż niemowlę jest bombardowane bodźcami: kolorami,
        dzwiękami, ruchomym obrazem. Dlatego jesteście w stanie je uspokoić włączając
        TV, te bodźce są bardzo silne, zwrócą uwagę najbardzioej rozzłoszczonego
        malucha. Ostatnie badania nad nadpobudliwością dzieci, w tym ADHD pokazują
        istotną, negatywną rolę telewizji. Myślę jednak, ze mozna skorzystać z TV jako
        uspokajacza od czasu do czasu, np. włączajac na kilka minut np.Teletubisie. Ale
        raczej wystrzegałabym sie tej metody. A co Wy myślicie?
        • mkostki Re: niemowle a telewizja 03.11.04, 13:03
          Ja osobiście jestem zdania, że to fatalny pomysł.
          Mój Antek ma 3,5 miesiąca i zauwazyłam, że telewizor przyciąga jego wzrok. Ja
          jednak nie pozwalam mu popatrzec nawet przez chwilę. W ciagu dnia nie mam
          żadnego problemu - po prostu nie właczam telewizora, wieczorem jednak
          przychodzi mąz, który automatycznie włącza to pudło, niezaleznie czy jest cos
          interesujacego czy nie.
          To normalne, że kolorowe zmieniające sie i poruszające obrazki przyciagaja
          łatwo uwage dziecka. Ale nie sądze, aby to dobrze nań wpływało. Teraz wiele
          rzeczy jest w stanie go zainteresować - nawet machajca nad głową biała
          pieluszka - z czasem bedzie potrzebowało bodxców bardziej intensywnych. A jesli
          juz teraz pozna telewizję - to nie bedzie umiało skupic się na czyms mniej
          intensywnym np. czytaniu czy kolorowaniu obrazków W jaki sposób potem mozna mu
          eskalować bodźce?
          Poza tym ogladanie telewizji nie stymuluje żadnej jego aktywności. Ono nic nie
          musi - siedzi i patrzy i juz jest atrakcja. Po pierwsze to xle wpływa na
          rozwój, a po wtóre - jakie nawyki w nim wyrabia?
          Uważam że przynajmniej do ok. 10-12 miesiąca telewizja nie da dziecku zadnego
          pozytku. Potem zas wyłacznie wybrane bajki.
          Ale to jest moje zdanie, a jak sądzą inni?
          Pozdrawiam
          Magda

--
          Mój synek
          • maniusza Re: niemowle a telewizja 03.11.04, 13:05
            moim zdaniem nie należy przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. od
            parunastu minut (max.) nic się dzieciaczkowi nie stanie. ale nie mówię tu rzecz
            jasna (zanim mnie ukamienujecie) o sadzaniu dziecka przed tv na zasadzie "mam
            pół dnia spokoju"
            pozdrawiam
            --
            ... Ty mi nie mów gdzie jest piłka, tylko czy dobrze stoję!...
            • akkf Re: niemowle a telewizja 03.11.04, 22:21
              zgadzam sie, ja jednak unikam reklam - za szybkie zmiany obrazu (nie wiem czy
              pamietacie przypadki padaczki u dzieci w Japonii po jednym odcinku Pokemonow),
              ale jak Mateusz obroci glowe i sobie minute popatrzy na jakies spokojne obrazy
              (najbardziej lubi "gadajace glowy") to chyba nic sie nie stanie... tv jako
              "uspokajacza" uzylam tylko dwa razy, ale naprawde wtedy nic nie pomagalo go
              zajac, a ja musialam cos zrobic...
              --
              ***nie ma "polskich znakow", bo albo mi sie nie chce, albo Synuś na reku...***

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka