Dodaj do ulubionych

Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji

04.12.04, 13:55
Mamy do Was wielką prośbę, czy możecie podzielić się z nami tym, czym karmią
Was różne "ciotki klotki"?
Z jakimi najdziwniejszymi przesądami się spotkałyście?
Będziemy wdzięczni za każdą odpowiedź na tym wątkusmile
Pozdrawiamy

Redakcja
Obserwuj wątek
    • hratli Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 04.12.04, 14:49
      o ja moglabym pisac i pisac - kilka z uslyszanych:
      - ktora piersia zaczyna sie karmic prawa czy lewa - zalezy czy dziecko bedzie
      prawo czy leworeczne;
      - nie mozna patrzec przez dziurke od klucza (szok!!!) bo bedzie owiniete
      pepowina;
      - jak sie widzi pozar, czy sie przestraszy nie mozna lapac za czesc ciala, bo
      tam dziecko bedzie miec znamie (;///);
      - nie mozna pokazywac na sobie jakichs dolegliwosci (typu czyjes urazy,
      poparzenia, blizny) bedac w ciazy;
      - nie wolno zaszywac na ludziach ubran - bo wtedy rozumu nie bedzie;
      - przed chrzcinami bron boze nie wychodzic z dzieckiem na dluzej, o jezdzie
      samochodem nie ma mowy;
      - czerwone wstazeczki chroniace przed urokiem;
      - przynoszenie w odwiedki slodycze, zeby dziecko mialo "slodkie" zycie;
      - tez ciekawe, trudno mi powtorzyc sens, ale sie pyta rodzicow po przyjezdzie z
      chrzcin jak dziecko ma na imie, to tez cos z madrosci bedzie mialo;

szok, ile ja sie nasluchalam od moich prababc. niektore byly niedorzeczne,
      nieprawdopodobne. no coz...
      --
      ewa i JASIEK
      • mamcia32 Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 06.12.04, 13:52
        * nie wolno patrzec przez dziurke od klucza w ciazy bo bedzie miało dziecko
        kurza powieke
        * nie oblizuj talerza bo będzie łyse
        *nie rozdawaj ubranek dziecka zanim nie ukonczy roku bo bedziesz miec nastepne
        *nie zbieraj dla swego dziecka ubranek na poczatku ciazy bo poronisz ( to
        akurat mi sie sprawdziło)
        *jestes w ciazy nie podpiraj policzkow rekami bo urodzi sie z guzkami na twarzy
        *nie kap dziecka po chrzcie bo zmyjesz oleje
        *nie obcinaj wlosów przed rokiem bo obetniesz rozum

duzo tego ale jak dla mnie to za duzo i nie pamietam jak bylam w ciazy to sie
        wiele nasluchalam
        pozdrawiam
        Ewa i oliverek 6 miesiecy
      • kasia-kubiak Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 13.05.05, 20:28
        osobiście nie wierzę w przesądy, ale moja babci jak była w ciąży zobaczyła
        pożar i dotkęła ręką czoło - moja mama ma brązową plamę na czole (przypomina
        unoszący się dym), moja mama jak była w ciąży upadła jej iskkra na stopę i
        złapała się za nią - mój brak ba w tym miejscu znamie, moze to i przypadek ale
        żeczy te sama widziałam więc...
        jeśli chodzi o szycie rzeczy na dziecku - to według "moich źródeł" dziecku w
        ten sposób zaszywa się buziec - czyli przestaje mówić
      • ozania Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 11.08.05, 14:13
        A propos dolegliwosci-schodzilam w 30tymktoryms tygodniu ciazy schodami i
        utykalam,bo zdretwial mi staw biodrowy,na ktorym przelezalam ciaze,i spotkalam
        sasiadke z gory.Ta popatrzyla,wyminela mnie i jak juz byla wyzej rzucila za mna
        "Niech pani nie kuleje,bo dziecko bedzie pani kulec!" Zatkalo mnie,bo nie
        dosc,ze glupota,to jeszcze ton baaardzo zjadliwy...Zaluje,ze nie przyszlo mi
        wtedy do glowy,zeby przypomniec jej moja Mame,ktora kuleje od 12 roku zycia,od
        czasu gdy w wypadku samochod zmiazdzyl jej biodro,a urodzila mnie zdrowa (na
        dodatek bylam przez 11 lat koszykarkasmile
    • mama.tosi Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 04.12.04, 15:04
      kobiecie w ciąży nie wolno być świadkiem na ślubie- nieszczęście murowane dla
      nowożeńców, ani podawać dziecka do chrztu, bo odbiera szczęście i swojemu
      dziecku i podawanemu. a karmiącej nie wolno biegać, bo mleko od tego kwaśnieje
      i dziecko nie chce go potem jeść.
      pozdrawiam
    • agutek_b Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 04.12.04, 20:42
      Mnie dopadły tylko dwa przesądy - rady
      - jak Kacperek był ze mną w odwiedziny u mojej Babci i rozpłakał się, to się
      dowiedziałam, że dobrze jak taki maluszek popłacze, bo... płuca sobie
      przewietrzy - uspokoiłam Babcię komentując, że większej głupoty nie słyszałam -
      od tamtej pory Babcia I nie daje "dobrych" rad
      - Z kolei Babcia mojego męża zabroniła Kacperkowi dawać lusterko do zabawy,
      bo... nie będzie potrafił mówić. Tu nie było komentarza z mojej strony, bo to
      nie moja Bbacia, a mąż machnął ręką - w końcu jesteśmy tam tylko dwa razy w
      roku.
      - no i ostatnio jak Kacperek zaczął ząbkować, to wujek mojego męża chciał dać
      mu skórkę od chleba ale w porę interweniowałam. - W tym przypadku pokutują
      strare przyzwyczajenia naszych rodziców.
      A swoją drogą, ciekawa jestem ile z naszych porad, przekonań i praktyk będzie w
      przyszłości uznawana za śmieszne, niedorzeczne itd przez nasze dzieci i wnuki smile
    • czaroffnica24 Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 04.12.04, 20:52
      Ciążowe:
      -w pozycji od tyłu robi się chłopców
      -jak brzuch swędzi to będzie dziewczynka
      -jak kobieta zbrzydnie podczas ciąży to będzie córa, bo odbiera urodę mamusi
      -nie wolno patrzeć się na zwierzęta (nie wiem czemu)
      -nie wolno oglądac tv (?)
      -jak jemy słodkie-bedzie dziewczynka
      -jak ostre-chłopak
      -nie wolno patrzeć na ogień (?)
      -nie można nosić łańcuszków ani przechodzic pod sznurami i liniami wysokie
      napięcia, bo dziecko okręci się pempowiną
      -jeśli do zapłodnienia dochodzi we wtorki, czwartki i niedziele to chłopak
      murowany
      -szpiczasty brzuch - syn
      -nisko b rzuch - dziewczynka
      -jeśli kobieta chodzi prosto to będzie syn
      -kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje smile
      !I jeszcze z milion takich, które na 100% świadczą o płci dziecka.

Dzieci:
      -do pierwszych urodzin nie wolno obcinać włosków, bo nie bedzie mówić
      -czerwona kokardka na wózku- przeciw złym urokom
      -po pampersach dziecko nie będzie umiało się załatwiać normalnie
      -dzieci należy karmić co trzy godziny (6, 9, 12, 15 itd. - nawet to podają)
      -nie wolno przytulac niemowlaka bo sie rozbestwi
      -krzyk i płacz wzmacniają płuca
      -dziecko z gorączką należy kąpac w zimnej wodzie (ciekawe, jak dla
      goraczkującego malucha temp wody 37 stopni to już zimna)
      -należy wszystko wkoło dziecka odkażać domestosami i innymi śmierdzielami
      -dziecko powinno spać na poduszce i ta poduszka powinna być z pierza
      !Pewnie jeszcze mi się coś przympomni, a najlepsze, że te wszystkie złote rady
      pochodzą od mojej teściowej.

pozdrawiam, Monika
    • g_kasia Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 04.12.04, 21:44
      Uslyszalam w życiu tyle przesądów że głowa mała smile niektore są śmieszne, inne
      głupie, czy straszne...
      Żeby nie powtarzać napiszę inne o których słyszałam...
      Przesądy ciążowe:
      * nie wolno nakładac "wiązanych" ubrań - dziecko może być owinięte pępowiną....
      * gdy kobieta ogoli nogi i włoski odrastają wolniej lub tak samo - będzie
      córka, jeżeli szybciej - syn
      * trzeba patrzeć na ładne dzieci - żeby się zapatrzeć - wtedy urodzi się ładne
      dziecko - i odwrotnie nie wolno zapatrywać się na dzieci brzydkie i kalekie
      * jeżeli matka dużo śpi w czasie ciąży - dzidziuś będzie leniuszkiem
      * nie wolno niczego odmawiać ciężarnej - może ona nasłać myszy na tego, który
      jej czegoś odmówił...
      * jeżeli dziecko jest bardzo aktywne w brzuszku to po urodzeniu będzie
      spokojniejsze - bo już zdąży się wyszumiećsmile

Przesądy dot. małego dziecka:
      * jeżeli dziecko bardzo płacze trzeba przelać nad jego główką wodę...
      * jeżeli dziecko śpiąc przekręca główkę w prawą stronę będzie praworęczne -
      analogicznie lewa strona
      * podczas chrztu dziecko powinno mieć przy sobie (najlepiej złotą) monetę -
      wtedy nigdy nie będzie mieć problemów finansowych
      * w dniu chrztu nie powinno się wynosić dziecka poza dom, zaś wszystkie okna
      powinny być pozamykane - diabły mogą zabrać dziecko - tak samo w drodze do
      kościoła należy bardzo się spieszyć z tego samego powodu
      * dobrze, jeżeli podczas chrztu dziecko plącze - dlaczego - nie pamiętam...
      * w pierwsze urodziny dziecka pokazuje się dziecku pieniążek (banknot lub
      moneta), różaniec i kieliszek i w zależności od tego, co dziecko wybierze -
      będzie zależeć jego późniejsze życie - i tak pieniądz - dostatnie zycie - bez
      względu na charakter pracy, różaniec - będzie księdzem, zakonnicą, kieliszek...
      no cóż najmniej optymistyczna opcja - będzie lubiło zaglądać do kieliszka...

A ja chyba jestem przykładem sprawdzenia się jednego przesądu... Moja mama
      będąc w ciąży przestraszyła się myszy... złapała się za nogę - w tym miejscu do
      tej pory mam znamię w kształcie myszki smile

Pozdrowienia
      Kasia
    • vicewers Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 05.12.04, 00:29
      moje ulubione (wprawdzie "wyczytane", ale to chyba też się liczy?):
      - pierwszą znalezioną na głowie dziecka wszę (!) należy rozgnieść
      modlitewnikiem- dziecko będzie miało piękny głossmile))
      - nie wolno suszyć pieluch na wietrze- dziecko będzie miało wzdęciasmile))
      pozdrawiamsmile
      ania
    • kropka771 Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 05.12.04, 09:05
      moja tesciowa przebila chyba wszystkie inne tescoiowe. otoz powiedziala ze
      pierwszy raz sie nie obcina dziecku paznokci tylko mama musi mu je obgryzc!!!
      nie wiem czemu ma to sluzyc bo nie dopytywalam. dodam ze moja tesciowa jest
      osoba bardzo wierzaca, podchodzaca wrecz pod dewocje.pozdrawiam.
      • angelka2 Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 05.12.04, 10:28
        Moja mam wychowala sie na wsi a tam kazdy przestrzegal takich przesadow.No ale
        pomyslec ze gdyby ich wszystkich przestrzegac to nic nie mozna by bylo
        zrobic.Juz w ciazy mnie meczyla, nie mozna oblizywac noza ( co uwielbiam robic)
        bo dziecko bedzie owiniete pepowiną, nie wolno pod niczym przechodzic z tego
        samego wzgledu a jak chcialam sie wybrac do zoo to mi zabronila bo sie zapatrze
        (czyzbym miala wtedy malpke urodzic). Do tej pory co chwile slysze ze tego
        nie , tamtego tez. Do chrzcin dziecka nikt nie powinien ogladac oprocz
        domownikow (glupota), czego nie przestrzegalam, nie mozna tez z dzieckiem
        nigdzie jezdzic.Jak jestesmy na wsi i kapiemy malego to wode musimy wylewac
        zawzse w to samo miejsce (nie wiem czemu0 i nie mozna jej wylewac po zachodzie
        slonca. Po zachodzie nie mozna tez zdehmowac ubran opranych, bo przynosi to
        nieszczescie.I duzo, duzo innych rzeczy ale to wy juz pisalyscie wyzej.Niestety
        do niektorych rzeczy musialam sie dostosowac, byly to drobiazgi a po co sie
        klocic
    • limes1 Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 05.12.04, 14:53
      1. Czerwona wstążeczka - od uroku
      2. Jeśli chce się mieć pokarm, powinno się pić mleko (gdyby to była prawda,
      krowa na łące musiałaby sama się wydoić i napić smile Zupełnie, jakby
      pokarm "robił się z mleka"
      3. W domu położnicy powinien być obrazek Matki Boskiej Karmiącej - wówczas
      dziecku nigdy nie zabraknie mleka
      4. Kto dziecku "wystuka" pierwszy ząbek łyżeczką, temu się od rodziców malucha
      nowe buty należą (Już sobie wyobrażam, jak daję połowie rodziny gmerać łyżeczką
      w buzi mojej córy)
      5. Dzieci należy ubierać w kolory wg płci - dziewczynki na różowo, chłopców na
      niebiesko. Jeżeli dziewczuynka będzie chodziła w "chłopięcych" kolorach, nie
      będzie miała powodzenia. I odwrotnie - chłopak nie nzjadzie sobie dziewczyny
      6. Będąc w ciąży nie powinno się za wcześnie kompletować ubranek, żeby nie
      zapeszyć
    • balbina16 Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 05.12.04, 21:50
      Nie wiem czy to już było, ale nie mam czasu czytać wszystkich postów.
      Oto najbardziej znane mi (i Smieszące mnie) przesądy:
      -nie wolno wychodzić z nieochrzczonym dzieckiem z domu i pokazywać go obcym
      -nie wolno z nieochrzczonym dzieckiem chodzić na cmentarz
      -w dniu chrztu nie wolno dziecka kąpać, bo zmywa się święte oleje.
      Pozdrawiam,
      Gosia
      --
      Mateuszek
    • naatii Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 06.12.04, 11:49
      Jak byłam w ciąży słyszałam wiele takich przesądów:
      ciężarnej nie wolno chodzić pod sznurkami (np na pranie tak jak w łazience czy
      na polu), nie może patrzeć na pożar bo dziecko sie urodzi z plamami na buzi
      (???),przy chrzcie nie może zgasnąć gromnica bo dziecku sie przez to życie
      skraca (?????????) i wiele takich innych głupot. Więc praktycznie bedąc w ciąży
      powinno sie w domu siedzieć???hehe takie głupoty
      • rupiowa Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 05.06.06, 17:28
        > przy chrzcie nie może zgasnąć gromnica bo dziecku sie przez to życie
        > skraca (?????????)

To akurat moge potwierdzic - jest to znak ze dziecko nalezy do Boga i albo
        zginie w mlodym wieku (moj brat tak mial), albo zostanie ksiedzem/zakonnica
        (jak moj kuzyn).

Paula i Zosia
    • kosmeli to cos o imionach... 06.12.04, 12:58
      kiedy byłam w ciązy w odwoedzinach u babci mojego męża i powiedziałam ze nasza
      córka bedzie miała na imie Hanna...co powiedziała babcia....O BOŻE TOŚ TO HANNA
      STARA PANNA!!!!! i co wy na to????
      a propo nasza córka ma na imię Hanna
      pozdrawiam
    • dzidzius9 Re: Najpopularniejsze przesądy? - od redakcji 06.12.04, 15:50
      znam kilka i wszystkie wywołują u mnie pobłazliwy uśmiech;
      - aby dziecko cieszyło sie powodzeniem należy, w dniu chrztu, umieścic jego
      czapeczkę na kwiatku(doniczkowym);
      - do roczku nie należy obcinać dzieciom włosów;
      - gdy jesteś w ciąży w momencie, kiedy się przestraszysz nie dotykaj twarzy, bo
      dziecko będzie miało w tym miejscu znamię;
      - to pewnie znają wszyscy:jesz słodkie- urodzi ci się dziewczynka, kwaśne-
      chłopiec;
      - brzuch szpiczasty - chłopiec
      - gdy dręczy zgaga - maluszkowi rosną włoski
      - nie nosić łańcuszków , gdyż maleństwo okręci się pępowiną;
      Pozdrawiamsmile
      • marta.zet zgaga = włosy 18.06.06, 02:22
        Ciekawe czy komuś się to sprawdziło. Nie wiedziałam o takim przesądzie, ale
        okazuje się, że mu podlegam. Zgagę miałam pod koniec ciąży okropną, a mój
        Kudłatek urodził się z długimi włoskami z racji statystyki genetycznej (i tatuś
        i mamusia oboje urodzili się z czuprynami smile
        --
        Dłoń sterująca Księciuniem smile
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka